Холандска Тема - 15

  • 14 974
  • 286
  •   1
Отговори
# 135
  • Eemnes, NL
  • Мнения: 421
Здравей Сюзън - крокетите ли имаш предвид? Другото което ми идва на ум по описанието ти е лумпиа?

# 136
  • Мнения: 1 072
Момичета, ще ме извините, ама просто не ме мога да се сдържа. Надявам се да не обидя някой, а ако стане, предварително извинения, малко ми е напрегнато покрай спирането на работа, да знаете, че лоши помисли нямам.

Значи, за тия досиета. Ами то няма угодия. Ако не ги следят децата - каква е тая държава, никой нищо не гледа, всичко оставено на произвола на съдбата, така им е по-евтино, некардърни са и т.н. Ако не се открие нещо навреме - ето, виждате ли, ако това беше следено и записвано, нямаше да стане и пак отново. Ако ги следят - това пък какво е, защо записват, защо се предава натам? Ами най-вероятно се прави, за да се отчете навреме някакъв проблем, и да се помогне с каквото може. Ако детето ти има изоставане в говора това може да идва от това, че трябва да разбира 2 или повече езици, но може да идва и от проблем със слуха. Ако не го запишат някъде, кой ще го помни до другия път? Ако те не го отбележат като факт и не вземат съответните мерки, кой ще го направи? Ами с каква информация да те посрещнат ако е факт, че при близнаците така и така, а при двуезичните инак? Те ти го казват, за да знаеш, да можеш да следиш за това нещо, а то не е задължително да е така при вас. Ами Дани проговори много късно, разбираше всичко, но не говореше. В консултацията само записваха, нищо не са ме карали да правя, и това е точната дума "Следя" за развитието на детето. Ами ако се беше оказало, че наистина има проблем с говора - щяха да го пратят на логопед или изобщо на специалист, за да помогне. Или щяха да ми препоръчат специализирано училище. За какво да се мъчи детето в обикновено училище, ако не е за там? Не стига, че са направили всичко възможно, за да подпомагат всякакви ситуации, ами пак не е добре. Снощи говорих с братовчедка ми в Израел. Детето и има дислексия. Години наред ядове в училището, защото не може да се научи да чете, изостава, мислят, че е мързеливо, а то просто си има проблем. Откак откриха, че е така, потръгнаха нещата. Сега се опитват да го вкарат в паралелка специално за такива деца, учебниците са други, изпитите са други...
Просто не разбирам защо е тоя вечен негативизъм, идеята, че някой прави нещо не за да ти помогне, а за да ти направи мръсно. Да, сигурно опира накрая всичко пак до пари, защото ако не го открият навреме ще им струва повече по-късно да възстановят щетите, отколкото ако се хване по-рано, ама едва ли се прави и просто, за да ти заклеймят детето!
Освен всичко останало посещението на консултацията не е задължително:


Is bezoek aan het consultatiebureau verplicht?

Het bezoeken van het consultatiebureau is geheel vrijwillig. Desondanks bezoekt ruim 95% van de ouders het zuigelingenbureau en ruim 90% het kleuterbureau.


Предполагам, че по същия начин може да възразиш и срещу записването на данни в досието, а да си водиш детето само да го мерят.

Примерът на Калинка пък е много добър. Да, развод в семейството, отразява се зле на детето очевидно. Значи, може би има нужда от психолог, който да му помогне да се пребори, да разбере. Или е по-добре да се остави на самотек, каквото стане, това, агресия, побой, абе, ще се оправи детето, само да му е чисто досието.

Дано сте ме разбрали правилно. Единственото, което се опитвам да ви кажа е да се опитате да гледате по-позитивно на тая държава, и да оцените всъщност колко е добре тук, особено в това отношение, към децата. От една страна нищим варианти как да помогнем на изоставени деца в България и плюем по безхаберието там, от друга страна ... ми то и тук трагично било.

Е, това от мен. Извинявайте пак, ако нещо някой си помисли, наистина нищо лично и лошо нямам спрямо никой.

# 137
  • Мнения: 1 559
Единственото, което се опитвам да ви кажа е да се опитате да гледате по-позитивно на тая държава, и да оцените всъщност колко е добре тук, особено в това отношение, към децата. От една страна нищим варианти как да помогнем на изоставени деца в България и плюем по безхаберието там, от друга страна ... ми то и тук трагично било.


Абсолютно съм съгласна. Peace
Не бива да се приема всичко абсолютно навътре.... Naughty
Аз съм много доволна от здравната система тук,и съм убедена ,че е на хиляди проценти по добра от колкото в БГ...
Който не може да се приобщи към нея,ще има винаги проблеми...,все ще се ядосва,и създава допълнителни главоболия... Sick ooooh!

