Хипоспадия 8 или деца с урологични заболявания оперирани в Сърбия

  • 39 684
  • 769
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 531
Красима,
принципно няма проблем да предадеш болничния и със закъснение, просто чисто финансово това се отразява през следващия месец.

Последна редакция: пн, 19 апр 2021, 19:29 от marychery

# 16
  • Мнения: 8
Включвам се за втори път днес, за да споделя идея и да отправя питане към родителите, които са минали през горчивия опит на неуспешните операции в България. Майки, бащи, имате ли желание да се обърнем към независими журналисти, които да отразят случващото се в детската урология в България? Аз се сещам за Миролюба Бенатова, Валя Ахчиева, в момента има и един много популярен  ютубър: Цанов напред и нагоре. Ако се сещате за други споделете ги и нека всички, които имаш желание да се включат в подобна кауза, дадат знак.

# 17
  • Мнения: 164
Ралица, благодаря за споделената информация! Благодаря на всички, които пишат тук и помагат със своя опит и вдъхват надежда и кураж на нас, тръгналите по този път.
Ралица, относно болничния, всъщност до издаването на болничния не става ли прекалено късно, за да се предаде на работодателя, съответно до НОИ? Доколкото знам болничните се предават до 10 число на следващия месец.
Моето момченце е почти на шест месеца и е с коронарна хипоспадия. Не съм се свързала с д-р Джинович. Ще изчакам да навърши годинка и тогава ще му пиша.
Следя темата и доколкото мога се чувствам подготвена за тази операция.
Да, права сте - по закон имате 2 работни дни да предадете болничния. И не, не го давате с голямо закъснение, защото на дата на издаване на болничния е датата на заседаване на комисията. Давам пример: Нашата операция беше на 20.11, върнахме се в БГ на 06.12, болничният е "Издаден на: 09.12.20" в отпуск от: 20.11.20 в отпуск до: 18.12.20.
До 11.12 е срока за предаване или поне за уведомяване на работодателя, че сте в болничен. Аз им пращам снимка веднага като го издадат и оригинала предавам, когато имам възможност в нашия ТРЗ отдел.
Успех и си търсете правата!

# 18
  • Мнения: 5 531
Ралица, благодаря за споделената информация! Благодаря на всички, които пишат тук и помагат със своя опит и вдъхват надежда и кураж на нас, тръгналите по този път.
Ралица, относно болничния, всъщност до издаването на болничния не става ли прекалено късно, за да се предаде на работодателя, съответно до НОИ? Доколкото знам болничните се предават до 10 число на следващия месец.
Моето момченце е почти на шест месеца и е с коронарна хипоспадия. Не съм се свързала с д-р Джинович. Ще изчакам да навърши годинка и тогава ще му пиша.
Следя темата и доколкото мога се чувствам подготвена за тази операция.
Да, права сте - по закон имате 2 работни дни да предадете болничния. И не, не го давате с голямо закъснение, защото на дата на издаване на болничния е датата на заседаване на комисията. Давам пример: Нашата операция беше на 20.11, върнахме се в БГ на 06.12, болничният е "Издаден на: 09.12.20" в отпуск от: 20.11.20 в отпуск до: 18.12.20.
До 11.12 е срока за предаване или поне за уведомяване на работодателя, че сте в болничен. Аз им пращам снимка веднага като го издадат и оригинала предавам, когато имам възможност в нашия ТРЗ отдел.
Успех и си търсете правата!
Да права си, че по закон е до 2 дена срока за предаване на болничния.
Благодаря на всички които споделят опит за болничните. Когато ние за минахме, ЛЛ ми каза, че нямам право, и аз използвах 18 дена отпуска, и излезнах в болничен едва след връщането в България.
Само допълвам от майка ползвала болничен от Сърбия - "Болничният, който се полага е до шест месеца, като 2 от тях са платени"

Последна редакция: пн, 19 апр 2021, 21:20 от marychery

# 19
  • Мнения: 164
Да права си, че по закон е до 2 дена срока за предаване на болничния.
Благодаря на всички които споделят опит за болничните. Когато ние за минахме, ЛЛ ми каза, че нямам право, и аз използвах 18 дена отпуска, и излезнах в болничен едва след връщането в България.
Само допълвам от майка ползвала болничен от Сърбия - "Болничният, който се полага е до шест месеца, като 2 от тях са платени"

Мери, ЛЛ няма право да издаде болничен на лице, което ще напусне страната, т.е., ако едно лице има болничен няма право да напуска страната ни, явно затова е казала, че няма право. Затова болничния се взима след като се върнеш от лечението.  Wink
Хмм - много странно е това, което е казала. Затова всеки трябва да провери информацията от поне още един достоверен източник (както и сам да прочете наредбата). Точно днес взех последния болничен - с ЛКК всеки има право на 180 дни платен болничен. Пак казвам от 20.11.20 г все съм в болнични без прекъсване - последният ми е до 17.05.2021 г. и към момента са ми изплатени всички суми до февруари и част от март**. За по-нататък пак ще пиша.
ДОПЪЛВАМ:
Платените дни са 60 на бр. за една календарна година, т.к. става въпрос за гледане на дете до 18 г. възраст - съгласно КСО чл. 45 т. 2 платените дни са само 60 (линк):
https://www.lex.bg/laws/ldoc/1597824512
**При мен платените дни са се разпределили в миналата година и в тази, затова се събират повече.

Последна редакция: чт, 22 апр 2021, 15:43 от Lyo Lyo

# 20
  • София
  • Мнения: 5 734
На децата също ли правят задължително PCR?

# 21
  • Мнения: 55
Включвам се за втори път днес, за да споделя идея и да отправя питане към родителите, които са минали през горчивия опит на неуспешните операции в България. Майки, бащи, имате ли желание да се обърнем към независими журналисти, които да отразят случващото се в детската урология в България? Аз се сещам за Миролюба Бенатова, Валя Ахчиева, в момента има и един много популярен  ютубър: Цанов напред и нагоре. Ако се сещате за други споделете ги и нека всички, които имаш желание да се включат в подобна кауза, дадат знак.
[/quote]
Писах ви на лично съобщение. Аз със сигурност ще се включа.

# 22
  • Мнения: 5 531
На децата също ли правят задължително PCR?
навръщане ли питаш? За сега беше  само на възрастните. Но нещата се променят динамично.

# 23
  • София
  • Мнения: 5 734
На децата също ли правят задължително PCR?
навръщане ли питаш? За сега беше  само на възрастните. Но нещата се променят динамично.
За навръщане. Като ги знам какви капацитети са нашите, нищо чудно в напани да блеснат да изпльоскат някоя щуротия.
Гърците от миналата година, август не искат на деца под 9.99г.

# 24
  • Мнения: 5 531
В България, беше до 6 г. без ПСР. Това уточнение липстваше в последните заповеди на Министър Ангелов,но въпреки това на границата децата не са поставяни под карантина. Поне досега.

# 25
  • Мнения: 29
Здравейте!

Не съм се включвала отдавна. Синът ми е с една от най-тежките форми на хипоспадията.
Нашата първа операция мина успешно на 08.10.20г.
На 11.05.21г. предстои втората, която ще бъде по-тежка и дълга. Прочетох всичко назад по темата и съжалявам, че ще задам някои вече коментирани въпроси, но търся потвърждение.
Някой, чието дете е бил с две операции, може ли да каже какви са разликите във възстановяването при втората и какви са били преживяванията покрай нея, различни от първата?
Прочетох, че PCR-а е препоръчителен, но тъй като всички пътуващи, включително детето, минахме през Ковид декември, дали смятате, че е необходимо да го правим преди заминаване? Детето има солидно количество антитела, изследването е направено вчера.
Помолила съм частната ни педиатърка, която следи детето от самото му раждане, запозната е с всяко негово боледуване и като цяло с всяко негово състояние, да направи резюме за детето и да впише всяка важна информация от родилното(недоносен е) и всеки прием в болница след това. Както да впише моментното му състояние преди заминаването. Всичко това ще бъде на английски. Дали смятате, че е необходимо да правя и превод на официалните документи, предвид че това ще бъде и 2рата му операция и предполагам, че вече имат някакво досие за него? Предния път носих всичко на български(д-р Джинович така беше казал), но се наложи да правя превод "в ефир" и да се връщам назад по всеки документ, което беше доста мъчително за мен, защото просто има огромна папка с прегледи и документи.
След първата операция трябваше да правим рехабилитация с 2 спринцовка, свързани с нещо като маркуч до втората операция. Някой знае ли дали след втората операция тази мъка ще продължи и колко време?
На тези, които са се върнали скоро от Белград, къде правихте PCR-а, който изискват при връщане? По път за вкъщи(след влизане в България) или в родния Ви град?

