Рецепти за православни пости 2019 година

  • 32 432
  • 282
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 4 859
Тези дни правих сърмички от лапад с ориз и гъби (и непостещите ги харесват много),също и веганско чили кон карне в тортили.
За Блоговещение-скумрия на фурна тип ропотамо(с домати,лук,морков,кисели краставички,боб и грах),също много се хареса.
За набързо съм на бутерки -с гъбено-лучена плънка или маслинена паста или локум.
Днес ще си пържа печени чушки с доматен сос и ще си опека баница с картофи и лук.Утре къри с нахут и ориз басмати.

# 106
  • София
  • Мнения: 10 924
lady_gothic, интересно тези бутерки с какво тесто са?

# 107
  • Мнения: 1 435
Много ме впечатлиха кето-хлебчетата на Бианка . bouquet
 Ще ги пробвам задължително. Тъкмо си купих плоски силиконови формички за хлебчета, които ще са много подходящи за случая.


Simpaticonia , не са необходими формички . Тестото, е ...нормално тесто. Не се отпуска, разлива и т.н. оформят се топчета и се пекат.

# 108
  • Мнения: 4 859
Vanja77,с готово бутер тесто-най-често на Фамилия замразено.Няма масло в съдържанието.
(Всъщност досега никога не съм виждала на опаковката на бутер тесто да пише,че е с масло,така че май всички са постни .)

# 109
  • София
  • Мнения: 2 437
Млеката на оризова или ядкова основа са супер за закуска с ядки. Скъпи са, обаче едно за времето на поста би разнобразило много менюто за закуска за почти седмица.
На мен ми стигна за 4 нормални и една мъничка закуска Simple Smile
Чак се чудя утре вече какво да си организирам.
Дали няма постни мекици...?

# 110
  • Мнения: 4 859
Млеката на оризова или ядкова основа са супер за закуска с ядки. Скъпи са, обаче едно за времето на поста би разнобразило много менюто за закуска за почти седмица.
На мен ми стигна за 4 нормални и една мъничка закуска Simple Smile
Чак се чудя утре вече какво да си организирам.
Дали няма постни мекици...?
Аз само постни мекици правя.

Ако искаш да си забъркаш тестото -по тази рецепта стават много вкусни
http://www.tanitaang.com/2007/12/blog-post_10.html?m=1
От вечерта обаче трябва да го направиш и на сутринта да пържиш,бухва доста.

Напоследък за по-бързо вземам готово тесто за пици и мекици -прясно в жълти пликове или замразено на две топки на Фамилия.
Особено с първото стават супер,много ги харесват у нас.И двата вида държа на стайна температура да втасат и после с намаслени ръце разтягам и пържа в повече олио.

# 111
  • София
  • Мнения: 4 328
Има. От хлебното тесто с мая стават чудни мекици, от това с квас също, но с малко по-твърда коричка. В неапол правят пържена пълнена пица, което си е със стандартното тесто за пица

# 112
  • София
  • Мнения: 1 642
Мекиците са чудесна идея.

Аз днес съм на баница със спанак, ще си готвя и грах с домати. Тези дни си правих ориз (отново) с гъби, лапад и киселец. Сложих му повечко мазнина и малко чесън и преядох тъкмо няколко пъти, че ми беше много вкусно.

Продължавам да налитам на сладко, по-специално на грис халва, локумки и съм напипала едно нишесте на д- Йоткер (май) с белгийски шоколад и си го разбърквам с вода и захар. Засега това са ми десертите.

# 113
  • София
  • Мнения: 2 437
За десерт препоръчвам грис халва със захар и ванилия, малко олио. Става много вкусно. Може да се гарнира с орехи или сладко от плодове.
 Става много бързо и лесно - грисът се забърква с малко олио в тиган и към него се добавят разтворената захар с ванилия във вода. Поварява се и после се разстила в тавичка или формички.

Последна редакция: нд, 31 мар 2019, 08:30 от get_real

# 114
  • София
  • Мнения: 4 328
И на мен ми се дояде сладко тези дни, а не е добре да го правя. Освен това бягам и ходя доста, та ми трябват повече калории, но пък не ми се иска да се прехранвам.
Ям много тахан и фъстъчено масло.
От готвените неща напоследък правих паста с доматен сос, маслини и каперси, паста с тиквички и песто от левурда и бадеми, сладки с тахан, сурови бадемови бонбони, веган кюфтенцата на Икеа, елда с гъби и други зеленчуци, може би и някакво къри ще се прави скоро

# 115
  • Мнения: 4 859
За обяд си готвя пълнени патладжани.
Осолени и издълбани лодки от патладжани се слагат да се запекат от обратната страна в тава с пръст вода.През това време в мазнина се задушават нарязани лук,чесън,моркови,домати,печени чушки и издълбаната част на патладжаните.Прибавя се доматено пюре,сол,малко захар,чер и червен пипер (лют сложих) и нарязани маслини.Патладжаните се вадят,обръщат и пълнят със сместа.Запичат се .

