Вземане на булка ?За или Против

  • 10 276
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте !Предстои ми сватба това лято  ,та наред с организацията идва и вземане на решения .Искам да ви попитам включвали ли сте вземането на булка в сватбата си ? Ще го направите ли и защо?
Винаги съм смятала тази традиция за нещо задължително ,но сега има идва идеята да заменя това първо виждане между мен и годеника ми със среща директно на мястото на фотосесиата ни където той(примерно със завързани очи воден от кумовете) и аз (водена от шаферките ) да се видим за пръв път на красиво място и този момент да остане запечатан в снимка .
Та чудя са какво да избера ,вие дали как мислите и какво направихте на вашите сватбени тържества !
Поздрави !:heart:

# 1
  • Мнения: 4 518
Мен ме взеха, беше интересно и не съжалявам. Дойде да ме вземе, спираха го няколко пъти, нямаше искане на пари, но те пък бяха взели някакви шоколадчета и си ги "пробутаха" на малката ми сестра. Преди стаята ми кумата го накара да ми напише нещо. А аз даже не бях в стаята, бях пред вкъщи и го чаках там с една изненада за него. После гледах клипчето как ме търси във всички стаи, а племенникът ми отстрани се чува  как повтаря "къде е леля?" и беше забавно.
Вие може да измислите много различни неща, които ще ви оставят добър спомен, а може и да го замените съвсем с нещо напълно различно. Аз имах идея да го накарам да пообиколи София, но няма толкова време в сватбен ден и се отказах. Съветът ми е да направите нещо, което описва вас и вашата връзка.

# 2
  • София
  • Мнения: 22 948
Значи първо искам да кажа, че по отношение на сватбите и провеждането им не съществува думата " задължително". Всеки трябва да си направи нещата така, както му харесват. Аз нямах вземане и не съжалявам. А това с " краденето" и " откупването" ме побърква просто, все едно съм някакъв добитък. ( Изцяло мое мнение и възприятие, не искам да засегна никого.)

При нас беше така: Аз се оправях в хотела, където беше и фотографът. ММ се оправяше у тях и в уречения час дойде в хотела, където имахме мини фототсесия. Колата ни чакаше долу. Отидохме да си направим по-голямата фотосесия,после се насочихме към залата и после към ресторанта.

Последна редакция: пн, 21 яну 2019, 11:54 от sea.sea

# 3
  • Мнения: 884
Нашата сватба беше с вземане.Както си е по традиция,изобщо не правя връзка с купуване на добитък и т.н. Беше весело и емоционално.Обувките ми бяха пълни със жълти стотинки,три торбички напълних после Grinning Пребулване,настъпване,извеждане с кърпа.Важното е да си го направите както на вас ви харесва и както ще се чувствате приятно.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Мен ме взе преди гражданския брак, но не с откупване и т.н., а моите шаферки му правеха изпитания - да танцува, пее и разни въпроси и беше много весело. Самата сватба беше на другия ден и имахме фотосесия преди това. Мисля, че нямаше да има време за такова взимане, ако всичко беше в един ден и щях да го направя както вие мислите - направо да се видим на фотосесията.

# 5
  • Мнения: 30
Моето професионално мнение по въпроса е, че всичко зависи от това как ще си разпределите времето, ако програмата ви е нагъсто, по добре си спестете някои "балкански изцепки" и "сеир", защото съм виждал уникални простотии Simple Smile ... в големите градове София, Пловдив, Варна, Бургас все по рядко се прави, особено ако сватбата държи на по-изискан стил, гостите са поканени в луксозен хотел или парк хотел, голф клуб и др. извън градовете.

# 6
  • Мнения: 884
 Защо да са "балкански изцепки" и "сеир"? Защото не сме модерни ли ,едно време само в хотели са се правили сватбите.Напротив на двора с големите софри.Големи,малки градове,кой както го чувства.Но да наричаме старите традиции изцепки и сеир според мен,не е правилно.

