Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 63

  • 30 309
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11 862
Благодаря момичета, ще прочета и аз когато ми остане време.

asyalein мерси, ще му взема пектин.

....
Аз лично бих била по-притеснена от нисък холестерол, отколкото от висок и най-вече обезпокоителна, е комбинацията високи триглицериди и нисък HDL на фона на хранене с големи количества въглехидрати.

Ами нисък му HDL слагам изследванията в скрит текст, и да хапва си сладко и тестени принципно  не са му малки въглехидратите мисля, иначе е слаб т.е. няма наднормено тегло.
Скрит текст:

# 46
  • Мнения: 18 542
Глюкозата му ми се струва височка за на гладно.

Аз не съм имала никога наднормено тегло, но правех редовно хипогликемии от което си правя заключение - висок инсулин. Мен ме удари в ставите.
Иначе холестерол са ми изследвали само веднъж преди повече от 10 годинии си беше в норми всичко. Сега след 2 години режимно хранене с доста мазнини, триглицеридите ми са под 1 - 0,92 mmol/l  и HDL е 1,7 mmol/l.
LDL ми е висок - 5,34 mmol/l но глюкозата ми е добре - 4,7 mmol/l . Мисля, че има още мегдан за подобрение, но не правя хипогликемии вече.
За съжаление, нямам липиден профил преди смяната на храненето, но според калкулаторите в нета, с тези показатели съм с много нисък риск от развитие на сърдечни заболявания и нямам оплаквания.

# 47
  • Мнения: 1 926
Момичета, някоя от вас пила ли е бирена мая и добре ли е при Хашимото.... Някъде бях чела че май не било ОК, ама защо ме знам... Аз искам да пия заради б витамините

# 48
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте,  ще попитам при вас за изледвания на щитовидната, резултатите са в норма, но ми се струва леко височко ТСХ-то. Някой има ли идея как ще ги тълкуват? Правих заради оплаквания, включително дискомфорт в областта на шията.

TSH  4.01     (0.27-4.2)
fT3   5.4    (3.1-6.8 )
fT4   18.7  (12-22)
За да изследваш тат и мат можеш и без посещение при ендокринолог и е хубаво да го направиш, за да видиш в какво състояние са нещата а иначе и без ходене по лекари можеш да подобриш здравето си, както са ти казали фт4 е с добра стойност, фт3 също, тоест жлезата все още успява да компенсира нещата и конверсията е добра, но тсх е високо и показва, че се натоварва повече отколкото трябва за да поддържа тези стойности.
О, забравила съм, виж така вижда ли се

Де факто е рекламен и там, откъдето ми го дадоха, продават и добавки според кр. Група. Не съм пробвала обаче нито храненето, нито добавките.
Там правихме и изследване на жива капка кръв, една лекарка от Пирогов те боцва и веднага гледа под микроскоп. Ако има остатъци храна,ти казва да изследваш ст.чр. тракт. Ако нещо й се видят не добре клетките, за анемия и т.н. На око един вид, но е интересно.
Това и аз го имам отнякъде, но и да има и верни неща са прекалено общи съвети незаслужаващи внимание, примерно броколите са полезни за всички кръвни групи, и да наистина са полезни, но всеки в тази тема е наясно, че при проблеми с щж редовното ядене на сурови броколи не е особено добра идея (дори с термично обработените не би трябвало да се прекалява), захарта, конфитюрите и мармеладите, които са неутрални за всички имат ли нужда изобщо да се коментират, или па двата хляба дето били полезни отново за всички и т.н
Момичета я да попитам, че вие сте в час с храненето, да не ходя тепърва да чета и аз Simple Smile . На съпруга ми му излезе сравнително висок инсулин и завишен лош и нисък добър холестерол, триглицеридите са в норма, но и те отиват към горна граница. Мисълта ми е какво да му спра хаха , захар и въглехидрати ясно заради инсулина, но за холестерола се чудя той не, че яде мазнотии?!? И Омеги май се пиеха в такива случаи...въобще ако има някой запознат по темата, ще ми помогне много.

