Примерна схема на захранване (17)

  • 37 548
  • 715
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 641
Благодаря за новата тема!  bouquet

easy, от къде купуваш био продукти? В общи линии там където аз съм виждала, асортимента е домати, краставици, моркови и евентуално тиквички. Единственото нещо, което ме спира да правя храна в къщи, е че не вярвам на зеленчуците и плодовете по пазарите, та ще към благодарна да споделиш
Относно захарта и солта в кашите и пюретата си мисля, че ги слагат, за да са по-вкусни, децата да ги харесват и за това родителите да ги предпочитат да ги купуват. За сега чета внимателно и избягвам пюрета с такива добавки, но като стигнем до месото май ще е проблем. Още повече, че мисля да го включа в началото на седми, и няма да съм въвела голямо разнообразие на зеленчуци още, а повечето месни пюрета имат доста компоненти, та май и аз ще почна да бъркам в къщи манджи

mona03, за глутена това имам копнато в моите извадки от старите теми от Косе Босе и от други момичета.
Цитат
безглутенови: ориз, просо, царевица, елда, капладжа
глутенови: пшеница, ечемик, овес, ръж

Глутен се въвежда:
- в края  на 6 м. при захранване на 4-6 месеца
- около 8 м. при захранване на 5-6 месеца

Повечето европейски схеми предвиждат глутена в началото на 7 м. Причината – след възраст 4 месеца рискът от проблеми с глутена е далеч по-малък и не е оправдано да се отлага назад във времето. Освен това късното въвеждане на глутен след 9-10 м. може да бъде рисково, защото детето приема по-големи количества храна и по-често в сравнение с дете на 6 месеца примерно. Този риск обаче се отнася най-вече за деца с предразположение или неправилно ранно захранване.

В други схеми глутенът се въвежда по-късно. Причината – например американските схеми като цяло са оправдано или неоправдано предпазливи и отлагат повечето храни. Освен това, подходът за по-късно въвеждане на глутен е съобразен по-скоро с предишните препоръки да се захранва задължително след 6 месеца, но от две-три години препоръките на ААП са ревизирани и се допуска захранване във възрастта 4-6 месеца.

Глутенът не е силен алерген.
Става въпрос за непоносимост, не за класическа алергия – организмът не може да преработва определен белтък в житните растения (т.е. глутенът) и оттам идва проблема.
Затова глутенът не е списъците с алергени, но се захранва внимателно, защото колкото и малко да са случаите на проблеми с него, преодоляването на непоносмостта е доста тежко.

Вероятността за проблеми с глутена е много малка, ако детето е:
- наследствено необременено
- неалергично
- кърмено
- захранено след 4-6 м.
------

Може да започнеш с глутена, като първата глутенова храна предлагаш като нова храна няколко дни. После продължаваш да го предлагаш със същата или друга глутенова храна, като паралелно захранваш с други нови неща. Важното е да не се прекалява с количеството в началото (дава се само по един път дневно) и да започнеш с храни с ниско съдържание на глутен (овес, ечемик или друга, но не пшеница).

И още:

Цитат
Възрастта не е единственият и най-важен фактор при въвеждането на глутена.
(Общата за всички педиатрични школи препоръка е да не бъде преди 4-ти месец)
Кърменето например има доказано защитен ефект конкретно в този случай.
 
Според проучване на шведски изследователи (което често се цитира от специализирани в детското здраве и хранене източници), рискът от развитие на цьолиакия зависи едновременно от поне 3 фактора:
* първоначалното количество на глутена (при въвеждането му)
* възрастта (след 6 месеца)
* кърменето (по време и след на въвеждането на глутена)

Резултатите от проучването показват, че рискът от развитие на цеолиакия може да се снижи с:
- 25%, ако се въведе глутен след 6-ти месец
- 40%, ако глутенът се въвежда, когато детето все още е на кърма
- 65%, ако месец или повече след въвеждането на глутена, детето получава кърма

Няма категоричен отговор дали подходящата възраст в комбинация с други фактори гарантира, че болестта няма да се прояви изобщо или проявата й само ще бъде отложена на по-късен етап.

Спрямо съдържанието на глутен се подреждат така:   овес -> ръж -> ечемик -> пшеница

И още
Цитат
1.Подходяща възраст ли е 8м. и една седмица за глутена
Да, напълно.
Има два подхода за въвеждане на глутен – около края на 6 м. и около 8 м.
Зависи от педиатричните школи. Европейските са по-уверени относно подходящата възраст, други – по-предпазливи.
Въпросът е да не се въвежда глутен прекалено късно т.е. след 9-10 м. - вероятността за проблеми е по-голяма (най-вече при предразположените деца), а и това ограничава ненужно менюто на едно по-голямо дете.

