Вземане на булка ?За или Против

  • 10 231
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте !Предстои ми сватба това лято  ,та наред с организацията идва и вземане на решения .Искам да ви попитам включвали ли сте вземането на булка в сватбата си ? Ще го направите ли и защо?
Винаги съм смятала тази традиция за нещо задължително ,но сега има идва идеята да заменя това първо виждане между мен и годеника ми със среща директно на мястото на фотосесиата ни където той(примерно със завързани очи воден от кумовете) и аз (водена от шаферките ) да се видим за пръв път на красиво място и този момент да остане запечатан в снимка .
Та чудя са какво да избера ,вие дали как мислите и какво направихте на вашите сватбени тържества !
Поздрави !:heart:

# 1
  • Мнения: 4 518
Мен ме взеха, беше интересно и не съжалявам. Дойде да ме вземе, спираха го няколко пъти, нямаше искане на пари, но те пък бяха взели някакви шоколадчета и си ги "пробутаха" на малката ми сестра. Преди стаята ми кумата го накара да ми напише нещо. А аз даже не бях в стаята, бях пред вкъщи и го чаках там с една изненада за него. После гледах клипчето как ме търси във всички стаи, а племенникът ми отстрани се чува  как повтаря "къде е леля?" и беше забавно.
Вие може да измислите много различни неща, които ще ви оставят добър спомен, а може и да го замените съвсем с нещо напълно различно. Аз имах идея да го накарам да пообиколи София, но няма толкова време в сватбен ден и се отказах. Съветът ми е да направите нещо, което описва вас и вашата връзка.

# 2
  • София
  • Мнения: 22 922
Значи първо искам да кажа, че по отношение на сватбите и провеждането им не съществува думата " задължително". Всеки трябва да си направи нещата така, както му харесват. Аз нямах вземане и не съжалявам. А това с " краденето" и " откупването" ме побърква просто, все едно съм някакъв добитък. ( Изцяло мое мнение и възприятие, не искам да засегна никого.)

При нас беше така: Аз се оправях в хотела, където беше и фотографът. ММ се оправяше у тях и в уречения час дойде в хотела, където имахме мини фототсесия. Колата ни чакаше долу. Отидохме да си направим по-голямата фотосесия,после се насочихме към залата и после към ресторанта.

Последна редакция: пн, 21 яну 2019, 11:54 от sea.sea

# 3
  • Мнения: 884
Нашата сватба беше с вземане.Както си е по традиция,изобщо не правя връзка с купуване на добитък и т.н. Беше весело и емоционално.Обувките ми бяха пълни със жълти стотинки,три торбички напълних после Grinning Пребулване,настъпване,извеждане с кърпа.Важното е да си го направите както на вас ви харесва и както ще се чувствате приятно.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Мен ме взе преди гражданския брак, но не с откупване и т.н., а моите шаферки му правеха изпитания - да танцува, пее и разни въпроси и беше много весело. Самата сватба беше на другия ден и имахме фотосесия преди това. Мисля, че нямаше да има време за такова взимане, ако всичко беше в един ден и щях да го направя както вие мислите - направо да се видим на фотосесията.

# 5
  • Мнения: 30
Моето професионално мнение по въпроса е, че всичко зависи от това как ще си разпределите времето, ако програмата ви е нагъсто, по добре си спестете някои "балкански изцепки" и "сеир", защото съм виждал уникални простотии Simple Smile ... в големите градове София, Пловдив, Варна, Бургас все по рядко се прави, особено ако сватбата държи на по-изискан стил, гостите са поканени в луксозен хотел или парк хотел, голф клуб и др. извън градовете.

# 6
  • Мнения: 884
 Защо да са "балкански изцепки" и "сеир"? Защото не сме модерни ли ,едно време само в хотели са се правили сватбите.Напротив на двора с големите софри.Големи,малки градове,кой както го чувства.Но да наричаме старите традиции изцепки и сеир според мен,не е правилно.

# 7
  • Мнения: 2 405
Направете сватбата си така както искате вие. Няма нищо задължително. Може да спазите старите традиции като взимане на булка, от купуването й, захранване на младоженци, ритане на менче и т. н
Нашата сватба беше преди 3 години. Не искахме да има оркестър пред блока и да играем хора. Няма да обяснявам защо, така бяхме решили. В нощта преди сватбата мм спа при роднини(защото живеем заедно от 7 години). Аз се приготвях у дома. Дойдоха моите най-близки приятелки. Шаферки /Шафери нямахме. С момичетата се облякохме с еднакви пижами(поръчани за повода, моята беше същия модел, но различен цвят). Имаше шампанско и чаши, ръчно изработени. Направихме част от фотосесията у дома, гримирани, по пижами, със чаши пенливо шампанско в ръка Simple Smile.
Казах им щом дойде мм да го пускат без пазарене, без затискане на врата и пълнене на обувки. На входната врата, когато той дойде със своята рода, нашите   са искали обещания да даде и са го пуснали. На вратата на стаята ми момичетата се заиграха, явно покрай еуфорията :=) Имаше леки закачки и след минутка го пуснаха, аз пък настоявах вече да го пускат, исках да го видя:=) Операторът беше с него, фотографът при мен.
Почерпихме се у дома, слязохме долу, имаше конфети, снимки и всички тръгнахме към залата.
Беше вълшебен ден. Прекрасни спомени. Пак казвам, направете го така, както го чувствате вие. Това е вашият сватбен ден!
Flowers Hibiscus

# 8
  • Мнения: 583
Защо да са "балкански изцепки" и "сеир"? Защото не сме модерни ли ,едно време само в хотели са се правили сватбите.Напротив на двора с големите софри.Големи,малки градове,кой както го чувства.Но да наричаме старите традиции изцепки и сеир според мен,не е правилно.