От предните дни-нещо като картофен пай с гъби.Сварени картофи се мачкат на пюре с маргарин или олио и сол и черен пипер.Запържват се повечко лук и гъби(подправки по избор).В намаслена тава се слага половината пюре,сместа с гъби и отгоре останалото пюре.Правят се шарки с вилица и се запича до зачервяване.

И постни пици-с доматено пюре,картофи,маслини,сушени и пресни домати и с доматено пюре,гъби,чушки и червен лук.

За следващата седмица мисля да си направя постно песто(босилек и орехчета)и да хапвам на спагети с черита.

# 116
  • Мнения: 679

ПОСТЕН  КЕКС
 
Необходими продукти:

Чаша с вместимост 250 милилитра

2 чаени чаши брашно
2 чаени лъжички бакпулвер
½ чаена лъжичка смесена подправка, може да се замени с друг аромат
ванилия
1 щипка сол
¼ чаена лъжичка сода бикарбонат
¾ чаена чаша захар
½ чаена чаша олио
1 чаена чаша хладка вода
300 грама сладко с парченца плодове
½ чаена чаша орехови ядки, по желание
Приготвяне:

Включете фурната да загрява на 190⁰С.

Намажете с растително масло, с помощта на четка и поръсете много добре с брашно вътрешната страна на форма за кекс. Използвайте кръгла или продълговата, както предпочитате.
Ако в сладкото което ще използвате парчетата плодове са големи, нарежете ги предварително.
Начупете ореховите ядки, ако решите, че ще използвате.
В голяма купа смесете брашното с бакпулвера, подправката, солта, содата и ванилията.
В друга купа смесете захарта, олиото, водата и сладкото, разбъркайте добре. 
Мокрите съставки изсипете при сухите и всичко разбъркайте с дървена лъжица до хомогенност. Накрая добавете ореховите ядки и отново разбъркайте, само докато се разпределят равномерно в сместа.
Трябва да получите не много гъсто кексово тесто.
Изсипете тестото в предварително подготвената форма, а след това в добре затоплената фурна. Печете кекса 35 минути на 190⁰С, намалете градусите на 175⁰С и печете още 10-15 минути.
Проверете кекса дали е готов с дървен шиш. Трябва да излиза чист, без полепнало тесто по него.
Оставете го да изстине за 10 минути във формата, а след това го извадете от нея и го оставете да се охлади напълно върху решетка.

# 117
  • Мнения: 187
Вяра В. Добротина, какво е даал къри?
Това са разполовени бобови, към които може да се добавят картофи, моркови, карфиол, лук... Обикновено се ползва червена леща. Тя увира лесно и ястието е готово много бързо. Сервира се в комбинация с ориз или наан (индийски пърленки), но може да се яде самостоятелно или с хляб. Аз добавям и някакви зелении, както в този случай.

# 118
  • Мнения: 1 435
Млеката на оризова или ядкова основа са супер за закуска с ядки. Скъпи са, обаче едно за времето на поста би разнобразило много менюто за закуска за почти седмица.
На мен ми стигна за 4 нормални и една мъничка закуска Simple Smile
Чак се чудя утре вече какво да си организирам.


get_real, много е лесно да си приготвиш сама. Най-бързо става овесеното мляко. За останалите е добре да се накиснат ядките. И те са бързи. Накисваш вечер, сутринта блендираш, прецеждаш и готово. Ето как приготвям лешниково. Приготвям малки количества за да не съхранявам в хладилника повече от два дни. Домашните се утаяват, защото няма сгъстители, но си го разклащам и използвам. От пулпата може да се направят бисквити, да се включи  в кюфтета, блатове за пица, киш... или кето хлебчетата- последното ми откритие Wink

Тези дни  готвя много зелении от градината, и най-вече любимата ми коприва.

 Песто от коприва и диворастящи.



Една сурова торта, импровизация на тирамису.

# 119
  • София
  • Мнения: 1 642
Здравейте, имам един въпрос към разбиращите. Наложи ми се да прекъсна поста, тъй като влязох в болница, при това в ендокринология, където е съвсем трудно да спазваш пост. Досега никога не съм прекъсвала поста си (в духовно отношение продължавам да се старая да го спазвам, само с псуването имам доста проблеми) и не зная има ли смисъл да продлжавам. Здравословното ми състояние позволява пост, без проблем.

Общи условия

Активация на акаунт