Тухлена или сглобяема къща?

  • 8 998
  • 98
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 399
Ние с мъжът ми в момента също сме пред подобна дилема.
Засега сме се спрели на сглобяеми къщи с метална конструкция.
Успяхме да разгледаме 3 такива построени, близо до Казанлък, и наистина ако не ти кажат, че са сглобяеми, няма да ти направи впечатление.
Тук е уловката, че тези къщи, които гледахме, са високо качесто и цената на квадрат е по-висока (доста) в сравнение с тази, която гледаме и можем да си позволим ние.
Имаме още време да мислим и да решим.
Относно издържливостта, ако не се лъжа, на тези с метална конструкция им даваха 80-100 години.
А това да оставиш къщата на децата ми е остаряло.
Ти по-добре известирай в това да ги образоваш, за да могат да се реализират добре и един ден да си направят техни си къщи, където и както искат. Simple Smile

# 31
  • Down south
  • Мнения: 7 717
А това да оставиш къщата на децата ми е остаряло.
Ти по-добре известирай в това да ги образоваш, за да могат да се реализират добре и един ден да си направят техни си къщи, където и както искат. Simple Smile
Very well said! I completely agree.

Niama mi kirillicata

# 32
  • Мнения: X
https://house-russia.ecwid.com

Тези къщички съм харесала, цените са само за дървените конструкции, тоест ще е двойна цена с ремонта вътре. Най-евтината, двуетажна къща е 10-15 хил.лева само за дървената конструкция, тоест 30 хил.лв.за готова къща с ЕЛ. и ВИК инсталации, с обзавеждане... Много по-добре е от изплащането на апартамент в София, за 1100-1500 лв. на кв.м.
Има и сглобяеми къщи от стоманени профили или както там се наричат, те са защитени от пожари, докато дървените...
Относно тухлените - ами и те се рушат...

# 33
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 240
Дървената конструкция ......... ще я ползвате с минимална поддръжка.
За каква точно "поддръжка" става дума? Thinking

# 34
  • Мнения: 5 399
Галактическа Сова, смятате ли си фундамента и искат ли ви такъв?
На нас ни обясниха, че само той ще е още едни 10-15000лв.

Като цяло, ние все още не сме отписали нито една опция, но клоним към сглобеяма с метална конструкция.

# 35
  • Мнения: X
Дървената конструкция ......... ще я ползвате с минимална поддръжка.
За каква точно "поддръжка" става дума? Thinking
За елементарна.
Освежаване с интериорна боя или лак, смяна на цвят.
Вие какво разбирате под поддръжка?
Стените рано или късно се зацапват, зависи от обитателите. Зависи и от това как са обработени или завършени първоначално.
Другото е ясно - отоплителната / соларна система си иска ежегодна профилактика, комините се чистят - ако се ползват за отоплителни уреди.
Появата на плесени, влага и др. е индикация първо за лошо изпълнение, скрит дефект, неподходящ материал.
Другата митология е пожароустойчивостта. След пожар и дървото, и металът не стават за нищо. По-тънките метални профили се деформират необратимо и особено незащитена конструкция заприличва на кадаиф. Дървото се овъглява, но до определено време запазва целостта си. Ако някой ви омайва колко по-сигурен е металът, кажете му да си гледа работата. Разликата в материалите е в тяхната носимоспособност преди всичко.

# 36
  • Мнения: 5 399
Не мисля, че дървото и металът горят еднакво.
Разбира се, че след пожар и двете няма да стават за нищо, но тук въпросът е кое пламва по-лесно и при кое огънят се разпространява по-бързо.
Каква в разликата и има ли такава за мен може да обясни най-добре инженер или проектант/архитект.
Ако някой тук е такъв, нека да обясни по-подробно или да даде източник за информация?

# 37
  • Мнения: X
Архитект с 27 г. стаж съм.
Източник - Наредба № Iз-1971 за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопаснот при пожар. (https://www.mrrb.bg/bg/naredba-z-1971-ot-29-oktomvri-2009-g-za-s … asnost-pri-pojar/).
Не съм писала, че горят еднакво - естествено, че не! Опитах се да разсея заблудата, че стоманата е по-устойчива на пожар от дървото. Сами разбирате, че всичко е много индивидуално - кнкретно строително-конструктивно и архитектурно-техническо решение, детайл, качество на материала и т.н.
Да се върнем на темата. Традиционната БГ къща е дървената (на който му е интересно, да потърси чудесната книга на арх. Стефан Стамов "Дървената народна къща"). Тухлите и бетонът идват в поствъзрожденския период и изместват дървото по ред причини. Налага се тази традиция и майсторлъка на дървените конструкции се губи. Да, но дървените къщи са с доказани предимства - лошото е, че съвременните технологии ги омесват с пластмаса, гипскартон и още такива измислени материали, които просто НЕ СА за жилища. Металните конструкции, от друга страна, са  интересна алтернатива, но също са скъпи. Оправдани са при много големи помещения, където дървото и стоманобетонът няма как да премостят разстоянията.
Моят съвет към авторката на темата - наемете си добри архитект и конструктор за консултация, ако не сте започнали проект. Ако го имате готов, преценете дали е приложим и за дървена, и за масивна конструкция. Искайте подробна количествена сметка, информация за доставчиците на материали, складове, цени и т.н. Търсете хора, които си разбират от работата и си набийте в ума, че 200-300-500 лв за предварителни проучвания и консултаци ще ви спестят хиляди в бъдеще.
В България все още се гледа на проектантите като на необходимо зло, обаче за това, което начертаем, носим отговорност. И не искаме да ни калпазанят сградите с некадърни изпълнения.
Успех!

