Испанска кухня

  • 63 908
  • 167
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 818
Калмари в магданозен сос



Продукти:
9 средни по големина калмари
6 ск.чесън
50 гр. черни маслини без костилки
1 с.л. каперси
200 мл.зехтин/при мен 100 мл./
100 мл.рибен бульон/при мен 200 мл./ или 1 кубче концентриран
връзка магданоз,нарязан на ситно
1 с.л. лимонов сок
1 ч.л. пипер от различни цветове-бял,червен,черен
сол

Приготвяне:
❧Измиваме калмарите,почистваме ги добре и ги нарязваме на пръстенчета.Измиваме ги отново и ги подсушаваме./моите ги почистиха и нарязаха в магазина/
❧Загряваме 50 мл. зехтин/отделяме 1 с.л./,прибавяме калмарените пръстенчета и след няколко минути доливаме рибения бульон/или вода ,в която сме разтворили кубче конц.бульон/
❧Варим около 10 минути на бавен огън.
❧Нарязваме чесъна на фини парченца и го запържваме до златисто в отделената лъжица зехтин.Изваждаме го върху домакинска хартия.
❧Смесваме солта с останалия зехтин,добавяме магданоза,смления пипер,маслините и каперсите.
❧Заливаме калмарите с този сос и оставяме да клокне още няколко минути./Аз сгъстих сосчето с 2 ч.л. нишесте,но вие може да не го направите/
❧Сервираме,като украсяваме ястието с парченцата чесън , зърна от цветния пипер и магданоз.

❧рецептата е от испанско готварско списание ❧

# 151
  • Мнения: 1 818
Зеленчукова паея





Продукти:
400 гр. ориз
1 средна глава лук
2 ск. чесън
2 моркова
300 гр. карфиол или броколи/или от двете
1 тиквичка
1 средна червена чушка
2 твърди домата
200 гр. зелен боб
5-6 с.л. зрял боб от консерва
1 к.л. чер пипер
1 к.л шафран
1 ч.л. червен пипер
800 гр. бульон от варенето на зеленчуците
6 с.л. зехтин
сол,магданоз
❧Продуктите може да замените с каквото имате в повече,количеството им е ориентировъчно.

Приготвяне:
❧Нарязваме зеленчуците-зеленият боб по дължина на дълги парченца,тиквичката,чушката,моркова и лука на кубчета.Чесъна филираме.Карфиола и броколито накъсваме на малки розички.Доматите обелваме и нарязваме на парченца или настъргваме на едрото ренде.
❧Сваряваме зеленият боб в подсолена вода ...,карфиола и броколито добавяме малко по-късно и веднага след това ги изваждаме в студена вода .Отделяме ги настрана.
❧В голяма тава загряваме зехтина/аз използвах скарата,но може тавата да се постави и върху по-широк котлон или специално разширение за тава за паея/.
❧Запържваме лука,чушката,тиквичката,чесъна,моркова .Като омекнат леко сипваме и доматите. Добавяме сварените зеленчуци и зрелия бял боб .
❧Разбъркваме добре,слагаме шафрана,черния и червен пипер ,ориза .Посоляваме и доливаме с топлия бульон от варенето на зеленчуците.
❧Когато ориза набъбне,поръсваме ястието с магданоз и покриваме с фолио да си "почине".


# 152
  • Мнения: 1 818
Пица на охлювчета



по идея на Алисиа Recetario Canecositas

❧Има много рецепти за малки пици ,оформени като охлювчета,но различното при тази пица е,че охлювчетата са слепени и при поднасяне на пицата парченцата се режат на триъгълници.Пълнежа може да е всякакъв...моят беше със сос от домати,лук,чесън и риба тон.

Продукти за тестото:
200 мл.вода
50 мл. зехтин
20 гр. прясна мая а хляб
400 гр. брашно
1 ч.л. сол/аз добавих и 1 ч.л. захар
1 ч.л. риган-по желание
1/2 ч.л.чесън на прах-по желание

❧От посочените продукти замесваме меко тесто,което оставяме да втаса около половин час.Разточваме го на една голяма или две маки кори с.Намазваме  с плънка по желание и завиваме на руло.Режем рулото на парчета с дебелина 3-4 см. и нареждаме в тавичка.Поръсваме пицата с риган и печем в предварително загрята на 200 градуса фурна.