# 7
  • Мнения: 2 405
Направете сватбата си така както искате вие. Няма нищо задължително. Може да спазите старите традиции като взимане на булка, от купуването й, захранване на младоженци, ритане на менче и т. н
Нашата сватба беше преди 3 години. Не искахме да има оркестър пред блока и да играем хора. Няма да обяснявам защо, така бяхме решили. В нощта преди сватбата мм спа при роднини(защото живеем заедно от 7 години). Аз се приготвях у дома. Дойдоха моите най-близки приятелки. Шаферки /Шафери нямахме. С момичетата се облякохме с еднакви пижами(поръчани за повода, моята беше същия модел, но различен цвят). Имаше шампанско и чаши, ръчно изработени. Направихме част от фотосесията у дома, гримирани, по пижами, със чаши пенливо шампанско в ръка Simple Smile.
Казах им щом дойде мм да го пускат без пазарене, без затискане на врата и пълнене на обувки. На входната врата, когато той дойде със своята рода, нашите   са искали обещания да даде и са го пуснали. На вратата на стаята ми момичетата се заиграха, явно покрай еуфорията :=) Имаше леки закачки и след минутка го пуснаха, аз пък настоявах вече да го пускат, исках да го видя:=) Операторът беше с него, фотографът при мен.
Почерпихме се у дома, слязохме долу, имаше конфети, снимки и всички тръгнахме към залата.
Беше вълшебен ден. Прекрасни спомени. Пак казвам, направете го така, както го чувствате вие. Това е вашият сватбен ден!
Flowers Hibiscus

# 8
  • Мнения: 583
Защо да са "балкански изцепки" и "сеир"? Защото не сме модерни ли ,едно време само в хотели са се правили сватбите.Напротив на двора с големите софри.Големи,малки градове,кой както го чувства.Но да наричаме старите традиции изцепки и сеир според мен,не е правилно.

То едно време и чаршафи са вадили и блага ракия са пили, а младоженците не са живяли с години заедно преди сватбата, ама тези традиции ги пропускаме в днешно време, нали Simple Smile

Важното е да е така, както вие си го чувствате и както на самия ден ще ви е комфортно, а не да си съсипете празника с бързане, защото еди-си-кое трябва да го има "задължително" в програмата ви Simple Smile

# 9
  • Мнения: 46 518
Включете неща, които вие двамата харесвате. Какво им допада на другите няма никакво значение.

Мен мъжът ми ме взе от родния ми дом. Не ме е купувал, подкупваше пазещите. Смисълът на тази традиция с времето е размит и в общи линии всеки си влага собствен. За мен значи, че хората, които най-много обичат булката искат да видят с кого се събира. Което няма как да стане от 1 поглед, затова докато го разпитват и преценяват, измислят причини да го задържат, той на свой ред опитва да ги подкупи, защото е нетърпелив да види булката.
Това беше преди близо 2 десетилетия, та за тогава си беше съвсем нормално приета, сега не знам какви са модите, но ако харесвате традиционна сватба все още го смятам за подходящ.
Ако е модерна, тогава са други правилата.

Относно сеирите и изцепките - това вече зависи от хората. Един невъзпитан човек може да направи изцепка и с най-елегантния жест, обраното, възпитаните и обрани хора правят от традициите приятен спомен.

Лично аз не харесвам фотосесиите, не само сватбените, всички. Изкуствени са ми, не отразяват истинското усещане, затова не бих отделила време за такава в този така кратък ден. Предпочитам фотографът да обикаля и запечатва непринудените емоции. Не ги отричам обаче, ако двойката ги харесва, трябва да си направи, но не виждам връзка м/у снимките и взимането на булката, за да се обсъжда като алтернатива.  

Последна редакция: пн, 21 яну 2019, 13:36 от Не се сърди, човече

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Значи първо искам да кажа, че по отношение на сватбите и провеждането им не съществува думата " задължително". Всеки трябва да си направи нещата така, както му харесват. Аз нямах вземане и не съжалявам. А това с " краденето" и " откупването" ме побърква просто, все едно съм някакъв добитък. ( Изцяло мое мнение и възприятие, не искам да засегна никого.)
+1. Не ме кефи тази традиция и толкоз. Това е единственото и най-важно в графа "против" Joy В графа "за" по мойто мнение няма нищо Laughing
Ние се събрахме вкъщи с родителите, кумовете и няколко близки приятели (живеехме заедно от 2 години, още един убедителен аргумент "против", откъде аджеба ще ме краде моят мъж, откъде ще тръгва и къде ще отива като живеем заедно? Да отида да нощувам у нашите ей така заради "Традицията" ми звучеше безумно). Останалите гости ни чакаха пред ритуалната зала. Чиста работа.

