„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 33 906
  • 921
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 13 166
Скоро гледах интересна реклама на Виена за туристи. Идеята е да са еко. Клипчето започва от кафенето, където си наемат стъклено шишенце и си вземат в него кафе, после през деня се разхождат на различни места, пълнят го с вода от уличните чешми, поръчват си в него фреш, вземат велосипеди под наем за разходка и вечерта минават през същото кафене, където връщат шишето и то бива измито и подготвено за туристите през следващия ден.

За съжаление, на мен ми е най-наболял проблема с отпадъците, защото сме 6-членно семейство и колкото и да се стараем, няма начин да мине ден, без да сме генерирали отпадъци. От години слушам как у нас ще има депа за рециклиране на отпадъци. За жалост все още са прекалено малко.

# 61
  • Мнения: 634
Между другото по едно време имаше инициатива на Столична община за раздаване на безплатни компостери - "Всички желаещи граждани да получат безплатни контейнери за домашно компостиране, които да разположат в дворовете на къщите или кооперациите си, могат да подадат заявка за това в районната администрация". Не познавам лично хора, които да са се възползвали от това, но пише, че са раздали над 8000 компостера от началото на тази кампания. Виждала съм да се продават всевъзможни размери компостери, бих си взела някой малък, но първо трябва да преорганизирам пространството на балкона.
Иначе съм чувала доста хора да се оплакват, че не им е удобно да съхраняват разните бутилки и кутии у дома, докато се съберат достатъчно за изхвърляне в пункта за опасни отпадъци - а за изхвърляне на две-три неща да ходиш далече не винаги е оферта. Съгласна съм, че има ли желание, има и начин, но може би наистина системата трябва да стане някак си по-удобна и интуитивна, за да се включат повече хора.

# 62
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 421
За Германия говоря.
Преди и аз за всеки вид плод/зеленчук отделна торбичка, после в боклука, но сега си имам няколко многократни и в тях си ги слагам.


А с опаковките на месо, колбаси и всякакви други продукти от витрините какво правиш? 3 милиона тона годишно пластмасови отпадъци има в Германия.
 

Тези опаковки ги изплаквам и в жълтия чувал, заедно с тетрапак опаковките. Старая се да купувам месо от щанда, а не в опаковки, не винаги е възможно. Не мога да ги огранича на 100%, но се старая.

# 63
  • Мнения: 1 673
В месарницата месото го загъват в хартии, точно както си беше в моето детство. И можеш да си подадеш торбичката, която ти е само за месо - да ти сложат опакованите в хартии меса там.

Хората в България пък започнаха да си търсят разни био ферми и се снабдяват с месо от там - цял заек, цял сом, пуйка и т.н. Миналогодишната пуйка за Коледа у нас дойде в картонен кашон - пукнат найлон нямаше по нея, с изключение на термометърчето, което показва дали е изпечена. Ако догодина пак взимам пуйка от месарницата, ще им кажа да не ми го слагат- запазих у дома това от миналата година.

# 64
  • Мнения: X
Консумацията не виждам как и защо трябва да се намали. Какво значи безразборно купуване? Да измислят алтернативни опаковки. Аз си купих десетина торби за многократна употреба за плодове и зеленчуци, за пазаруване отдавна ползвам само такива и не купувам никакви изделия от пластмаса.
Повече от това не мога да направя, но въпреки това изхвърляме 7-8 чувала на месец. Бутилки и кенчета ясно, че отиват в машините за изкупуване, отделно хартия се сортира, стъклени бутилки по цвят и какво ли не. Четири различни контейнери имам в кухнята, торби за стъкло по цветове, за пластмасови бутилки и кенчета плюс компостирането. 😂

Хартиите в месарниците обикновено имат найлоново покритие.

# 65
  • Мнения: 11 096
Чек плийс,
"безразборно купуване" означава обратното на това, което пише Мари - вместо цяла пуйка/пиле, която да си разфасоваш, да си купиш от супермаркета пет вакуумирани разфасовки по 300 грама, всяка от които включва 100 грама найлонови опаковки.
Да си сменяш телевизора и телефона през година. Да си купуваш евтини парцали от НиМ и Зара всеки месец, които после да изхвърляш. И т.н. Свръхконсумация отдавна е известно какво е и няма смисъл да я описвам тук. Така или иначе "причините" и "последиците" са две отделни страни на екологичните политики. Разделното събиране е следствие, понеже не можем да спрем напълно купуването, нито опаковките. Но определено можем да ги намалим до разумни граници.