# 138
  • NL
  • Мнения: 520
Вие ми пожелавате леко раждане Hug,но кога ли ще е това newsm78?Никакъв зор не си дава да излиза на бял свят малкото човече.
Sara,много хубаво си го написала,абсолютно вярно е.

susan -да не е  frikadel  Rolling Eyesили както вече са ти писали крокет.Рецепти и за двете в нета колкото щеш.
фрикадел
крокет


# 139
  • Мнения: 292
Точно фрикадел е!!!Супер снимки са!!!

Много благодаря сега ще ги потърся като знам как се казват

Черпя ви с  виенско кафе виртуално и с захер торта beer  cook

# 140
  • Мнения: 7 914
Да, SaraJK, права си  Peace...нооооооооо
 но, както не може да се превъзнася едната здравна система, така не може да се превъзнася и другата...аз например никога не съм отричала, че в БГ може и да има добри специалисти, но откъм оборудване и обстановка по болниците е плачевно състояние, също така там има някакъв избор или поне възможност за избор.. докато тук едно, че добри специалисти аз не съм видяла( всичко правят както уредите или таблиците им показват), за сметка добрата материална база и да не говорим, че тук всички са еднакво добри и избор нямаш.. слагат те в рамка щеш , не щеш това е!!!

за досиетата специално, аз не знаех, че съществуват подобни и не знам какво да мисля( стана ми смешно понеже си направих асоциация с комунистическата насочен на думата досие : Mr. Green), но крайно неприятно впечатление  ми направи, че са едва ли не за всички освен за родителите...  Thinking..аз например бих искала да прочета какво пише в досието на моето дете Thinking

....ако нещо някой си помисли, наистина нищо лично и лошо нямам спрямо никой.
аз мисля, че е важно да пишем това, което мислим... понеже малко или много всяка една гледна точка ни помага да се замислим по някой въпроси Peace Hug

# 141
  • Мнения: 7 914
susan
фрикандел ли? newsm78
понеже мъжО каза, че фрикандела се правел от остатъците на месото #Crazy... може и да се лъжа..ама аз нали съм тревопасно,че не ме вълнува много-много тази тема Blush




Milika
дано да раждаш вече  Praynig Hugи в никакъв случай да не оставят като мен за след 2 седмици ooooh!

# 142
  • Мнения: 1 072
звезди, аз лично мисля, че ако поискаш, ще ти дадат досието. Аз питам ако нещо ме обезпокоява. Случвало ми се е да запишат нещо докато съм там, което аз не разбирам и съм питала веднага какво значи, и те обясняват. Според мен може да възразиш ако не си съгласен. По-добре на момента да питам, отколкото след време да ми кажат "Да, ама преди 5 години еди що си". А и може да се дискутира веднага.
Лично мое мнение е, че ние, българите, в страх да не обидим някой, че сме мнителни или нещо подобно, премълчаваме много неща, с надеждата, че другите хора сами ще се сетят да ни ги кажат, а пък за тези, другите хора, тези неща са толкова от само себе си разбиращи се, че не смятат за необходимо да обясняват. Но пък и не се обиждат ако попиташ, или, аз винаги обяснявам защо питам.
Искам да ви кажа, че мен също ме е страх от това, че може да ми заклеймят детето като някакво. Имах подобен случай, на един колега, сега, не знам той ли беше прав или тия от училището, но много време се разправя, за докаже, че на детето му му няма нищо, а и това не му изчиства досието, там остава пак, че е имало съмнения. Всичко опира какво винаги до това да имаш късмет, да попаднеш на кадърни хора, а не на някакви, които си мислят, че разбират, а не е така.
Ами мен ме е страх и от тия "изпити" дето ги имат децата още от 4 годишна възраст, уж невинни, уж децата не усещат, ама всичко се записва някъде и накрая - айде, може и да не му дадат съвет за тип училище, дето то иска, и дето може и да може, ама от притеснение да не се е справило един два пъти.
Винаги има и предимства и недостатъци, ако с детето ти всичко е наред, а ти кажат, че не е така, тогава е зле. Ама ако не е наред и му помогнат... ами тогава е супер, нали? Че му помагат, имам предвид. Има повече гледни точки, това ми е идеята.

Аз много обичам крокетче, и фриканделче, сюзан, искаш ли рецепта? Мога да ти преведа някоя за крокет, бях гледала как се прави.

# 143
  • NL
  • Мнения: 520
susan само една малка поправка.Това на снимката е FrikaNdel.C "N"
Има и фрикадел,без Н но то е с формата на кюфте.Извинявам се за грешката.

