Фентъзи и фантастика - 23

  • 34 005
  • 708
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 18 296
За Слон не те разбрах добре. Искаш преход с друга книга на Жул Верн и друга научна фантастика, искаш книга на Жул Верн която да  свързващо звено между двете или нещо друго .
От Жул Верн най-интересни на мен са ми били "2 години ваканция" (младежи попадат на самотен остров и се разделят на две фракции. Малко като "Повелителят на мухите" но далеч не е толкова брутална, а по-скоро приключенска) също и "Да обиколиш света за 80 дни" ми е любима.

Много от разказите на Жул Верн са за пътешествие, в повечето случаи  -  с балон.

от приключенските разкази като дете на времето ми допадна Емилио Салагари (Тайната на Черната джунгла. ), Робърт Луис Стивън (Островът на съкровищата. Черната стрела), Майн Рид (Оцеола, Конникът без глава, Бялата ръкавица) и повечето френска литература  начело с Дюма и Юго.


от дистопиите и антиутопиите ти препоръчвам Майк Резник (Хроники на човекия вид, Оракула, Перфектен Убиец).


Книгата/книгите които търсиш са на  А.Азимов и са четирилогия. Поредицата се казва "Позитронни роботи", но май е по-известна като  "Роботите и империята", по името на последната книга.
Скрит текст:
Стоманените пещери
Голото слънце
Роботите на зората
роботите и империята (последните две книги съм ги чел като една книга в  две части - Роботите и Империята)
Съветвам те да почнеш от роботите на зората, нищо не губиш а събитията от предните книги набързо са преразказани.

Аз много бях впечатлен от Роботите и империята на Азимов като малък, напоследък пак прочетох книгите и освен  Фондацията и Битката за Фондацията другите ми се видяха скучни - огромни монолози на Илайджа Бейли, твърде несигурни улики, лошите и добрите са ясно очертани и п р.

Последна редакция: чт, 31 мар 2022, 11:19 от Лорд Сняг

# 46
  • Мнения: 9 725
Метро2033 прочетох. Много интересна и много актуална;)

# 47
  • Варна
  • Мнения: 195
Левиатан - Бегемот - Голиат -> прочетени! 😎 😊 Сърдечно благодаря за предложенията, продължаваме нататък с Живите кораби.

Скрит текст:

Скрит текст:

# 48
  • Мнения: 18 296
Надявам се да ви харесат. Още по-интересно е, че в Корабите има един персонаж - Янтар. ОБърнете й внимание! В другите книги на Хоб тя се представителя под различни имена -
Скрит текст:
Шута на Умен, Белият пророк, Майстора на играчки, лорд Златен (само че там го раздава мъж) Предсказва пророчества, които имат за цел да изменят бъдещето. Нейн /негов основен помощник е Фицрицарин-пророк /Копелдак на Рицарин от чието име се води действието.
. Като оставим настрана, че  - уви - действието се води през цялото време от името на Фиц, Копелдака на абикиралия принц Фицрицарин -  първата трилогия (Тайните на Занаята-Кралска поръчка - Мисият на убиеца) и Втората (Мисията на шута - Лорд Златен - Съдбата на шуга) са доста интересни.
Трите трилогии може да се четат изцяло хронологично - Първа трилотия за Фиц, Живи кораби, Втора трилогия за Фиц, както и да се  четат само  Живите кораби (действието се развива петнадесет години след първата трилогия за Фиц, но в съвсем друг  сетинг - много по на юг от Шестте Кралства, действието е съсредоточено върху Бинград) или да се прочетат първите две трилогии за Фиц, без да се четат Корабите. Няма задължителна взаимовръзка, а по-скоро  - отделни препратки.
Всъщност Янтар /
Скрит текст:
Шута/момъка Любими
[/b]е единственият персонаж, който участва във всички книги от сетинга за Древните./Праотците, докато повечето герои като Кетрикен, Фицрицарин и Сенч, участват само в трилогиите за Рицарин, но не и в света на Живите кораби.
Като оставим това настрана - надявам се малкият да изпита удоволтвие от Корабите


Иначе превода на Радин Григоров е дразнещ, за всеки който познава творчеството на Хоб.
Скрит текст:
Там имената имат голямо значение - например книгите за Фиц, имената отрязяват качество -  Сенч за сив кардинал, Мигновена за прибързана жена,  Славея Сладкопойна - за менестрел, Рицарин за принц с рицарски качества, Искрен и пр. Понякога могат да изобразяват и обратно качество - например Славен. В този смисъл е дразнещо, че имена като Парагон, не са преведни в Живите кораби. В книгите за Фиц корабът е споменат като Образцов. Не би било грешка да се преведе и Съвършен. Но какво да се прави - съвършенство няма.  Парагон-Парагон!

