Тухлена или сглобяема къща?

  • 8 996
  • 98
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Има разлика. Грешка в изказа. Не бъдете толкова пуктуални и заядливи. Безполезно е.

# 46
  • София
  • Мнения: 8 580
Не се заяждам, най-чистосърдечно го написах. На никого не бих пожелала да се вкара във филм неподготвен. А пунктуалност ще Ви трябва, гарантирам Ви.
Относно фирмата, която пспоедлихте, за мен са абсолютно измамни и не бих строила с тях.

# 47
  • Мнения: 7 352
Толкова напористо и заядливо, че се питам да не сте производител на дървени къщи.

# 48
  • Мнения: X
Спрете си емоциите и вместо това се информирайте.
Къщата като всяко сериозно начинание си иска проучване. В мрежата има всичко - характеристика и цени на материали, форуми - например bgremonti, там поне пишат сравнително грамотни хора.
Правила съм десетки масивни къщи и само няколко дървени.
Причината да не се предпочитат вторите първо е, както вече сте разбрали, същата или дори по-висока средна цена на изпълнение, второ, експлоатационният срок, пожарната безопасност и най-вече убеждението, че масивното е здраво и дълговечно за разлика от дървеното.
Личното ми мнение, което винаги казвам и на клиентите си е: тухли+бетон или дърво, залагайте на естествените материали. Нищо по-хубаво от къща, която не отделя вредни вещества и "диша". Открито си признавам, че не обичам пенополистиролите като изолационен материал, гипскартона в жилище, PVC дограмата, ламинирания паркет и всякакви други синтетики. Ужасно несъвместими са ми както с тухлите, така и с дървото. За съжаление естествените материали станаха ужасно скъпи или пък няма кой да изпълни елементарна вароциментова мазилка.
След много четене, изгледани видеа, мнения във форуми - бг и чужди, аз бих постъпила така :
1. Намирам си склад с качествен, сух, правилно обработен материал. Такива складове предлагат разкрой.
2. Правя проект на дървената носеща конструкция - греди, колони, съставни дървени профили на стените, покривни елементи (ребра, столици, паянти и др.).  Проект на основи - бетон / стоманобетон.
3. Изпълняват се основите + ВиК инсталация под кота 0.
4. Намирам сравнително кадърни хора за монтаж на дървената конструкция. Дори и 2-ма сръчни и грамотни майстори могат да се справят (къде ги обаче...)
5. Полагане на инсталациите и изолациите (топло-, хидро-, паро-), покрив - изолации, покритие.
6. Външна и вътрешна обработка на стените. Тук бих се спряла на качествени и красиви обшивки и вътре, и вън.
7. Дограма - дървена или комбинация дърво отвътре - алуминий отвън.
8. Водоотвеждаща система, настилки отвън, интериорни настилки, облицовки (бани, тоалетни, сервизни и др. помещения). Материали за помещения с по-силно замърсяване има достатъчно, важно е да се подберат правилно.
Основен принцип - добре обработени дървени елементи срещу огън, плесени / гниене и вредители, лесно почистване.
Да, ще ме контрирате, че това дотук би струвало двойно. Но с разумно планиране и проучване - едва ли. Затова писах - кадърни проектанти, които, дори и да нямат огромен опит, четат, мислят и предлагат решения, знаят кой доставчик и производител какъв е на пазара и имат желание и време да контролират строителството.
Същото впрочем важи и за традиционния начин с тухли и стоманобетон. Всичко е на везната - или - или, винаги има някакъв компромис, не е нужно всичко да е по-по-най, че цената става ужасна - и запомнете, че всичко, ама всичко зависи от строителите.
Доколкото разбрах, има процедура по смяна предназначение на земята. Което дава достатъчно време за проучвания, избор на изпълнители, справки за цени и най-вече възможност за оглед на място на вече изпълнени къщи. 

# 49
  • Мнения: 5 398
Аз нямам против забележките и корекциите и не ги намирам за заядливи. Използвам ги за попълване на знанията. Simple Smile

Сова, ние наскоро взехме контакт на проектант, но още не сме се свързали, защото чакаме освен вкарването в регулация на имота и самите ние да се оринтираме по-добре за финансирането.
Една от основните причини да се насочим към сголяеми къщи е, че намерихме няколко фирми, които предлагат изплащане за 15-20-30 години. Конкретно тази фирма, която бях посочила по-горе, дава заем срещу ипотека на земята.
Повечето банки не дават кредити и не финансират строеж на къща.
Досега намерихме такава опция само в банка ДСК, но и за там трябва да изпълниш доста условия + не ти отпускат целия кредит, а го правят на части и на етапи. Първо ти си плащаш нещата, а след като мине техен оценител и се увери, че всичко е наред и проектът върви по план ти възстановяват парите - като цяло на този принцип работят.

Ако успеем да намерим добър вариант за финансиране или успеем да влезнем с по-голямо самоучастие и по-малък кредит, вече може да се замислим и за стабилно строителство. Simple Smile

# 50
  • Мнения: 3 695
Една от основните причини да се насочим към сголяеми къщи е, че намерихме няколко фирми, които предлагат изплащане за 15-20-30 години. Конкретно тази фирма, която бях посочила по-горе, дава заем срещу ипотека на земята.
Повечето банки не дават кредити и не финансират строеж на къща.
Досега намерихме такава опция само в банка ДСК, но и за там трябва да изпълниш доста условия + не ти отпускат целия кредит, а го правят на части и на етапи. Първо ти си плащаш нещата, а след като мине техен оценител и се увери, че всичко е наред и проектът върви по план ти възстановяват парите - като цяло на този принцип работят.