То едно време и чаршафи са вадили и блага ракия са пили, а младоженците не са живяли с години заедно преди сватбата, ама тези традиции ги пропускаме в днешно време, нали Simple Smile

Важното е да е така, както вие си го чувствате и както на самия ден ще ви е комфортно, а не да си съсипете празника с бързане, защото еди-си-кое трябва да го има "задължително" в програмата ви Simple Smile

# 9
  • Мнения: 46 484
Включете неща, които вие двамата харесвате. Какво им допада на другите няма никакво значение.

Мен мъжът ми ме взе от родния ми дом. Не ме е купувал, подкупваше пазещите. Смисълът на тази традиция с времето е размит и в общи линии всеки си влага собствен. За мен значи, че хората, които най-много обичат булката искат да видят с кого се събира. Което няма как да стане от 1 поглед, затова докато го разпитват и преценяват, измислят причини да го задържат, той на свой ред опитва да ги подкупи, защото е нетърпелив да види булката.
Това беше преди близо 2 десетилетия, та за тогава си беше съвсем нормално приета, сега не знам какви са модите, но ако харесвате традиционна сватба все още го смятам за подходящ.
Ако е модерна, тогава са други правилата.

Относно сеирите и изцепките - това вече зависи от хората. Един невъзпитан човек може да направи изцепка и с най-елегантния жест, обраното, възпитаните и обрани хора правят от традициите приятен спомен.

Лично аз не харесвам фотосесиите, не само сватбените, всички. Изкуствени са ми, не отразяват истинското усещане, затова не бих отделила време за такава в този така кратък ден. Предпочитам фотографът да обикаля и запечатва непринудените емоции. Не ги отричам обаче, ако двойката ги харесва, трябва да си направи, но не виждам връзка м/у снимките и взимането на булката, за да се обсъжда като алтернатива.  

Последна редакция: пн, 21 яну 2019, 13:36 от Не се сърди, човече

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 235
Значи първо искам да кажа, че по отношение на сватбите и провеждането им не съществува думата " задължително". Всеки трябва да си направи нещата така, както му харесват. Аз нямах вземане и не съжалявам. А това с " краденето" и " откупването" ме побърква просто, все едно съм някакъв добитък. ( Изцяло мое мнение и възприятие, не искам да засегна никого.)
+1. Не ме кефи тази традиция и толкоз. Това е единственото и най-важно в графа "против" Joy В графа "за" по мойто мнение няма нищо Laughing
Ние се събрахме вкъщи с родителите, кумовете и няколко близки приятели (живеехме заедно от 2 години, още един убедителен аргумент "против", откъде аджеба ще ме краде моят мъж, откъде ще тръгва и къде ще отива като живеем заедно? Да отида да нощувам у нашите ей така заради "Традицията" ми звучеше безумно). Останалите гости ни чакаха пред ритуалната зала. Чиста работа.

# 11
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 997
Мен ММ ме взе от...спалнята на майка си Simple Smile Т.к.по принцип аз съм от град на 80 км от неговия роден, където беше сватбата ни вечерта преди тържеството  спахме в спалнята на майка му,сутринта той излезе,аз останах с фризьорката и гримьорката.После дойдоха и най-близките ми приятелки със сестра ми(тя ми беше шаферка),а ММ ходи да вземе кумовете и се върна обратно да ме вземе.Имаше малък откуп и това е,беше забавно...

# 12
  • София
  • Мнения: 28 450
Ние се събрахме в нас, "откупването" го забраних.

# 13
  • Мнения: 1 196
Вашата сватба е, ще си я направите, както вие искате. Дори и да включите вземането, не е задължително да бъде, както го правят всички. Мен ме вземаха, но примерно, за да не е бутане на пари, което и на мен ми е досадно и нелепо, му бяхме направили задачи за решаване. Входа ни се отключва с код, та с решените задачи се получаваше резултата, който отговаря на цифровата комбинация. И вместо да ползва асансьора, се качи по стълбите, на всеки етаж го очакваше по една шаферка, която държеше  плакат с някакво "обещание", което се зарича да изпълнява през съвместния ни живот. Grinning Та така, беше весело.
На друга приятелка пък, въпросното вземане беше направено от тях, но само от младоженеца и кумовете, т.е без цялата дандания с всички гости и оркестри. Вземали сме булка и от хотелска стая, изобщо дори самото "вземане" има куп вариации.
Пожелавам Ви хубава и незабравима сватба, най- важното е да се насладите на този ден, а за да се случи това, просто го съобразете изцяло с вашите възгледи. Мнението на роднини и приятели е без значение. Който има претенции да си вдигне сватба по свой вкус, или да е правил, каквото иска навремето, като се е женил.

Последна редакция: вт, 22 яну 2019, 13:57 от Lys Bleu

# 14
  • Мнения: 6 992
Ваша сватба е, направете го както го искате и чувствате.
Мен нямаше какво да ме взима, живеехме заедно от почти 2 години, имахме бебе, взел ме беше вече Grinning

Общи условия

Активация на акаунт