# 11
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Мен ММ ме взе от...спалнята на майка си Simple Smile Т.к.по принцип аз съм от град на 80 км от неговия роден, където беше сватбата ни вечерта преди тържеството  спахме в спалнята на майка му,сутринта той излезе,аз останах с фризьорката и гримьорката.После дойдоха и най-близките ми приятелки със сестра ми(тя ми беше шаферка),а ММ ходи да вземе кумовете и се върна обратно да ме вземе.Имаше малък откуп и това е,беше забавно...

# 12
  • София
  • Мнения: 28 579
Ние се събрахме в нас, "откупването" го забраних.

# 13
  • Мнения: 1 196
Вашата сватба е, ще си я направите, както вие искате. Дори и да включите вземането, не е задължително да бъде, както го правят всички. Мен ме вземаха, но примерно, за да не е бутане на пари, което и на мен ми е досадно и нелепо, му бяхме направили задачи за решаване. Входа ни се отключва с код, та с решените задачи се получаваше резултата, който отговаря на цифровата комбинация. И вместо да ползва асансьора, се качи по стълбите, на всеки етаж го очакваше по една шаферка, която държеше  плакат с някакво "обещание", което се зарича да изпълнява през съвместния ни живот. Grinning Та така, беше весело.
На друга приятелка пък, въпросното вземане беше направено от тях, но само от младоженеца и кумовете, т.е без цялата дандания с всички гости и оркестри. Вземали сме булка и от хотелска стая, изобщо дори самото "вземане" има куп вариации.
Пожелавам Ви хубава и незабравима сватба, най- важното е да се насладите на този ден, а за да се случи това, просто го съобразете изцяло с вашите възгледи. Мнението на роднини и приятели е без значение. Който има претенции да си вдигне сватба по свой вкус, или да е правил, каквото иска навремето, като се е женил.

Последна редакция: вт, 22 яну 2019, 13:57 от Lys Bleu

# 14
  • Мнения: 6 993
Ваша сватба е, направете го както го искате и чувствате.
Мен нямаше какво да ме взима, живеехме заедно от почти 2 години, имахме бебе, взел ме беше вече Grinning

# 15
  • Мнения: 367
Аз винаги съм смятала частта с вземането, краденето, бутането на врати, плащането за булката супер обидно и излишно..

# 16
  • Мнения: 27
Ние ще си наемем хотел и ще излизаме от там без да имаме взимане на булка. Така сметнахме за най-добре, отделно ще си спеспим притеснения на родителите по посрещането на толкова гости в къщи. Живеем в голям блок и като си представя как всички ще излязат да гледат изпадам в ужъс. Обичаят е хубав, но в съвремените условия на много места става сложно с изпълнението,но всеки сам си решава

# 17
  • Виена
  • Мнения: 899
Мен съпругът ми ме взе от дома на родителите ми. Без музика и хора, но все пак дойде до вкъщи, поздрави родителите ми, сестра ми  и притялки мои се повеселиха докато го пуснат при мен, беше весело без да има неприятни емоции, откупване ,търгуване, подпиране на врати. По отношение на фотографите - категорично забраних на фотографа да ни наставлява къде да погледнем, как да застанем и го помолих да направи така,че никой да не го забелязва. Направихме и кратка фотосесия. Но предпочетохме да се насладим на сватбения си ден без да мислим как точно ще изглеждаме на снимка, без някой да ни се навира в лицата или в спалнята докато се обличаме, без изкуствени постановки. Поне з анас това беше оптималното решение

# 18
  • Мнения: X
Въпрос на личен избор. Аз лично уважавам традициите и изпитвам някаква носталгия към позабравените. Логично на моята сватба всички традиции бяха спазени и честно казано се оказаха много забавни в действие.