Това, което е интересно е, че в Корабите са вплетени много теми, които биха накарали дори възрастен да се позамисли
Скрит текст:
робството, принудителните бракове - включително срещу опрощаване на дългове, участта на Титаник, пирати като Дрейк и Морган и пр-

Единствено в трилогията Живият хаос - явна дистопия - съм виждал толкова много навързани теми
Скрит текст:
общуването чрез социалните мрежи, отказът от личен живот, противопоставянето по полове, избора дали да те управлява диктатор или терорист -сепаратист, темата за хипнозата - и пр-
Уви филма не е, добре адаптиран.

АКо има добър отзив от Корабите- пишете. Ако има лош - пак пишетел. Любопитно е да знаем, какво харесва малкият.

А ако картинките са  се харесали - в Ритматисът на Сандърсън също има много картинки /25/. И макар историята да не е завършена, спокойно може да се чете и като самостоятелна книга с отворен финал

Последна редакция: нд, 03 апр 2022, 18:50 от Лорд Сняг

# 49
  • Мнения: 6
Здравейте, дали някой има в електронен вариант Убиец на свободна практика том 5 на Стивън Бруст? Simple Smile

# 50
  • Мнения: 18 296
Прочетох първите две книги от "Риганте" на Дейвид Гемол (преведените). Не са лоши книжки, но не съм възхитен. Твърде много епика има за моя вкус, а освен това героите са представени като  с цяла поредица от грешки, които могат се избегнат- Мелодрамата на моменти ми идваше в повече. При това във книга втора има твърде резки обрати.

Например за Мерия -
Скрит текст:
всички знаеха колко дълго време жали тя за Варакон, и когато накрая се сближи с втория си мъч, Ворна не я предупреди че той ще бъде убит, ако тръгне да защитава сина й, а после се учудваше че Мерия се озлоби. Мерия пък бе представена във втората книга просто като злобна старица, а никъде не се коментираха страданията й от първата книга.

По същия начин се развиха нещата и при  Конавар
Скрит текст:
- първо хулеше името на баща си и изпадаше в глупашка дързост; после след случката с мечока не защити брат от хулите на селото, после заради един приятел отиде в армията на  Джасарай и избиваше хиляди, накрая не спазваше обещанията към жена си (да не говорим, че пък и изневери в деня на смъртта си);посел допусна лошо отношение на племето, към жената която някога обичаше и за финал се отнесе със сина си като с боклук;

В някои моменти историята му ми напомни на Атила, което не е добър атестат - никога не съм харесвал особено Атила или Чингис Хан.

Моригу също претърпя твърде голяма трансформация, за да ми харесва.
Скрит текст:
В началото бе злобна богиня, която  сбъдваше желанията на хората по начин, по който те се обръщаха срещу тях. Впоследствие пък се оказа, че е на страната на хората, Брен и Конавар.

абстракциите като "няма добро и зло" определено не ми допаднаха. Ами не  - има добро и зло.  Понякога може да се размиват малко, но общо взето всеки човек знае какво е редно и какво - не.

А това че съдбата ти се сбъдва, каквото и да правиш е голяма тъпотия за мен. Винаги съм вярвал в свободната воля ("Няма съдба") и че ако човек просто се носи по течението "предреченото" неизменно се сбъдва, а ако иска винаги може да измени съдбата си.
Скрит текст:
(прост пример - мъжът на Мерия можеше да избере да не се сражава никога повече при никакви обстоятелства и ако вярваме на пророчеството щеше да остане жив. Да, вероятно Конавар щеше да умре и   Мерия да го намрази, но това щеше да е негов избор.  или пък Брен можеше накрая да зареже Конавар, и племето на Конавар щеше да бъде покорено.)

В този стил това нятякване в стил "Древна Елада"  - "съдбата те преследва по петите" адски ме издразни. (откровени препратки съзрях към  "Мелеагър")

Направи ми впечатление, че митологията и религията са застъпени например Моригу е и изведена през келтската богиня Мориган, който има два гарвана. Ереста на дървесните хора е ясно взаимствана от ранното християнството и пр. Това бе едно от малкото неща, които ми харесаха, но то не бе достатъчно.

Като цяло - не лоши книжки, особено първата но очаквах доста повече.

Последна редакция: пт, 08 апр 2022, 09:52 от Лорд Сняг

# 51
  • Мнения: 36 554
Прочетох разказа Защитата на Елисиум - интересно допълнитела информация за света на Дръзки. После видях, че това е ранен разказ, написан години преди книгите. Интересно колко време е отлежавала тази идея, преди да бъде развита в нещо по-голямо!
Не се бях сетила, че думата сайтоника идва от кибернетика. Но в този случай първоначалната идея е претърпяла сериозна промяна.

# 52
  • Мнения: 5 744
Много ми хареса "Искрящия меч" на Крис Удинг. Историята не е нещо невиждано, но героите са пълнокръвни, сиви и няма любовни тъпотии.

# 53
  • Мнения: 36 554
Прочетох Котаракът, който спасяваше книги - тя май е повече философска, отколкото фантастика, но все пак ще я похваля и в тази тема.
Сюжетът е за превъзмогване на загубата (на близък човек), преоткриване на себе си, на човечността, способността за емпатия. Разгледани са и някои въпроси свързани с книгите - каква е истинската им стойност и цел, и как да се отнасяме с тях (отговорите на тези въпроси са обвързани с написаното по-горе - способността за емпатия и т.н.).
Книгата е конструирана като игра - има 4 нива, всяко от които си има бос. Посланията имат по-голямо значение от сюжета и не се искат особено много усилия за побеждаването на босовете.
Финалът е разчувстващ и положителен.

# 54
  • Мнения: 18 296
ИЗгледах и  аз Дюн 2021 Неочаквано ми хареса. Доста.
Помнех старият сериал  (Месията на Дюн) и си го обичах, та бях занижил очакванията си. Но нещата  тук са се получили добре. Честно казано бях наплашен от тъпи римейкове - например на Пришълецът  (Прометей) ; и слаби адаптации- Мечът на истината и Колелото.
Първо кастинга на актьорите е супер. Да, има и други раси, но това е нормално. Няча нищо политкоректно, което да ми извади очите.
Ребека Фъргюсън (Джесика) играе невероятно. Оскар Исаак (Лето)  - също.Отделно че и двамата са много добри попадения. Пол Атреид не си го представях точно така, но отговаря на възрастта, справя се и като актьор.
Ефектите са невероятни. Адаптацията е добра. Да, засилили са малко повече ролята на Дънкан Айдахо, за да дадат екранно време на  Дж. Момоа и са "отрязали" Хауът, но историята не е ощетена никак. Съчетанието между ефекти, сюжет и игра на актьорите е много добро.
Единствено ме подразни, че действието е провлачено, но май ще се чака втори филм
Препоръчвам горещо Дюн.

Последна редакция: чт, 14 апр 2022, 16:31 от Лорд Сняг

# 55
  • Мнения: 36 554
Потвърдено е, че ще има втора част Simple Smile

# 56
  • Мнения: 309
Прочетох "Разделената империя" на Марк Лоурънс и съм доста доволна. Йорг Анкрат е доста завладяващ герой, въпреки всичката му жестокост не можех да не го подкрепям до края. Това, което не допадна особено бяха
Скрит текст:
различните времеви линии, в които се извършва действието. По едно време във втората книга сериозно се обърках кое кога се случва - най-вече когато Лунтар затвори спомените на Йорг в кутията.

# 57
  • Мнения: 146
Току що прочетох че "Играч втори бъди готов" от 28 април ще е по книжарниците, предварителна поръчка с -20% отстъпка.

# 58
  • Мнения: 187
Здравейте! Не знам защо толкова дълго отлагах прочитането на поредицата “Кръв и пепел”, но съм обсебена, най-вече от Кас Laughing И все пак имам малко глупав въпрос, ако тук има фенове на този тип фентъзи, заслужават ли си поредиците на Сара Дж. Маас “Двор от рози и бодли”/“Стъкленият трон”? В случай че имате и други предложения, ще се радвам да споделите Simple Smile

# 59
  • Мнения: 919
Nabia аз съм голям фен на книгите на Маас, откакто ги прочетох нищо друго не ме грабва така. Определено ги препоръчвам. Не случайно са все в топ класациите.

Общи условия

Активация на акаунт