Тухлена или сглобяема къща?

  • 9 078
  • 98
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Наричат се Пасивни къщи и могат да бъдат монолитни,сглобяеми,дървени ,т.е. всякакви.
Мит е,че не се плаща ток.Освен ако целия покрив не е във фотоволтаици.
Да кажем,че отоплението е доста по-евтино и ще го сравня ценово с апартамент,в който те топлят отвсякъде,но пак плащаш.
 Има много инфо в нета за Нискоенергийни и Пасивни къщи.

# 76
  • Мнения: 6 330
Такаа, явно се налага да разясним какво представляват различните видове къщи, за да стане ясно какво се има предвид.
1. Изцяло дървена къща от дървени трупи, тип финланска/сибирска. Разбира се много скъпи, и да по-скъпи от монолитно строителство. Такива обаче в България, точно предвид високата цена се изграждат много рядко.
Скрит текст:

2. Изцяло дървени къщи, но от дъски без изолация. Дебелина на стената - 4,5 см. Евтини.
Скрит текст:

3. Сглобяеми къщи от готови панели, някой от тях пак са с дървена или метална конструкция и върху нея монтирани готови сандвич-панели, други без такава конструкция, изградени само от готови сандвич панели.
Скрит текст:

4. Сглояеми къщи тип бунгало с тънки метални конструкции и тънки стени с дебелина 10 см. Турски с ниски цени.
Скрит текст:

5. Сглобяеми къщи ИЗГРАДЕНИ НА МЯСТО с дървена конструкция с два вида изолация и дебелина на стената 22 -25 см с поставена два вида изолация, вътрешна с каменна вата и външна с EPS (експандиран полистирен) - стиропор.
Скрит текст:

6. Сглобяеми къщи ИЗГРАДЕНИ НА МЯСТО с метална конструкция, също с дебелина на стената 22 -25 см.
Скрит текст:
Цените на позиции 5 и 6 са почти изравнени с цените на монолитно строителство.

7. Готови контейнери - тип бунгало. Много евтини.
Скрит текст:

Който каквото си иска да си строи, но да си проучи добре нещата. Наистина е добре, мнения да изказват хора с личен опит или специалисти в областа на строителството, за да не се подвеждат тези, които сега навлизат в материята и имат въпроси. На мен лично ми отне повече от 1 година да проучвам пазара, да сравнявам цени, технологии, начин на изграждане, плюсове и минуси при различните видове къщи, вкл. монолитните и в крайна сметка везните наклониха в полза на сглобяема къща с дървена кострукция, изградена на място. Като цена излезе колкото монолитна такава.

# 77
  • Мнения: 5 425
Fatalina, а колко горе долу ви излезна на кв.м.?
Питам чисто информативно.
Фирмата, която ние гледаме за сглобяема метална конструкция, изградена на място, са обявили 440Е на кв.м. до ключ с включен проект (ако си избереш от каталога им с вече готови такива).

За стабилно строителство ни казаха да очакваме 450-550Е кв.м до ключ, но тук мисля, че не влиза проекта.
Аз даже наскоро бях пуснала отделан тема за цените, за да мога да се ориентирам. Simple Smile

# 78
  • Мнения: 1 624
Rocket, това актуални цели ли би трябвало да са? До колкото знам цената на дървения материал е скочил доста. Ние купувахме дървен материал за покрива директно от производител. Те в момента нямат  нищо на склад независимо каква цена им предлагат.
За "дървените" къщи, знам че трябва изришно да се пита дали цената е с фундамент или не.  Тази цена включва ли фундамента?

# 79
  • Мнения: 5 425
Rocket, това актуални цели ли би трябвало да са? До колкото знам цената на дървения материал е скочил доста. Ние купувахме дървен материал за покрива директно от производител. Те в момента нямат  нищо на склад независимо каква цена им предлагат.
За "дървените" къщи, знам че трябва изришно да се пита дали цената е с фундамент или не.  Тази цена включва ли фундамента?


