Ваксини

  • 46 827
  • 545
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 4 803
И моите спомени са за една доза в кутия, тоест трябват ти две кутии. Това за дете на 5-6 години. На толкова беше синът ми, когато слагахме тази ваксина.

Повече не мога да кажа. Гръцки също не разбирам.

# 466
  • Sofia
  • Мнения: 6 076
Някоя поставяла ли е противогрипна ваксина на бебе?

В листовката на ваксината пише, че е за деца над 6 месеца. Предстои ни тръгване на ясла и обмислям дали да поставя на малката (1г и половина), но много се колебая.

# 467
  • Мнения: 5 036
Да, на 7 и 8 месеца беше детето (при първата ваксинация се поставят две дози). Никакъв проблем нямаше. Следващата година на година и седем месеца я сложихме, а тази година, вече над 2 годинки, поставихме назалната.

# 468
  • Sofia
  • Мнения: 6 076
Много благодаря за включването!
Изобщо не искам да я пускам неваксинирана на ясла, но се притеснявах дали не е малка.
И аз исках назална, но казаха, че не може още.

А да знаете дали трябва да е минал някакъв период от последната ваксина от задължителните (реваксинацията), че при нас беше скоро.

# 469
  • Мнения: 5 036
Просто са различни видове ваксини, за назалната противогрипна е малка (имунната й система е още незряла и може да не изгради достатъчно антитела), но инжекционната може да се ползва. Слагат се две дози през минимум месец.

Кога и какво сте сложили последно? Предполагам е било Хексацима на година и 4 месеца? Ако да, то според мен може да си я ваксинирате спокойно, но си питайте и педиатъра или във фейсбук групата Ваксини. Единствено при две живи ваксини трябва да се пази отстояние от 30 дни доколкото знам.

И ако ще я пускате на ясла, помислете за Ковид ваксина и Бронховаксом. Дъщеря ми (на 2 и 7 месеца) има две дози Файзер, които чудесно се понесоха. Пред кабинета докато чакахме, се разговорихме с другите родители на малчовци, никой не каза детето му да е имало каквото и да било неразположение след ваксината. Третата се пада точно по Коледа да я слагаме, ще пътуваме, та сигурно началото на 2024 ще завърша ваксинационния цикъл.

# 470
  • Sofia
  • Мнения: 6 076
Последната ваксина пише, че е Pentaxin, реимунизация (не по-рано от една година след последния прием) против полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш и др.

За Ковид се колебая. Големите ги ваксинирах миналата година против Ковид (2 дози), за тази година още го обмислям.

Бих искала да сложа и Бронховаксом на малката, но нямам идея как ще комбинирам интервалите между ваксините. На 25-ти ни беше Pentaxin, и сега планирам другите две - противогрипна и Бронховаксом.
А Бронховаксома ние ли трябва да си го търсим по аптеките или е наличен при ЛЛ като задължителните ваксини?

Иначе, да, определено ще се консултирам и с педиатърката тази седмица, когато заведа големите да ги ваксинира против грип.

# 471
  • Мнения: 5 036
Да, забравих, че петвалентната се слагаше на година и четири месеца. От това, което съм чела, не е необходимо да се спазва отстояние с противогрипната, но педиатърът ще си каже тежката дума.

Бронховаксом не си интерактира с ваксините. От аптеката си го купих аз, три опаковки по 10 прахчета всяка, за по десет дни всяка сутрин на гладно три поредни месеца. Аз го разтварям в малко прясно или кисело мляко, прахчето е много малко като количество, буквално една щипка, и е без вкус и мирис, детето го приема без каквито и да било протести. Препоръчително е профилактичният цикъл да се започне края на лятото или началото на есента, ние започнахме средата на септември и сега ноември ще приключим, надявам се преди пика на респираторни заболявания, за да я пази от белодробни усложнения.

За Ковид ваксината - у нас е щекотлива тема, никого не убеждавам, само исках да споделя личен опит, защото аз лично се тревожех преди нея. Знаех също, че може в един ден Ковид и грипна да сложа, но точно поради притеснения почаках две седмици между двете, въпреки че зная, че няма научна причина за това. Ама... като се касае за детето, не винаги съм рационална.

# 472
  • Sofia
  • Мнения: 6 076
Ох, Ковид... Ние с ММ сме с 4 дози, децата са с по 2. Но честно казано за бебето малко се притеснявам да й сложа. Засега отлагам докато си изясня какво искам.

Много съм се наплашила с тази ясла, защото баткото го пуснах на 1г и 8м. Скъса се от боледувания - тръгва в понеделник, до сряда е с хрема, до петък с кашлица. Редуваше ангини и бронхити. Всеки месец на антибиотици... кошмарна година.

Сега малката ще тръгне на 1г и 7м и се чудя как да я предпазя.

# 473
  • Мнения: 1 452
Брин, от Пентаксима имахте ли някакви странични ефекти, защото на нас ни предстои и доста се чудя какво ще е. Аз си мислех, че слагат Хексацима, а нея я понасяше много добре,  а за този Пентаксим чувам че има странични ефекти 🙁 Някой друг може ли да сподели как се понася Пентаксима?

# 474
  • Мнения: 5 036
Никакви странични ефекти не е имала дъщеря ми, не го усетихме изобщо. Синфлорикс и Бексеро бяха гадни за нея, всички останали ваксини минаха безпроблемно.

# 475
  • Мнения: 3 180
А знаете ли за деца, на които при самото раждане не е слагана ваксина за хепатит, дали слагат пак хексацим на мястото на пентаксим? 🙄 нещо такова ми се върти в главата, че споменаваше личната, а на нас ни предстои да се направи февруари (една година след третия прием на хексацим, беше нали?)

# 476
  • Мнения: 6 782
Голямата ми дъщеря е набор 2014, когато нямаше хексацима, а се слагаше пентаксим. Има 3 дози Пентаксим и никога не е имала страничен ефект.

# 477
  • Мнения: 4 803
С днешната дата ваксина срещу КОВИД при  нормални обстоятелства вече не бих сложила. Аз имам четири дози, синът ми - две. Единствената причина да ги сложим, бяха заветните сертификати за пътуванията и посещенията на обществени места, които вече ги няма. Просто не виждам смисъл. Но аз и противогрипни ваксини не съм слагала никога.

# 478
  • Sofia
  • Мнения: 6 076
Брин, от Пентаксима имахте ли някакви странични ефекти, защото на нас ни предстои и доста се чудя какво ще е. Аз си мислех, че слагат Хексацима, а нея я понасяше много добре,  а за този Пентаксим чувам че има странични ефекти 🙁 Някой друг може ли да сподели как се понася Пентаксима?
Абсолютно никакви странични реакции от Пентаксима. Дори не вдигна лека температура - нищо.

Нашата педиатърка отказа да я ваксинира против грип - малка била.

Днес й беше първия ден в яслата и косата вече ми се изправя. За ''добре дошли в бациларника'' още с пристигането се сблъскахме с детенце, което се скъсваше да кашля. А малката явно ще кара без противогрипна ваксина - просто не смея да я ваксинирам, при положение че педиатърката е против. Всъщност питах още няколко души - всичките скочиха, че и те са против. Вече не знам какво да мисля.

# 479
  • Мнения: 6 782
Противогрипната вяксина пази от грип. Обикновено грип А и Б върлуват февруари - март. Противпгрипната няма да ви опази от всички 71818637271 вируса с и без кашлици. Просто в началото на епидемията, може да я спрете за 2 седмици. Грипната епидемия е винаги ясно изразена като период. Масовката родители така правят. Моето дете от грип Б се разболя в 4та група, а от грип А във втори клас. А е ходила и на ясла и градина съвсем редовно, така че не е някакъв огромен пропуск липсата на противогрипна точно.

Общи условия

Активация на акаунт