Да се научим да работим с Excel - тема [4]

  • 31 370
  • 196
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 29 366
Щом става само с щракване върху съдържанието на клетката, значи не е от точката. Поне така предполагам.

Виж в опшънс дали ти е на аутоматик. Понякога ми се е сменяло не знам поради каква причина на менюал, т.е. формули и други трябва ръчно да се сменят една по една.

# 31
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Съдържанието на една клетка трябва също да има вид на дата. Форматирането не е достатъчно, то променя начина, по който Ексел показва нещото, но не променя съдържанието вътре.
Най-вероятно данните от изходния файл са били некоректни, копирането в друг файл няма как да е по-различно.

Иначе, ако всички клетки в даден диапазон са със сходно съдържание, един макрос би свършил работата много побързо, отколкото F2-Enter.

# 32
  • Мнения: 14 862
Може... Аз с ексел не съм много на ти и редовно ползвам Гугъл за справки за някакъв бърз чалъм, ама този път бях ударила на камък с предложенията.

# 33
  • Мнения: 1 311
Здравейте на всички! Имам въпрос към компетентните и можещи да работят с ексел. Благодаря на всички,които ще ми помогнат със съвет. Ще се опитам да обясня от каква формула имам нужда. В първа колона ще въвеждам тонаж на камион пълен с продукция, до 20 тона ще плащаме 25 лв на камион, над 20 тона ако е/а те при всички положения са над 20 т/ ще плащаме по 0,50 ст за следващите 1000кг. Например за камион тежащ 21т ще трябва да платим 25,50 лв. Искам формула, която да ми изчислява тази сума с въвеждането на тонажа на камиона.
Незнам дали го обясних добре.

# 34
  • Мнения: 8 808
Здравейте на всички! Имам въпрос към компетентните и можещи да работят с ексел. Благодаря на всички,които ще ми помогнат със съвет. Ще се опитам да обясня от каква формула имам нужда. В първа колона ще въвеждам тонаж на камион пълен с продукция, до 20 тона ще плащаме 25 лв на камион, над 20 тона ако е/а те при всички положения са над 20 т/ ще плащаме по 0,50 ст за следващите 1000кг. Например за камион тежащ 21т ще трябва да платим 25,50 лв. Искам формула, която да ми изчислява тази сума с въвеждането на тонажа на камиона.
Незнам дали го обясних добре.
1.направи си таблица, в която в клетка А2 си написала теглото на камион в тонове.
2.в Клетка B2 въведи следната формула =IF((A2-20)>=0,25+(A2-20)*0.5,25)
3. ако има още стойности пишеш ги под А2, съответно дърпаш ъгълчето на формулата в В2 надолу и ти се изчисляват

# 35
  • Мнения: 1 311
Здравейте на всички! Имам въпрос към компетентните и можещи да работят с ексел. Благодаря на всички,които ще ми помогнат със съвет. Ще се опитам да обясня от каква формула имам нужда. В първа колона ще въвеждам тонаж на камион пълен с продукция, до 20 тона ще плащаме 25 лв на камион, над 20 тона ако е/а те при всички положения са над 20 т/ ще плащаме по 0,50 ст за следващите 1000кг. Например за камион тежащ 21т ще трябва да платим 25,50 лв. Искам формула, която да ми изчислява тази сума с въвеждането на тонажа на камиона.
Незнам дали го обясних добре.
1.направи си таблица, в която в клетка А2 си написала теглото на камион в тонове.
2.в Клетка B2 въведи следната формула =IF((A2-20)>=0,25+(A2-20)*0.5,25)
3. ако има още стойности пишеш ги под А2, съответно дърпаш ъгълчето на формулата в В2 надолу и ти се изчисляват
Пепина благодаря, че се отзова. Написах формулата, но след като нитисна ентер за край там където оцветих в червено ми дава грешка. Внимавам много какво пиша, дали запетая или точка..