Иначе съм доволна, че на детето поне изследванията станаха логични, но сигурно ще трябва да му се вдигне дозата на хормона. Беше спрял да сменя зъби от доста време и сега през последния месец когато всъщност са се подобрили изследванията, падна един зъб.
Тъй като на мен балансирането на холестерола ми представляваше трудност (като неминуемо хипофункцията оказва сериозно влияние), мога да говоря много по тази тема, за омега на таблетки има много спорни мнения (много съм ги проучвал, основно заради добрия холестерол), но все още не съм особено уверен, че ползите са реални и надвишават рисковете. Това с въглехидратите и повишаването на холестерола и триглицеридите категорично не е така, защото зависи от вида на въглехидратите (дали са бързи или бавни) и от естеството им (дали са естествени или не), и с каква мазнина се консумират (екстрахирана или естествена), относно инсулина важи същото.
Не знам как се храни мъжът ти, защото това неядене на мазно не дава много информация, но сладкото (защото надали си имала предвид сурови плодове), както и тестеното вляят много лошо, и трябва да вземе мерки, защото глюкоза над 5.5 говори за проблем, и все пак няколко общи насоки, първо млечните, мисля, че е ясно, че е хубаво да се намалят до минимум (и са инсулиногенни, и вдигат холестерола, макар и не чак толкова много, киселото мляко и кефира са за предпочитане пред прясното мляко, а изварата пред сиренето и кашкавала), с месото е същата работа (да месото освен холестерола вдига и инсулина, макар и не толкова колкото млечните), яйцата (и по-точно жълтъците) също вдигат холестерола (макар и по-малко, за инсулина са ок), да включи сини сливи, круши и ябълки (това по мое мнение е за предпочитане пред пектин), относно свалянето на триглицеридите много помагат храни богати на фибри, ядки, бобови и пълнозърнести (наскоро се говореше за елда, тя е добър вариант), чиа, ленено семе, чесън, куркума;
за повишаването на добрия холестерол, авокадо, паста от обезсолени маслини, мазни риби (но с тях по-внимателно щот и те вдигат инсулина), червено зеле, боровинки, къпини, нар, червен портокал;
относно нещата несвързани с храненето, това че е слаб е добре, но по-важното е талията да е под 94 см, като от значение е и висцералната мазнина в коремната област това много помага за добрия холестеролен профил, ако пуши спирането на цигарите също вдига добрия холестерол, тренировките също, като най-голям ефект, се твърди, че има от високинтензивните интервални тренировки, има и лекарствени препарати вдигащи добрия холестерол, които обаче не препоръчвам (използвали са се в миналото, вече не, защото е доказано че изкуственото повишаване на добрия холестерол няма същия ефект върху здравето и намаляването на сърдечните рискове, както естественото, а и имат много сериозни странични ефекти, повече дори и от статините).
Глюкозата му ми се струва височка за на гладно.

Аз не съм имала никога наднормено тегло, но правех редовно хипогликемии от което си правя заключение - висок инсулин. Мен ме удари в ставите.
Иначе холестерол са ми изследвали само веднъж преди повече от 10 годинии си беше в норми всичко. Сега след 2 години режимно хранене с доста мазнини, триглицеридите ми са под 1 - 0,92 mmol/l  и HDL е 1,7 mmol/l.
LDL ми е висок - 5,34 mmol/l но глюкозата ми е добре - 4,7 mmol/l . Мисля, че има още мегдан за подобрение, но не правя хипогликемии вече.
За съжаление, нямам липиден профил преди смяната на храненето, но според калкулаторите в нета, с тези показатели съм с много нисък риск от развитие на сърдечни заболявания и нямам оплаквания.
При мен с повишен общ и лош холестерол (не веднага де, а след като ги поддържах високи горе-долу 2 години, след отпускане в храненето) една зима започнаха хипертонични кризи, когато се взех у ръце и ги вкарах в норма изчезнаха (като тогава триглицеридите не са се качвали над 0.70). И аз съм имал проблеми със ставите (да ти се подуят колена е много неприятно нещо).

Последна редакция: пн, 07 сеп 2020, 14:00 от jerami

# 49
  • Мнения: 18 542
Все още не съм развила хипертония, благодаря! На режим съм от декември 2018г. имам още няколко месеца до 2 години, ще пиша, ако се случи.

# 50
  • Мнения: 11 862
jerami благодаря за насоките!
Не съм го мерила, но талията му не е повече от 80-85см мисля, но е факт, че последните година сякаш понатрупа леко там. Иначе от 12 години не пуши и работата му е физическа т.е. има движение и физ.натоварване. Мазно имам в предвид, че не обича тлъсто/мазно, не яде дори и кр.масло, но да хапва доста теста и сладки неща, ще се ограничават. Той е ендокринно обременен от майка си (щитовидна и диабет) аз затова го накарах да се изследва, че последно време се оплаква от умора, очаквах проблем с ЩЖ, обаче всичко му е супер там, но захарта и инсулина лъснаха. А умората се оказа от дефицит на В12.

