Хипоспадия 8 или деца с урологични заболявания оперирани в Сърбия

  • 39 684
  • 769
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 164
На тези, които са се върнали скоро от Белград, къде правихте PCR-а, който изискват при връщане? По път за вкъщи(след влизане в България) или в родния Ви град?

И на нас предстои заминаване лятото и също си задавам много въпроси  (за PCR и не само) и въртя сценарий в главата. Та единия от тях, ако се приберем от Сърбия в събота след обяд, а лабораториите не работят какво ще правим - 24 ч ще изтекат в неделя, а тогава съвсем не знам някоя да работи. До тук установих, че лаб. Геника работят в събота до 16 ч и имат гише на летището (на гишето на Swissport), което е с раб. време 03:00 - 23:00 ч. От централата (0700 20 442) не можаха да ми отговорят дали биха взели тестове, ако не идваш със самолет. Дадоха ми техен телефон (0876036577), но все още не мога да се свържа с тях. Ако отменят карантината още по-добре, но ние трябва да сме готови с всякакви сценарии.

# 31
  • Мнения: 5
На тези, които са се върнали скоро от Белград, къде правихте PCR-а, който изискват при връщане? По път за вкъщи(след влизане в България) или в родния Ви град?

И на нас предстои заминаване лятото и също си задавам много въпроси  (за PCR и не само) и въртя сценарий в главата. Та единия от тях, ако се приберем от Сърбия в събота след обяд, а лабораториите не работят какво ще правим - 24 ч ще изтекат в неделя, а тогава съвсем не знам някоя да работи. До тук установих, че лаб. Геника работят в събота до 16 ч и имат гише на летището (на гишето на Swissport), което е с раб. време 03:00 - 23:00 ч. От централата (0700 20 442) не можаха да ми отговорят дали биха взели тестове, ако не идваш със самолет. Дадоха ми техен телефон (0876036577), но все още не мога да се свържа с тях. Ако отменят карантината още по-добре, но ние трябва да сме готови с всякакви сценарии.

Надявам се до лятото да отменят карантината, но за тези 24 часа след влизане - не се притеснявай. Прибрахме се в съботен ден и имах същото питане, но служителката от РЗИ на границата ми каза, че може и в понеделник да се прави и прати резултата от теста. Общо взето когато го предоставиш , тогава ти отпада карантината по нейните думи.

# 32
  • Мнения: 5 531
И в допълнение във всички големи болници в София - Пирогов, Токуда, св. Анна взимат ПСР. Така, че за тях няма значение кой ден сте отишли. Освен това виждам, че Геника имат и услуга взимане на тест у дома, според рекламата, безплатно идват в къщи.
https://genica.bg/koronavirus

Аз също се надявам искрено да отпаднат, ние ще сме юни и се надявам до тогава да се пътува свободно.

# 33
  • София
  • Мнения: 5 734
Централата на Рамус в Софиярабори и в неделя.

# 34
  • Мнения: 116
Здравейте, и ние много се надяваме да отпадне тази карантина докато стане време за първата ни операция, понеже пътуваме от Варна и съкращаваме пътя на две. На отиване ще спим в хотел една нощувка, но на връщане единствената ни опция е да спрем при роднини в Плевен, а като сме под карантина това не знам как ще се случи 🤷.
И един въпрос за доклада относно болничния: предварително ли го споменавате в имейла на доктора или там на място го искате като отидете?

# 35
  • Мнения: 578
Винаги можете да се отбиете в София и да си направите ПСР. Резултатите излизат онлайн и вие това пращате в РЗИ по адрес. На нас никой не ни си обади да отмени карантината, но имам изпратените писма като доказателство.
Мисля, че за болничния казвате при приема за операция. Но могат и след това да ви го издадат със задна дата. Питайте на педиатричния преглед или след това Богдан.