С поздрави,
Миряна

# 26
  • Мнения: 578
Моето дете е с две операции. Втората минахме 24.02. Тази операция беше малко над 2.5 часа. Върнаха го разбуждащ се. За разлика от първата операция, сега излезе по-бързо от упойката и не плака. При първата операция детето ми беше на година и половина и не можех да го оставя дори да отида до тоалетната. Но сега вече, след двегодишна възраст разбира много повече. През цялото време в болницата лежа почти без да мърда. Беше му малко болезнена смяната на горната пелена, махна си сам абоката през нощта, но иначе нямаше проблем. При изписването го сложих в количката внимателно в легнало положение и така до квартирата. Там лежа още един ден без да иска да става. Тъй като неговата хипоспадия е скротална се наложи и корекция на тестисити и беше обвит в лепенки, който допълнително го дърпаха. На първата превръзка го водехме с количка и там леко се престраши да седне при играчките, но не за дълго. Чак на третия ден след операцията стана от количката и се заигра с другите деца. Определено му стана по-леко след като махнаха повечето превръзки и лепенки. Давах бруфен преди първите преръзки, по съвет на Богдан, и две вечери. Но и този път решиха заедно с операцията да му избиват кътници, та не съм сигурна дали и затова не беше кисел. След първите 4-5  превръзки става по-лесно. Моето дете спря и да плаче.
За документите- носете си всичко, което са ви дали от болницата При първата операция( листа за изписване, преглед от педиатър). При нас бяха достатъчни. Там отново му взеха кръв, за педиатърката изследванията от тук не бяха достатъчни, но това не се заплаща. Доста време стояха на педиатричния преглед, предвидени си повече време и заради антигенните тестове.
След втората операция може с удоволствие на направите спринцовките на парчета. Предполагам са ви втръснали. Пак си пие същия антибиотик, но за 14 дена, и се маже със станицид. След това ще ви предпишат друго кремче.
Операцията е доста голяма с доста шевове и за съжаление при моето дете има фистула. За сега я мажем със терезиенойл и се надяваме да се затвори. Но при вас стискам палци да няма. След сваляне на катетъра, задължително вижте и снимайте как пишка детето и покажете на Богдан или Джинович, ако е там. Ние не го направихме веднага, а на следващия преглед се наложи да му сложат лепенка, защото кожата, която бяха пришили беше надута. Когато се прибрахме, по съвет но Джинович, тукашен уролог сложи катетър, но той не беше много качествен и се скъса а шевове на главичката. Може да поискате катетър от Богдан, за да имате. Предвидете си повече дни след операцията, за да сте сигурни, че сте видяли всичко.  
ПСР-и при връщане трябва да направите до 24 часа. Повечето лаборатории ги взимат до 15.00 ч. Ние не успяхме да се вместим (не сметнахме часовата разлика) и ги направихме на другата сутрин. В неделя може лабораториите да не работят, така че се съобразете и с това. Но не се знае дали няма да ги отменят до другия месец.
Успех и мислете позитивно.

Последна редакция: вт, 20 апр 2021, 15:58 от Gergana5

# 27
  • Мнения: 3
Здравей Миряна,

Нашето момче (сега на 3г) беше също с две операции и тежка форма на хипоспадия. След втората операция ни се отвори фистула и се наложи още една за затварянето и, но сега всичко е наред. Пиша това за да те успокоя, няма голяма разлика в преживяванията след 1 и 2ра операция. Най-голямата разлика е може би леко по дългия престой. Ще се опитам да синтезирам:

Да, втората операция е малко по дълга и престоя след това в Сърбия е малко по дълъг - 14 вместо 10 дни. След втората операция (като минаха няколко превръзки) пениса вече изглеждаше доста по добре, докато след първа беше едно безформено парче месо (тогава ни изграждаха каналчето).
След първата операция имахме две тръбички - една през ствола на пениса и една минаваща през основата под него (там където беше дупчицата първоначално) за урината. След втората имахме цистофикс излизащ директно през коремчето, тръбичката през ствола и още една, за която дори не подозирахме в основата. Първите 2-3 дена стоеше като препариран и не искаше да се сгъва и сяда. Но след това я махнаха и веднага почна да щурее сякаш му няма нищо. Всичко останало си беше като първия път. Като му махнаха тръбичките си ги търсеше и каза че му е тъжно за тях Simple Smile