# 19
  • Мнения: 2 081
Уважавам традициите , но това ми идва прекалено . Блъскане на врати , "Къде ти е обувката?" и пълненето й с пари ,хоро  пред блока .

Вашата идея да се се видите на фотосесията ми харесва много повече

# 20
  • Мнения: 37
Мен не ме взеха, сама се дадох Simple Smile Но ние и двамата така си искахме.

# 21
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 412
Сякаш пък "традицията" младоженецът да влезе под полата на булката пред всички гости, да извади жартиера ѝ със зъби и после да го подмята сред ергените е чудесна...

# 22
  • София
  • Мнения: 22 948
Сякаш пък "традицията" младоженецът да влезе под полата на булката пред всички гости, да извади жартиера ѝ със зъби и после да го подмята сред ергените е чудесна...
О и това го нямахме, също не ми се нрави. Бяхме направили вратовръзка с наши снимки и ММ хвърли нея.

# 23
  • Мнения: 77
На нашата сватба го имаше. Беше 2017г. Аз съм ЗА всякакви ритуали, които правят деня интересен и незабравим. Иначе е просто едно велико плюскане и пиене, ама в официални дрехи. Grin Надявам се да не обидя някой, не го казвам с такава цел!
Сватбата ни беше традиционна за нашия край, имахме гости от далеч, бяха очаровани точно от тези ритуали (като съвкупност). Да не се повтарям, ама яденето и пиенето го има навсякъде. Давам ви като съвет да включите повече такива неща, да бъде забавно и да има какво да се помни и гледа на видеото! Иначе идеята ви също е оригинална и интересна! Blush

# 24
  • Мнения: 3 439
Ние даже су спахме заедно. На сутринта той отиде у кума да се оправя, а мен ме налазиха за грим и прическа. Среща имахме в ритуалната в 12, ама аз закъснях и той какво ли си е мислил Joy
Отплеснах се, извинявам се. Направи го както го чувстваш. Не бих простила някой да ми диктува моята сватба. И щастлив семеен живот Heart Eyes

# 25
  • Мнения: 267
На мен не ми допада тази традиция изобщо, затова изцяло я премахнах от програмата и с младоженеца ще се видим директно в ритуалната зала. Според мен всеки трябва да го направи както на него му хареса Simple Smile

# 26
  • Мнения: 2
По принцип , е редно да се вземе булката от вкъщи това е много далечна традиция .

# 27
  • София
  • Мнения: 28 579
Е, "традиция" и "хубаво" не са синоними.

# 28
  • Мнения: 2
да сега има много променени неща , но сватбата е за всеки най хубавия ден в живота така , че както пожелае така може да си я направи за да бъде най - хубавия му ден.

# 29
  • Мнения: 574
Аз първоначално исках да се приготвяме в хотел и от там да тръгнем, по препоръка и на фотографа. Идеята ми беше да не ангажирам майка ми да се подготвя (все пак трябва да се почисти, подреди, да има нещо за хапване и пийване, а и ще дойдат някои роднини да спят у нас и няма да е много спокойна обстановката). Обаче тя като каза, че много държи да ме вземат от вкъщи и че харесва тази традиция и с удоволствие ще се подготви, склоних да има вземане. Все пак мисля да няма голямо пазарене, оркестри и прочие. И аз отдавна не живея вкъщи, а с моя приятел. Но за мен това не е проблем да го има този ритуал с вземането. Все пак голяма част от ритуалите на сватбата не винаги съответстват на обстоятелствата (например виждала съм булка на 50г да рита менче и какво ли още не), така че защо да не направя и малко кеф на майка ми за нещо, което не ми е чак толкова важно как ще стане Simple Smile А и така все пак се включват и близките и мисля, че ще се получи забавно.
Така че всеки да прави каквото чувства за най-правилно ( и от време на време обмислете и някой компромис за всеобщо разбирателство Simple Smile )

# 30
  • Мнения: X
Била съм на сватби със и без взимане и откупуване на булката. Възможността за чудесно прекарване или сеир и простотия винаги я има. Хубаво е булката предварително да е решила и инструктирала сватбарите, какво иска и как да станат нещата, че да не се получи като на една сватба - от блъскате и натискане пред вратата, бутнаха една от шаферките и момичето си счупи ключицата на портмантото.
А това с чаршафа съм чувала, че по циганските сватби още се практикува...

