Пишещи фурии във вихъра на НЕМСКАТА тема (228)

  • 16 626
  • 778
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 665
Bo0o, ето тук има всякаква информация за чужденци, които искат да се заселят в Германия: https://bg.make-it-in-germany.com/. Сядаш и четеш. Хората всичко са си написали, че и на български даже. Във варианта на английски май има повече информация.
Благодаря!

# 46
  • Мнения: 1 334
Немецът се подава на обучение, когато иска и когато разбере че не знае. След много години близки местни най-накрая помислят като искат да кажат коя е столицата на Бг. Принципно я заместват с румънската..... Но, важното е че има замислящ момент, откровено ме кефят. От друга страна доста добре декламират градовете  по Черноморието Satisfied !

Иначе, за образованието ще замълча тактично. Close , книги могат да се напишат,  не знам сега с тези 2 години застой как ще процедират нататъка.... , защото много се показаха негативните им страни.

За езиците са добри, не може да им се отрече , английският им е втори майчин. Радвам им се как говорят.

# 47
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
У нас пък се подиграваме на немското произношение на английски. Simple Smile То не само ние, де, и клипчета съм засичала, в които се подиграват на немския английски. Wink Разбира се, има и за индийски, и за италиански, сигурно и за френски английски, но в живота вече най-често чувам немския английски.

Иначе ето малко типичен немски наглийски. Като започнем от hello all, минем през хардвеър (за хардуер) или още по-чудесното хардваре (така произнесено) и завършим с преведените немски изрази на английски... Също любимо ми е "roundabout 5€", което трябва да значи "около 5€". Simple Smile Примерите ежедневно растат и дори се принуждавам понякога да говоря немски английски, нарочно превеждайки и изказвайки немски изрази с английски думи, защото нормалния език не го разбират.

# 48
  • Мнения: 1 281
Английският им е потресаващ, говоря руски и гръцки, изобщо няма да коментирам как го говорят, защото двата езика са много специфични, но оценявам усилията на тримата човека, които познавам и са изявили желание  по различни причини, да учат, без да имат роднини в нито една от държавите.

# 49
  • Мнения: 6 702
... КолгАте ... Simple Smile
Но и на на сигурно доста се смеят. Аз тяхното L понякога го забравям и я карам с нашето Л . Е тогава вече нищо неразбират . Но са многолюбезни и се опитват докато не се усетя и оправп L .
Но пък съм чувала французин да се опитва да обясни на български, че е пускал хвърчило край Копривщица. Такава мъка .
Спомням си един индиец колко беше втрещен на думата обувки ...

# 50
  • Germany
  • Мнения: 2 010
Аз пък говоря и английски, и немски с акцент, както и почти всичките ми познати от най различни  места по света. И въобще не ми пука кой, какъв акцент има или неточност. Важно е да се разбираме 😉

# 51
  • Мнения: 6 448
Ние се преместихме в Германия от Франция. В сравнение с дръпнатите франсета, немците ни се сториха едни благи, усмихнати хорица, винаги готови да ти помогнат и да те упътят. Е, като се поопознахме се оказа леко по-друго, но първите ни месеци тук бяхме очаровани от туземците. Майкоуууу, колко отдавна беше.

# 52
  • Мнения: 1 281
Аз за граматика говоря. Акцент - ясно. Аз и на бг имам - варненски Grinning

# 53
  • Мнения: 9 152
Бибит, благодаря за темата!
нека сме фурии, ама не издухани Joy

Днес ме продуха, хем внимавах да нямам много излизания. Седях на една спирка само 5 минути и после не знаех къде ми е главата.

Да се включа и аз с въпроса за отношението на немците.
Моят личен опит е като цяло позитивен. Важно е, според мен, човек по принцип да има опит от чужбина, от други езици и от общуване с чужденци. Акцент, гражданство, цвят на кожата/ косата и пр. са в графа дискриминация и моето впечатление е, че много се пазят да не бъдат " хванати" в евентуална проява, дори и намек за такава.

