Рецепти за православни пости 2019 година

  • 32 429
  • 282
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 709
Здравейте, за пръв път ще постя. Ще се радвам да съм сред вас.

# 76
  • София
  • Мнения: 3 278
tsankova, лек пост! Simple Smile
In4hi, важното е човек за какво има нагласа и убеждение. Но ако решиш да се изповядваш, предварително говори с някой свещеник - сутринта преди служба е много вероятно никой да не ти обърне внимание Simple Smile
Днес за закуска - кафе с кокосово масло, за обед (вероятно и за вечеря) - зеле с ориз и соя. За децата ще направя някаква супа с пилешко, и за второ ще ядат от нашето постно. Много кофти ми е това с различните ни менюта - постно и за децата. И като се прибави това, че примерно малкият не яде грах и леща, големият не яде боб, спанак и чушки.... къдри ми се косата....
През постите аз не ям сладко. От другата седмица ще пробвам да спра и кафето. Мед слагам понякога. ММ си употребява вино, то било растително Wink
п.с. Да знаете готови постни шоколадови бонбони, освен трюфелите?

Последна редакция: сб, 16 мар 2019, 10:29 от Marisha*

# 77
  • Мнения: 94
Днес вече се разрешава олио нали?

# 78
  • Мнения: 4 859
Да олиото е разрешено от днес.
По този повод си правих за закуска циганска баница със зехтин и шарена сол.
За обяд  си правя постно прясно зеле с картофи на фурна.
Вечерта сме на имен ден в заведение,идея си нямам какво ще ям,незнам дали е на свободна консумация или на куверти

Вчера си правих'таратор'без мазнина-накиснати от предния ден белени слънчогледови семки се блендират с малко вода,сол и сок от лимон.После се разрежда с още вода по желание.Смесва се с настъргана краставица,копър,чесън и смлени орехи.По желание се добавя още киселина/сол.

Последна редакция: сб, 16 мар 2019, 11:26 от lady_gothic

# 79
  • София
  • Мнения: 7 928
Честит празник на всички!
От днес минаваме на обикновен пост!

# 80
  • София
  • Мнения: 1 642
Не е ИР. Хипофункция на щитовидната жлеза,    без Хашимото!
В случая ми трябва балансирано хранене.
Ще черпя идеи за разнообразие от вас.
Прекасно и вдъхновяващо е тук.

Аз бях със същата диагноза с години и си постех без проблем. Не ми се е отразявало на килограмите. Честно казано аз не отслабвам от пости, не ми е целта това (в момента се стремя да отслабвам по други причини още преди поста, но каквото стане де). Ако внимавам да не се тъпча, не качвам. За забавения метаболизъм гледай да хапваш на често по малко, помага доста.

Относно строгия пост, не успях да го спазя, защото още първия ден бях на гости и хората ми бяха сготвили отделно и специално постно, но с мазнина. Сърце не ми даде да откажа, затова махнах с ръка и си продължиш така. Ето какво ям през последните дни:
- закуските са ми овесени ядки със сусам и сушени плодове /с или без лъжица тахан/;
- обядвах боб в гювеч и оризи с коприва, салати и макарони с чесън и лютеница;
- за вечеря мятам салати и пак ориз или варени картофи, нооо и хляб си ям - филии с лютеница или с мед.
- Ям и доста ядки за следобедни закуски, мандарини (това е огромна рядкост).

Сега съм си направила грис халва и ще си правя качамак със задушени гъби, имам печено цвекло и морковчета за салата.

Напоследък храната ми е повече от 3000 калории на ден, умирам от глад, но съм и доста натоварена в работата. Засега свалям кила.

Весел празник и честит имен ден на всички, които честват днес!

# 81
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Честит празник!
Разкошен постен и без мазнина сладкиш, правих го за пръв път, търсех рецепта за постни палачинки, а намерих това. Влиза в менюто за пости за постоянно.

https://tasty.co/recipe/kid-friendly-vegan-pancakes

# 82
  • София
  • Мнения: 7 928
Представям ви днешното ми кулинарно произведение!
Ябъкова майонеза или майонеза от ябълки. Без яйца!
Утре ще я опитаме, затова не бързам да ви предоставям рецептата.