# 38
  • Мнения: X
Rocket

Не е нужен за такава малка къща от дърво. Основите са в земята и се бетонират.
При сложен терен и тежка конструкция ще е нужен.

# 39
  • Мнения: 6 309

Моят съвет към авторката на темата - наемете си добри архитект и конструктор за консултация, ако не сте започнали проект. Ако го имате готов, преценете дали е приложим и за дървена, и за масивна конструкция. Искайте подробна количествена сметка, информация за доставчиците на материали, складове, цени и т.н. Търсете хора, които си разбират от работата и си набийте в ума, че 200-300-500 лв за предварителни проучвания и консултаци ще ви спестят хиляди в бъдеще.
В България все още се гледа на проектантите като на необходимо зло, обаче за това, което начертаем, носим отговорност. И не искаме да ни калпазанят сградите с некадърни изпълнения.
Успех!
Абсолютно подкрепям! Значи ако накой си мисли, че ей така ще си постави дървена къщичка накъде е романтик! За тези къщи важи ЗУТ и се изискват същите документи и разрешителни като при монолитно строителство. Относно цената - пригответе минимум 1500 лв. на кв.м. до ключ за СК. За дървено бунтало не мога да съм полезна, но освен самата къща като дърво, имате фундамент, вкарване на ток, вода, канал или изгребна яма в имота и в самата къща, мълниезащита, сервизно помещение, бани и WC, осветление, отопление/охлаждане, кухня.  За готовите къщи, които не се изграждат на място има и разходи.транспорт, доставка и т.н..  Така че и цената за дървено бунгало или готов контейнер няма да  е много по-малка от тази за СК. Не се заблуждавайте с тези измислени цени по  сайтовете. Дори цената до ключ, в доказали се фирми, всъщност не включва много още неща. Фирмите за СК си имат архитекти и проектанти и си изготвят необходимите проекти, които пак казвам са специфични и не става с проект за монолитно строителство!!! Отивате в такава фирма и си говорите с архитекта и проектантите.

Последна редакция: пт, 16 юли 2021, 13:04 от fatalina

# 40
  • Мнения: 5 399
Develfan, Fatalna, благодаря за разясненията!
Наистина е полезно когато чуеш и мнение на човек, който се занимава с това. Simple Smile

Сова, ние в момента следим тази фирма - https://evtindom.eu/
Имат много идейни проекти и ни е по-лесно да се ориентираме в нещата.
Цените обаче са значително по-високи, от тези, които ти показваш.
Тук САМО за къщата "до ключ" цената е 440Евро на кв.м. като допълнително, както са казали и преди мен, има още много разходи - фундамент, сонда за вода, включване към EVN, септична яма и тнт. Това са само на първо четене нещата, които ми идват на ум и които сме обсъждали с моя мъж.
Като поискаме и малко по-качестени материали за интериора като ламинат, плочки, врати и др. предполагам може и до 500Евро да скочи цената.
При нас се налага и вкарване на земята в регулация преди да се почне с издаване на разрешителни и виза за строеж, което освен, че ще оскъпява, отнеме и много време.

# 41
  • София
  • Мнения: 8 580
Аз само като видя снимките на клиентите на тази фирма, която Сова показва... явно са си правили фотосесии, за да могат да дат фийдбек за фирмата Grinning Нали всички знаем, че има актьори, чиито снимки се продават като универсални изображения (например за сайтове, картинки към презентации и т.н.)? Ето тази е една такава, представена за реален клиент на въпросната фирма - на вас на Стефка ли ви прилича? Ето го и "мениджърът" Александър
И ако снимките и фийдбека са им фалшиви, правете си изводите за цените и дейността им. Целият сайт е толкова подвеждащ, че дано никой не се забърка с тези.
Отделно от това, не случайно цените на сглобяемите къщи са по-ниски от цените на дървени къщи с конструкция от масивна дървесина. Бяхме влизали с ММ в една сглобяема - 'ми тя стената беше сигурно 10-на сантиметра, усеща се паянтово и ненадеждно.

# 42
  • София
  • Мнения: 351
Преди две години разположихме в един имот 3 еднакви къщи, всяка  със ЗП около 120 кв.м. Тъй като се използваха като къщи за гости успяхме да ги одобрим с разрешение за поставяне.
Цена на една къща - $52600 (кленова конструкция; стени с 16 и 24 см топлоизолация; покрив с 30 см топлоизолация; 17 л.м. дограма с троен стъклопакет; стенни и покривни панели с финиш обработена дъсчена обшивка и изводи за прекарване на инсталациите).
www.whb.by

# 43
  • Мнения: X
Търсих мнения из нета за тази фирма с къщичките, които показах, но не намирам. След кореспонденция с тях ще искам да ми покажат свои, готови къщи (на живо), не на снимка, за да пипна за какво става дума.
Кое дърво е най-издържливо? Важна е и обработката и дали е на дъски, (те всички са на дъски) и дали има примеси.

# 44
  • София
  • Мнения: 8 580
Аз най-добросърдечно Ви предлагам, докато не научите разликата между греди и дъски, да не се наемате да строите с която и да е фирма. Пък Вие си решете.

Общи условия

Активация на акаунт