Отговори
  • Мнения: 178
Потърсих такава тема, но в първите листи не открих и реших да я пусна аз.
Харесвам художествената литература, но предвид работата и образованието ми, ми се налага често да чета нехудожествена литература.
Има ли и други почитатели на този сегмент литература и моля за препоръки.
Коя е най-добрата нехудожествена книга, която сте прочели и как Ви помогна?
Чакате ли някои нови заглавия да се преведат/ излезнат на пазара?

# 1
  • Мнения: X
Аз чета предимно нехудожествена литература (история, география, изкуство). Преди време четох една книга за Катерина Медичи, много ми хареса и макар, че не я прочетох до край, запомних интересни неща за живота и, беше биографична книга.

# 2
  • Мнения: 1 744
Аз като млада четях художествена литература много. За съжаление, в последните 20г почти не чета такава. Но поради работата ми, ми се налага да чета научна литература на техно-икономическа тематика, предимно статии, рядко книги, и то в няколко различни научни области.

Най-интересните неща, които съм чела напоследък в тази връзка са за еволюцията на енергийната система и по-общо теория на преход(технически), как научно се представяни бъдещи иновации от 1970г съм днешна дата, и неочаквано за мен, най-интересно ми бе четенето на дипломната работа на Гилберт Симондон, в много общи линии фокусирана върху философия на науката и технологиите, което има връзка с бъдещето на изкуствения интелект и необходимостта да се регулират повечето иновационни процеси.

А като майка на 9г момиче, купувам всякакви детски книжки, които представят в прост илюстриран разказ историята на човешкото пътешествие( природна история и география), природа и география и наука и технологии. Прави ми впечатление, че понякога тези книжки са написани от професори или хора, занимаващи се с наука. Най-голямата ми колекция от нехудожествени книги обаче, е на готварска тематика😊.

# 3
  • Мнения: 2 883
От последните няколко години открих свой интерес да чета книги за човешката психология.
До момента най-голямо впечатление са ми направили книгите "Как да печелим приятели и да влияем на другите" на Дейл Карнеги и "Влиянието. Психология на убеждаването" от Робърт Чалдини.
Сега от промоцията на Сиела за 24-ти май си поръчах 2 книги на Робърт Грийн които нямам търпение да прочета - "33-те стратегии за войната" и "48-те закона на властта".

# 4
  • Мнения: 957
На мен ми харесват книгите на Тони Робинс. Действат ми мотивационно, колкото и клиширано да звучи. Минус е, че са доста обемни и една и съща идея се повтаря прекалено много пъти, но прерасказана с други думи и сутуации. Но това е тенденция във всички подобен род книги.
Мога да препоръчам и други две класики, които си препрочитам от време на време. 'Монахът, който продаде своето ферари' и 'Силата на настоящето'. След тях съм прочела много други подобни книги, но тези са ми повлияли най-много.

Последна редакция: нд, 29 май 2022, 16:57 от Gabonka

# 5
  • София
  • Мнения: 1 368
"На първо място, не вреди" на Хенри Марш е една от книгите, които са ми направили най-голямо впечатление. Обичам да чета за човешкото тяло и как функционира то, психологията също ме влече. Преди четях и за възпитанието на децата, но малко се поизморих от обещания и уверения колко лесно било само ако се прави еди си какво.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 460
Обичам да чета приложна психология и книги за личностно развитие.

Харесвам Тони Робинс, но абсолютен фаворит ми е Джо Диспенза. Книгите му не са празни приказки, а научно обосновани, подплатени с доказателства, факти и лични истории.

Най-много пъти съм препрочитала "Човекът е своето плацебо" .

# 7
  • Мнения: 957
Аз с Джо Диспенза се опитвах да се уча да медитирам. Мисля че точно в тази му книга той предлагаше две медитации, които опитах. Добри са (за хора, които го умеят), макар и дълги, но мисълта ми не я "свърта" на едно място за повече от 10 минути. Добутах ги до края, но нищо не постигнах. Вместо да се отпусна, аз още повече започвам да "подскачам". Моя приятелка ме уверяваше, че ако с неговите медитации не успея, значи нямам шанс Sweat Smile

Последна редакция: пн, 30 май 2022, 05:56 от Gabonka

# 8
  • Мнения: 178
Аз чета доста бизнес литература и психология. Направо съм фен на психологията.
Когато Стойне Василев написа и реши да издава книгата си "Умни пари" се допита до последователите си за корицата и т.н. Та тогава му написах, че всички книги по тематиката са твърде обобщени, твърде рецензирани, т.е. окастрени, има доста ненаписано и премълчано, съветът ми към него беше, ако позволява редакция, да не се придържа към този стил на писане. Когато в книгата е описана истината, читателят я усеща.
Именно за това, когато напишат художествена книга, но в нея присъства темата за бизнеса или присъства повече психология, като психотрилърите, и когато са описани детайлите, мисли, чувства, реакции и действия на героите, това се запечатва в паметта на четящия и той я възприема по бързо, помни я по-дълго.

Общи условия

Активация на акаунт