Иначе каквото правиш, е супер.

# 66
  • София
  • Мнения: 13 166
Общината още раздава компостери. Нашата кооперация си взехме, след като научихме за инициативата от наши клиенти, които също са си взели. Познавам и още една дама, която са си сложили общински компост. С нея се запознахме покрай инициативите за засаждане на дървета и за озеленяване. Етърва ми си взеха за двора. Последно помня такава кампания в началото на 2018 г. Сега не знам дали има такава. Подаваше се заявка до общината. Ще проверя на сайта им по-късно.
За вилата си го купихме. Съпругът ми го поръча от някакъв сайт, но не помня цената. Не беше скъп.

# 67
  • Мнения: X
А не може ли да ми продадат само част от гърдите на пуйката в екологична опаковка? Или ако кажат, аз ще си занеса моя за многократна употрвба.
Стари телевизори и телефони се събират от специални служби, след като си пуснеш заявление. Предполага се, че се рециклират. Батерии се хвърлят в специални контейнери във всеки супермаркет, а като си купуваш акумулатор си носиш стария, иначе плащаш 9-10 евро отгоре. За стари дрехи има също специални контейнери, които са навсякъде. Проблем са пластмасовите опаковки на храните. Тях доколкото разбирам не могат да ги рециклират пълноценно, защото в огромната си част са неправилно сортирани, а и често съдържат неподходящи примеси. Да им измислят алтернатива тогава.

# 68
  • Мнения: 11 096
Да,
права си, точно затова трябва и централизирано усилие, не само гражданско "на парче". Например това найлоновите торбички да са някакви стотинки, вместо безплатни, е частична и неработеща мярка - по-ефективно би било да се забранят/спрат от производство и, да речем, хартиени и многократни само да се продават на тези, които са забравили да си донесат торбичка (те и сега са алтернатива в супермаркетите, но на доста по-висока цена и хората масово предпочитат найлона).

# 69
  • Мнения: 36 493
Сетих се още нещо - наскоро ми сервираха, в едно ресторантче на открито, порция, придружена с пластмасови прибори. Ако се наложи мода да се използват източните клечки за хранене, това би могло да замени тези отвратителни вилици и ножчета, които и без това не стават за нищо.
На някой може да са му смешни клечките, но е факт, че са много екологични.

# 70
  • Мнения: 11 096
Петя Кагеяма,
то има и вилички и лъжички от дървен фурнир, хипстърските заведения отдавна ги ползват.

Абе, те са много неща, не е едно... имам дете в училищна възраст - ми всяка година една гора заминава за ненужна хартия - учебници, тетрадки, учебни тетрадки, листчета и бумажки, кое от кое по-задължителни... Как да се бориш срещу това? Че и ги карат да си обличат учебниците в найлон.

# 71
  • Мнения: 36 493
Ами, дано станат по-популярни. Нямам представа дали са скъпи - имах предвид да е нещо, което се дава безплатно с порцията, както е с приборите в тези малки капанчета, които никнат навсякъде покрай туристическите обекти.

# 72
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 421
Петя, сигурно им изчезват редовно приборите Simple Smile
Ако не бъркам от 2022 в ЕС ще се забрани продажбата на еднократни пластмасови прибори, чинии...

# 73
  • Мнения: X
Нали ги забраняват от 2021 пластмасовите прибори, чаши и чинии, заедно със сламки, тарелки и клечки за уши?
Пластмасовоте торби отдавна струват пари, отделно и данъците им вдигнаха наскоро в Германия. Въпреки ограничителните мерки, годишно на човек от населението се ползвали средно по 70 найлонови торби. По 80 милиона се получава чудна цифра и то само за една страна. Значи трябва да изчезнат, изобщо да не се произвеждат.

# 74
  • Мнения: 634
А някой дали има компостер в стаята? Интересно ми е дали мирише зле, има ли някакви проблеми и особености при използването му.

Общи условия

Активация на акаунт