# 36
  • София
  • Мнения: 5 734
Колко ви взеха за антигенен? Питам защото имам кас бележки за два антигенни, всеки по 3500,а на бележката от картовото плащане 7500. Видях чак като се прибрахме. Аз ли нещо не съм чула и е имало, и такса проба?

# 37
  • Мнения: 164
И един въпрос за доклада относно болничния: предварително ли го споменавате в имейла на доктора или там на място го искате като отидете?
Аз имах уговорка още преди да заминем, но бях първата, която поиска такова нещо. В момента пътя е проправен, те самите знаят какво искаме и вярвам имат бланка, на която просто сменят данните за детето и придружителя. Д-р Джинович искаше 2-3 дни преди да тръгнем да му пратя данните на мейл, а после самия доклад Богдан ми го даде с подпис и печат. Не вярвам да има проблем и на място да го поискате - все пак имайки предвид натовареността им, бих ви посъветвала като отидете да им споменете, че искате и вероятно да напомните 2-3 дни преди заминаването (може би с мейл). Реално не могат да го издадат по-рано, защото упоменават датата, до която сте били там и детето е било под наблюдение.

# 38
  • Мнения: 29
tsetso.r,

Много Ви благодаря за отговора.
И мен след първата операция ме стресна гледката на едно безформено парче месо, докато д-р Джинович ми обясняваше, че всичко е перфектно. Бях в абсолютно недоумение, но след няколко дена и след всяка смяна на превързката виждах как синините и отоците спадат и видях реално какво би следвало да се случва напред. Но бях в абсолютен потрес едно кзвестно време докато схвана идеята на двата етапа.
Имам един, може би нетактичен въпрос към Вас.
Когато се отвори фистула, както при Вашето момче, заплаща ли се допълнително тази корекция?
Пак ли се прави под упойка? Колко време след 2рата операция го коригираха при Вашето дете?
Мария е права, че не трябва да мисля за това и да гледам позитивно на предстоящето, но от друга страна виждам, че 2ма от 2ма отговорили на запитването ми за 2ри етап, демек само деца с по-тежки форми на хипоспадия, са с фистули, та се опитвам да се подготвя психически за по-тежкия вариант и много да се зарадвам ако не ни споходи това.
Напълно съм уверена, че тази фистула се получава, защото просто каналчето, което се изгражда е доста по-дълго от колкото при по-леките форми, съответно шансът да се случи е доста по-голям. Искам само да дам уверение, че нямам някаква теория на коспирация, а съм трезво мислещ човек. Simple Smile

И още един странен въпрос. След операцията имаше ли някакви забрани за посещаване на басейни или море? Първата операция на синът ми беше октомври и просто тогава това не седеше на дневен ред.

С поздрави,
Миряна

Здравей Миряна,

Нашето момче (сега на 3г) беше също с две операции и тежка форма на хипоспадия. След втората операция ни се отвори фистула и се наложи още една за затварянето и, но сега всичко е наред. Пиша това за да те успокоя, няма голяма разлика в преживяванията след 1 и 2ра операция. Най-голямата разлика е може би леко по дългия престой. Ще се опитам да синтезирам:

Да, втората операция е малко по дълга и престоя след това в Сърбия е малко по дълъг - 14 вместо 10 дни. След втората операция (като минаха няколко превръзки) пениса вече изглеждаше доста по добре, докато след първа беше едно безформено парче месо (тогава ни изграждаха каналчето).
След първата операция имахме две тръбички - една през ствола на пениса и една минаваща през основата под него (там където беше дупчицата първоначално) за урината. След втората имахме цистофикс излизащ директно през коремчето, тръбичката през ствола и още една, за която дори не подозирахме в основата. Първите 2-3 дена стоеше като препариран и не искаше да се сгъва и сяда. Но след това я махнаха и веднага почна да щурее сякаш му няма нищо. Всичко останало си беше като първия път. Като му махнаха тръбичките си ги търсеше и каза че му е тъжно за тях Simple Smile

Ние също бяхме прекарали Covid. Направихме си PCR за всеки случай. Тогава на границата не изискваха, незнам сега как е. В болницата така или иначе ще направят тест. Проблма е ако се окаже положителен, тогава отпада операцията. От тази гледна точка е по добре да се застрахова човек и да си направи тест тук преди да е тръгнал. Знам че има случаи на българи чийто тест е бил положителен и са ги върнали.