# 36
  • Мнения: 8 808
Здравейте на всички! Имам въпрос към компетентните и можещи да работят с ексел. Благодаря на всички,които ще ми помогнат със съвет. Ще се опитам да обясня от каква формула имам нужда. В първа колона ще въвеждам тонаж на камион пълен с продукция, до 20 тона ще плащаме 25 лв на камион, над 20 тона ако е/а те при всички положения са над 20 т/ ще плащаме по 0,50 ст за следващите 1000кг. Например за камион тежащ 21т ще трябва да платим 25,50 лв. Искам формула, която да ми изчислява тази сума с въвеждането на тонажа на камиона.
Незнам дали го обясних добре.
1.направи си таблица, в която в клетка А2 си написала теглото на камион в тонове.
2.в Клетка B2 въведи следната формула =IF((A2-20)>=0,25+(A2-20)*0.5,25)
3. ако има още стойности пишеш ги под А2, съответно дърпаш ъгълчето на формулата в В2 надолу и ти се изчисляват
Пепина благодаря, че се отзова. Написах формулата, но след като нитисна ентер за край там където оцветих в червено ми дава грешка. Внимавам много какво пиша, дали запетая или точка..
моят ексел има в смисъла на десетична запетая точка (пример 0.5 лева), а във формулата за разделител имам запетая. Това са настройки на Ексел, не зная при теб как е, може да се наложи да замениш тези знаци с подобните от твоя компютър. Може десетичен знак да ти е запетая, а разделител във формули -точка и запетая.
Ще ти го напиша с много интервали, за да се разграничат частите във формулата;

=IF(       (A2-20)>=0,               25+(A2-20)*0.5,                25)
евентуално може и така на някои компютри
=IF(       (A2-20)>=0;             25+(A2-20)*0,50;                25)
Обяснение, IF означава "ако".
Ако теглото минус 20 тона е по-голямо или равно на нула,  тогава цената е 25 лева+ (разликата теглото минус 20) умножено по 0.50 лева , в противен случай цената е 25 лева.

# 37
  • Мнения: 1 311
Много ти благодаря, при мен стана с разделяне с точка и запетая.

# 38
  • Мнения: 22
Здравейте,

Второто, преработено и допълнено издание на книгата "M is for (data) Monkeys" вече е в продажба.
Сега книгата се казва "Master Your Data with Excel and Power BI" и се продава в pdf вариант на няколко сайта. Тук политиката за споделяне на линкове е доста рестриктивна, така че пробвайте да ги намерите с търсене в гугъл. Ако не стане - пишете ми на лично.

За тези, които се чудят каква е тази книга и защо е важна:
Това е книга, посветена на Power Query. Първото издание беше уникално добро и все още е актуално. Второто има около 30% повече съдържание и покрива, както новостите, така и някои допълнителни теми, например езика М.

Всеки, който в работата си обработва информация от множество файлове, за да създаде някакви отчети ще има полза от тази книга.

# 39
  • Мнения: 495
Имам файл с продажби с дата на продажба, артикул, количество, продажна цена.
В друг файл имам артикули с промо цена с начална и крайна дата като един и същ артикул е възможно да е бил с различна промо цена през различните периоди.
Каква формула трябва да направя, за да прехвърля актуалната промо към датата на продажбата?

# 40
  • Мнения: 22
Един вариант е със SUMIFS - да сумира цената, която отговаря на съответния артикул и датата е по-голяма от началната на промоцията и по-малка от крайната на промоцията.

Един файл, ако споделите, ще помогне много

# 41
  • Мнения: 8 808
Фи_Фи
ясно ли е дефинирана цената във втория файл - примерно, аз така си го представям? Така ли върви хронолигочески?
12.01.2021 - 17.01.2021 цена 50 лева
18.01.2021-21.01.2021 цена 47 лева
22.01.2021-30.01.2021 цена 48 лева
Начална и крайна дата в отделни колони ли са?

# 42
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Имам 2 таблици. В първата има кодове на артикули имена и стойност. Във втората също. Как да сравня по кодовете съвпадат или се различават стойностите. Т.е. В едната, в отделна колона да се нанесът стойностите от другата и да видя къде има разлика.

# 43
  • Мнения: 8 808
Имам 2 таблици. В първата има кодове на артикули имена и стойност. Във втората също. Как да сравня по кодовете съвпадат или се различават стойностите. Т.е. В едната, в отделна колона да се нанесът стойностите от другата и да видя къде има разлика.
с VLOOKUP може да направиш отделната колона. А в още една колона можеш да стравниш, например, пишеш формулата
 "=(A1=D1) и ще получиш отговор true  или false, после дърпаш ъгълчето и копираш надолу  за всички редове

Ако искаш конкретно, сложи поне 3 реда от всяка таблица и пиши в един Sheet ли са, в отделни, или в отделни файлове даже?

# 44
  • Мнения: 22
Само да обърна внимание, че VLOOKUP e начинът, когато кодовете не се повтарят, т.е. във всяка от двете таблици всеки код се среща по един път само.

Ако се повтарят поне в едната, тогава или трябва да се използва SUMIF, или първо данните да се обобщят (с пивот таблица например) и след това да се сравняват с VLOOKUP

Общи условия

Активация на акаунт