Предложения за странни, необичайни и интересни имена! - 26

  • 24 906
  • 764
  •   1
Отговори
# 465
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 295
Женчо,Дупка и Грудка са безспорните ми фаворити .

Щерина
Елисава

# 466
  • Мнения: 6 166
Запрян и Запрянка са се ползвали със същата символика като Стоян и Стоянка. Стоян/ка са ползвали, за да остане живо детето, а Запрян/ка са ползвали за запиране / спиране на раждане на дете след дете в семейството.

От мен една Малвина днес.

**Благодаря на Атти. Нейното знание за Запрян има по-вярно звучене от това което аз чух.

Последна редакция: вт, 28 яну 2020, 04:40 от Елфичка

# 467
  • София
  • Мнения: 5 658
Точно обратното - Запрян/Запрянка са се ползвали като "заклинание" да спрат да се раждат деца в семейството  - един вид контрацепция Simple Smile Обикновено това име се е носело от най-малкия брат/сестра.

# 468
  • Мнения: 10
Хубавена, Жейна и Ерика-Надина (последното е име на дете около 12-13 годишно)

# 469
  • Мнения: 1 819
Ха.. Сега попадам на темата и е много интересна 😍 Пиша и се връщам да чета 🙈
Коян - на дядо Койчо (или нещо такова) и дядо Стоян. Беше в групата на сестра ми в градината- сега е на около 15
Елиян - момче, приятел на брат ми 😯
И моя позната роди преди години, след много неуспешни опити. Когато разбра че е момиче каза че ще е нещо 'божествено'. До последно казваше Божидара. После разбрах че я кръстила Богиня. Странно, ама ок, докато преди няколко седмици не  попаднах на снимка от последния РД на малката- на тортата пишеше БогинИя 😐

# 470
  • Мнения: 6 166
ЦЦЦ. А имаме толкова хубави богини - Бендида - на лова, египетската богиня и тракийска принцеса Бастет, Кибела - богинята майка, Земела - на земята и плодородието, Ейрена (Ирина) - богиня на мира, 

# 471
  • Мнения: 4 575
ЦЦЦ. А имаме толкова хубави богини - Бендида - на лова, египетската богиня и тракийска принцеса Бастет, Кибела - богинята майка, Земела - на земята и плодородието, Ейрена (Ирина) - богиня на мира,  
И с някое от тези имена пак щеше да е тук!

# 472
  • Sofia
  • Мнения: 26 444
Трошан

# 473
  • Мнения: 6 166
Нали надпреварата е за необичайно име в днешно време. Поне ще е нещо българско.

# 474
  • Мнения: 2 558
За Запрян е точно така значението - да запре (спре) раждането на още деца в семейството.

Освен Стоян, да стои детето са давани и имена като Стоил, Стоимен, Станьо, Станко, Стан(к)ул, Стайко, Стайчо, Стойно, Стойчо, Стойко, Стайо и т.н

А относно Запрян, същото значение има  и ЗапрИн, както и със Стамат. Последното идва от гръцки, стамата означава спри. 🙂

# 475
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 500
За Запрян е точно така значението - да запре (спре) раждането на още деца в семейството.

Освен Стоян, да стои детето са давани и имена като Стоил, Стоимен, Станьо, Станко, Стан(к)ул, Стайко, Стайчо, Стойно, Стойчо, Стойко, Стайо и т.н

А относно Запрян, същото значение има  и ЗапрИн, както и със Стамат. Последното идва от гръцки, стамата означава спри. 🙂

Ами да се запрат техните, то детето какво да направи? Joy

Шегувам се, много харесвам традиционни имена, натоварени със смисъл. За Стоян учителката по литература ми беше казвала и оттогава харесвам това име. Борян и Боян имат подобно значение.

# 476
  • Мнения: 6 166
Съвсем нямат подобно значение. Имена с Бор- в името са наричане/орисване да е борбено детето, да се преборва с всякакви трудности, както и "да си е дошъл с името" като е преборил мъникът трудно или преждевременно раждане. (Всички с Бор- в името, които познавам, имат трудна съдба и постоянно се борят)

Бор-ян, Бор-ил, Бор-ко, Бор-ис (Борис е бил произнасян в различните български диалекти като Барис и като Парис. В Гърция все още си тачат името Парис и не го опреличават на Париж.)

Думи с Бой- или Страх- в името са, за да се бойът, страхуват от силата и мощта на детето. Такива са Боян, Бойко, Бойка, Страхил, Боил. (Наставките за име на момче: -ян, -ко, -ил, -ис .. ако някой иска да си измисля име с българско звучене или се чудят дали Курт-ис е чуждо име, при все че Курт-Кубрат е наш хан)

Боян и Баян са дублетни форми на името. Баян обаче не ми харесва. Царствено е. Бат Баян - най-големият на Кубрат, този, който е бил когато са разказали историята с пръчките, която история сега я разказват на малките деца от Италия до Китай (като забравят първоизточника разбира се). Обаче Баян не успял да си защити името и останал в историята като Безмер (без мяра, който е толкова голям, че не може да се преброят земите му). Вместо като се е преборил за обединението да се бори да запази земите на народа си, той се прекръстил на безмерно богат и го преборили хазарите, а народа му започнали да го наричат черни / почернени българи. (Това за черните българи съм го чувала от сърбин в Америка. За тях църни бугари значи такива, които са паднали под робство, не-свободни, раболепни. Има смисъл в това, което ми беше казано. Осмисля и израза "като бял човек". На Аспаруховите българи им викали бели българи). На дълго разказах, но ето затова не харесвам името Ба-ян. Бор-ил, Бор-ис да.

Последна редакция: вт, 28 яну 2020, 07:38 от Елфичка

# 477
  • Мнения: 1 466
Здравейте, не съм изчела всички коментари и може и да се повтарям. Включвам се с Драгол, Драгото, Хрисимир, Виола, Регина, Раиса, Кремен ( странно ми е за мъжко). Елисей и Енисей, както и Ения.
А иначе Деа защо да е станно? 🤔
Ха.. Сега попадам на темата и е много интересна 😍 Пиша и се връщам да чета 🙈
Коян - на дядо Койчо (или нещо такова) и дядо Стоян. Беше в групата на сестра ми в градината- сега е на около 15
Елиян - момче, приятел на брат ми 😯
И моя позната роди преди години, след много неуспешни опити. Когато разбра че е момиче каза че ще е нещо 'божествено'. До последно казваше Божидара. После разбрах че я кръстила Богиня. Странно, ама ок, докато преди няколко седмици не  попаднах на снимка от последния РД на малката- на тортата пишеше БогинИя 😐
Мъжът ми е Кремен, синът ни е Елиан. Simple Smile

# 478
  • Мнения: 1 694
Алое на баба си Вера Joy

# 479
  • Sofia
  • Мнения: 26 444
Алое на баба си Вера Joy
Това го чух наскоро и в едно американско реалити.

Общи условия

Активация на акаунт