Трудова борса и обезщетения - 3

  • 27 140
  • 754
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 2 124
В БТ ще й кажат точно нищо (освен ако няма късмета да попадне на изключително отзивчива, а също й компетентна служителка по въпроси, които са извън ресора й), тъй като тези обезщетения се отпускат от НОИ, а НОИ се произнася на база внесени документи.

# 496
  • Мнения: 54 613
Да пита в НОИ.
В БТ не са много отзивчиви, но са длъжни да знаят какви са ѝ правата, конкретната сума я смята НОИ, ако не е минималната.

# 497
  • Мнения: 13
Здравейте! Платената ми борса изтече Юни 2019г. От Юли 2019 съм назначена на ТД, но на 29/01 ме освободиха по чл. 71. Та въпроса ми е дали имам право на борса (няма значение платена или не)? Благодаря! Лека вечер!

# 498
# 499
  • Пеликания
  • Мнения: 2 491
Можеш само да се регистрираш в БТ за търсене на работа без да получаваш обезщетение.
Цитат
Важно е да се знае, че не се извършва регистрация когато търсещото работа лице

1. Е с прекратена предходна регистрация, поради неизпълнение на задълженията към дирекцията "Бюро по труда" и не са изтекли 6 месеца от прекратяването;
2. Е дисциплинарно уволнено от програма или мярка по Закона за насърчаване на заетостта и не са изтекли 12 месеца от уволнението.

# 500
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Скрит текст:
А че няма нужната база от 24 месеца е ясно, но колко от тези със стаж до 3 години я имат тази база? Само тези, които имат стаж от 2 до 3 години. Тогава е логично в първия ред на таблицата да е записано точно това - "от 2 до 3 години", а то не е така. Затова си мисля, че на тези, на които им липсва 24-месечната база, им определят минималното обезщетение от 9 лева. Тези, които я имат, получават 60% от среднодневния си осигурителен доход.
И да, най-добре е да се пита в БТ.

Ето DamaPika е написала, но наистина по добре трябва да попиташ в БТ конкретно за теб. Колегите са вземали по голяма сума на ден най-вероятно, защото са имали стаж повече от 24 месеца, и тогава се изчислява 60% от дохода за 24 месеца назад, а при теб няма да има толкова, но пък
може да изчислят на база колкото месеца имаш (събират ти се 21 мисля), защото никъде не пише в Кодекса, че при под 3год. стаж се взема мин. обезщетение на ден.
Не пише, да. По-горе написах, че ще е минималната сума, защото за да се получат 9 лева би трябвало осигурителният доход за тези 12 месеца да е над 2500 лева на месец (а това в случая сигурно не е така). Отделно че в условието на задачата липсваше информацията, която вече е дадена. От 04.10.2018 до края на октомври 2020 вече ще има 24 месеца (реално 21 работни), на базата на осигурителния доход за които ще може да се изчисли обезщетението:

Дневното парично обезщетение е 60% от този среднодневен осигурителен доход, а сумата за месеца зависи от броя на работните дни.
В случая на Nikol Gabrovska 656926 има три месеца, за които няма осигурителен доход. Затова числителят в горната формула ще е сумата от осигурителния доход за 21 месеца, НО в знаменателя ще бъде общият брой работни дни за 24-те месеца. Т.е. тези три месеца без стаж ще намалят среднодневния осигурителен доход, а оттам - и размера на дневното обезщетение. Ако се получи по-малко от 9 лв, тогава ще бъде 9 лв, защото това е минимумът. Ако обаче е повече от 9 лв, ще си бъде толкова, колкото се получава след изчислението.


MarieSt, цитираните текстове май не се отнасят за случая на Valentinova5312, тъй като предходната регистрация не е прекратена поради неизпълнение на задълженията към дирекцията "Бюро по труда" (но дори и така да е, 6-те месеца са изтекли). Чл.71 от КТ не е свързан с дисциплинарно уволнение от програма.
Право на регистрация има при всяко положение, но според мен ще има и право на обезщетение, което ще е минималното за 4 месеца.