# 31
  • Мнения: 478
На моята сватба имаше взимане на булка и беше много забавно и интересно. Шаферките го караха да пише обещания, имаше бъзици, приятелите му дойдоха с резачка, която включиха и се шегува ха, че ще отрежат вратата. Накрая бутнаха вратата и влязоха с нея. Като цяло се получи много забавно. А самия момент пък на излизането на булката от дома й, и предаването на младоженеца, няма по - мил и по-разчувстващ момент за мен на цялата сватба от този. Това е момент, в който толкова емоции бушуват в теб, момент в който осъзнаваш, че от този момент нататък поемаш по нов път. Едновременно малко тъжно, но и невероятно, незабравимо усещане. Иначе и другата ти идея е готина, по-съвременна, но аз бих я използвала като идея за фотосесията и да си направя взимането на булката, както и на кумовете и там ако се готини кумовете стават големи забави и остават после спомени за цял живот.

# 32
  • софия
  • Мнения: 78
Редно е да се спазват традициите.

# 33
  • София
  • Мнения: 28 579
Редно е да се спазват традициите.
Защо?

# 34
  • София
  • Мнения: 22 948

И според кого?

# 35
  • Мнения: X
Редно е да не се налагат чужди виждания върху младоженците. Ако те желаят да спазят традициите - хубаво, ако не - пак хубаво.

# 36
  • Мнения: 6 939
И аз винаги съм смятала, че човек трябва да прави нещата по свой вкус. Ние вечерта преди сватбата си спахме заедно, много редки са случаите, в които сме се разделяли през годините и ми беше абсурдно да си лисваме точно тази нощ. В сватбения ден ММ отиде да се приготви в хотела и трябваше заедно с кума ни да дойдат да ме заберат от вкъщи и да отиваме към мястото на фотосесията, но се получило някакво недоразумение и кумът първо дойде у нас и се получи така че аз забрах ММ, не той мен Grinning

# 37
  • София
  • Мнения: 378
Нашата сватба беше тип американски стил и баща ми ме заведе до олтара, а ММ две красиви момичета. Да бяхме в голям хотел, но и да бяхме в София бих го направила пак така. Мн по красиво и нежно е а и така всички гости виждат булката за първи път. Но всичко си зависи от желанията на младоженците. Просто това обикаляне по домовете и играене на хора на улицата, както и влизане на 50 човека в къщите ми идва малко в повече, едно че не всички успяват да видят всичко, друго че понякога има щети по дома а и в крайна сметка идеята е вие двамата да се видите за пръв път, а е и доста трогателно когато бащата те дава на Мм

# 38
  • София
  • Мнения: 22 948
Нашата сватба беше тип американски стил и баща ми ме заведе до олтара, а ММ две красиви момичета. Да бяхме в голям хотел, но и да бяхме в София бих го направила пак така. Мн по красиво и нежно е а и така всички гости виждат булката за първи път. Но всичко си зависи от желанията на младоженците. Просто това обикаляне по домовете и играене на хора на улицата, както и влизане на 50 човека в къщите ми идва малко в повече, едно че не всички успяват да видят всичко, друго че понякога има щети по дома а и в крайна сметка идеята е вие двамата да се видите за пръв път, а е и доста трогателно когато бащата те дава на Мм

Била съм н сватба с обикаляне навсякъде и после като при вас пак бащата заведе булката до масичката за подписване в хотела.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 1 434
Традициите са това,което ни отличава като нород.Какво по-българско от хоро, вземане на булка, църковен брак.Но наистина човек да го чувства със сърцето си.Гледайки американски филми и приемайки техни традиции и начин на отношение мисля , че не печелим , а губим себе си.Ако смятаме да живеем в България мисля , че трябва да си я обичаме и с географията и с фолклора , за да има какво да предадем и на децата си.

