Пета гимназия с АЕ или Четвърта с ИЕ, Варна

  • 2 825
  • 19
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 418
Това е дилемата в момента. Балът на дъщеря ми е 430 и може да избира, а тя много трудно взема решения. Казва, че й се учи испански, но съзнава, че перфектният английски ще е много по-полезен. С баща й сме за АЕ и доста й приказвахме в негова полза. За испанския смятаме, че е почти неприложим в България и силно стеснява избора на университет в чужбина само до испанските такива.
Първа ЕГ отпада - категорично отказва да учи там. Лошото е, че нито за Пета с АЕ, нито за Четвърта с ИЕ чувам добри коментари и не съм сигурна дали да настоявам за английски или не. Детето е умно, но не е от най-ученолюбивите. Примерно, ако учи в Четвърта, не иска да ходи извънкласно на английски за да го развива и него.
И аз не знам кое е правилното решение.
Ще бъда благодарна на повече отзиви за Пета и Четвърта гимназия.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 133
И дъщеря ми е с подобна дилема, но се колебае основно между Пета с английски и МГ пак с английски. За МГ имам някакви впечатления от познати,които се опитват да ни откажат, но за Пета - никакви.

Аз май съм повече за Пета, но искам тя да си вземе решението.



# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Първо и много важно според мен да сте наясно, че каквото и да избере - това е език , тоест при необходимост има достатъчно опции да го изучи извън училище. След това аз лично смятам, че ученето на езици и овладяването им не е до учене, а до това до колко му се отдава на човек . Аз лично и в гимназията , и по частни школи съм ходила, и чак като отидох на бригада започнах истински да го вдявам :Д та и това е следващата ми мисъл - иска да го учи, за да си превежда песни, за да ходи на екскурзии или за да работи с този език? Тоест има ли някаква гледна точка за бъдещето? Какво иска да прави в бъдеще? В чужбина ли иска да учи или в БГ? Нека мисли малко по-глобално и така да реши. А и тя няма ли да учи и двата езика - единият като първи профилиращ, другият като втори?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 418
Да, испанският в Четвърта е с втори език английски, но по новите програми вторият език се учи до ниво А2 само. Крайно недостатъчно според мен.
Визия за бъдещето няма, нито мечтана професия,  нито какво и къде иска да учи по-натам. Оттук идва и дилемата - прекрасно съзнава, че английският е по-полезен и отваря повече врати, но се е занаитила, че й е писнало от АЕ и иска сега да учи испански. Получава се нещо като избор между сърцето и разума.
Иначе езиците, или поне английския й се удават, но не иска да полага усилия над това което е задължително за училище. Затова си мисля, че в Четвърта английския ще остане ненаучен, освен ако в 10-11 клас не се сети че й трябва.
Не искам да й се налагам, склонна съм да я остава тя да избере, но ужасно се притеснявам да не сбърка и съжалява после.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Когато аз бях в Четвърта,  само че с френски,  изкарах успоредно приравнителен за Първа с АЕ,  с идеята на баща ми да ме мести, но не хо направихме.  В последствие,  до края на гимназията,  уроците по АЕ като втори език,  не достигнаха нивото,  което тогава изкарах като подготвителен.
Мисълта ми е да не разчиташ,  че ще го научи като втори.

# 5
  • Мнения: 20
Здравейте! Имам познати, които са завършили и двете училища, и двете са добри. НО моят съвет е следният. Отворете jobs.bg и вижте с какви езици се търсят хора. Английски вече по презумпция трябва да се знае. Не разчитайте на научаването му в училище до ниво перфектност. Английски може да се учи и в школа или на уроци. Испанският вече може да научи само в училище, тъй като школи, които предлагат испански, са много малко, и рядко качествени.

Да владееш език, различен от английски, на ниво Б2 е изключителна ценност днес. Английският винаги ще е изискване от работодателите, но изискване вече е и много добро владеене на друг западен език, какъвто е и испанският. Да не забравяме, че огромна част от света говори на испански.

Аз лично от 1-7 клас учих английски. В Гимназията учих испански като първи и англ. като втори език. Записах се и на допълнителни курсове по английски, за да достигна добро ниво.  В университета продължих  с англ. първи език и исп. втори. Сега владея добре два езика и това ми е голямо предимство.