# 501
  • Мнения: 54 613
MarieSt, цитираните текстове май не се отнасят за случая на Valentinova5312, тъй като предходната регистрация не е прекратена поради неизпълнение на задълженията към дирекцията "Бюро по труда" (но дори и така да е, 6-те месеца са изтекли). Чл.71 от КТ не е свързан с дисциплинарно уволнение от програма.
Право на регистрация има при всяко положение, но според мен ще има и право на обезщетение, което ще е минималното за 4 месеца.

Как  ще има право, след като е била на борсата до юни 2019?
Нали трябва да има 12 месеца осигуровки, а тя има 6.

# 502
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Здравейте, какви документи са необходими за да се регистрираш след съкращение на борсата?

# 503
  • Пеликания
  • Мнения: 2 491
Здравейте, какви документи са необходими за да се регистрираш след съкращение на борсата?
Заповед за освобождение, лична карта и за всеки случай си вземи трудовата книжка и дипломата.
На мен ми искаха само първите 2, но аз носих всичко.

# 504
  • Перник
  • Мнения: 1 920
А удостоверение за банкова сметка? Ходи ли се после в НОИ?

# 505
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Особено ако е първа регистрация, дипломата е задължителна.
Въпреки това на мен през ноември и диплома, и трудова книжка ми поискаха. Дипломата по-скоро беше за сверка с базата им данни. В трудовата книжка погледнаха печата от последната ми работа само.
Удостоверението за банковата сметка се дава в НОИ. Обезщетението се определя от там, не от БТ.


Как  ще има право, след като е била на борсата до юни 2019?
Нали трябва да има 12 месеца осигуровки, а тя има 6.
Преди няколко страници го спорихме, сега пак. 12-те месеца трябва да са от последните 18. Т.е. няма да има 12, ако е получавала обезщетение повече от 6 месеца. Обаче ако борсата ѝ е била до 6 месеца и преди това има работени 6, тогава от последните 18 месеца се събират 12 месеца с внесени осигуровки.

# 506
  • в пустинята
  • Мнения: 195
MarieSt, цитираните текстове май не се отнасят за случая на Valentinova5312, тъй като предходната регистрация не е прекратена поради неизпълнение на задълженията към дирекцията "Бюро по труда" (но дори и така да е, 6-те месеца са изтекли). Чл.71 от КТ не е свързан с дисциплинарно уволнение от програма.
Право на регистрация има при всяко положение, но според мен ще има и право на обезщетение, което ще е минималното за 4 месеца.

Как  ще има право, след като е била на борсата до юни 2019?
Нали трябва да има 12 месеца осигуровки, а тя има 6.
Важни са осигуровките! Какво от това, че е била на борсата до юни, от там сьщо има осугуровки! Платени от дьржавата, нали това се гледа

# 507
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
За регистрираните безработни държавата плаща САМО здравни осигуровки и то за периода, докато получават обезщетение. След това безработните трябва сами да си ги плащат. Което е чиста лудост, защото положението е "хем няма пари, хем трябва да плаща", ама... това е положението.

# 508
  • Мнения: 54 613
Няма как да е приключила с платена борса, която означава, че е погасено правото на обезщетение до тогава и със 6 месеца стаж да иска ново обезщетение.
Нели, осигуровките са различни видове. Когато си на борсата, държавата ти внся само здравни.
А за да получиш обезщетение за безработица те не ти вършат работа.

# 509
  • в пустинята
  • Мнения: 195
Няма как да е приключила с платена борса, която означава, че е погасено правото на обезщетение до тогава и със 6 месеца стаж да иска ново обезщетение.
Нели, осигуровките са различни видове. Когато си на борсата, държавата ти внся само здравни.
А за да получиш обезщетение за безработица те не ти вършат работа.
сигурна ли сте??? Когато си на борсата, дьржавата плаща и соц. Осигуровки, не Подвеждайте!

Общи условия

Активация на акаунт