# 40
  • София
  • Мнения: 28 579
Църковният брак е българска градиция?

# 41
  • София
  • Мнения: 378
Аз не мисля че като заемам неща които ми харесват от Америка или Европа е нещо лошо. Напротив. Ако иска човек да е традиционалист и да запази фолклора тогава не виждам защо се купуват рокли с дълги шлейфове или има шаферки в еднакви рокли. Както и това бутафорно подписване пред гостите след като вече са сключили брак.Факт е че вече мн са се смесили традициите в сватбите и ако някой наистина иска българска сватба то тогава трябва да забрави за всички екстри като шафери, торти и т.н и да отиде на село или в Жеравна. Аз пак казвам мое лично мнение е че е по красиво и романтично да се видят пред олтара. Губи се смисъла ако преди това има взимане и т.н или фотосесия на младоженци които обаче още не са казали Да.В крайна сметка сте поканили Х брой гости и е хубаво те д присъстват на всички мероприятия, а не да се делят кой къде да отиде и да обикаля цял град с колите. Освен това се случват и гафове- трудно паркиране в последния момент, както и закъснение заради снимки или забавяне по домовете на кум,булка...

# 42
  • София
  • Мнения: 28 579
Сещам за традицията с благата ракия и всичко, свързано с нея. Доста унизителна традиция, добре че е отпаднала.
Не всяка българска традиция е добра.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 885
На мен традицията с тъпани пред къщата и булчинското хоро, дето ти лепят пари, не ми харесват. Това не значи, че не включихме други обичаи на сватбата, като минаване под 3 ленти и захранване с питка, имаше и програма с ансамбъл за народни танци, които вдигнаха хората на женско и мъжко хоро. Всеки сам си решава кои традиции да включи и кои не му харесват.

# 44
  • Мнения: 3 439
Сещам за традицията с благата ракия и всичко, свързано с нея. Доста унизителна традиция, добре че е отпаднала.
Не всяка българска традиция е добра.
Би ли споделила, че ми стана интересно?

# 45
  • София
  • Мнения: 28 579
Първият линк в гугъл, в другите линкове, надолу със сигурност има още обяснения – http://ракиябг.com/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%B5-%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0/
Цитат
Ракията, която се раздава след първата брачна нощ на младоженците, се нарича блага ракия. С благата ракия се означава ритуално дефлорирането на невястата и прехода й от девицата в жена. Благата ракия е добра вест за всички близки и познати, че момичето вече е готово да зачене и да дари фамилията с нов наследник. Обикновено с блага ракия черпи младоженецът или неговия баща и на трапезата се събират само възрастни роднини, като жените се присъединяват малко по-късно от мъжете, за да могат да приготвят ястията и да ги поднесат. Ако трябва да се спази традицията, докато се пие благата хората, които са на масата трябва да разговарят за всичко друго, но не и за младоженците, за да не ги урочасат.
Чаршафите с петна от кръв, които се развяват...
Въобще доста обидна и унизителна традиция.

# 46
  • Мнения: 27
Не всяка българска традиция е добра. Въобще си имаме доста обидни и унизителни традиции. Била съм на сватба на приятелка с подобни и не бях очарована, а гостите от чужбина се чудеха да се смеят ли или... Не бих си причинила такива първобитни усещания.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 115
За мен това беше един от най емоционалните моменти

# 48
  • Мнения: 18
Здравейте, имам въпрос към младоженците, които са от различни градове. Как организирахте вземането на булката? Аз съм от Стара Загора, а ММ е от Бургас и се чудим как да го организираме. По принцип не е кой знае колко далеч, но си е път. От друга страна не искам да ме взимат от хотел. Ще се радвам да споделите вие как се организирахте, възможно ли е така от друг град и колко време ви отне всичко това

# 49
  • Мнения: 478
Здравейте, имам въпрос към младоженците, които са от различни градове. Как организирахте вземането на булката? Аз съм от Стара Загора, а ММ е от Бургас и се чудим как да го организираме. По принцип не е кой знае колко далеч, но си е път. От друга страна не искам да ме взимат от хотел. Ще се радвам да споделите вие как се организирахте, възможно ли е така от друг град и колко време ви отне всичко това
Ние сме от различни градове, един от друг на 360км. Взеха ме от дома на мои роднини, които живеят в неговия град. Ако имате близки приятели, роднини дори и негови от където ще може да те вземат мисля, че така ще ви е по-добре отколкото поне няколко коли да пътуват толкова, а освен това и теб като те вземат ако сватбата е пак в неговия град да стоиш 2 часа в колата с тази булпенска рокля едва ли ще ти е много удобно, ще се намапкани тн и сватбата трябвс да започне от ранни зори при толкова пътуване. За улеснение ако те взима от друг дом, ние поръчахме кетъринг и нищо не сме приготвяли там за да не ангажираме и хората. На другия ден майка ми отиде да помогне да оправят, по изчистят и така.

# 50
  • Мнения: 553
И ние живеем от две години, отглеждаме дете, но ако няма да идва да ме взима, какъв е смисъла изобщо да има сватба, след като няма да се спазват традициите?

# 51
  • София
  • Мнения: 22 948
То по тази логика какъв е смисълът и сватба да има като имате дете вече?
 Нещата вече толкова са се изменили. Традициите определено не се това, което бяха. Важно е всеки да прави, каквото му харесва, а не каквото другите очакват от него.
 Дъщерята на моя колежка скоро " прави сватба" - имало вземане, почерпка, ритуали, фотограф и т.н, обаче казали, че не искат да подписват. 😁 Ето това вече ми е странно на мен, ама щом и двамата са доволни.

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 11:56 от sea.sea

# 52
  • Мнения: X
Сестра ми имаше супер сватба наскоро, но без селските изпълнения. То и младоженецът е чужденец, а гостите бяха от цял свят. Сори, но циганският оркестър, затискането на вратата, подпъхването на обувката с банкноти, бели рози, както и танци с труп на пиле и торта ми се струват селски изпълнения.

# 53
  • София
  • Мнения: 28 579
Сестра ми имаше супер сватба наскоро, но без селските изпълнения. То и младоженецът е чужденец, а гостите бяха от цял свят. Сори, но циганският оркестър, затискането на вратата, подпъхването на обувката с банкноти, бели рози, както и танци с труп на пиле и торта ми се струват селски изпълнения.
Моля?!? Astonished Наистина ли има такъв обичай?

# 54
  • Мнения: X
Сестра ми имаше супер сватба наскоро, но без селските изпълнения. То и младоженецът е чужденец, а гостите бяха от цял свят. Сори, но циганският оркестър, затискането на вратата, подпъхването на обувката с банкноти, бели рози, както и танци с труп на пиле и торта ми се струват селски изпълнения.
Моля?!? Astonished Наистина ли има такъв обичай?

Да, танц на кумовете с печено пиле в целофан и торта. Laughing

Аз лично не знам нито какво символизира, нито откъде идва.

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 11:13 от Анонимен

# 55
  • Мнения: 2 081
Сестра ми имаше супер сватба наскоро, но без селските изпълнения. То и младоженецът е чужденец, а гостите бяха от цял свят. Сори, но циганският оркестър, затискането на вратата, подпъхването на обувката с банкноти, бели рози, както и танци с труп на пиле и торта ми се струват селски изпълнения.
Моля?!? Astonished Наистина ли има такъв обичай?

Това е кумската ръцечица с печено пиле и торта . "Труп на пиле" звучи брутално .

# 56
  • София
  • Мнения: 28 579
JoyJoyJoy
С пиле и торта, представям си картинката...
Радвам се, че не съм присъствала на такова чудо.

# 57
  • София
  • Мнения: 22 948
Направо не знам как не си, много е популярно. На мен не ми харесва, но на моята сватба го направих като жест към кумовете, понеже те много искаха, ама крадене, обувки, онова хоро, по време на което се събират пари не сме имали. Като организирах сватбата най-много мразех някой да ми каже : " Така трябва".

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 885
И според мен е хубаво да има танц - в нашия случай беше с питка, като жест към кумата . Кумът ни държа реч и поведе кумското хоро. Някак си ми се струва редно да имат роля в сватбата, не само да стоят на масата до младоженците, но всеки си решава какво да включи в деня на сватбата.

# 59
  • Мнения: 2 744
Ние се сгодихме скоро и плануваме сватба през 2020, която ще е малка, около 50 гости, най-близките ни хора, ако мога да го нарека сватба,но много искаме да си имаме и ние спомен от подписването на граждански и църковен брак, споделен с най-близките ни.
Идеята ни е да е семпло и по наш вкус тържество, като няма да е традиционна сватба. Ще спестим някои ритуали, като танц с пиле и торта, вземане на булката и още 1-2 неща.
Много искам просто да се приготвим и да бъде заснета първата ни реакция, когато се видим с младоженеца. За мен рова би бил много емоционален момент.
Ние си живеем заедно от около 6 години на квартира и не знам точно как да организираме тази част с първото ни виждане, защото не искаме оркестри и роднини и гости, а и е  неудобно на мястото, където живеем.
Мислих да отиде у кумовете и там да се приготви и да дойдат да ме вземат от квартирата, примерно и да отидем да се снимаме и след това подписването, където всички ще ме видят.
Вие какво бихте ме съветвали в нашия случай?
Аз не държа непременно да спазя традициите и смятам, че трябва да си направим сватбата, както на нас ни харесва.

# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Ние така направихме. Мъжът ми спа у техните, после взе кумовете и дойде да ме вземе, без да има оркестри и т.н., а вкъщи бяха само най-близките ми, другите чакаха в ритуалната зала.

# 61
  • София
  • Мнения: 378
Наемете стая в хотел и нека ви вземе от там. Така хем ще може да вземе кумовете хем ще може и заедно да дойдат да ви вземат и вас

# 62
  • Мнения: 553
То по тази логика какъв е смисълът и сватба да има като имате дете вече?
 Нещата вече толкова са се изменили. Традициите определено не се това, което бяха. Важно е всеки да прави, каквото му харесва, а не каквото другите очакват от него.
 Дъщерята на моя колежка скоро " прави сватба" - имало вземане, почерпка, ритуали, фотограф и т.н, обаче казали, че не искат да подписват. 😁 Ето това вече ми е странно на мен, ама щом и двамата са доволни.
Не съм пояснила, че детето не е негово🤣 Освен това никога няма да се подпиша с някой, ако няма сватба.

# 63
  • Мнения: 582
Ние ще си спим заедно в хотела от предната вечер. Не обичаме да се разделяме. Относно вземането - няма да го има. Първо аз не искам, защото не ми харесва всички съседи да ме гледат, хоро да играя пред нашия блок, който е въобще не е хубав фон за снимки направо ми е супер грозно.
Според мен би било красиво, ако тази традиция се извърши в някоя типична българска къща с чердака отпред, цветята в градината и атмосферата на българския фолклор. Защо пък тя да не представя дома на момичето и нашите традиции? Честно се чудя на някои как не им прави впечатление задния фон като играят хоро пред някоя стара соц сграда с олющена мазилка и дупки по асфалта. Аз не бих се радвала да се снимам с гостите ми пред надпис "Зъболекар" примерно. В смисъл като се прави нещо, нека се прави както трябва. Намерете някоя готина старовремска къща, направете си хубави снимки, изживейте си емоцията по традиционния начин.
И втората причина е, че мъжът ми е чужденец. Нямам желание да карам роднините му да правят този ритуал. Нито ще го усетят, нито му знаят корените, нито пък на мен ми харесват тези "задачи и трудности", които шаферките ще му поставят.

А говорейки за традиции, нали ви е ясно, че бялата рокля също не е част от българския фолклор?? Сватбените народни носии знаете ли как изглеждат? В 21-ви век живеем и традициите като цяло грам не са това, което са били.

Шаферките българска традиция ли са? Еми, не са. Американска са.

Така, че според мен нещата са много разбъркани и дори и да не осъзнавате, пак използвате чужди традиции. Това е нормално и няма нищо лошо. Целта на сватбата е не да се покаже кой е по-българин от другия, а две фамилии да се свържат.

Общи условия

Активация на акаунт