Трудова борса и обезщетения - 3

  • 26 995
  • 754
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 541
Дано не ми се налага да го посещавам! Wink
Мисълта ми беше, че ако не получаваш обезщетение, съответно и логично няма да имаш пари да си плащаш здравните осигуровки. Следователно ще имаш прекъснати права и тези 3 лв няма да ти вършат никаква работа.

# 481
  • Мнения: 54 441
Има всякакви ситуации. Хората си плащат здравните, но са дълго време безработни и се възползват от тази отстъпка. Ако постъпиш в болница са по 5,80 на ден.

# 482
  • Мнения: 2 124
Програмата за младежка заетост е насърчителна мярка на АЗ, но реално няма как да предложат нещо, ако няма работодател, който да набира персонал по тази програма. Работодателите са облагодетелствани за един период от време, тъй като АЗ поема част от заплатата и пълните осигуровки на новоназначените, но в същото време всичко е обвързано с купища бумащина, постоянни отчети, графици за всеки един служител, предполагам, че правят и чести проверки  да не са назначени служители-фантоми. Отделно отпуснатите средства подлежат на връщане, ако се стигне до прекратяване на трудовия договор (освен ако служителят докаже с нов договор, че не остава безработен)... и куп други условности. Имам чувството, че трябва да си назначиш отделен счетоводител да поддържа изискуемата документация в тази връзка.
Т.е. по мое мнение създава се нещо на хартия, което заради тромавостта си не е атрактивно за ползване. Реално, ако нещата не бяха толкова сложни, всеки работодател би се възползвал от възможността за облекчени плащания за период от 9 мес. на наетия служител. Отделно, по мярката са предвидени и средства за обучаващия, но пак трябва да се представи програма, по която се случва обучението.

# 483
  • Мнения: 541
Има всякакви ситуации. Хората си плащат здравните, но са дълго време безработни и се възползват от тази отстъпка. Ако постъпиш в болница са по 5,80 на ден.
Все пак само потребителската такса при ЛЛ ли ти спестяват или и други ?

# 484
  • Мнения: 54 441
Написала съм ти. И за болница, не само при ЛЛ и други лекари.
Има хора с хронични заболявания, моя колежка 7 години е без работа, но ТЕЛК ѝ е без право на пенсия и тези 3 лв. при всеки лекар са от значение за нея.

# 485
  • Мнения: 12
Здравейте! Изобщо нищо не ми е ясно с тази трудова борса.. малко помощ ще ми дойде добре. Ако прекратя взаимоотношения с работодателя по чл. 325, ал. 1, т. 3 КТ - с изтичане на уговорения срок - имам ли право на борса? И какво гледат, за да ти калкулират сумата, която трябва да получиш? Аз нямам 3 години общо стаж. Работя от 2018 октомври до сега, при различни работодатели, като имам едно прекъсване от 2 месеца и после от 1 месец.

Някой нещо по моя въпрос?

# 486
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Тъй като стажът Ви е под 3 години, срокът за получаване на обезщетението е 4 месеца. Обаче! Трябва да е спазено главното условие:
Цитат
Чл. 54а от КСО:
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването
Не е задължително тези 12 месеца да са без прекъсване. Без конкретни дати във въпроса няма как да се пресметнат дали ги имате тези 12 месеца. Щяхте да ги имате, ако работите от 01.10.2018 до 31.01.2020 (общо са 15 месеца, като се махнат 3-те месеца прекъсване, остават точно 12).
Ако все пак ги имате, следва въпросът за размера на обезщетението. По принцип се изчислява на базата на осигурителния доход за последните 24 месеца и е 60% от среднодневната му стойност за този период. Тъй като имате само 12, обезщетението вероятно би било минималното - 9 лв на работен ден.

# 487
  • Мнения: 54 441
За стаж под 3 години няма пълна борса.
Ако има 12 месеца общо, тогава по 9 лв. на ден. Но ме съмнява и това, защото се искат за последните 18 месеца. А тя няма общо толкова.

# 488
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490
От октомври 2018г. до сега може и да ги е събрала, щом има 3 месеца прекъсване само.

