Бойни изкуства за малки деца. Какви? Къде в София?

  • 65 518
  • 255
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 418
   Имам много темпераментно детенце. Виждам,че често не успявам да му помогна да излее в нужната посока цялата си енергия.
   Искам да го запиша да се занимава с някакво бойно изкуство,струва ми се,че точно това му трябва. А и съвсем скоро случайно станахме свидетели на тренировка  по Таекуондо. Малкият се включи да прави упражненията заедно с по-големите батковци. И беше много доволен!
   Треньорът ни каза, че имал деца на по 3 годинки в групата си.....
   Но... това се случи извън България....
   Какво ли става в България?
   Някой има ли опит с малко дете,занимаващо се с подобно нещо(не и задължително Таекуондо)? Колко беше/е малко?С какво точно се занимава(занимаваше)? Къде? Беше ли доволен/доволна от заниманията си?
   Споделете! Simple Smile

Последна редакция: пн, 31 мар 2014, 09:02 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 1 155
Здравей, шефа на мъжа ми има школа по таекуондо и до колкото знам І-вата група е точно, за дечица на 3 г. Даже мъжа ми иска, да запише дъщеря ми от догодина. Мога да попитам за подробности, ако не интересува  Peace

# 2
  • Мнения: 27
И мен ме интересува, макар сина ми да е още малък.
riciii давай инфо-къде, колко дни през седмицата е и т.н.
Аз това, което знам е за сформирани групи по бойни изкуства в "Славия".  Ама там е за по -големи (над 5).

# 3
  • Мнения: 1 155
Таекуондо  клуб "TАНГРА"

Град : София

Рег № в НСР 1-068-013
Старши Треньор: Андрей Георгиев V дан
Tренировъчна зала: 22-ро СОУ, София
Телефон : +359 88 8379663
E-mail : ageorgiev@fbclogos.com

# 4
  • Мнения: 7 418
  riciii,благодаря!  bouquet
  Къде се намира това СОУ 22 ? newsm78

# 5
  • Мнения: 7 837
Не съм в България, синът ми тръгна на карате-до на 3 г. и половина. Вече една година по-късно, напредъкът му е осезаем. Само че за мен при избора на школа, особено на тази възраст, беше по-важно, това че паралелно с техниката, наблягат повече на самоконтрол, уважение, самодисциплина, изобщо, не само физически способности.
При него определено проработи канализирането на енергията и доста кризи, съпътващи тази възраст бяха избегнати или посмекчени. Успех, Селма, дано намерите подходящо място.  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 7 418
  Благодаря ти за споделения опит,Кейси! Simple Smile

 
Цитат
наблягат повече на самоконтрол, уважение, самодисциплина, изобщо, не само физически способности.
  thumbsup Това е много важно за нас!

# 7
  • Мнения: 7 418
  Няма ли да има други включвания? Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 1 217
Ние ходихме миналата година в клуб " Юлива " на Раковска, малко несериозни ми се сториха, но може би пак ще подновим. Госпожата е много симпатична. Даже и дреблата се усъвършенства в науката " Карате-Киокушин ", няколко месеца имитираше поздрава им с допрени длани и наведена глава, и викаше " УШ " ( по принцип звучи като уС ) на всички. Grinning
Учат ги да се съобразяват един с друг, да се контролират, на дисциплина, доволна съм, да. И на баткото ни му харесваше.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 324
Аз съм фен на АЙКИДО. Дъщеря ми, която тренира худ. гимнастика от 3-годишна и до сега, ми извади душата за боен спорт и я записах на айкидо в едно клубче, тренираше ги "сенсей" от клуб Имеон. Тогава беше на 5 години. Бяха десетина деца, само тя момиче, момчетата от 7 до 9 години. Едно по едно всички се отказаха. Тежко им било, пък щели да се наранят, пък много строго било, ама желязна дисциплина трябвало, ама как така ще има броене и термини на японски... Остана само тя, тренираха само нея около един месец и естествено момчето се отказа. Още ни търкаля по пода и брои до 10 на японски. Това, което съм виждала: патешко ходене, коремни преси, лицеви опори, падане с кълбо, превъртания, 5-6 хватки. За Имеон знам, че имат тренировки за малки деца на Герена, в Английската гимназия, в 7-мо у-ще, в читалище Стефан Караджа.

