Пубертетът при момичетата - как да подготвим децата? - 5

  • 46 028
  • 739
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 12 231
Моите и двете са с бюстиета все още.
На едната и предложих ако иска сутиен, но категорично ми отказа. Съобразявам се с нея.
Цикъл им дойде, на едната 3 месеца преди 13 г, на другата месец преди 13 г. Към момента са към 160 и 155 см някъде.
За забавянето на растежа определено го има под действието на хормоните. На тяхна приятелка на същата възраст цикъла дойде миналата година и при меренето при педиатъра за новата учебна година, лекарката беше засякла, че е пораснала само с 2 см за предходната година. Предвид цикъла е споменала, че е нормално и повечето момичета сериозно забавят растежа след като им дойде за пръв път.
По въпроса за номера на обувките, наистина се надявам да спрат да им растат краката. Едната е 40 номер, другата 39 -ти и се надявам така да си останат, но на височина могат да дръпнат още малко Simple Smile Аз съм 160 см, половинката е 192 см.
Това са табличките на СЗО за възраст - ръст, ако ви е интересно може да се ориентирате в зависимост от колонката, колко е очакваният ръст на 18-19 г, когато общо взето окончателно спира растежа при момичетата.
https://www.who.int/growthref/en/
https://www.who.int/growthref/hfa_girls_5_19years_z.pdf?ua=1

# 61
  • София/Благоевград
  • Мнения: 362
Прашки в никакъв случай Simple Smile. Моята дъщеря обича да се загащва до пъпа ако може...Simple Smile Като купувам гащи гледам да са по-дълбочки, че иначе не иска да ги носи.

# 62
  • Мнения: 202
Деница още е бебе и не мога да кажа,но от личен опит знам,че трябва да я заведеш на преглед,да следиш за бяло течение и да яде много въглехидрати,дано съм помогнала на някой!Купи и бюстие или сутиен,гримове и т.н.Имам приятелка,която има 15 годишна дъщеря и редовно и купува тези неща,естествено момичето не прекалява,но пък й харесва да излиза така навън с приятелки,според мен е добра идея!

# 63
  • Мнения: 8 078
Деница още е бебе и не мога да кажа,но от личен опит знам,че трябва да я заведеш на преглед,да следиш за бяло течение и да яде много въглехидрати,дано съм помогнала на някой!Купи и бюстие или сутиен,гримове и т.н.Имам приятелка,която има 15 годишна дъщеря и редовно и купува тези неща,естествено момичето не прекалява,но пък й харесва да излиза така навън с приятелки,според мен е добра идея!
На преглед защо, ако няма нужда? Аз попоглеждам бельото преди пране, ама чак да следя... А това "да яде много въглехидрати" направо ме втрещи! Или трябва да е "да НЕ яде много въглехидрати"?

# 64
  • Мнения: 202
Е разбира се и други витамини,тоест разнообразна храна,имам предвид,че е хубаво когато има нужда да отидете на преглед,за да види лекарят как се развива детето.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Детето ли пише или майката?

# 66
  • София
  • Мнения: 23 096
Помислих, че ме е напекло слънцето, когато прочетох за яденето на много въглехидрати и други витамини. Joy Дъщеря ми е на 11 и въпреки това знае основните групи храни, както и кое е полезно и кое - не. Чак разнообразие от въглехидрати няма нужда.
И да се похваля тук, че бяхме при ортодонтката на детето и каза, че захапката вече е добре и може да носи още малко шините, след което ги хвърляме. Не можете да си представите колко съм щастлива.

# 67
  • Мнения: 1 114
Помислих, че ме е напекло слънцето, когато прочетох за яденето на много въглехидрати и други витамини. Joy Дъщеря ми е на 11 и въпреки това знае основните групи храни, както и кое е полезно и кое - не. Чак разнообразие от въглехидрати няма нужда.
И да се похваля тук, че бяхме при ортодонтката на детето и каза, че захапката вече е добре и може да носи още малко шините, след което ги хвърляме. Не можете да си представите колко съм щастлива.
Тонка, може ли да споделите коя е ортодонтката - очевидно има резултат.
Ние сме мн закъсняли с това, но досега и дума не даваше да се издума за носене на шини.
От месец два сякаш се е навила, но с първата докторка ударихме на камък - много грубо отношение, и изобщо не се върнахме там.

# 68
  • София
  • Мнения: 4 560
Тонка, супер за шините Simple Smile
И аз моля за име на вашата ортодонтка.

Голямата е ок според зъболекарката със зъбите, няма нужда от намествания.
Но брат й ще ми скъсна нервите. Не стига, че има супер много кариеси, ми и зъбите (постояните) са криви. Сега есента ще видим какво ще го правим.