Ние също бяхме прекарали Covid. Направихме си PCR за всеки случай. Тогава на границата не изискваха, незнам сега как е. В болницата така или иначе ще направят тест. Проблма е ако се окаже положителен, тогава отпада операцията. От тази гледна точка е по добре да се застрахова човек и да си направи тест тук преди да е тръгнал. Знам че има случаи на българи чийто тест е бил положителен и са ги върнали.

Последната ни операция беше преди 2 месеца. Документи не сме превеждали. Но си пазихме епикризата от БелМедик от предишната операция. Прегледа при педиатъра мина бързо и безпроблемно. Наложи се само да ни направят нови кръвни изследвания (в София минахме през 3 лаборатории - Здравето, Полимед и Токуда и никой не успя да ни вземе кръв от вената).

След втора операция няма нужда от рехабилитация със спринцовка, но е добре да се маже с кремче. След операцията д-р Джинович ни беше казал да мажем 2 пъти на ден с бепантен мас. Но след операцията за фистула имахме раничка. Богдан ни предписа през ден да мажем с йодасепт и 2-3 пъти на ден с терезиенойл. Това което открих е че дефламол също е доста полезна алтернатива.

След като е ясно че няма повече ранички и опасност от фистули може да се маже с нещо за белези - например Контратубекс или СПАСАТЕЛЬ гел. Да поясня, това не ни е изписвано от никой лекар.

На връщане на границата ви дават указания за PCR и карантина. Имате 24 часа да се тествате където решите, след това влизате в карантина. Когато е готов теста го пращате по имейл на съответното РЗИ, оттам в рамките на 24 часа би трябвало да прекратят карантината. Ние обаче не получихме никакъв отговор на имейлите които пратихме и досега никой за нищо не ни е търсил. Може да не влизате в тази процедура ако покажете отрицателен тест на границата на влизане, но това означава да си го направите 24 часа преди тръгване наобратно. В Белград мисля че се прави само на 1 място за чужденци и струва 150 евро.

# 28
  • Мнения: 29
Много благодаря за изчерпателни отговор! ❤️
И при моето дете ще се наложи корекция на тестисите и вероятно ще има същия дискомфорт. Просто той е меко казано изключително активен и се притеснявам точно как ще го задържим в легнало положение. След първата операция успях само с таблет да го задържа в легнало положение докато бяхме в болницата и после това беше напълно невъзможно.
Иначе възрастта на децата ни и операциите съвпадат, на моето дете също операцията му беше малко над 1година и половина и сега ще е на 2 и 2 малко. Simple Smile
И какво следва с тази фистула, която се е получила при вашето дете? Не разбирам и това с катетъра, те там го махат и защо после се налага да ви слага тук друг уролог? Докато отидете обратно в Сърбия за корекция все с катетър ли трябва да бъде детето или докато евентуално зарастне фистулата? На кой ден се получи при вас това с тази фистула? Интерсно ми е какъв е реда ако има усложнения както при вашето дете.