Да, актуални цени са.
Фундаментът не е включен. Включена е само цената на проекта, в случай че ти допадне нещо от вече готовите им предложение.

https://evtindom.eu/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8

Ето от тук гледаме и се ориентираме.

ПС: Тук става дума за метална конструкция.
Виждам, че в сайта има обяснена и технологията и доколкото разбирам се използва гипсокартон+ изолация +
магнезиеви плоскоти+ каменна вата.
Не знам дали някъде се влагат дървени плоскости.
https://evtindom.eu/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D … %B3%D0%B8%D1%8F-2

# 80
  • София
  • Мнения: 8 587
Я, едната къща тук до нас (наскоро я продадоха) е строена от тях Simple Smile Видимо нищо й няма на къщата, но се чудехме с ММ защо така я построиха заедно с нас и за под година употреба, я продават. Но наистина не личи нещо да й има (пък и се продаде, значи и вътре е добре). Ето тази
https://www.facebook.com/yavlena/posts/3905124546200528/

# 81
  • Мнения: 5 425
ToniShu, Светът е малък! Особено в България! Grinning
Като ги гледам на снимките от проектите ми изглеждат много хубаво къщите, но ей така като ги видя на живо и някак си се разочаровам.
И ние сме се насочили към 120-140кв.м като квадратура, но ето примерно тук холът ми изглежда нищожно малък и захлупен, тъмен.
То вярно, че може просто на снимките да е така или те да са го направили по-малък с някаква цел, но ми е много обезкуражаващо.
Очакваш едно, а на живо е друго. Но това може да се получи и при сглобяемото и при стабилното строителство майче. Особено ако си като мен и имаш проблем с това да си представяш нещата обемно.
Добре е, че отвън не личи да и има нещо на къщата.
При всеки случай, като търсим цени и оферти ще питаме дали може да се види и готов техен проект някъде.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Roket,мои много добри приятели в момента си строят дървена къща,като стените са дърво и ОСБ.Отвътре картон и вата,отвън санирване.Строят я сами,но напредват бързо.Пиша,защото тяхната е 140м2 по спомен ,с дневна 40м2 .Мисля,че беше 10×4  
или 9 ×4,50м  .Предполагам до 2 месеца ще я попривършат и ще мога да ти кажа как изглежда хол с такива размери.
За да не изглежда малко и схлупено си има трикове.Дългите помещения,винаги имитират,че са по-големи от квадратните.Високите  френски прозорци също уголемяват помещението,както и скосен висок таван,което е чудесно решение при едноетажни къщи.
А,колкото до квадратурата...ами като включат  верандата вътре и  дебелината на стените120м2 става като апартамент от 90м2.Няма как да усетиш простора,за който пишеш.

# 83
  • София
  • Мнения: 545
...
https://evtindom.eu/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8

Ето от тук гледаме и се ориентираме.

ПС: Тук става дума за метална конструкция.
Виждам, че в сайта има обяснена и технологията и доколкото разбирам се използва гипсокартон+ изолация +
магнезиеви плоскоти+ каменна вата.
Не знам дали някъде се влагат дървени плоскости.
https://evtindom.eu/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D … %B3%D0%B8%D1%8F-2
Rocket, на мен лично не ми харесва Спецификация 1 - важната част/конструкцията на къщата.
1. Не е описана дебелината на металната конструкция и дали ще е на сглобки или заварки.
2. 5 см. минерална/каменна вата и 10 см. стиропор за външни стени е много, много малко.
3. За вътрешните стени 10 см. минерална вата с такава малка плътност няма да спира шума - ще чувате всеки шум от съседното помещение. А след 5-10 години най-горния слой вата ще се е свлякъл и реално ще имате стена само визуално.
4. Не виждам никъде как е решен проблема с евентуален конденз вътре в стените - мембрани!?
5. За таван 10 см. вата е малко. Най-много топлина се губи през тавана. Най-добре е този слой да е 30 см.
6. Само 5 см. замаска за под без армировка на бетона е несериозно.
7. Не е упоменато как ще минават трасетата за ел.инсталацията и ВиК - за тях принципно се предвижда инсталационен слой, а тук такъв няма.
8. Само за банята е споменат влагоустойчив гипсокартон, за другите стени по правило се залага пожароустойчив, но тук това не е споменато и вероятно ще заложат обикновен.
Залагането на два слоя гипсокартон на всички стени от вътрешната страна, а на вътрешните двустранно, подобрява шумоизолацията и най-вече стената не бие толкова на кухо, както при един слой.
Има и още, но пак ми стана дълъг поста, а и мнението ми е само на база много четене. Ако някой специалист има време да погледне описаното от тази фирма и да си каже мнението, ще бъдем благодарни. Simple Smile