# 489
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
DeVa®, да, "иска се за последните 18 месеца", но се иска за 12 от тях да са внасяни осигуровки.
Тъй като за конкретния случай е известно само, че момичето е работило от октомври 2018-та до сега, без точните дати, затова и примерът е само с предполагаеми такива. Ако се приеме, че краят на стажа е 31.01.2020, то  началото на въпросните 18 месеца е 01.08.2018. В този период трябва да има внесени осигуровки за 12 месеца.  И понеже се знае, че има сумарно 3 месеца прекъсване, то значи, че започването на работа трябва да е било най-късно на 01.10.2018. Ако то е след тази дата или пък напускането да е преди 31.01.2020, тогава няма да ги има 12-те месеца и въобще няма да се стигне до въпроса за общия стаж.
Не знам какво значи "няма пълна борса", при положение че според таблицата в чл.54в на КСО за стаж под 3 години пълната борса си е 4 месеца, а аз точно толкова съм написала.

# 490
  • Мнения: 54 441
То е ясно, че трябва да има внесени осигуровки. Иначе никой няма да има база и основание за обезщетение.
От октомври до сега са 1 година и 3 месеца, което е 15, а не 18 месеца, както е условието.
За пълна борса до 3 години също не влиза в условията, защото няма нужната база, която е 24 месеца.
Да пита в БТ, но според мен е така.

# 491
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Условието е "най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването". Т.е. знае се датата на прекратяването, връщат се 18 месеца и се гледа през тези 18 месеца дали се събират 12 месеца с осигуряване.
А че няма нужната база от 24 месеца е ясно, но колко от тези със стаж до 3 години я имат тази база? Само тези, които имат стаж от 2 до 3 години. Тогава е логично в първия ред на таблицата да е записано точно това - "от 2 до 3 години", а то не е така. Затова си мисля, че на тези, на които им липсва 24-месечната база, им определят минималното обезщетение от 9 лева. Тези, които я имат, получават 60% от среднодневния си осигурителен доход.
И да, най-добре е да се пита в БТ.

# 492
  • Мнения: 54 441
Може и да си права за 18-те месеца.
Най-добре да пита.

# 493
  • Мнения: 12
Здравейте! Много благодаря за отговорите! Малко все още не ми е ясно с тези 24 месеца. Реално смятам да кандидатствам за борсата октомври месец тази година след прекратяване на договора ми от летище Бургас по чл.325. Т.е получава се трудов стаж от 04.10.2018 до 04.04.2019, след това 06.07.2019 до 07.10.209, след това 04.11.2019 до края на октомври стажът ми ще е непрекъснат. Възможно ли е при осигуровки за над 1000лв. пак да получавам по 9лв. на ден? Мои колеги казват, че са били след работа на летище на борсата и сумата, която получават е била доста.

PS. Осигуровки над 1000лв не съм получавала за целия трудов стаж, била съм при различни работодатели, но общо октомври месец 2020, ще имам 9 месеца осигуровки за тази сума.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 16:42 от Nikol Gabrovska 656926

# 494
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490
А че няма нужната база от 24 месеца е ясно, но колко от тези със стаж до 3 години я имат тази база? Само тези, които имат стаж от 2 до 3 години. Тогава е логично в първия ред на таблицата да е записано точно това - "от 2 до 3 години", а то не е така. Затова си мисля, че на тези, на които им липсва 24-месечната база, им определят минималното обезщетение от 9 лева. Тези, които я имат, получават 60% от среднодневния си осигурителен доход.
И да, най-добре е да се пита в БТ.

Ето DamaPika е написала, но наистина по добре трябва да попиташ в БТ конкретно за теб. Колегите са вземали по голяма сума на ден най-вероятно, защото са имали стаж повече от 24 месеца, и тогава се изчислява 60% от дохода за 24 месеца назад, а при теб няма да има толкова, но пък може да изчислят на база колкото месеца имаш (събират ти се 21 мисля), защото никъде не пише в Кодекса, че при под 3год. стаж се взема мин. обезщетение на ден.

Общи условия

Активация на акаунт