# 51
  • Мнения: 20 179
Привет на всички
От 5 дена съм диагностицирана с Хашимото.
Радвам, се че намерих такава група.
Виждам, че тука сте доста напреднали с информацията и сте високо информирани.
Може ли да ми дадете инфо след колко време започнахте да чувствате облекчение и да намалите бета блокера. Защото аз съм с ниско кръвно и не мога да пия пълна доза, а само 3 пъти по половинка и поддържам висок пулс около 90 в покой. Лекаря каза, че трябва да усетя ефекта след време от тирозол и да търпя
вместо бета-блокер, могат да ти изпишат Корлентор, или някой генерик за по-евтино.

# 52
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Все още не съм развила хипертония, благодаря! На режим съм от декември 2018г. имам още няколко месеца до 2 години, ще пиша, ако се случи.
Ми аз не съм видял някой да е казал, какво ще развиеш или няма да развиеш, тук просто споделяме личен опит, както правиш и ти.Simple Smile

# 53
  • Мнения: 1 926
Мога ли пак да питам, ако има някой запознат-при Хашимото може ли да пия бирена мая на люспи(заради б витамините)? Бях чела, че мая, не е ОК, макар че бирена та защо пък...

# 54
  • Мнения: 586
Здравейте, от скоро съм диагностицирана с хашимото.
Интересува ме мога ли да си направя противогрипна ваксина? И  каквато и да е била ваксина ?

# 55
  • Мнения: 48 003
Може ваксини, може мая

# 56
  • Мнения: 11 862
Здравейте, от скоро съм диагностицирана с хашимото.
Интересува ме мога ли да си направя противогрипна ваксина? И  каквато и да е била ваксина ?

При автоимунни заболявания не се препоръчват ваксини, имунната система е компрометирана и не се знае как ще реагира.
Даже в наредбата 15 за имунизациите си го пише в приложение 10, че ваксини се поставят по преценка на лекар когато заболяването е в ремисия.
Скрит текст:

Някои ЛЛ са запознати и изрично отказват поставяне на противогрипни ваксини на такива свои пациенти.

Последна редакция: вт, 08 сеп 2020, 09:04 от mibobo

# 57
  • Мнения: X
Здравейте, накратко моята история, след 2 месеца ходене по лекари, реших на своя глава да посетя лекар специализиран по вътрешни болести и ендокринолог. Проблема ми е шум в ушите и замайване и тъй като никъде в интернет не видях това да е симптом на проблем с ЩЖ ходих на УНГ, невролог и отоневролог и нито един от тях не ме насочи към ендокринолог, нито ме накара да си направя изледвания. По принцип имах проблем с ЩЖ по време на бременността, но след това уж се нормализираха нещата.. Е, да, ама явно не са. След посещението ми при ендокринолога на ехографа се видяха множество възли в ЩЖ, кистички по гърдите, жлъчна течност в черния дроб, а имам и поликистоза на яйчниците, за които отделно приемам Белара противозачатъчни. Назначиха ми куп кръвни изследвания, освен на хормони и на куп витамини, йод, селен, урина, всичко това за скромната сума от 350 лв. Първи въпрос: възможно ли е от Беларата да са ми се разбутали хормоните на ЩЖ, дали ще трябва да ги спра ? Второ: тези изследвания вие правили ли сте ги и защо се изследват витамините? Трето: след като направя изследванията лекаря каза, че ще се лекувам с хомеопатия, за да "изчистим" организма. Какво е това "изчистване" някой правил ли го е? Не трябва ли пак да пия Еутирокс, както когато бях бременна?

# 58
  • Мнения: 11 862
Принципно щом е имало веднъж проблем, той рядко се оправя напълно. Тоест жлезата ако не е работила добре някога, трудно ще се оправи трайно след няколко месеца пиене на Еутирокс. Трябвало е да правите проследяване на хормоните след това. Относно противозачатъчните да,  възможно е да са доразбутали нещата. Като момиче бях с ПКЯ и точно така ме тъпчеха с противозачатъчни, че да "почиват" яйчниците, след години при преглед за щитовидната ми като споменах на един ендокринолог от колко време регулярно ги пия и се хвана за главата и каза веднага да ги спра.
Относно витамините - изследват се, защото хората с проблеми с щитовидната често имат дефицити, отделно имате симптоми които понякога може да са точно от дефицит на витамини. Витамин В12 изследван ли е, желязо?

По последния въпрос не мога да помогна, никой не ме е "чистил" с хомеопатия Simple Smile даже не разбирам, какво точно ще ви чистят. Иначе ако изследванията на хормоните покажат нужда, да би трябвало да приемате Еутирокс.

# 59
  • Мнения: X
Не съм направила още изследванията, защото нямам сумата в момента, но да, назначени са Вит Б12 и желязо. Как спряхте противозачатъчните от раз ли или трябва да се приключи кутията? Ще се посъветвам и с АГ.

Общи условия

Активация на акаунт