Отглеждане на бонсай

  • 6 912
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Здравей, Миоки.  Хайде и тук на лавче. Бенжамините са деликатни от към бонсай и не са много за начинаещи. Не са като ретусата. Тя е по-лесна.
 Пролетно време е най-добре да се подрязват преди да са хукнали да вадят листа и клонки.
Аламбрирането (омотаването с жица) има оределена посока на навиване. Потърси в Ютуб видеа с обяснение как става. Ако не откриеш ми кажи да ти намеря, ако те интересува.


Давам едно видео как се омотава жицата:
Използва алуминиева/медна (в зависимост от дебелината) жица увита с памучен конец за да се изолира метала от растението, в случай, че стои на слънце и метала излъчва топлина. Първата жица е дълга колкото е високо дървото и я прикрепва с хартиен скоч/лепенка.
Увиването става по часовниковата стрелка, като се внимава при чатала от където излизат клоните. Мястото е деликатно и там може да се счупи клона. Ако се налага добавяне на тел, то тя върви успоредно на първата и се захваща малко по-надолу от мястото на клонката. Края на телта се завива към клонката при положение, че се отглежда навън дръвчето и има вятър. Силата на стягане на жицата: едно упражнение-  навий около пръста си жицата, така че стягането да не ти спира кръвта, но и да не е прекалено хлабаво.

Така, както си ги оставила сега друго не може да се направи. Имай предвид, че фикуса засъхва клони и може да се окаже някой важен клон да е вън от строя.

Последна редакция: сб, 16 окт 2021, 15:11 от Angela61

# 16
  • Мнения: 18 542
Нещо много подобни интереси се оказа че имаме Simple Smile

Бая неща изгледах в нета, ама е голяма каша в главата ми. Обикновено гледам и после ми иде да хвана ножицата. Изобщо не съм сигурна кога е най-добре да се режат тези които се гледат само вътре. Повечето инфо е за дървета, които стоят навън или в най-добрия случай в оранжерия.

Ретусата я поръчах от сайт, който продава стартови дървета. Като дойде го пресадих и го гледах тъпо 2 дни. Изгледах куп видеа и не можах да реша какво да го правя така както е цяло, та го клъцнах и понеже по-голямата част ми изглеждаше по-невъзможна за трениране, я отрязах и я боднах във вода да пуска корени. Белким измисля как да я стилизирам като стане време.
По скоро ме интересува начин за удебеляване на ствола, че бенджамините ми се струват много малко мръднали в тази посока. Ако режа короната, това забавя ли удебеляването, ако режа корените, забавя ли го и т.н. Иначе научих, че ако оставя долен клон да расте свободно, това стимулира удебеляване, но специално за тези двата нямам толкова ниски клони, които да използвам.

# 17
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Обикновено се оставя горен клон за удебеляване. Принципа е, че се удебелява от клона надолу. Тоест ако оставиш долен клон ще се удебели от него надолу. Бенжамините имат тънко стъбло за разлика от ретусата. Тоест естественото ѝ е да е тънка фиданка, но ако държиш да се удебели повече остави съответен клон да расте на воля. Друго, което се прилага е да се засади в гевгир. Има по-голяма въздушност в субстрата и се полива по-на често (когато горния слой засъхне). Не режи още корените. Нека се стабилизира дървото първо. Ще разгледам малко по-късно снимките ти за да ти предложа някакъв стил. Сега отивам на работа и нямам време за подробности.

# 18
  • Мнения: 18 542
Аз корените ги рязах пролетта, няма да ги режа скоро. Simple Smile
Според мен бенджамините имат нужда от тор. Не ги бях торила изобщо до съвсем скоро. В обикновена пръст за стайни цветя са, не разбирам какво е предимството наспециалната почва за бонсаи честно казано, освен че ще се наложи почти ежедневно поливане.
Иначе ми се искаше и мъх да порастне по повърхността, обаче май при вътрешно отглеждане няма да се получи - прекалено сухо ли е, не знам, садила съм мъх и става кафяв, въпреки, че го пулверизирам често.

# 19
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Бенжамина ти е вариегатен и с тор ще стане доста по-зелен. Ще се изгуби бялото. Така стана с моя.
Едната ми ретуса от клонче:
Беше така -



Сега е така:

# 20
  • Мнения: 18 542
Не държа особено на шарката. Взех този защото е с по-дребни листа по природа, от чисто зеления Simple Smile
Много е порастнал твоя. На някои фикуси гледам им режат листата на половина. До колкото разбирам е за да се намали размера на новите?

# 21
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Да, някои листа израстват по-големи от останалите и те отнемат хран. вещества на останалите. Режат се за да се уравновеси разпределението на савията към всички клонки и листа. Затова и последвалите листа са по-дребни. Същото важи и за клонки растящи от или близо до основата на дървото. Махат се за да не отнемат силата на дървото. Единствено се оставят ако е важно и необходимо на това място да има клон.

Общи условия

Активация на акаунт