 Кои са тези фирми, който работят на изплащане срещу ипотека на земята?

# 51
  • Мнения: 5 398
The Stranger, тази която обсъждахме с мъжът ми (основно той се занимава по темата) е Евтин Дом.
Те дават възможност за ипотечен кредит до 30 години. Как и на кой се отпуска тази възможност не знам с подробности.
Знам, че той ми каза и за още една, но не помня как беше.
Ако се поразровиш в интернет със сигурност ще излезнат и други.

# 52
  • София
  • Мнения: 8 580
Толкова напористо и заядливо, че се питам да не сте производител на дървени къщи.
Толкова полезен коментар, темата щеше да е празна без него Simple Smile Ако бях "производител" на дървени къщи едва ли щях да имам врем да си пиша с вас тук. И ако някога бяхте строила поне нещичко, навесче поне, щяхте да знаете, че по-голямата част от хората в строителния бранш изобщо не се занимават с интернетски истории. Имат страници защото няма как да нямат, не защото от там им идва бизнеса. )  Та в БгМама пък съвсем няма да ги срещнете - твърде заети са читавите, а не читавите не Ви трябват за работа.

# 53
  • Мнения: 7 352
Не съм си строила навесче, признавам си. Не че е по темата, но в бг мама има доста яко работещи и доказани професионалистки от най- различни браншове. Айде със здраве!

# 54
  • София
  • Мнения: 8 580
Като не можете да допринесете по същество в темата, наистина ли е толкова наложително все пак да се обадите? И не, майсторки мазачки или кофражистки не съм мяркала и вероятно няма и да мерна в БгМама. Ако се появи една, няма да е меродавна за цялата гилдия, така или иначе.
А Вие, като построите поне навес, елате пак да си говорим. Вярно че не е затворена темата, но наистина не разбирам нужно ли е да сме на всяка манджа мерудия, че и обвинения да ръсим към хората с опит, които се опитват да помогнат... Обезсмисля се цялата идея за взаимопомощ!

# 55
  • Мнения: 1 624
The Stranger, тази която обсъждахме с мъжът ми (основно той се занимава по темата) е Евтин Дом.
Те дават възможност за ипотечен кредит до 30 години. Как и на кой се отпуска тази възможност не знам с подробности.
Знам, че той ми каза и за още една, но не помня как беше.
Ако се поразровиш в интернет със сигурност ще излезнат и други.

Щом ще строите със заем, според мен трябва добре да обмислите нещата.
Ако в един момент решите, че този заем не ви устройва, а искате да рефинансирате от някъде другаде дали ще успеете? Поне преди време банките не даваха заем за сглобяеми къщи. Сега не знам как е. Дано са се променили нещата.

Варианта, който ДСК предлагат не е лош. Искат 20% от строежа да го осигурите вие. Това може да се направи с потребителски кредит, който в последствие да погасите, когато Ви отпуснат първия транш от ипотечния заем.

# 56
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 238
Поне преди време банките не даваха заем за сглобяеми къщи. Сега не знам как е. Дано са се променили нещата
Ами не са се променили, все пак банката ако евентуално вземе имота трябва да може да го продаде да си избие парите след време. Явно банкерите не четат темата Smile Май има само една банка в която са склонни да се замислят, но изискванията са много високи. Цените на качествена сглобяема къща също са много, много високи, двойно колкото са на апартаментите в момент на кв.м..

# 57
  • Мнения: 5 398
Nellytan, доколкото разбирам банката не ти давя заема наведнъж.
Първо ти трябва да инвестирал 20% в строежа. Да си направил вече нещо.
След което идва техен оценител, вижда какво си направил и ако всичко е ОК ти възстановяват тази сума. Нея тряжва да я използваш за втория етап на строежа. Като завършиш него пак минаваш оценка и ти отпускат за 3ти етап и тнт.
Тоест те ти отпускат пари, които вече доказано са вложени и изхарчени за строежа.
Надявам се го обяснявам що-годе разбираемо. Simple Smile

# 58
  • Мнения: 1 624
Rocket, кредитния консултант най-добре може да ти обясни схемите на разплащане.
Те имат 3 етапа.
За първия етап дават горе долу 50% от заема. Той трябва да ти стигне до акт 14. Имаш възможност да вземеш предварително 50% от парите за втория етап дори да не си приключил с първия.
За втория етап мисля, дават около 30% от сумата и тя трябва да ти стигнат до въвеждане в експлоатация. Като тук също можеш да искаш предварително 50% от посления етап3, който се отпуска след въвеждане в експлоатация.

Като цяло мисля, че точно сега не е момента за строеж. Цените на строителните материали доста се вдигнаха, а някои до колкото разбрах трудно се намират на пазара.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 09:14 от nellytan1

# 59
  • София
  • Мнения: 8 580
Приятели си търсеха парцел миналото лято и бяха харесали един, та викнаха техен приятел оценител, да го види и да ги посъветва за кредита, който могат да получат, ако решат да го купят. Стана дума и за това какво искат да строят, естествено. Момчето най-искрено ги посъветва, ако ще теглят ипотечен кредит, да строят масивна къща. Просто с банките е по-лесно с такава, а и отпускали по-голяма сума. Правилно или грешно, обосновано или не - няма значение, това е положението. Наистина съветът за кредитен консултант е добър.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт