Фентъзи и фантастика - 23

  • 34 004
  • 708
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 18 294
Ами не бих се съгласил с това. Да, магията не решава всички проблеми, но е по-добър да си магьосник, отколкото да не си. То това е и като логиката че парите не решават проблемите, но съм убеден, че ако питат някой бедняк ще каже, че предпочита да ги има.

Приемаме че с магия можеш да се излекуваш, да се придвижваш много бързо, да помагаш по-ефективно на приятелите си, да подчиняваш другите хора на желанията си и пр. Да, магията има цена, ама това всичко в живота има цена. безплатен обяд няма.

За мен единственото смислено нещо е съдържанието на шеста и седма книга - става видно че един диктатор няма приятели (отношението на Волдемор към Малфой) както и колко е отвратително да делиш хората на "нисши" и "висши". Както често съм казвал от моя гледна точка шеста и седма са наистина добри, докато първа и втора са твърде детински.

това разбира се е мое мнение. Живи и здрави да сте ти и мъжът ти, щом ви харесва ХП, четете си го със здраве.

# 706
  • Мнения: 10 192
Да, първите две книги са като приказка и няма никакъв проблем да се четат на по-малките деца (не тийнейджъри). С увеличаване на поредността и възрастта на героите “растат” и книгите. Вероятно защото така са били таргетитани, първоначалната им читателска аудитория също така е растяла възрастово. Което не пречи и на нас възрастните да ги четем, разбира се.
В седмата книга съм на 450-та страница, но определено повече ми харесва предходната, третата книга ми допада като приказен, все още ставащ за по-малките сюжет (не е чак толкова стряскаща, както впоследствие се появяват сцени, които за деца под 10 г. в четвърта книга е добре да се спестяват), а шестата като цялостен замисъл и изпълнение най-много ми допада. И жалко за Снейп, вероятно си остава и неразбран, заслужава въпреки всичко повече уважение, но всъщност неговата съдба е доста тъжна. Смятам, че неприятното му поведение към някои от главните лица им помагаше да израстнат и преодолеят известната лековатост, към която са склонни.

# 707
  • Мнения: 3 221
И аз харесвам книгите за Хари Потър, чела съм ги по няколко пъти, филмите ги гледаме поне 1 в годината.
Любими са ми точно 3та и 6та Wink и любимият ми герой е точно Снейп, обикновено ми допада образ, който търпи най-голямо развитие. Рон ми е по-дразнещ от Хари.

# 708
  • Мнения: 18 294
Снейп и на мен ми допада, както казах той и Хърмаяни са ми най-интересни.
При Снейп има постоянно надграждане. Макгонъл също ми е много симпатична, напомня ми на класния ми по билогия- строга, но справедлива. има една ситуация с Ъмбридж или както както там се казваше,  оная инквизиторката от пета книга, където ХП избухна и очакваше Макгонъл да го защити (както би направил Дъмбълдор), но тя му каза, че много хора ще го провокират и трябва да се научи да си сдържа нервите.
Най-противен ми е Хари, който на 17 години се държи като лигльо, а от него зависи света. Вторият най-противен образ ми е Дъмбълдор, който е един манипулатор. но аз по принцип не си падам по такива образи - Гандалф и Аланон също са ми доста противни. Вълшебника- манипулатор, определено не е моят персонаж.

едни от любимите ми диалози са свързани със Снейп в началото на шеста книга
Скрит текст:
Да, Сивиръс. Аз… смятам, че единствено ти можеш да ми помогнеш, няма към кого друг да се обърна. Луциус е в затвора и… — Тя затвори очи и изпод миглите й се търкулнаха две големи сълзи. — Черния лорд ми забрани да говоря за това — продължи Нарциса, без да отваря очи. — Желанието му е никой да не узнава за неговия план… Той е… строго поверителен. Но…

— Щом ти е забранил, не бива да говориш — спря я начаса Снейп. — Думата на Черния лорд е закон.

и
Скрит текст:
о една случайност съм посветен в плана — пророни той тихо. — Аз съм сред малцината, на които Черния лорд го е доверил. Но ако не знаех тайната, Нарциса, ти щеше да извършиш страшно предателство спрямо Черния лорд.

— Бях сигурна, че знаеш — отвърна тя и задиша по-свободно. — Той, Сивиръс, ти има такова доверие…

— Ти знаеш за плана? — възкликна Белатрикс и задоволството, изписало се за миг по лицето й, бе изместено от възмущение. — Ти знаеш?

— Естествено! — потвърди Снейп. — Но с какво искаш да ти помогна, Нарциса? Ако си въобразяваш, че мога да убедя Черния лорд да се откаже, избий си го от главата, няма никаква надежда.

Скрит текст:
Черния лорд не може да бъде убеден, а аз не съм чак толкова глупав да опитвам — отсече Снейп. — Не мога да се преструвам, че Черния лорд не е ядосан на Луциус. Той беше длъжен да се справи. Допусна да го заловят заедно с още доста хора и на всичкото отгоре не успя да вземе пророчеството. Да, Черния лорд е разгневен, Нарциса, силно разгневен.

Скрит текст:
Снейп не я погледна. Черните му очи бяха вперени в сините очи на Нарциса, която продължаваше да плаче и да стиска ръката му.

— Разбира се, ще положа Нерушимата клетва — промълви той тихо. — Сестра ти може би ще се съгласи да ни стане Скрепител.

На мнение съм, че Алън Рикман блестящо изигра Снейп. мир на праха му, но направи наистина добър образ


-----
НОВА ТЕМА https://www.bg-mamma.com/?topic=1569198.msg46629178#msg46629178

Последна редакция: вт, 27 юни 2023, 23:17 от Лорд Сняг

Общи условия

Активация на акаунт