# 144
  • Мнения: 216
Здравейте момичета,

Извинете, че се включвам тук, но имам въпрос и не ми се искаше да отварям нова тема.

По нова година се каним да ходим до България, летище Варна.
Проверявах за самолетни билети  и по евтино от 420 Евро не намерих. Трябва ми полет до Варна, за жалост няма директни/щеше да е много по-удобно с 3 месечно бебе/. Има или със смяна в Будапеща или със смяна във Виена.
Вие обикновено откъде си купувате билети и ако някой случайно знае за нещо по-евтино, ще му бъда много благодарна....

Поздрави,
КАлина

# 145
  • Мнения: 7 914
SaraJK
 аз наистина мисля да питам на следващата консултация как стои въпроса с тези досиета! Peace
 права си за питането, че трябва да се пита.. вярно е също, че тук има адски много информация, но не винаги се отговаря изчерпателно на въпроса!
например никои не ти казва:" детето ти има досие, което ще се чете години напред"
ти трябва да питаш или да знаеш..ама откъде( по случая- да живее форумът!!) да разбереш не е ясно Thinking
а и да си кажа честно.. аз не винаги се сещам навреме и адекватно да питам за всичко Rolling Eyes Blush Blush Blush


Kalina_I
 пробвай малев- дирекно от официалната страница могат да се закупят билети Peace
аз почти винаги пътувам с тях Peace
австрийските линиии са по скъпи Peace

# 146
  • Мнения: 1 550
Susan, според мен имаш предвид крокет. фриканделът няма пълнеж, а е само смелено месо. при крокета- външната обвивка е хрупкава, а вътрешността е кремообразна смес и парченца телешко месо.

# 147
  • Мнения: 1 072
ами то и аз не винаги се сещам на момента. обаче като нещо ме притеснява или се обаждам или отивам на място, или, ако не е спешно, питам другия път. Но съм се убедила, че няма смисъл да седя и да го мисля и да се самонавивам, след като мога да попитам. Виж, ако попитам и вземат да ме мотаят, тогава се ядосвам, но... май не ми се е случвало досега.
А че имат досиета - ами то си е очевидно, нали всеки път ги вадят. Или ти имаш предвид, че не е известно, че после се предават на следващите инстанции? Може би пак опира до това, че не сме запознати със системата тук, защото не сме израстнали тук. Ако те ги имат от време оно тия неща, за тях те са нормални, това, че за нас са нещо ново си е ... наш проблем. С GGD-то обаче нямам опит, не знам как е там. Опасявам се, че няма да е като с консултацията. Те нали всъщност след 4 годишна възраст те поемат тоя вид прегледи.

Питане му е майката, аз съм се убедила, иначе само се тормозиш за неща, за които няма причини в повечето случаи. А ако се отнася до детето - предпочитам да си кажат "А, пак оная лудата", отколкото да си викам аз после "Леле, що не попитах или не отидох". Това последното за посещенията ми при доктора и за вечните въпроси, които задавам пък там. Но съм почти сигурна, че не си го казват, защото съм се извинявала понякога, че питам толкова и са ми казвали "Нали това ни е работата".

Между другото, до тия изводи съм стигнала и на базата на разкази на познати, холандците питат даже много повече от нас и са много по-взискателни, и изобщо не го намират за ненормално или нахално. Само ние, с това вечно криворазбрано чувство за вина и да не обидим някой или да не му създадем работа...

# 148
  • Мнения: 1 550
стана ми интересно за тия досиета от детската консултация. ще проверя сега дали те се пращат в училищата и взема ли се под внимание това, което е писано до сега. и ако да, за кого е предназначено досието. ако е само за доктора от училище- добре. ние имахме...хм, как да кажа Thinking известни различия с последната докторка от консултацията. до 2-та годинка на Алекс докторката беше нашата лична лекарка. с нея нямаме никакви проблеми- страшно внимателна е и и имаме пълно доверие. но последните 2 години ни се падна една, с която не се разбрахме. та, ако тя е писала нещо, искам да знам какво.

Питане му е майката, аз съм се убедила, иначе само се тормозиш за неща, за които няма причини в повечето случаи.
напълно споделям мнението ти, Сара, пита се за всичко, каквото не ти е ясно.  Peace

# 149
  • северно море
  • Мнения: 321
Добра ве4ер и от мен HugНапълно съм съгласна със Сара Peace
Така е питане му е майката,от здравната система не се оплаквам,защото няма за какво.
Дано и занапред да нямам проблеми.
Милика,леко и безпробленно раждане Hug
Лека ве4ер на вси4ки

Общи условия

Активация на акаунт