Последната ни операция беше преди 2 месеца. Документи не сме превеждали. Но си пазихме епикризата от БелМедик от предишната операция. Прегледа при педиатъра мина бързо и безпроблемно. Наложи се само да ни направят нови кръвни изследвания (в София минахме през 3 лаборатории - Здравето, Полимед и Токуда и никой не успя да ни вземе кръв от вената).

След втора операция няма нужда от рехабилитация със спринцовка, но е добре да се маже с кремче. След операцията д-р Джинович ни беше казал да мажем 2 пъти на ден с бепантен мас. Но след операцията за фистула имахме раничка. Богдан ни предписа през ден да мажем с йодасепт и 2-3 пъти на ден с терезиенойл. Това което открих е че дефламол също е доста полезна алтернатива.

След като е ясно че няма повече ранички и опасност от фистули може да се маже с нещо за белези - например Контратубекс или СПАСАТЕЛЬ гел. Да поясня, това не ни е изписвано от никой лекар.

На връщане на границата ви дават указания за PCR и карантина. Имате 24 часа да се тествате където решите, след това влизате в карантина. Когато е готов теста го пращате по имейл на съответното РЗИ, оттам в рамките на 24 часа би трябвало да прекратят карантината. Ние обаче не получихме никакъв отговор на имейлите които пратихме и досега никой за нищо не ни е търсил. Може да не влизате в тази процедура ако покажете отрицателен тест на границата на влизане, но това означава да си го направите 24 часа преди тръгване наобратно. В Белград мисля че се прави само на 1 място за чужденци и струва 150 евро.

# 39
  • Мнения: 578
За корекция на фистула се заплаща само анестезията, която е 300 евро. Може и да има вдигане на таксата, доколкото разбрах има за операциите. Стои се няколко часа след операцията и ви изписват. Зависи от големината на фистулата, но корекцията е не повече от час. Ние бяхме два пъти със семейството на Цецо в Белград за операции и затова си позволявам да кажа, че тяхната корекция беше по-голяма изграждаха пак канал и детето имаше и катетър и цистофикс. Но при други е просто слагане на малко кожа на дупката и стоят в Белград 5-7 дена. Както ви е писала Мария, фистулата може да се затвори и сама. Това е една малка дупчица,  и кожата може да зарастне и с помощта на кремове. При нас остана дупчица там където минава конеца. Фистула се отваря, тъй като кожата не е зарастнала добре. Може да се получи и при други видове хипоспадия.
Но пак ви съветвам не мислете за това от сега. При вас може всичко да е наред, пожелавам ви го. Бъдете спокойни през тази операция, за да може и за детето да мине по-безболезнено. Аз не мисля, че след първата операция пишлето изглеждаше толкова зле. Но след втората, след като минат няколко превръзки и спадне отока, резултата ще ви хареса много. Всичко изглежда както трябва да е, само че е обрязан. Тестисите само са зашити посредата. Оток няма толкова голям там и конците падат след 3-4 седмици.
И след двете операции детето не трябва да се кисне във вода. Т.е. да не се къпе в корито или вана. Два месеца не трябва да се ходи на море. Основно заради пясъка. Ако влезе пясък при операцията няма да е много приятно. Ние миналата година ходихме месец и половина след операцията. Слагах плувни гащи, тип пелени, и отгоре бански от декатлон. Но моето дете не е фен на пясъка и стоеше само на хавлията. По съвет на Оля, миналата година си бяхме написали въпроси и ги задодохме преди да си тръгнем.

Последна редакция: чт, 22 апр 2021, 09:58 от Gergana5

# 40
  • Мнения: 5 531
Miky,
първо - тук си задаваме всички въпроси, които ни притесняват именно за да се опитаме максимално да намалим стреса и неизвесността. Така, че няма нетактични въпроси.
Второ - фистула може да се отвори винаги. И при по леките, и при тежките форми на хипоспадия. Зависи от тъканта, еластичност, устойчивос, брой интервенции и т.н. Аз също като всеки родител се страхувах и притеснявах, да не се отвори фистула ( нашата фистула беше малка, отвори се около 1-2 седмици след прибирането в България, на мястото на паднал конец, и се затвори сама) какво ще стане след това...в общи линии в последно време четейки и мислейки по въпроса за хипоспадиите, и отчитайки опита който натрупахме по неволя мога да кажа - децата ни се раждат с аномалия, която в днешно време е сравнително лесно решим проблем. Но често, дори и при най - добрите лекари се налагат повече от една или две корекции. И това е резултат освен от индивидуалната особеност на всеки организъм, и от израстването, и конкретно в нашите случаи нарастването на организма и пениса.
ето, качвам отново цитат,  от писмо на д-р Джинович на наш въпрос:
За оценка на успеха - повечето хирурзи са фокусирани върху реконструкция на уретрата и не обръщат твърде много внимание върху други елементи - изкривяване, глава и естетика на кожата, връзка със скротума, пубиса, подкожната тъкан, която дърпа пениса към основата и я прибира т.н.
Правим много по-сложни процедури, тъй като коригираме всички тези аномалии, за да създадем напълно нормален пенис

Пак те съветвам, не мисли за това от сега. Достатъчно е да знаеш, че има и такава възможност, но не се фиксирай върху това. Основното е че при тази сериозна аномалия, има лекар, който изгражда напълно нормален пенис, и дава шанс на тези момчета за напълно пълноценен живот.
Минималния срок за всяка следваща интервенция е 6 м. Често, ако се налага корекция след първите операции, доктора казва, след няколко години, или при нас например, има изпуснал шев, който е причинил малко разкъсване. Доктора каза, че ако не заздравее само, ще го коригира в пубертета. (Михаил, след направени изследвания е със слаба съединителна тъка, от там бяха и усложненията)
Препрочитайте си първата тема. Там съм се опитала подробно да опиша всичко което д-р Джинович препоръчва и казва, изискванията на анестезиолозите, препоръчки какво да не изпуснете, а в скрития текст какво реално да очаквате.
В заключение, ще напиша цитат от книга "Светът около нас ще предлага винаги това, което сами излъчваме. Ако ни е страх, ще се конфронтираме със страховете си. Ако резонираме с любовта, ще я привличаме към себе си. Ако живеем с радост, винаги ще намираме нещо, за коетода се радваме. "

Последна редакция: чт, 22 апр 2021, 11:40 от marychery

# 41
  • Мнения: 3
Мариана,

Както Гери каза, за фистула се заплащат 300 евро - това са техническите разходи по операцията (като упойка например). Тя винаги е пълна и затова минималния срок между две интервенции е 6 месеца. Толкова беше и при нас. Обикновенно корекциите на фистула са доста по леки интервенции. Ние се бяхме приготвили за 5-6 дена престой и 15 мин операция. За съжаление на самата операция се оказа че трябва да се заздрави основата на пениса и да се пипне каналчето. Операцията продължи час и половина, не сме плащали нищо допълнително извън тези 300 евро. Но трябваше да останем поне 12 дни след операцията, което си беше малък организационен проблем за нас. Така че винаги имайте едно наум и бъдете подготвени за по дълъг престой. За баня, море, басейни бих ви препоръчал да изчакате докато паднат конците след операцията и кожата зарастне добре.
Накрая искам да те успокоя, най-страшното е първия път, когато незнаеш какво да очакваш. Белград е хубав град, има много места за разходка. Аз лично се запознах с чудесни хора и децата ни се забавляваха заедно.

tsetso.r,

Много Ви благодаря за отговора.
И мен след първата операция ме стресна гледката на едно безформено парче месо, докато д-р Джинович ми обясняваше, че всичко е перфектно. Бях в абсолютно недоумение, но след няколко дена и след всяка смяна на превързката виждах как синините и отоците спадат и видях реално какво би следвало да се случва напред. Но бях в абсолютен потрес едно кзвестно време докато схвана идеята на двата етапа.
Имам един, може би нетактичен въпрос към Вас.
Когато се отвори фистула, както при Вашето момче, заплаща ли се допълнително тази корекция?
Пак ли се прави под упойка? Колко време след 2рата операция го коригираха при Вашето дете?
Мария е права, че не трябва да мисля за това и да гледам позитивно на предстоящето, но от друга страна виждам, че 2ма от 2ма отговорили на запитването ми за 2ри етап, демек само деца с по-тежки форми на хипоспадия, са с фистули, та се опитвам да се подготвя психически за по-тежкия вариант и много да се зарадвам ако не ни споходи това.
Напълно съм уверена, че тази фистула се получава, защото просто каналчето, което се изгражда е доста по-дълго от колкото при по-леките форми, съответно шансът да се случи е доста по-голям. Искам само да дам уверение, че нямам някаква теория на коспирация, а съм трезво мислещ човек. Simple Smile

И още един странен въпрос. След операцията имаше ли някакви забрани за посещаване на басейни или море? Първата операция на синът ми беше октомври и просто тогава това не седеше на дневен ред.

С поздрави,
Миряна

# 42
  • Мнения: 29
Благодаря ви много за информацията и позитивната енергия. Simple Smile
Аз през цялото време съм абсолютно уверена, че правя най-доброто, което е възможно, за да реша проблема на сина си. Нямам никакви колебания в избора си на д-р Джинович,ако така е прозвучало.
Просто липсата на достатъчно информация и време за личен по-задълбочен разговор с доктора предизвиква толкова въпроси у мен. Той е изключително отзивчив и винаги отговаря на въпроси, но просто времето му е силно ограничено тъй като помага на много деца. А в моментите, в които имаш 3 минути с него никога не можеш да си събереш мисълта и да попиташ всичко. Всички с малки деца са наясно с това.
Благодаря, че поддържате този форум и че можем да отсеем "тъпите" си въпроси за да не губим времето на доктора с тях, а да го занимаем с това, на което не можем да намерим отговор.

С поздрави,
Миряна

# 43
  • Мнения: 164
По въпросите за болничните и плащането - ето какво се случва:
В Наредбата за МЕ е упоменато право на 180 дни болничен (цитирани са по-горе членовете и има линкове).
Платените дни, обаче са само 60 на бр. за една календарна година, т.к. става въпрос за гледане на дете до 18 г. възраст - съгласно КСО чл. 45 т. 2 (линк):
https://www.lex.bg/laws/ldoc/1597824512
Вероятно и затова някои комисии отказват да издават за повече от 60 дни, но пък болничния извинява отсъствието от работа и след тези дни, въпреки че не се плаща. Така че всеки ще си прецени какво го устройва и кое е необходимото за него и семейството му. При мен платените дни са повече от 60, т.к. са се разпределили в 2 години.

# 44
  • Мнения: 5 531
Днес преглеждайки новините попаднах на следната статия https://www.mediapool.bg/i-germanski-turoperatori-anuliraha-poch … i-news321094.html
Тя няма отношение към нашата тема, но има нещо което конкретно ни интересува, а именно как се влиза в България.
Ето и конкретния текст :
Едва днес здравния министър Константин Ангелов обяви, че от 1 май в България ще се влиза по три начина: с ваксинационен сертификат, отрицателен тест за коронавирус или тест доказващ, че човек е преболедувал.

Последна редакция: пт, 23 апр 2021, 18:16 от marychery

Общи условия

Активация на акаунт