Сто и първа есенна плетаческа тема

  • 40 473
  • 760
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 232
Благодаря, anji75 !

# 31
  • Мнения: 4 255
Здравейте, момичета.Плета си английски ластик със смяна на цветовете по ленти, уж да упражнявам, но забелязвам, че в единия край се вижда конеца, който пренасям, докато плета с другия лентата.Има ли начин това да не се вижда или си е така.Ако може някое филмче да ми препоръчате, най добре.Предварително благодаря

# 32
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Одеалцето е готово. Simple Smile



Снощи имахме гости, колега на половинката и приятелката му - украинци. Големи сладури и двамата. Момичето видя одеалцето и много го хареса. На шега й предложих да опита как се плете - бях купила една гранка повече. Седи мацката, брои си на глас, преплита бримки, те се заплитат в маникюра й, но не се отказва.
Накрая решиха, че ще идат до магазина да си купи прежда и да я науча да плете. Simple Smile
Няма проблем, ще я науча щом има желание, но междувременно й направих шалче от наличното гранче. Май е снуд. Simple Smile


# 33
  • Мнения: 448
Здравейте, момичета.Плета си английски ластик със смяна на цветовете по ленти, уж да упражнявам, но забелязвам, че в единия край се вижда конеца, който пренасям, докато плета с другия лентата.Има ли начин това да не се вижда или си е така.Ако може някое филмче да ми препоръчате, най добре.Предварително благодаря
За съжаления няма начин без да отрязвате всеки път и да скривате краища, голяма играчка или да ги скривате веднага, да няма шок след като свършите от много конци.  Дори плътно да ги пресуквате, пак ще се виждат.

# 34
  • Мнения: 4 255
Много благодаря аnji75

# 35
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте, момичета!

След като миналата година започнах с мини-плетчици на дрешка за чашка, се оказа, че тази година бях все едно нищо никога не съм плела... Та как да е, пуснах си клипче преди малко, започнах да си спомням това-онова и искам да се опитам с плетене на мъжка шапка.

Като модели си харесах нещо такова, фаворит ми е първото:





Не ми се иска да е такова, не ми харесва с тези шевове.



На такива игли ли се плетат шапки? На това ли казват обръч? Другата седмица ще съм в София и искам да си купя каквито игли ще ми трябват... Мисля да отида до Александър Ярн, че нямам да имам много време да обикалям, дали ще има там подобни неща?



За стесняването нагоре: намерих клипче, в което реално плетат цилиндър и зашиват отгоре, но отгоре става едно намачкване, затова ми се иска някакси да отнемам бримки. Дали ще стане с отнемане и ако да, по колко бримки на ред на отнема, има ли някакво средно правило за шапки или зависи от преждата? После горе сигурно пак с игла зашивам, от тези тъпите отред игли, за прежда които са?

И последно, което ми хрумва: за частта, която се прегъва, там реално не отнемам бримки, нали така? Има ли някакви особености, за които да внимавам? Примерно на сгъвката да обърна за 2-3 реда само на лицева плетка, за да може да стои прегънато или нещо такова...

# 36
  • Мнения: 448
Здравейте, момичета!

След като миналата година започнах с мини-плетчици на дрешка за чашка, се оказа, че тази година бях все едно нищо никога не съм плела... Та как да е, пуснах си клипче преди малко, започнах да си спомням това-онова и искам да се опитам с плетене на мъжка шапка.

Като модели си харесах нещо такова, фаворит ми е първото:





Не ми се иска да е такова, не ми харесва с тези шевове.



На такива игли ли се плетат шапки? На това ли казват обръч? Другата седмица ще съм в София и искам да си купя каквито игли ще ми трябват... Мисля да отида до Александър Ярн, че нямам да имам много време да обикалям, дали ще има там подобни неща?



За стесняването нагоре: намерих клипче, в което реално плетат цилиндър и зашиват отгоре, но отгоре става едно намачкване, затова ми се иска някакси да отнемам бримки. Дали ще стане с отнемане и ако да, по колко бримки на ред на отнема, има ли някакво средно правило за шапки или зависи от преждата? После горе сигурно пак с игла зашивам, от тези тъпите отред игли, за прежда които са?

И последно, което ми хрумва: за частта, която се прегъва, там реално не отнемам бримки, нали така? Има ли някакви особености, за които да внимавам? Примерно на сгъвката да обърна за 2-3 реда само на лицева плетка, за да може да стои прегънато или нещо такова...

Браво, хубаво сте си намислили.
Шапките най-удобно се плете с обръч 40 см. Това което сте показали, само има различна дължина.
Това което сте видели на клипче, където завършване сякаш набръчкано на руски казваме - тыковка - на мне на български звучи малко смешно - тиква 😆😉
Обикновено мъжете обичат шапки по глава.   Най-стандартно общо количество на бримки се дели на 4 или 5 части( по-често на 4) т.е. се получава 4 клина. И в начало и накрая на  всеки клин се свива  по 2 бримки. Например имате 100 бримки. 100-4 ( централом бримки между клинове)=96. 96:4=24 и като ще свисте в един ред става на -8 бримки. И така през ред. Най-накрая може няколко свивания във всеки ред. Но това да видите по вашата шапка, за да има красиво заоблено.
Относно там където се сгъва. Ластик може с малко по-малък номер на игли или по-плътно  да плетете. Също някои правят фиксирано сгъване - в случая на първата шапка направили един ред опакови бримки и продължили с ластик още малко. Или сменят бримки, защото когато сгъвате шапка лицевой бримки вече семнадцать опакови и да няма това разминаване сменяте бримки над опакови лицеви  и обратно и продължавате така да плетете ластик още малко и преминавате на лицеви бримки.
Само с обръч 40 см не удобно затваряне на бримки, колко по-малко става почти не е възможно, тогава аз минавам на 5 игли и така щавършвам.
Шапката да е по-главата трябва да направите примерно минус 15%. Тоест Ако в 1 см имате 3 бримки , тогава 58 см*3 = 174 бримки. Но това ще много и затова минус 15% , но веднага гледайте плюс минус да е толкова бримки, за да можете да разделите на 4. В такъв случай бих везла 144 бр. Това е като пример.
Успех.

