Холандска Тема - 15

  • 15 013
  • 286
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 550
Susan, ето рецептата на крокетите на холандски и английски. успех Peace

# 151
  • Eemnes, NL
  • Мнения: 421
И на бг Wink

Необходими продукти:

50 г масло
1 глава лук - много ситно нарязана
50 г брашно
3 дл мляко
300 г сварено пилешко филе - много ситно накълцано/нарязано
50 г шунка на много малки кубчета
2 супени лъжици много ситно нарязан магданоз
1 супена лъжица силна френска горчица
сол и черен пепер
брашно или галета за панирането
олио за пържене
няколко пърченца лимон

Приготвяне:

Изберете си по възможност по-дълбок тиган. Разтапяте маслото в него и добавяте ситно нарязания лук. Запържвате го 3-4 мин, но внимавате да не потъмнее. Добавяте с бъркане брашното и го запържвате около 1 мин, допълвате с млякото малко по малко, като внимавате сместа да е еднородна около 2 мин, докато се образува гъста каша. Добавяте и пилешкото месо, шунката, ситно нарязания магданоз и горчицата. Добавяте сол и черен пепер на вкус.

Оставяте сместа да изстине и да се втвърди. С лъжица отделяте от сместа топчета, които овалвате в галетата. Оставете готовите крокетчета за около 30 мин в хладилника.

Загрявате олиото до окло 190 градуса и изпържате в него крокетчетата от всички страни равномерно. Когато са изпържени, ги слагате на кухненска хартия, за да се отцедят.

Сервирате с нарязания на резени лимон, салата и гарнитура по ваш избор!

Приятен апетит!

Преди година я бях написала в другия форум където пиша.
Ако на някой му трябва някаква рецепта да свирка. Избор голям.  bouquet

# 152
  • Мнения: 3 638
Не исках да отварям такава голяма дискусия  ooooh! Просто защото Калинка беше споменала за тези досиета и ми стана интересно дали може да обясни по-добре какво съдържат.
Сара, съгласна съм с теб, не искам да се оплаквам от тукашната система, както имах възможност да спомена съм безкрайно доволна от раждането си, крамзорха и много други неща. А и в крайна сметка не бива да плюеш в чинията, от която ядеш, както казват италианците  Naughty Въпреки всичко обаче имам право да не съм съгласна с определени неща или да ги критикувам. Реакцията ми е малко остра, може би, но е продиктувана от факта, че още при първите ми посещения в консултацията нещата не потръгнаха както трябва  Sad Та сега имам два варианта - или както посочваш ти да не ходя в бюрото по мой избор или като ходя да не им споменавам никакъв проблем, така няма какво да отбелязват. И двата варианта обаче обезмислят цялата добра идея за детските консултации. Иначе е безкрайно полезно детето ти да е наблюдавано и проблемите да бъдат улавяни навреме. Но както споменяваш и ти твой колега е имал малък проблем с тези оценки и наблюдения. Например за прословутия citotest влияят не само резултатите, а и други фактори като семейство, среда и т.н. - предполагам тези данни ги взимат от досието. И вероятно сте чели за скандала в Амстердам, при който се оказа, че при еднакви резултати холандчетата получават направления за по-добри училища в сравнение с децата на емигранти. Не искам да ставам като в приказката за нероден Петко или да сея излишни тревоги, но все пак са важни неща. Сигурно се променям сега като родител, започват толкова да ме вълнуват тези неща, защото са свързани все пак с бъдещето на децата ми...
Иначе знам, че имам право да поискам досието и да следя какво пишат в него, точно това и направихме още преди месец, не заради излишни притеснения, а понеже ми беше интересно. И може би ако не се бях занимавала, сега нямаше да пиша тук. Впрочем, ако ви е интересно може да почетете на този линк, в самата статия има много връзки, една от тях показва точно какво би трябвало да съдържа електронното досие, предполагам, че много от нещата се припокриват със сегашното. http://www.sargasso.nl/archief/2007/07/18/kstn-kafkas-kinderen-verdwijnen/

Само това е, и аз не аскам да влизам в излишни полемики или да обиждам някого, просто нали форумите са за това - да обменим мнения и да се обогатим взаимно.  Hug

# 153
  • Мнения: 7 914
Питане му е майката, аз съм се убедила, иначе само се тормозиш за неща, за които няма причини в повечето случаи.
напълно споделям мнението ти, Сара, пита се за всичко, каквото не ти е ясно.  Peace

абсолютно съм съгласна с питането и даването на информация.. дори в повечето случаи е лесна за намиране из интернет... ноооо( днес прекалявам с "но"-тата )
аз не винаги се сещам какво да попитам или как да попитам , за да получа информацията.. или как се задават въпроси за нещо което не знаеш, че съществува newsm78
пробвала съм да задавам прости въпроса- получавам прости отговори, питала съм и въпроси съдържащи някаква информация- отговора е бил също доста повърхностен... Rolling Eyes ( имам и  примери, ама ще стане много дълго да се обяснява)
но с удоволствие бих приела съвет - как да задавам въпроси!!!!

отдавна не търся под вола теле, понеже разбрах, че ако ако го търся, ще го намеря, ама трябва и сама да си го нося на гръб ooooh! ooooh! ooooh!

fata morgana
и как ти се предоставя досието да го следиш- дават ти го да го четеш на консултацията или как? Thinking
   bouquet за линка- ще го прегледам много внимателно Hug


# 154
  • Мнения: 1 072
fata morgana, далеч съм от мисълта, че трябва да сме доволни от всичко и да не внимаваме за евентуални проблеми. В края на крайщата, и тук просто работят хора, а хората са... хора, и грешат. И ако не сме ние да си следим нещата, няма кой да ни ги следи. И съм се убедила, че ако не си гониш сам интересите и не си следиш за това всичко да ти е наред, няма кой друг да ти го направи.
Не знам къде ходиш на консултация. Знам, че когато ние записвахме Дани ми споменаха, че освен обикновената, където ходехме ние, има и някаква друга, платена, (не беше скъпо изобщо), но по принцип не правят там нищо различно. Аз бях доволна от нашата, но ако не бях, сигурно щях да се преместя в другата. Може да разпиташ. Защото то си опира до хората в консултацията, процедурите ще са еднакви, да.

