Предложения за странни, необичайни и интересни имена! - 26

  • 24 815
  • 764
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 834
Говорейки за български и славянски имена, наскоро попаднах на името Аблена. Първоначално помислих, че е сгрешено, но се оказа, че има такова име.

# 481
  • Мнения: 8 578
Аблена е оригинала на Албена. 😀Идва от аблен и има имен ден на Цветница. Йовков среща жена на име Абленка и така измисля Албена.

# 482
  • Мнения: 6 166
Има такова село в Софийско: Ябланица. Чак сега ми светва какво значи името. Благодаря.

# 483
  • Мнения: 2 558
Бор-ян, Бор-ил, Бор-ко, Бор-ис (Борис е бил произнасян в различните български диалекти като Барис и като Парис. В Гърция все още си тачат името Парис и не го опреличават на Париж.)
Парис е от древногръцката митология. Троянската война започва, след като троянецът Парис отвлича Хубавата Елена, жената на спартанския цар Менелай. 🙂

# 484
  • Мнения: 8 578
Борис идва от барс - снежен леопард.

# 485
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
За Борис аз съм чела, че идва от тюрското наименование Богорис, което означава вълк.

# 486
  • Мнения: 4 571
И според мен по нашите ширини Борис идва от вълк.

# 487
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 470
Елфичка, благодаря за разказите, но нямаме противоречие. Имената са натоварени със смисъл още при раждането на детето и това ми харесва. Дали ще стои, ще се бори или ще всява страх - това са неща, които ни свързват с корените ни и носят енергията на онова време.

# 488
  • Мнения: 6 166
Ондине Hands V

Парис, Троя, Троянската война, хубавата Елена има много теории, че това е било война между тракийски царе. Истината е някъде там.

Според мен Борис е много специално име. Има много значения и е много разпространено по целия свят и едно от тях е - боря се. И е царско име. И Борис Михаил и Парис са го носели.

Друг е въпросът защо още избираме имена на войни. Защо не избираме имена като Любов, Мира, Добри.

# 489
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 470
Защото чрез войни на времето са се завоювали територии и са се изграждали велики държави.

Ако всичко беше мир и любов, щяхме да изчезне някъде от ръката на други войни Simple Smile

Немалко примери за велики, но миролюбиви народи има в историята, които са изчезнали.

Честно казано на мен етно имената, тези, свързани с фолклора и бита повече ми харесват, от гръмките имена на войни.

# 490
  • Мнения: 6 166
Дай пример. Аз познавам един Вълкан и една Балкана. От по-възрастните са. Това етно ли се счита?

# 491
  • Мнения: 785
Спорен е произхода на Борис (вълк, планински тигър..), но едно е сигурно - не идва от “боря се”. Името Борислав идва от този глагол (“бори се” за “слава”). То е славянско обаче и се появява доста по-късно във времето, докато Борис е старо българско име, което се появява в източниците още през 9-и век.

# 492
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 470
Дай пример. Аз познавам един Вълкан и една Балкана. От по-възрастните са. Това етно ли се счита?

За Рада, Вида и Неда вече съм споменавала, обсъжданите по-горе Страхил, Борян, Стоян...

# 493
  • Мнения: 1 692
А какво ще кажете за Борил? На мен много ми харесва.

# 494
  • Sofia
  • Мнения: 26 381
Фелимир - момче на около 10год.,което ще участва скоро в новият филм по бтв "Съни бийч"

Общи условия

Активация на акаунт