2. мисля да го въвеждам овес-ръж-ечемик-пшеница и първо да започна с  кашата безмлечна  с овес на Хип
Това е идеалният вариант за изреждане на зърната. Тук важното е да се знае каква е идеята т.е. как са степенувани зърната в зависимост от съдържанието на глутен и от вида на самия глутен. Тази последователност е свързана донякъде и със смилаемостта на зърната. Оттам нататък, ако няма възможност да се изредят всичките 4 зърна в тази последователност – не е чак такъв проблем. Добре е все пак да се мине през ечемик или евентулано ръж преди пшеницата.
Важното е да се почне с овес, овесената каша е отличен избор. След това ръжта и ечемикът се вкарват най-лесно с домашно приготвена храна – каша или пасирани зърнени ядки.

3.Как се въвежда в смисъл пак с няколко лъжички ли и до какво количество трябва да достигна?
Въвежда се като всяка нова храна – лъжичка по лъжичка. Няма точни препоръки кога и за колко време трябва да се стигне. Около седмица за пълна доза овесена каша е добре.

4.Всеки ден ли се дава и в продължение на колко време ?
В началото – всеки ден или възможно най-често. Поне през първия месец.
Това се отнася за глутена като цяло. Може да се дават овесени продукти за по-продължителен период от време, може да се редуват с другите глутенови храни. Също толкова важно е глутенът да се дава в нормални дози – не че е задължително всеки ден по една доза овесена или друга каша в рамките на първия-втория месец, а най-вече да не се пропускат по няколко дни без глутенови храни.

Въпрос
През колко време мога да въведа различните глутенови храни: овес-ечемик-пшеница  и колко време след това млечните: сирене-масло-кисело мляко?
след като 10 дни давам овесени ядки дали мога да дам ечемичени и колко дни след това мога да дам пшеницата?
Отговор
Не гледай толкова стриктно тези дни.
Идеята е в рамките на 1 месец да се дадат 1-2 от по-особените храни, глутенът и млечните са такива.

Може да дадеш овес за 10 дни, ечемик за 5-6 дни, след това някакъв друг плод, месо или зеленчук за 3-5 дни. После идва ред на пшеницата или маслото примерно. Маслото определено може да се вкара по-рано, да кажем за 3-5 дни, така изместваш пшеницата само малко по-назад и не се натрупват всички глутенови храни наведнъж.

# 76
  • Мнения: 4 070
А бебетата, които започнат със зеленчуци ги отказват, когато се запознаят с плодовете.  ooooh!
Моята логика е, че плодовете са полезни сурови. В същото време обаче са доста силни за детското стомахче и поради тази причина е по-добре да се поизчака с тях.

Подкрепям това и аз това мисля за сомахчето и затова и според мен трябва да се започне със зеленчуци и все пак е въпрос на преценка на майката. (а не на педито)

# 77
  • Мнения: 11 091
Marojinka, достатъчно сте големи за сурови плодове.
Косе-Босе споменава възраст 8 месеца. С изключение на банана, който съм давала в малки дози и по-рано, някъде там аз започнах да ги давам... то тогава и излязоха пресните плодове де. Обаче засега винаги ги беля, не само праскови и кайсии, дори черешите белих.

Брит, майтап, майтап, ама моята дъщеря, която никога не е опитвала захар (всъщност май опита едва напоследък в няколко бисквити) и е захранена със зеленчуци, не яде нищо, което няма сладък привкус... дори любимите й месни пюрета са сладки според мен - то моркови, то тиква, то сладка царевица, то домати...
Дам й от нашата храна, дето е със сол и подправки - мръщи се.

# 78
  • Мнения: 2 376
А бебетата, които започнат със зеленчуци ги отказват, когато се запознаят с плодовете.  ooooh!
Моята логика е, че плодовете са полезни сурови. В същото време обаче са доста силни за детското стомахче и поради тази причина е по-добре да се поизчака с тях.