Мен също ме притесняват точно изпитите. Имам една колежка, на която дъщеря и завършва тая година и като карахме колела към работата преди 1-2 седмици и тя обясняваше, че учителката и не била много кадърна, но ако си правели сметка да и дадат съвет за по-ниско училище отколкото тя мисли, че заслужава, нямало да стане тая. Та тогава разпитвах и дали е само на базата на последните изпити или на всичко до тоя момент, и тя каза, че по принцип се гледа и през годините как е било, не само последното. Аз не съм от тия майки, дето сядат и "Айде сега тука ще се учиш да пишеш", ама покрай тия истории малко се постреснах.
За мен изводът е: да си следя навреме какво става, без обаче да се притеснявам предварително. Ако се създаде проблем - да не се съгласявам с всичко директно, а да търся и други мнения, и изобщо, да си се боря за моето мнение.

Прочетох линка, който си дала. Наистина звучи обезпокоително, защото представи си, че съм дете на разведени родители, какво, сега ще ме пишат, че не мога да си гледам децата ли? Или, аз съм била в консултацията за съвет за това, че много се караха и биеха децата. Ами сега ми е малко притеснено, че в досието на Дани пише, че е агресивен (какъвто той не е, но и аз не знам дали това е написано), че не приема брат си и т.н. От друга страна... опитвам се да не драматизирам сега.
Улях се,  ще ходим да закусваме.
Приятен ден на всички, fata morgana, изобщо не ти е рязък тона, и изобщо, доволна съм, че стана такава приятна и смислена дискусия Hug

# 155
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Сара,
напълно съм съгласна с написаното от теб.
По отношение на досиетата: не се дават в училище на всеки ( но имаш право в присъствието на ментор) да видиш информация. Причината е, че може някой колега да спекулира с информация, която е поверителна. По принцип родителите са запознати какво пише в тях, защото или е нещо което е свързано с детето им или ако е за наблюдения по време на часовете, то на т.нар. родителски срещи учителите казват тези наблюдения на родителите, за да видят дали детето се държи по този начин и в къщи. 

# 156
  • Мнения: 1 559
Да се похваля и тук Party.Най после теста за бременност показа 2 черти Heart Eyes.Много сме щастливи. Laughing..Доста ще ми стане трудно с 2 звяра,но най много харесвам в себе си това,че ,..искам ли -мога всичко bowuu.Ще се заредя с железни нерви .. Peace
Само незнам как ще летя,на 2 пъти по 10 часа Joy..,нали сме на почивка декември.Ама все ще издържа някак си ooooh!.. Flutter

# 157
  • Мнения: 1 132
Megan, честитооооо  preggo ! Лека и безпроблемна бременност и една сладка сестричка за Елизе, пък ако е братче ще потретите  Wink .
Хайде, слагай лентичка  Grinning


 newsm18 newsm18


# 158
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Честито Megan!

Миленски, тук няма училищни лекари.

# 159
  • Мнения: 7 914
megan79
ИиииииииииИии каква прекрасна новина Party Party Party
 догодина ще си имаме още едно  бебче Party Party
 много се радвам за вас- ще се справиш сигурна съм! Hug Hug Hug


колко точно разлика ще имат децата? newsm78

# 160
  • Мнения: 1 550
Megan, честито и от мен  Hug лека и безпроблемна бременност  bouquet

Миленски, тук няма училищни лекари.
Калинка, какво имаш пред вид newsm78
знам, че в училищата няма лекари (както в БГ). от консултацията ми казаха, че ще го викат на прегледи докато стане на 4 и след това в училище ще са под наблюдение. на мен, обаче, всичко свързано с училище ми е много смътно все още Embarassed

лека вечер от мен  Hug

# 161
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Миленски,
някъде беше споменала за доктора от училище, но такъв на практика няма. Всяко училище има т.нар. zorgteam, който отговаря за децата с проблеми, изготвя планове, когато има нещо ( дислексия, агресивно поведение и т.н.) и ако нищо на място не помогне вика специалисти, които отговарят за повече училища, а не са само към едно.
По отношение на какво се прави ако има медицински проблем( падане, нараняване и т.н.): учителите имат EHBO диплома и оказват първа помощ.
Интересното е, че проверка за въшки в основното училище го правят майки доброволки.

# 162
  • Мнения: 1 559
Момичета благодаря за пожеланията.
 Hug Hug

колко точно разлика ще имат децата? newsm78


Живот и здраве,точно 2 години. Praynig

# 163
  • Мнения: 1 550
Kalinka, благодаря bouquet
това напълно ме устройва. нашите домашни лекари (семейство мъж и жена) са много добри, а тя дори е педиатър. предпочитам за проблеми да се обръщам към тях. те познават още повече Алекс от бебе.

Мегън, 2 години разлика е супер. така и на Елиза няма да и е трудно да приеме новото бебе Hug

лека и ползотворна седмица на всички bouquet

# 164
  • Мнения: 1 072
Това с въшките се оказва голям проблем. В групата на Дани вече два път имаше деца с въшки (познава се по шушляците, които трябва да си слагат на якетата, за да не скачат от яке на яке) и дават и писмо. Смешно е, че винаги в писмото пише "Да имаш въшки НЕ Е СРАМНО!".

Общи условия

Активация на акаунт