# 153
  • Мнения: 1 818
Солена торта с тортия





Продукти :
1 готова тортия с картофи ,но без зелена чушка
за тортията със спанак-2 яйца,200 гр. спанак,2 с.л. кедрови ядки ,сол,чер пипер на вкус
за тортията с колбас -2 яйца,1/2 ч.ч. печени червени чушки ,колбас -шунка или бекон нарязани на тънко,сол,чер пипер на вкус
4-5 с.л. мазнина
около 300 гр. кашкавал
Продуктите може да замените с каквото имате "под ръка" и според фантазията си  :smile1:

Приготвяне :
❧Тортиите със спанак и колбас трябва да са по-тънички...като омлет...Тигана,в който ще ги приготвяме е с размера на тавичката.
❧Тортията със спанак приготвяме като в горещата мазнина чукваме яйцата и разбъркваме леко с предварително задушения спанак с кедровите ядки и посолваме.
❧Тортията с чушки и колбас приготвяме по същия начин ,като заменяме спанака с другите продукти.
❧На дъното на тавичката в която ще печем тортата слагаме тортията от картофи,наръсваме обилно с кашкавал,след това поставяме тортията със спанак,ръсим отново с кашкавал и накрая тортията с колбас.
❧Поръсваме цялата торта с кашкавал и запичаме във фурната около 10 мин.или докато кашкавала стане златист .

❧Вместо кашкавал пластовете тортия може да залеете със сос Бешамел,приготвен от 1л.мляко,4 с.л. брашно,100 гр.краве масло,индийско орехче
❧Тази торта може  да сервирате и студена,като готовите тортии намазвате с майонеза,а отгоре украсявате с магданоз .




# 154
  • Мнения: 1 818
Фалшиви котлети





Продукти за 4 порции:
600 гр. кайма /смес или телешка
2 с.л. нарязан магданоз
1 средна глава лук
1 жълтък
8 тънки парченца сирене моцарела/или кашкавал
олио за пържене
брашно,яйца и галета за панировката
сол,черен пипер и 8 тръбички макарони

Приготвяне:
❧В купа смесваме каймата,магданоза,жълтъка и нарязания на ситно лук.Подправяме със сол и чер пипер и омесваме добре.
❧Разделяме каймата на 8 топки.Притискаме с длан всяка от тях и поставяме в нея парченце сирене/кашкавал.
❧Оформяме на котлетче.В горната му част поставяме тръбичка макарон.
❧Така приготвени ги панираме ,като първо топим в брашно,разбито яйце и накрая в галета.
❧Сервираме ги със спагети или със салата.

❧рецептата е от испанско готварско списание ❧

# 155
  • Мнения: 1 818
Ориз със заливка / Arroz con costra



Испанско национално ястие от южната част на област Валенсия

Средният ми син винаги се събира с компания в неделните дни...Последната сбирка беше в дома на най-добрият му приятел,който живее до град Елче...Върна се доста въодушевен и веднага започна да ми разказва за едно вкусно ястие,с което са ги гостили...Аррос кон костра...И нали ми е агент Nº1  ....записал рецептата точно...с уточнение ,че в оригиналната има и заек...И така,не ме остави на мира момчето,докато не приготвих и у дома това типично за Елче и околноста оризче.

Продукти:
1/2 кг.ориз
около 50 мл. зехтин
1/2 заек
1/2 пиле
2 бели наденици/около 150 гр./
2 червени наденици /около 150 гр./-chorizo
2 черни/по желание/

В испания т.н. Морсия / Morcilla  се приготвя с лук,ориз и...кръв...оттам идва черният и цвят.В България няма откъде да се намери...предполагам...така че може и да не се сложи
200 гр.сварен нахут - по желание
4-5 яйца
шафран или жълт оцветител за ястия
2-3 обелени и нарязани домата
сол
черен пипер
3 ск. чесън
магданоз
1 л.бульон от пиле
/мащерка/