Изучаването на напълно нов език като втори чужд в училище не дава добри резултати. Хорариумът е малко и езикът не се взима сериозно.

Моят съвет - изберете испанският. Wink

# 6
  • Мнения: 1 187

Някой има ли впечатления от 4ЕГ с Френски? Знам, че е въпрос и на късмет при кой учител ще попадне и все пак ще съм благодарна ако има някакви отзиви от последните години.

Последна редакция: ср, 03 юли 2019, 12:38 от klamerche

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Да, испанският в Четвърта е с втори език английски, но по новите програми вторият език се учи до ниво А2 само. Крайно недостатъчно според мен.
Визия за бъдещето няма, нито мечтана професия,  нито какво и къде иска да учи по-натам. Оттук идва и дилемата - прекрасно съзнава, че английският е по-полезен и отваря повече врати, но се е занаитила, че й е писнало от АЕ и иска сега да учи испански. Получава се нещо като избор между сърцето и разума.
Иначе езиците, или поне английския й се удават, но не иска да полага усилия над това което е задължително за училище. Затова си мисля, че в Четвърта английския ще остане ненаучен, освен ако в 10-11 клас не се сети че й трябва.
Не искам да й се налагам, склонна съм да я остава тя да избере, но ужасно се притеснявам да не сбърка и съжалява после.

И колко са фирмите във Варна или региона, които изискват владеенето на испански? Освен за Рока в Каспичан, не се сещам за нито една друга, а дори и там изискването е за АЕ. Иначе и китайският е перспективен, но доколко ще ти свърши работа е друг въпрос.

# 8
  • varna
  • Мнения: 466
И все пак испанският език е третия най-разпространен език в света. А до колко ще бъде научен в 4-та ЕГ, това не знам.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Али, език не се учи със самоцел, а за да се използва. По тази логика китайският като най-разпространен трябва да е най-популярен, ама в действителност не е точно така. Иначе на мен и суахили може да ми се учи, но като няма с кого да практикувам, каква е ползата? Затова ми стана странно и за какво толкова полезно нещо, освен ако не искаш да станеш преводач (но пък затова една ЕГ не стига) можеш да използваш испански, особено пък във Варна.

И само да вметна, Пета няма статут на ЕГ, а на гимназия с разширено изучаване на ЧЕ - не могат да покрият изискването да осигурят поне 3 от разказвателните да са на съответния език.

# 10
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 420
И само да вметна, Пета няма статут на ЕГ, а на гимназия с разширено изучаване на ЧЕ - не могат да покрият изискването да осигурят поне 3 от разказвателните да са на съответния език.

а как тогава покриват изискването за организиране на ДСД по немски или вече не го провеждат? Явно не могат да покрият за трите езика и за това не са езикова.
Преди няколко години позната ми каза, че МГ работят по това да провеждат ДСД, но не знам какво е станало.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 133


И само да вметна, Пета няма статут на ЕГ, а на гимназия с разширено изучаване на ЧЕ - не могат да покрият изискването да осигурят поне 3 от разказвателните да са на съответния език.

Точният статут на гимназията малко ме интересува. За мен е важно доброто ръководство, мотивираните учители и деца.

А според "проучванията" ми от близки и не толкова, Пета е такава. Познавам и деца, които учат немски в Първа и ходят на частни уроци по същия език при преподаватели от Пета...

От личен опит - не смятам, че ученето на биология, химия и история на чужд език ми е помогнало особено в научаването му.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 418
Ret, писах ти на лични.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 418
И само да вметна, Пета няма статут на ЕГ, а на гимназия с разширено изучаване на ЧЕ - не могат да покрият изискването да осигурят поне 3 от разказвателните да са на съответния език.

а как тогава покриват изискването за организиране на ДСД по немски или вече не го провеждат? Явно не могат да покрият за трите езика и за това не са езикова.
Преди няколко години позната ми каза, че МГ работят по това да провеждат ДСД, но не знам какво е станало.
Провеждат го. И са много успешни даже. Въобще немския в Пета е на ниво.

# 14
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Зашършила съм 4ЕГс испански, докторантурата ми е в Испания, сега работя с английски и испански. Мога да кажа, че подготовката е на много високо ниво, а и все пак си е училище с традиции.

Общи условия

Активация на акаунт