Моето дете е с две операции. Втората минахме 24.02. Тази операция беше малка над 2.5 часа. Върнаха го разбуждащ се. За разлика от първата операция, сега излезе по-бързо от упойка и не плака. При първата операция детето ми беше на година и половина и не можех да го оставя дори да отида до тоалетната. Но сега вече, след двегодишна възраст разбира много повече. През цялото време в болницата лежа почти без да мърда. Беше му малко болезнена смяната на горната пелена, махна си сам абоката през нощта, но иначе нямаше проблем. При изписването го сложих в количката внимателно в легнало положение и така до квартирата. Там лежа още един ден без да иска да става. Тъй като неговата хипоспадия е скротална се наложи и корекция на тестисити и беше обвит в лепенки, който допълнително го дърпаха. На първата превръзка го водехме с количка и там леко се престраши да седне при играчките, но не за дълго. Чак на третия ден след операцията стана от количката и се заигра с другите деца. Определено му стана по-леко след като махнаха повечето превръзки и лепенки. Давах бруфен преди първите преръзки, по съвет на Богдан, и две вечери. Но и този път решиха заедно с операцията да му избиват кътници, та не съм сигурна дали и затова не беше кисел. След първите 4-5  превръзки става по-лесно. Моето дете спря и да плаче.
За документите- носете си всичко, което са ви дали от болницата При първата операция( листа за изписване, преглед от педиатър). При нас бяха достатъчни. Там отново му взеха кръв, за педиатърката изследванията от тук не бяха достатъчни, но това не се заплаща. Доста време стояха на педиатричния преглед, предвидени си повече време и заради антигенните тестове.
След втората операция може с удоволствие на направите спринцовките на парчета. Предполагам са ви връзвали. Пак си пие същия антибиотик, но за 14 дена, и се маже със станицид. След това ще ви предпишат друго кремче.
Операцията е доста голяма с доста шевове и за съжаление при моето дете има фистула. За сега я мажем със терезиенойл и се надяваме да се затвори. Но при вас стискам палци да няма. След сваляне на катетъра, задължително вижте и снимайте как пишка детето и покажете на Богдан или Джинович, ако е там. Ние не го направихме веднага, а на следващия преглед се наложи да му сложат лепенка, защото кожата, която бяха пришили беше надута. Когато се прибрахме, по съвет но Джинович, тукашен уролог сложи катетър, но той не беше много качествен и се скъса а шевове на главичката. Може да поискате катетър от Богдан, за да имате. Предвидете си повече дни след операцията, за да сте сигурни, че сте видяли всичко.  
ПСР-и при връщане трябва да направите до 24 часа. Повечето лаборатории ги взимат до 15.00 ч. Ние не успяхме да се вместим (не сметнахме часовата разлика) и ги направихме на другата сутрин. В неделя може лабораториите да не работят, така че се съобразете и с това. Но не се знае дали няма да ги отменят до другия месец.
Успех и мислете позитивно.

# 29
  • Мнения: 5 531
Мiky - не се притеснявай, че детето е активно. То самото няма да е в кондиция да иска да щурее първите дни. Повечето деца са с трите тръбички, които Цецо описава. Моето е с една операция в Сърбия, беше и с дренаж в пениса, в тестисите и с цистофикс, общо взето операцията протече както протичат вторите операции на тежките видове хипоспадии.
Относно въпроса за катетъра  - след премахването на всички катетри и дренажи детето трябва да започне да уринира спонтанно, от новоизградения канал. Често се случва да се образува фистула. Няма правило, кога би се образувала - има случаи когато се получава веднага, след няколко дена, няколко седмици, няколко месеца, години....Има различни причини и начини да се поставя катетър. Понякога се поставя трайно, за около 10 дена за да се щади канала и да зарастне по възможност фистулата. Има случаи, когато е необходими да се вкарва катетър в канала 2 пъти на ден отново за 10 дена(катетъра се вкарва в канала и се вади след това), за да се стимулира нормалното му функциониране и зарастване на шевовете(при падане на конците). Минималният срок за да се направи нова корекция и при получаване на фистула е 6 месеца. Не мисли за това от сега, няма как всичко да се предвиди. Някои фистули се затварят спонтанно, за други се налага нова корекция. По важното е,  че пениса е изграден основно, и има нормална фнкция и вид.
Относно тестовете - от болницата има препоръка за ПСР, но не е задължителна. Ако детето е било болно и има антитела може и направо в болницата да направите антигенните тестове.
Що се отнася до документите - ти вече имаш основните издадени от Бел Медик, както и преглед при педиатър.
Но за родителите които тепърва ще пътуват за първи път , превода е важен, и не е добре да се пренебрегва. Ние сега ще правиме консултация със спинален хирург в Бел Медик, отново поискаха превод на английски или сръбски на документите на Михаил. Д-р Джинович разбира български, но не и анестезиолога, педиатъра, Богдан и всички останали които се грижат за детето.
Съветът на Гергана е много разумен. В България качеството на катерите е ниско, няма точно този размер, или се намира много трудно. Ще се намерите в голямо приключение, ако ви се наложи да ползвате. Ние търсихме за познато дете, и беше едно голямо приключение. Помолете да ви дадат 2 катетъра да имате.

Последна редакция: вт, 20 апр 2021, 16:37 от marychery

Общи условия

Активация на акаунт