Приготвяне :
❧Нарязваме пилето и заека на средни по големина парчета,посоляваме ги и ги поръсваме с черен пипер.
❧Запържваме ги до златисто в загрята мазнина,като в тигана сме сложили скилидките чесън,цели.
❧След това,запържваме леко и останалите наденици/без черната/
❧Извайдаме и тях при месото и в същата мазнина изсипваме нарязаните на малки парченца домати.
❧След няколко минути добавяме шафрана /оцветителя/ и ориза и бъркаме така още малко.
❧Изсипваме сместа в тава /Голяма кръгла керамична...като тази /...но аз не разполагам с такава и го направих в голямата тава -Пайера/
❧Нареждаме месото,изливаме сгорещения бульон.
❧Монтираме наденичките около месото и разпределяме наоколо сварения нахут.Поръсваме с нарязан магданоз.
❧Печем в предварително загрята на 200º фурна.
❧През това време разбиваме яйцата и ги изливаме върху готовото ястие.
❧Запичаме още малко до зачервяване на яйцатa


Вижте как приготвя този ориз El cocinero Fiel  :drinks:



# 156
  • Мнения: 65
Crema pestelero
Сладкарски крем

1Л.прясномляко
1 пръ4ка канела
кората на един лимон
220гр.захар
4 жалтъка
80гр.натурално цареви4но нишесте
Слага се млякото със захарта,канелата и кората на лимона да заврят(само да се вдигне и се сваля от котлона да не хване кора млякото).В друг голям съд се разбиват жълтъците.Когато млякото е готово много бавно се сипва към жълтъците при непрекъснато бъркане.Прецежда се през цедка,за да се отделят канелата,лимона и остатъците от жълтъците.Слага се на бавен огън.Нишестето се разбива с малко вода исе прибавя към другата смес.Увели4ава се огъня и се бърка непрекъснато докато се сгъсти(не много гъсто).За да не хване отгоре кора ние слагаме веднага отгоре найлон плътно залепен за крема.Ползва се за торти,пълнежи или само така.
 

# 157
  • Мнения: 1 271
Павка, това е нашият сладкарски крем, който се използва за пълнеж на тортите и пастите.Само че без канелата.Ще го пробвам този с канела, предполагам ще е вкусно.   bouquet Благодаря за рецептата

Габи, моля те имай милост, пускаш прекалено добре изглеждащи манджи и все ме изкушаваш да пробвам...  Heart Eyes

# 158
  • Spain
  • Мнения: 3 750
PAvka golqma blagodarq za receptata - mnogo otdawna 4akam takawa . za6toto recepti w neta mnogo , no az ne se dowerqwam na nepoznati  Mr. Green

# 159
  • Мнения: 1 818
Павка...и аз благодаря...малеее...сега като те засипем с въпроси... няма да се отървеш лесно...   bouquet

# 160
  • София
  • Мнения: 17 592
Я да взема тук да се запиша, че да чета и да се образовам...

# 161
  • Мнения: 1 818
Бунюелос / Buñuelos

Традиционни сладки за ноща на Вси Светии / Todos los santos




Продукти:

❧ 80 мл.олио
❧ 250 мл.вода
❧ 250 гр. брашно
❧ 4 яйца
❧ сол
❧ пудра захар
❧ канела

Приготвяне:

Загряваме водата в подходящ съд,заедно с олиото и солта.Когато заври,сипваме брашното...отдръпваме съда от огъня и бъркаме без да спираме с дървена лъжица,докато тестото започне да се отделя от съда.

Прибавят се яйцата,едно по едно./Процедурата е същата както при приготвяне на пареното тесто/

Загряваме мазнина в дълбок съд на среден огън.

С лъжичка,потопена в топло олио вземаме от сместа и пускаме топчета в сгорещената мазнина...Внимаваме огъня да не е силен...Топките тъкмо изглеждат златисти и готови,когато се надуват...после отново...и отново...Ако огънят ни е силен,ще ги изгорим...

Вече изпържените топчета изваждаме върху домакинска хартия и още топли ги поръсваме с пудра захар и ако желаем и с канела.

Готовите бунюелос се пълнят със сметана,шоколад или крeм.Аз ги напълних с Crema pastelera по рецептата на Pavka.


# 162
# 163
# 164

Общи условия

Активация на акаунт