Tъкмо това се канех да питам - докога да се поизчака с пресните плодове? А зеленчуци? Моята мома сякаш има колики след нектарините например  Rolling Eyes  А, мислите ли че е вредно да и давам да си еде сама банан, нектарина, варен картов? Но не питам за внимаването да не се задави, а дали вреди на коремчето, че педка ме стресна  Confused
Според мен (аз така захраних) можеш да даваш да си яде парчета, но трябва да ги съобразяваш с възрастта на бебето, сезона, кое е традиционната храна в семейството.  Също така, ако банана можеш да дадеш по-голямо парче да гризе, то месото (и всичко,което си помислиш, че може да го задави) трябва да го започнеш с по-малки парчета, за да се увериш, че може да ги сдъвче. Аз започнах с миниатюрни дози, сега, ако е крехко давам по-големи. Пъпеша и го дадох като голямо парче. Ябълката, а доскоро и крушата стържа. Преценявам също и всеки плод по отделно-ако една круша е сочна и мека я давам на парче, но ако се съмнявам, я стържа. Просто за всяка храна отделно решавам как точно да я дам и разбира се стоя до нея докато я изяде. За кое кога, чета какво е писала Косе Босе   bouquet, взимам най-късната препоръка и обикновено си слагам 1 месец от мен. СЗО също казва, че може да се ядат фингър фоодс от 7мия месец. За пресни плодове мисля препоръката беше 8ми месец. Ако смяташ, че нектарините не се понасят, можеш да ги поотложиш. Аз още не съм давала от тях.

# 79
  • София
  • Мнения: 438
Espa аз също като теб съм въвела малко зеленчуци и видях зор с месните пюрета - има само 3-4, които стават за нас. Затова си реших проблема, като купувам био-пюренца чисто месо от пуйка (с нея започнахме).
В момента давам такова на Сънвал, което е 80 грама и месото е 40% (36 грама в бурканче). Два поредни дни го добавям към зеленчуковите пюрета - става около 16 грама на прием. Така доста разнообразих менюто. Такива месни бурканчета има и на Хип (имам пуйка и пиле), но са по 125 грама и с общо съдържания 50 грама месо. Затова тях ще ползвам малко по-натам, като увеличим количеството месце, че сега ще трябва да изхвърлям една част, че е годно само до 1 ден след отваряне.

Имам въпросче към опитните мами - на 8 месеца и вече 2 седмици след ежедневно захранване с месо (пуйка) - колко често да го давам? /Сега въвеждам нови зеленчуци./
Ако давам до 15 грама на ден (така излизат дозите с готовите пюрета...), всеки ден ли да давам или през ден? За сега 2 дни давам, един ден само зеленчуков   newsm78 Rolling Eyes

# 80
  • Мнения: 280
Брит, Параход Благодаря   bouquet

И аз беля всичко,което предлагам и разбира се ги избирам по-мекички. Макар, че съм и давала и чушка, и краставица, които не са толкова меки  Rolling Eyes  Гризка, гризка и гълта по някое парченце, по-големите ги плюе или ги махам. Само да кажа, че ги давам изключително рядко и по-съвсем малко  Peace

Последна редакция: чт, 23 юли 2009, 08:52 от marojinka

# 81
  • Мнения: 656
Момичета, да попитам - вече трети ден бебо не е акал и се измъчва от това - буди се често през нощта, ревлив е през деня и се напъва без резултат, само си пръцка. Досега никога не е пропускал и аз, естествено, го свързвам със захранването. Дала съм му картоф, морков и вчера за пръв път яде броколи.

Кое е по-добрата идея - да бъде ден-два (или колкото трябва) само на кърма докато се стабилизират нещата или да продължа с въвеждането на броколито и да се надявам и изчакам да се изака?  newsm78

# 82
  • Мнения: 2 376
marojinka , ти вчера питаше дали няма да стане нещо на стомахчето от парченцата. И аз винаги съм се притеснявала за това, но реших, че щом може да изяде нещо сама, значи е ок да яде. Разликата между пюретата и парченцата, че пюретата се приемат без адаптация. От парченцата бебетата ядат по-малко количество, което е ок за стомахчето. В началото гризеше по съвсем малко. Аз съм я оставила колкото изяде, толкова. Дори за някои храни я ограничавам, защото ме е страх. Обикновенно количеството е по-малко от 60 гр (на око).

Параход, докато не са вафли все се надявам, че е ок да го кара предимно на сладко, въпреки че и с плодовата  захар не е ок да се прекалява.

Смайлинг Сиси, докато беше по-малка при проблем със стомаха минавахме само на кърма, защото в началото не е ясно на кое как ще реагира. Може да се разстрои от морков, а да се запече от нещо разхлабващо. На 9 месеца пак се запече, тогава въведох круша. Сега яде повечето храни и мога да ги ползвам, въпреки че в момента има разстройство и сериозно обмислям да минем на кърма.