Преди време посетих строяща се къща с метална конструкция и добих представа за големината на холо-кухня от 30 кв.м. Мисля, че размерите бяха около 4.5/6.5 или 7 - не е толкова лошо и малко, стига да нямате желание за обособен кът пред камината. Ако искате и такъв, то помещението ще е малко. Собственикът се е решил на метална конструкция заради достъпност и опитност с материала. Сподели ми, че ако е трябвало да започва от начало, би я направил с дървена конструкция - през лятото нощно време много пукала конструкцията, заради линейните разширения през деня. Навярно след обзавеждане и полагане на настилки тези шумове ще намалеят, но човека сподели че ги има и нощем, в тишината, дори са плашещи.
Спицификация 2 няма да коментирам, защото не засяга конструкцията.

Я, едната къща тук до нас (наскоро я продадоха) е строена от тях Simple Smile Видимо нищо й няма на къщата, но се чудехме с ММ защо така я построиха заедно с нас и за под година употреба, я продават.
ToniShu , навярно са започнали проблеми /следствия от недостатъците, които на мен ми се набиха на очи и описах по-горе/ и затова набързо са я продали. Съчувствам искрено на новите собственици!

Отново се извинявам за дългия пост и дано съм била полезна! Simple Smile

# 84
  • Мнения: 5 425
Vodica, мерси за "забележките" към спецификацията. На този етап съм благодарна за всяко мнение, за да може да съберем информация и да изчистим нещата. Simple Smile
Ето тук има повече за самата конструкция, но не са поркили всички точки, които ти си описала, така че ще потърся информация за тях.
За корозията са писали грундиране на металната конструкция, а за пожароустойчивостта са предвидили влагане на магнезиеви плоскости в стените.

https://evtindom.eu/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D … %B3%D0%B8%D1%8F-2

Иначе е факт, че при сгобяемите къщи едно от нещата, които най-много ме притеснява е именно звукоизолирането.

При всяко положение, ще консултираме и с проектант този вариант. Оказа се, че имаме няколко познати, кото могат да ни препоръчат добри специалисти. Просто в момента чакаме да излезне смяната на предназначението на земята, да оправим ВиК и тока и като цяло да вземем разрешение за строеж преди да започнем консултациите и офертите. Изчакваме документите, за да не се окаже, че има проблем с тях и си правим сметката без кръчмаря. Simple Smile

ПС: За въпросната къща, съседна на ToniShu, мъжът ми погледна снимките и каза, че е видял само няколко проекта на сайта, които са с такова мокро преди банята.
Изказа предположение, че за него къщата може да е ето тази Simple Smile:
https://evtindom.eu/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5-% … D1%89%D0%B0-77-m2

# 85
  • Мнения: 6 330
Fatalina, а колко горе долу ви излезна на кв.м.?
Питам чисто информативно.
Фирмата, която ние гледаме за сглобяема метална конструкция, изградена на място, са обявили 440Е на кв.м. до ключ с включен проект (ако си избереш от каталога им с вече готови такива).

За стабилно строителство ни казаха да очакваме 450-550Е кв.м до ключ, но тук мисля, че не влиза проекта.
Аз даже наскоро бях пуснала отделан тема за цените, за да мога да се ориентирам. Simple Smile
Тези цени са абсолютно измамни и това до ключ е много разтегливо понятие.
На нас за две къщи, едната с мазе и с обща площ от 161 кв.м. общата цена до наистина пълен ключ с фундамент ни излезе 780 евро/кв.м.