# 69
  • Мнения: 7 391
                            За ортодонт аз мога да препоръчам д-р Иван Ханджийски.Девойката имаше страхотни проблеми с горната челюст.По-бавно нарастване и от тук невъзможност да израстнат постоянните зъби.Имаше опасност да се обърне захапката.След апарати и апаратчета в момента захапката е нормална и е само с брекети,които ще носи още няколко месеца.Д-ра се шегуваше,че я използва за онагледяване при преподаването на студентите,защото беше изключително тежък случай.
                           Ето линк:
http://orthodent-bg.com/

                           Пропуснах да кажа,че има кабинети в София и Пловдив.

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 14:50 от Didia

# 70
  • София
  • Мнения: 12 231
Didia много се радвам за добрите отзиви за този ортодонт. На мен ми ги препоръча една друга потребителка от форума и от скоро и ние се лекуваме при него.
Преди това около 2-3 години сигурно носеха и трите или по-скоро не носеха шините си. При едната това беше достатъчно, но другите две хем имаха по-сериозни проблеми, хем не си ги и носеха и нищо не се получи. При поредното неносене на шините мъжът ми се ядоса и каза, че няма да ги носят повече и няма да се занимава с тях.
Да, но госпожицата вече е на 13 г и не и харесва, че е с криви зъби. Съответно аз се наех и потърсих координати.
Лекуваме се отскоро при него, но сме доста закъснели. Хубавото е че макар да е на 13 г, горе е сменила само първите четири зъби, останалите са млечни и имахме още малко време за реакция. Засега започнахме с апаратче за разширяване на челюста, което са залепя за горните зъби и няма как да го махне Simple Smile. След като го свали, ще сложи второ, което да задържа постигнатото до момента в който паднат млечните зъби и избият постоянните. След това вече ще преценим дали и от какви брекети ще има нужда.
Малката също е зле и планирам скоро и нея да я заведа да я види.

# 71
  • Мнения: 7 391
                     Aila ,ние започнахме на 9 г и то точно с апаратче за разширяване и тъкмо започна да се вижда ефект леко се отлепило от едната страна,малката не казала и травмирала околните зъби и челюста та 2-3 месеца без апаратчето и след това отново около година.Вадеха се млечни зъби за да се осигури място за растящите.Мина на шина и брекети комбинирано,а сега 12 г и половина е само на брекети.Септемри трябва да отиде,че майка и е командировка до тогава и не иска друг да я води.При нея много бавно растат кучешките зъби ,защото нямаше изобщо място за тях и даже доктора мислеше,че може да не порастнат,но слава богу показаха се и растат в момента.Такава мъка беше,че не знам как търпи това дете по няколко часа на стола на зъболекаря,а не даваше да я пипнат даже.Щерката по едно време каза - като съм се женила трябвало е да искам и зъбния статус на мъжа си,защото се оказа,че е наследствено и в техния род са имали такива проблеми.При нас основно  не беше козметичния ефект - подредени зъби ,а се касаеше и за промени ,които в последствие могат да доведат до по-големи усложнения.Обръщане на захапката.Даже нощем спеше със специална маска.А,бе,голяма мъка мина геройски малката.
                    За доктора само добри неща мога да кажа - изключително внимателен и компетентен.Ние отидохме при него когато оправи зъбите на братовчедка на зетя , а тя беше на 37 години.Не вярвах ,че на такава възраст може да се правят корекции,но го видях с очите си и веднага заведохме детето.

# 72
  • София
  • Мнения: 12 231
Много ти благодаря за споделеното и положителните отзиви.
Ние сме в самото начало на лечението и затова все още имам притеснения за това дали е правилен избора ми, но вече съм определено по-спокойна.

# 73
  • България
  • Мнения: 32
Относно момичетата през пубертета
Аз самият нямам дъщеря, но се надявам на внучки.
Четох преди време, че минералната вода в пластмасовите бутилки води до по-ранно полово развитие на момичетата в пубертета. Пластмасата във водата води и до други вредни въздействия. Така, че не купувайте вода от магазина в бутилки, а като си напълните, веднага я прехвърляйте в стъклени.

# 74
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Планирам септември да започваме ортодонтското лечение на голямата. На 14 е, смени всички зъби, преди няколко месеца я погледна ортодонтката, има нужда от брекети със сигурност. Скъпичко ще е, но имам план за изплащане, та ще се захващаме с това.

Малката ми е на 9 и половина и от няколко месеца й растат гърдичките. Мънички топчета се появяват, изчезват, но си личи, че започва растеж. При голямата това се случи на много по- късен етап, някъде след 11- та година. Дано поне с ранен цикъл не ме изненада това малкото!

Общи условия

Активация на акаунт