Последна редакция: чт, 23 юли 2009, 10:05 от Britt

# 83
  • Мнения: 362
Момичета,имам въпрос относно кашите.Досега малкият(на 8 месеца)е ял оризова,елда,сега сме на ябълкова(ориз и царевица).Слагам му и по малко овесени ядки в кашата.От няколко дни гризка и сухар.Ще изчакам още малко да посвикне с овеса и сухарчето.Но след това трябва ли да въвеждам още еднокомпонентни каши(то няма и много голям избор Confused) или мога да дам мултизърнеста(от тези 7-зърна)?

# 84
  • Мнения: 561
easy, от къде купуваш био продукти? В общи линии там където аз съм виждала, асортимента е домати, краставици, моркови и евентуално тиквички. Единственото нещо, което ме спира да правя храна в къщи, е че не вярвам на зеленчуците и плодовете по пазарите, та ще към благодарна да споделиш
В София био-зеленчуци има в Биомаг-а и в Слънце-Луна (http://www.bioslunceluna.com/).И двете са в центъра, Биомагът е с много удобно работно време, работи от рано до късно.Хубаво е да се провери по телефона какво имат, защото зеленчуците свършват.Последният път ги хванах точно след зараждане, имаше тиквички, картофи, чушка, лук, морков и фасул.Взех към 4 килограма зеленчуци и така като гледам, ще ми стигнат за около месец.Между другото, био-тиквичките бяха на цената на пазарските.Слънце Луна правят и доставка вкъщи, но е 5 лева.

# 85
  • Мнения: 94
Здравейте, имам нужда от съвет от по-опитни мами със злояди дечица Praynig Аз започнах захранването на 6м и 2дни с оризова каша, после картоф, тиква, морков, тиквичка, круша, ябълка, сини сливи, елда, банан, кайсия, пащърнак, сега опитвам да въведа и броколи. Проблемът е, че дечко не иска да яде повечето плодови и всички зеленчуковите пюрета, приема ги само ако ги смеся с банан или круша. Това е единственият начин да го накарам да похапне... Следобедното хранене е плодов микс с оризова каша или елда /зависи какво пюре съм взела/. Не мога да измисля начин да го прилъжа да похапне и зеленчукови пюрета... как ще въвеждам месото?! Иначе през останалото време е на кърма и гладен не остава - има около 7-8-9 кърмения на денонощие.
Надявам се да дадете съветите си, че малко взех да се притеснявам Sad

# 86
  • Мнения: 322
sacura, а поне тиквата и пащърнака допадат ли на бебчо, те са със сладък вкус и доста приличат на плодовите. Ако е така няма да имаш проблеми с месото, има точно такива комбинации. Хубаво е поне, че хапва плодови, ние и тях не ги щем  ooooh! .
hrismi_13, аз също започнах с оризова, елда, сухар (моите сухари бяха пшенични Thinking ), коричка хляб и преди месец дадох от 7-те зърна. Не смятам това за правилно обаче, по-добре е постепенно да се въведат. Ти както виждам си въвела три от зърната, остават просото, ечимика, ръжта и пшеницата. Последното можеш да въведеш с трохички хляб например. За просото, май имаше еднокомпонентна каша на Сънвал ако не се бъркам. Като ти остане един невъведен компонент тогава спокойно можеш да се спреш на 7-те зърна. Дано не е станало объркано, че както обяснявам...

# 87
  • Мнения: 21
Благодаря много Espa!  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 362
Nadina,съвсем ясно си се изразила Simple SmileЗнам,че това е по-правилно,но май няма да стане,защото даже и дам просена каша,пак остават ръж и ечемик,които няма да съм въвела(знам,че може с домашна каша,но нямам възможност и това да правя Peace)И моите сухари са пшеничени.

# 89
  • Мнения: 322
Nadina,съвсем ясно си се изразила Simple SmileЗнам,че това е по-правилно,но май няма да стане,защото даже и дам просена каша,пак остават ръж и ечемик,които няма да съм въвела(знам,че може с домашна каша,но нямам възможност и това да правя Peace)И моите сухари са пшеничени.
Сетих се нещо, ми нали има ръжен хляб по щандовете, даже ние понякога купуваме за нас като няма пълнозърнест, можеш с него да въведеш и ръжта и си готова  Grinning .

Общи условия

Активация на акаунт