Последна редакция: чт, 22 юли 2021, 13:57 от fatalina

# 86
  • Мнения: 5 425
Мерси, Fatalina Simple Smile
Аз просто се опитвам да видя дали цената САМО за къщата отговаря. Не включвам фундамент или дейности, които се извършват допълнително, защото те ми изглеждат изключително индивидуални.
При нас земята е на склон, с голяма денивелация, извън регулация и не се знае има ли изкарана вода някъде, защото всичко е в треви, дървета и бурени. Приказна картинка. Simple Smile
Това всичко, разбира се осъзнаваме, че оскъпява, но са разходи, които са разсрочени във времето и донякъде могат да бъдат планирани.
Докато самата къща, дори да е  на няколко вноски, си е един голяяяям разход за кратък период.

# 87
  • Мнения: X
Rocket, защо не сте проучили всичко за имота, преди да го купите с цел да строите? Имот с неизвестни се приема само по наследство, когато се купува, се изследва предварително за бъдещ строеж - електричество, вода, път / улица. Стръмният терен е окей само за едно - гледка, за всичко друго е минус.
Масово се почва отзад напред, без ясна цел и алгоритъм. Дай да вземем имота, после ще го мислим, нали не ги даваме накуп.

# 88
  • Мнения: 5 425
Rocket, защо не сте проучили всичко за имота, преди да го купите с цел да строите? Имот с неизвестни се приема само по наследство, когато се купува, се изследва предварително за бъдещ строеж - електричество, вода, път / улица. Стръмният терен е окей само за едно - гледка, за всичко друго е минус.
Масово се почва отзад напред, без ясна цел и алгоритъм. Дай да вземем имота, после ще го мислим, нали не ги даваме накуп.

Защото имотът ни е подарен, ако мога така да се изразя. Simple Smile
Моите родители са го купили преди много години - 3 декара земя, на символична цена.
Когато миналата година се роди синът ни, просто ни го прехвърлиха, а ние решихме да видим какви са ни опциите за къща. Simple Smile
Освен това теренът е терасиран, защото преди години там са се помещавали някакви селскостопански постройки и се изпиолзвал за гледане на животни. Това ни води на мисълта, че може и да има изкарана вода, защото тези животни все са ги поили някак.
Та това е в общи линии и затова имаме доста въпросителни. Simple Smile

# 89
  • София
  • Мнения: 8 587
Ооо, има и други хубави неща на стръмния имот - например при силните дъждове, тук при нас не се наводняват нито улица, нито дворове. Няма и довлечени от водата боклуци, пясъци, чакъли. В някои случаи височината дава и повече уединение. Според мен дори само гледката си струва отвсякъде минусите на денивелацията. Единствено ми е малко чудно как ще превземаме баира на стари години, ама гледам възрастните съседи се оправят, може и ние да сме като тях. Пък до дълбока старост я доживеем, я не Simple Smile  

Rocket, и на мен тази къща ми изглеждаше максимум колкото нашата, а не 120 квадрата. Явно смятат и терасата, да. Иначе не е задължително нещо да й е имало, аз просто нямам представа защо я продадоха. Но със сигурност е с метална конструкция. И много прилича на типична американска къща, най-вече заради прозорците. Със собствениците така и никога не се зпаознахме.
Цитат на: Rocket  Просто в момента чакаме да излезне смяната на предназначението на земята, да оправим ВиК и тока и като цяло да вземем [b
разрешение за строеж преди да започнем консултациите и офертите[/b]. Изчакваме документите, за да не се окаже, че има проблем с тях и си правим сметката без кръчмаря. Simple Smile
За Разрешение за строеж имай предвид, че вече трябва да сте избрали какво ще строите. РС се издава на база внесен за одобрение проект. За да имате проект, значи трябва да сте се спрели на една от двете опции, което пък предполага вече да сте се консултирали с архитекти и проектанти. За документите до виза за проектиране ми е ясно защо трябва да изчакате и според мен съвсем правилно постъпвате.  
Иначе, ето 35 м2 хол, който не е схлупен.
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт