Образователен Говорилник: 12-та сбирка на Ордена на Кокичето

  • 18 537
  • 755
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 9 558
Размечтали сте се, няма лошо Simple Smile

Аз обаче искам да отклоня вниманието към един друг въпрос, а именно ваксинити и по специално тази на Астра Зенека.
Лейка, би ли споделила какво ти е мнението? Чувам много противоречиви неща и ми е трудно да си изградя мнение. Ефективна ли е за хора над 65, но под 70, наистина ли има пропуски в извършването на клиничното изследване (или както там се казва), каква е "играта" на ЕС и защо не я препоръчват за хора над 55г....... Искам да запиша майка и татко за ваксинация, но се притеснявам, защото за тях за тях най-вероятно ще има от тази ваксина. До сега не са се ваксинирали с противогрипни, нямат хронични заболявания.
Благодаря Simple Smile

# 46
  • София
  • Мнения: 12 015
Ти ги запиши, пък винаги можеш да се откажеш впоследствие.

# 47
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Ти ги запиши, пък винаги можеш да се откажеш впоследствие.
Така мисля и аз.
Освен това според мен хората над 65 ще получат файзер/модерна.
Проучването на Астра е с доста забележки най-меко казано. Но докато започне ваксинацията тук ще имаме данни от другите държави.
Проучването на АЗ е компрометирани, но адено вирусната векторна платформа, която използват не е. Янсен и спутник са със същата.
Коментира се ефикасност 65%, това го намирам за приемливо. За ваксините най-важна е ефективността срещу тежките форми. А този показател ще имаме от реалните данни от “пазара”. Т.е. От ваксинираните вече.
Ваксината на янсен е подобна, еднократна и с ефикасност 60-70% от една доза. Бих ползвала нея за майка ми. Всички ваксини и тези с 60% пазят всички от тежко протичане. Т.е. доколкото виждам процентите са за разболяване въобще.
(Ама мама е антиваксър. И кемтрейлс убеден. Само за 5Г не съм сигурна, май не го приема за заплаха.)
С други думи запишете родителите си. Дотогава ще разсъждаваме за избор.

# 48
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
А родителите ни не трябва ли да решат за себе си искат или не искат ваксината. все пак не са поставени под запрещение (или както и да се нарича това).

# 49
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
А родителите ни не трябва ли да решат за себе си искат или не искат ваксината. все пак не са поставени под запрещение (или както и да се нарича това).
Ми да. Нарича се информиран избор. Росита търси информация, за да може съгласието или недъгласието да е информирано.
Какво те тормози, Титина?

# 50
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Мен нищо. Родителите ми съм ги оставила да си направят избора, възрастни хора са все пак, ползват интернет.

# 51
  • София
  • Мнения: 9 558
Ако не "натисна", моите родители няма да се ваксинират. Не защото са антиваксъри или нещо подобно, просто са такива. А аз не искам всеки път когато отивам у тях да треперя дали няма да им занеса вируса. Много ясно, че няма да ги влача с верига до лекарския кабинет, но искам да съм готова за аргументиран разговор с тях за вида ваксина и възможността за ваксинация да е реална.

ПП: И моите ползват интернет, аз също. Но сред потока от информация, аз не мога да направя информиран избор относно Астра Зенека. Не съм и специалист, родители ми също

# 52
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
И двете платформи - и рнк и аденовирусите се проучват от години. Освен това сега предклиничните фази са много ускорени от дигитализацията. Не бих се притеснявала за тяхната сигурност. Не са в никакъв случай по-опасни от досегашните пневмококови или грипни ваксини, които се прилагат на 65+.

Иначе намирам за абсолютно нормално обсъждането с родителите си и близките си на потенциалните ползи вреди, Титина.

# 53
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Иначе намирам за абсолютно нормално обсъждането с родителите си и близките си на потенциалните ползи вреди, Титина.
Обсъждане да, но да ходя да ги записвам - не.
Пък и доколкото разбрах личните им лекари записват. Не ми го побира мисленето, как ще се обадя на лекарят им и ще му кажа, да ги запише. Та това си е тяхно решение, те са пълноправни индивиди и вземат информирано ( или не) решение.

# 54
  • софия
  • Мнения: 4 985
Информираното решение е злато. Злато!
Откакто проследих боледуването на татко, много информирано собственоръчно ще го запиша на всякакви списъци за ваксини. А после ще му звънна и ще го информирам, да знае човека,  да е информиран, че е записан. Не може без информирано съгласие.

# 55
  • София
  • Мнения: 9 558
Скрит текст:
Не знам дали си представяте какво е чувството да избираш ковчег за брат си, раздиращата болка. Ами не съм готова да мина отново през това толкова скоро. Така че ще направя всичко, което е по силите ми, за да защитя родителите си. Записването за ваксина е най-малкото.  И фактът, че сме при една и съща лична лекарла няма никакво значение.

# 56
  • софия
  • Мнения: 4 985
Ох, Росита, силно те прегръщам!

# 57
  • София
  • Мнения: 16 197
Моите свекъри още преди две седмици се обадиха на тяхната ЛЛ да се запишат. Ние също сме се записали. (Нямам живи родители от 1982/1997 г. насам, затова не коментирам мои родители).

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Като ги запише не означава, че ще тръгнат непременно да се ваксинират. Едно записване не е задължаване, а по-добре да ги има за ваксина, отколкото да искат после и да няма как. Родителите ни все пак разчитат на нас .

# 59
  • Мнения: 5 639
То от много четене и информиране не щат хората. Това, ако беше по соца, ваксините щяха да ги бъркат тъдява някъде и вече щяхме да имаме по две. По списък😀

Общи условия

Активация на акаунт