# 83
# 84
  • Мнения: 15
tsankova, лек пост! Simple Smile
In4hi, важното е човек за какво има нагласа и убеждение. Но ако решиш да се изповядваш, предварително говори с някой свещеник - сутринта преди служба е много вероятно никой да не ти обърне внимание Simple Smile
Днес за закуска - кафе с кокосово масло, за обед (вероятно и за вечеря) - зеле с ориз и соя. За децата ще направя някаква супа с пилешко, и за второ ще ядат от нашето постно. Много кофти ми е това с различните ни менюта - постно и за децата. И като се прибави това, че примерно малкият не яде грах и леща, големият не яде боб, спанак и чушки.... къдри ми се косата....
През постите аз не ям сладко. От другата седмица ще пробвам да спра и кафето. Мед слагам понякога. ММ си употребява вино, то било растително Wink
п.с. Да знаете готови постни шоколадови бонбони, освен трюфелите?

Бисквити ,,Орео ‘’ също ги водят.

# 85
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 792
п.с. Да знаете готови постни шоколадови бонбони, освен трюфелите?
Арменските сладки.

# 86
  • Мнения: 4 859
За днес си правя запечен рататуй-тиквичка,патладжан,лук и чушки върху доматен сос.Ще го хапна с пушено тофу и веган таратор.
След него ще изпека или изпържа едни веган бургери от червен боб и овесени ядки да имам за следващите дни.Тях ще ги сложа в готови питки с гуакамоле, горчица,маслинена паста,чили,пресни зеленчуци,кисели краставички.И печени сладки картофи.

Тези дни правих също мекици от готово тесто-с пудра захар или с шарена сол.
Постни палачинки.Солените с плънка картофено пюре Пепчо-намачкани с олио варени картофи,подправени с чесън,чубрица и сол.Към него добавих любимия ми карамелизиран лук и кисели краставички.Вкусно се получи.Ядох ги с чили сос.За сладките си разтопих черен шоколад+банан.
Пържих и тиквичка и патладжани,тях ги ядох със скордаля. (вместо млечния чеснов сос).




# 87
  • София
  • Мнения: 3 278
Лейди, добре звучи менюто ти Simple Smile
Лита, Габриелес, мерси Simple Smile За Ореото не знаех. Аз днес съм на боб с коприва и царевично брашно. За закуска и следобедни направих кекс. Ето рецептата, тя е от форума, от някоя от готварските теми, правя я много отдавна и много я харесваме всички.
1 ч.ч. (200 мл.) топла вода
400 мл. сладко (аз слагам от най-често от дюли, но става с всякакво)
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
1 ч.ч. орехови ядки (аз слагам и маково семе)
1 ч.л. сода за хляб
1/2 пакетче канела
2 ванилии, или друг аромат (ако правя със сладко от портокали, слагам цитрусова есенция например)
4 ч.ч. (без връх) брашно (или 3 с връх, ако сладкото е от по-гъстите)
Всичко сипвам в хлебопекарната в изброения ред и пека на програма за кекс.

Правила съм я във всякакви вариации - с какао вместо с канела, с парченца шоколад, с различни видове сладка, с петмез от фурми вместо захар.... (само трябва според гъстотата на сладкото да се внимава със содата и брашното) включително и като мъфини става Simple Smile

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 13:58 от Marisha*

# 88
  • Мнения: 15
Лейди, добре звучи менюто ти Simple Smile
Лита, Габриелес, мерси Simple Smile
Като може сусамово блокче . Аз си ги взимам от Лидл

# 89
  • Мнения: 184
Marisha, a ако се бърка на ръка и пече във фурна имаш ли идея - просто разбъркваме или с миксер и в тава с какъв диаметър и на каква температура се пече ? То най -важно е изпичането .


Супа спанак

Просо със зеленчуци - измитото просо заливам с вода и слагам да заври ,добавям един буркан тип гювеч-чушки,моркови и домати ,подправки на вкус -джоджен , кимион и мазнина и след 15мин е готово.

Общи условия

Активация на акаунт