А и относно последния модел на шапка. Това е производство, там плетат големи платна и на оверлок ги събират, тоест режат платно. Но когато плетем на ръка това е люкс шапка без шевове. На битова машина също може да се изплете по отделно клинове и с игла да ги зашием.

Последна редакция: нд, 17 окт 2021, 20:27 от anji75

# 37
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

в начало и накрая на всеки клин се свива  по 2 бримки. Например имате 100 бримки. 100-4 ( централом бримки между клинове)=96. 96:4=24 и като ще свисте в един ред става на -8 бримки.

Ако на един ред имам 4 клина и свивам на всеки клин по 2 бримки в началото и 2 в края, това не прави ли 4х4=16 бримки свити?
Или имаш предвид по една бримка в началото и края на всяка четвъртинка - тогава ще станат 8?



 - в случая на първата шапка направили един ред опакови бримки и продължили с ластик още малко. Или сменят бримки, защото когато сгъвате шапка лицевой бримки вече семнадцать опакови и да няма това разминаване сменяте бримки над опакови лицеви  и обратно и продължавате така да плетете ластик още малко и преминавате на лицеви бримки.

Тук може би не разбрах. Всъщност разбрах така: плета ластика (вътрешния), после плета 2 еднакви реда лицеви за сгъвката, след което продължавам с ластика, като обръщам последователността лицеви-опакови, за да може като се сгъне на 180°, лицеви да са над лицеви и опакови над опакови?


Шапката да е по-главата трябва да направите примерно минус 15%. Тоест Ако в 1 см имате 3 бримки , тогава 58 см*3 = 174 бримки. Но това ще много и затова минус 15% , но веднага гледайте плюс минус да е толкова бримки, за да можете да разделите на 4. В такъв случай бих везла 144 бр. Това е като пример.
Успех.

Минус 15% се има предвид, че као един ред има 100 бримки, при следващото свиване трябва да имам 100 -15%.100 = 85 бримки?


Анжи, много, много ти благодаря за подробните обяснения! Забавих се с отговора, защото досега ги четох и препрочитах. 😃

Написах си въпросите в твоето мнение.

Мисля обаче, че като цяло схванах логиката.

# 38
  • Мнения: 448
Chrissy,
Имах впредвид за клинове - че в начало и в края на клина плетете по 2 заедно - намалява се по 1 бримка от всеки край. Например на всеки клин иматете по 24 бримки и между клинове по 1 централна - ценрална, две заедно с наклон в дясно, 20 лиц, две заедно с наклона в ляво, централна..... в клинове остава по 22 бримки.

Относно сгъвка  - правилно разбрахте, само че един ред разделителен, няма нужда 2 лицеви. А може вообще без този ред, просто сменяте бримки лицеви с опакови и продължавате
ластик.

Минус 15% това изначално броите за да знаете колко трябва бримки за даден размер. Напрвете малък образец 10х10. Да пестите прежда не късайте от кълбенце. Ако е натурална прежда може само да игладите с пара, по-добре да изперете. ( това важи за прежда на кълбенца, ако на бобини, задължително се изпира),( след това може да го разплите и да запрчвате веднага с шапката).   И го мерите колко бримки в 1 см - например обрацец ви е на 30 бримки и 10 см -  30:10=3 бримки в 3 см. Така и с редовете например 40 реда:10см= 4 реда.   И сега обиколка на главата е 58 см. С математика става така 58*3=174 бримки.  Но шапка ще стане много голяма. И затова от 174 трябва минус 15%. И става 147,5 бримки.  И тогава «правим игра» +- , но важно да е числото да е X-4=Y и Y:4 да стане равно число. Затова от примера взимам не 147, а 144 -    144-4=140 ; 140:4= 35. Това изчесление трябва, че когато ще стигнете до клинове да е всичко красиво и еднаково.  
А минус 15% - за да шапка по размер.

Ако нещо, питайте.

# 39
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ясно, разбрах, благодаря ти. Simple Smile Остава само да си купя иглите и да потренирам това намаляване от ляво и отдясно, защото сега разбрах, че имало два вида (благодаря за което на мила съфорумка, която ми пише на лични Simple Smile ), иначе оттук нататък поне теорията ми е ясна. Simple Smile

# 40
  • Мнения: 8
Здравейте след успеха с одеалце от прежда Ализе пуфи сега много искам да си направя шал от същата прежда но не мога да намеря клипче в което се показва как става или схема моля ако някой има или знае къде да погледна да ми пише благодаря ❤️

# 41
  • Мнения: 47 988
Да черпя малко моделчета Wink

И от мен една якичка, оплетох я за приятелка, и те били пак модерни

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
LaughingLaughing HAPPY, може ли схема за третото моделче? Ей го къде е следващото лято... LaughingLaughing

# 43
  • Мнения: 47 988
Не знам, ама сега се загледах моята якичка как ще му подхожда на Демяно Joy да взема да му я пратя Joy че приятелката ковидяса и не мога да й я дам
Нашумя плетивото, определено Simple Smile макар че у дома ме оплюха, като им ги предложих Simple Smile Не искат да са модерни Joy

# 44
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Боратчетата ми! Simple Smile банЦки им се приискал.

не се хайманосвайте, а започвайте ски екипировката



и не забравяйте шапка и ръкавици

Общи условия

Активация на акаунт