Имала съм и случаи на разни резили, минават. Много пъти съм си задавала въпроса, ако в моята родина беше такъв приток на хора от целия свят, как бих се чувствала , какво бих правила, как бих реагирала. Не съм сигурна, че бихме се справили с перфектно гостоприемство...
Признавам на немците запазването на ниво в комуникацията, на търпимост ( пък дори и с доза самопринуда и лицемерие), на съобразяване и на въздържаност.
Обществото е многонационално и нещата постоянно се развиват, много е различно от това, което беше преди 10 -20 години. Има мултинационални компании, в някои държавни структури специално се търсят чужденци.
Имам приятели немци, от които съм получила много добро.

# 54
  • Мнения: 1 281
Лицемерни са, безкрайно, криворазбрана толерантност, според мен, заради оня, чието име не се споменава. Обощавам, разбира се, а не трябва, но в общия случай.
Но пък са предвидими, с което аз съм абсолютно ок.

# 55
  • Мнения: 9 152
GlowFlow , Да, историята им е сложила своя отпечатък. А иначе, лицемерието е познато във всички страни, но проявата му е различна.
Лично на мен, британското лицемерие ми е в пъти по- противно.

# 56
  • Мнения: X

За езиците са добри, не може да им се отрече , английският им е втори майчин. Радвам им се как говорят.

Това е шега, нали? И за езиците въобще, и за английския. Простловуто зле са с английския, за останалите езици да не говорим. И не, не се въздържат да говорят английски, защото не искат, а защото не могат. И много ги е страх да не се изложат.
От горното има изключително малко изключения. Но с комичен акцент.

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 21:17 от Анонимен

# 57
  • Мнения: 9 152
Забравих да пожелая на Soft Click  и половинка бързо оздравяване. Flowers Four Leaf Clover

Относно езиците, моето впечатление и опит е, че немците говорят добре английски. Всъщност, на мен първото ми интервю за работа, беше на английски език и така започнах - с 1- ви основен език - английски, а другите два бяха "допълнителна екстра".

# 58
  • Мнения: 1 281
Пак за езиците - от приятел лингвист знам, че немците, както и българите, имат много добре развит говорен апарат заради ч, ш, щ, ж и т.н., та ако искат, могат много добре и без акцент да усвоят повечето от разпространените езици. Някои могат - аз докато назубря думи и граматика ми се е отщяло да влагам повече усилия Simple Smile
Бързо оздравяване на всичко болни! На здравите, наздраве!

# 59
  • Берлин
  • Мнения: 4 483
Катерица, живяла ли си по британските дебри? Аз да. При британците е превзетост, съчетана с високомерие. При германците е чисто лицемерие. Аз се вбесявах в началото, вече не се трогвам. Тук са квадратни просто, нито добри, нито лоши, квадратни. Все се питах как изобщо функционира такава държава и как просперира икономиката. Единствено все още се изумявам от майчините вълнения по училищни проблеми (имайки предвид, че 80% от хората, които са наоколо са учили в същите тези училища и...). Приемам всички с всичкото им. Мен също ме приемат много добре. Но някак за толкова години не свикнах с времето. Това ми е основната драма- студено и мрачно ми е.
...
Преди седмица най-накрая се добрах до преглед при един професор невролог, от ония великите светила. Та настанявам се и доста пренебрежително ме попита на какъв език си представям, че ще се случи прегледът - с дозата видокомерие и пренебрежение. Изброих му езиците, които говоря, и го попитах на кой от 6-тте от тях предпочита да е прегледът. Умря направо. Та ако човек позволи да го гаврят, могат го и са добри. Комплексирани и ще си носят белезите, докато нацията съвсем не се омеши.
Иначе в началото е трудно да се ориентира човек, особено ако в играта са и деца. Опитвай да си рационална, а не емоционална. И не се доверявай много на този каза, онзи разказа. Всеки си пише историята сам и си носи кръста пак сам.

Общи условия

Активация на акаунт