Принцип на Ки

Айкидо е единственото изкуство зародило се през 20 век, което съдържа в себе си като наименование работата с "Ки" енергията. В Айкидо преобладава изключително много предварителното усвояване на работата с енергията.Това дава основание на мнозина майстори да го наричат духовно бойно изкуство и да го смятат като "Дзен в движение". Всеки разбира "Ки" според равнището, до което е достигнал. Но би трябвало да се знае, че има два вида енергия - материална и духовна. На равнището, на което се намира съвременния човек съществува т.н. индивидуално "Ки"- материална жизнена енергия, която протича в така наречените меридиани, част от етерното тяло на човека. В същото време съществува и универсално "Ки", наречено още "Дух на живота", който просмуква Вселената.Чрез постоянна тренировка на ума и тялото индивидуалното Ки се хармонизира с вселенското Ки и това единство се проявява в динамичното, струящо движение на силата Ки, която е свободна и течна, нерушима и непобедима. Това е същността въплътена в Айкидо. Очевидно понятията: хармония - АЙ, енергия - КИ, и път в живота - ДО, са пряко свързани.

Принцип на "Джу" - податливост, мекота и гъвкавост

"Ако нахлуе несдържан поток, ти не се бори, сили напразно не пръскай - смело на вълните се отдай!"

"Следвай пътя на водата !"

В Айкидо, принципа в бойните изкуства, че мекото контролира твърдото, гъвкавото надвива твърдото се трансформира в:

"Когато те бутат, завърти се и заобиколи , когато те дръпнат, влез в кръговото движение."

Принцип на Непротиводействие

Атака, контраатака, самоотбрана в Айкидо губят смисъл. Остава метода на мълниеносно реагиране и избягване на удара, придружено с обездвижване на атакуващия, без да се излъчва в момента на неговото приковаване към земята ни най-малко отрицателно чувство към него. Енергията му внимателно трябва да бъде отведена в безопасната посока към земята. Неутрализирането на енергията и нейното отвеждане в безопасна посока, ако не е съчетано с предпазване на самия нападател от собствената му агресия, показва, че липсва любов в момента на срещата с атакуващия. Ако първият щит - това е психическото обграждане и мисловно следене на действията на атакуващия, втория щит - това е чувството на снизходителност към немирника, и любов към него. Излъчването на любов към обкръжаващия свят, е задължително условие за успех и справяне със ситуацията.

Принцип на използване енергията на противника

Няма безполезно разпиляване на енергията, а всъщност използване най-рационално външната и вътрешната енергия, както на самия себе си, така и на противника.

Завъртане посоката на енергията на противника към самия него, използване до максимум на чуждата противникова енергия. Избягване на всяка една ситуация на противопоставяне и най-пълно да се използва силата на течението.

Принцип на "Укеми" /падане/

Някои разглеждат "укеми", като изкуство на защита, с цел да се омекоти шока от самото падане, в случая, когато тялото изгуби равновесие. Също така, това е начин да се използва движението на противника, като се следва посоката на неговото движение, вид промяна на позицията и оптимизирането й спрямо противника. Добре усвоеното укеми ви дава възможност да схванете вярно следващия ход на противника, тъй като вашето виждане и преценка се основават на наблюдението и интуицията много повече отколкото пресмятането на ума направени в аванс.

Принцип на "Атеми"

"Атеми", буквално означава "да удариш по тялото". Някои акцентуват момента на удара върху определени телесни витални точки и участъци. Всъщност една от целите на "атеми" е да извади от равновесие противника. В този смисъл фокусът е върху ръката, крака и причиняването на енергийно неравновесие - "ки"-извеждане от равновесие. Смята се, че при "атеми" се извършва енергийно проектиране към противника.

Принцип на центъра "Хара"

Под "център" в изкуствата на воина се разбира т.нар. "хара", или два-три пръста под пъпа.

Това е мястото, където се концентрира енергията - първичната "Ки"- източник на физическа енергия.

Този център съвпада с т.нар. чакра - втора основна чакра от общо познатите седем в енергийното тяло на съвремения човек. Известни са четири основни правила за работа с този център "хара":

Запази центъра, Отпусни се напълно, Поддържай тежестта ниско долу, Излъчвай Ки.

Принцип на овладяване на контрол /себеконтрол/ и себеосъзнаване

За овладяването на т.нар. "котрол върху тялото и ума", говорят всички школи в Изкуствата на воина.

Пълен себеконтрол, това е основното изискване от ученика, тръгнал по пътеката наречена Будо.

Едва когато това бъде постигнато, вървящият по тази пътека се превръща в майстор и може да обучава други по тази пътека.

Без наличието на пълен себеконтрол включващ тялото, емоциите, ума, съзнанието - себеосъзнаването, не може никой да е и да бъде учител по каквато и да е техника - физическа и психическа.

Айкидо клубове - София:
Айкидо клуб "Айкибудо"
Айкидо клуб "Зендокан" 1
Айкидо клуб "Зендокан" 2
Айкидо клуб "Ошинкан Доджо"
Айкидо клуб "Славия"
Айкидо клуб "Хикари"
Айкидо Клуб “Сенсей Георги Иванов”
КБИ "Левски-Имеон"
Клуб "Айкидо Йошинкай"
Клуб "Такемусу Айкидо България"
Клуб "Шинбукан"
Клуб за бойни изкуства "Имеон"
Спортен клуб "Хикари" (Такемусу айкидо)
Спортен клуб "Чоуа"   
 

# 10
  • Мнения: 7 837
Племенникът ми също беше на път да се откаже, тренира киокушин. Много го беше страх от сенсей по едно време, дори на сестра ми й настръхваха косите, сподели ми, че заобиколно и тактично го попитала, дали не може да е малко по-мил с децата  Laughing
Аз не знам, какво се случва в залата, родители нямат право да присъстват. Мога да гледам от приемната, но почти не се вижда, какво правят, пък камо ли, чува. Наскоро го прибрах разреван, защото си бъркал в носа и разбира се, сенсей го наказал. Но пък, оттогава го прави видимо по-рядко и бързо се усеща, какво е казал сенсей.

# 11
  • Мнения: 348
И аз съм доволна много от качествата, които възпитават бойните спортове.
Пействам от другата тема, повече инфо на лични:

 Къде спортуват нашите деца?      
Тази есен дъщеря ми за 7-ма година ще ходи на тренировки по карате. Провеждат се в 31 СУЧЕМ до Румънското посолство. Беще неотделяно от мама, много ревливо първолаче, чувствително дете (заслужено се карат на други, а плаче тя). Научи много, изгради характер, стана самостоятелна , умерено пробивна, справедлива...
Просто случи на Педагог! Казвам го с голяма благодарност.
На живеещите в близост бих го препоръчала с удоволствие.
Впрочем, ние отдавна не сме в това училище, но ходи с гр. транспорт или вечер я водим с колата.

П.П. Същият клуб има тренировки на още едно място, в Дървеница , мисля.

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
И моят взе да проявява желание да го запишем на бойно изкуство, ама мен хич ме няма в информацията. Това, което всъщност ме притеснява е материалната база. Не ми се иска да плащам пари за някое вмирисано мазе без необходимите настилки, отопление и прочее. Виждала съм по ТV как изглеждат подобни клубове в чужбина и много ми харесват - просторни, поддържани, има си всички нормални условия. Обаче за тук не зная, но подозирам мизернички условия. Ама, ще търся, какво да правя, щом детето има ентусиазъм!

# 13
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Радо ходи вече 2 години в НСА на таекуондо. По принцип треньорът казва, че вземат от 5 годишни, но всеки път закача дребния дали иска и той да тренира. Доволна съм.

# 14
  • Мнения: 7 418
  МОмичета,благодаря ви!  bouquet
  кльомба,много изчерпателно! newsm10 И аз по едно време уж се запалих по айкидо(за себе си),но.....така,за съжаление, и не стигнах до никоя зала.... Confused
  Огледах клубовете....Не намирам нищо в софийската Дружба,обаче...... Thinking

Общи условия

Активация на акаунт