Инвитро в България или Турция - плюсове и минуси

  • 28 464
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 013
Темите тук са за отделни клиники или например за Турция само и ми се иска да обменим опит и мнения за плюсовете и минусите при ин витро/ИСКИ в България и Турция.

България - плюсове:
- свободна комуникация с лекаря, не са необходими преводи на изследвания и епикризи. Можеш да му се обаждиш по телефона, ако нещо не е ясно;
- възможност за ползване на фонда;
- сякаш по евтино излиза;
- ако намериш точният лекар може да има индивидуален подход;
- пациентът може да си прави вливания и други подобни експерименти с тялото си. В Турция категорично отричат имунологичните фактори.

България - минуси:
- Започвам да имам съмнения, че ембриологията не е на достатъчно добро ниво;
- Ако се случи лекарска грешка шансът лекарят да застане пред теб и да ти каже: "Тук сгрешихме фатално" клони към нула. (Докато в Турция четох за случай в който професорката е признала, че са изпуснали от контрол един хормон. Но не си спомням вече дали са възстановили някаква сума, мисля че да. Парите не са от значение, по-скоро ако знаеш какво се е объркало можеш по-добре да се ориентираш в собствения си случай и какви са подводните камъни);
- Пропускат се важни етапи (лапароскопии) и важни изследвания преди опит. Не се спазват добрите медицински практики;
- Не се търсят причините за неуспех. Обясненията са: лоши яйцеклетки; лоши сперматозоиди, с други думи "няма какво повече да се направи, освен да продължавате да опитвате с инвитро/ИКСИ";
- Няма пълна прозрачност - нямаме пълен достъп до досиетата си, а сме в правото си да имаме копия от всичко, което се пази в нашето досие;
- Някои лекари могат да ти сринат психиката с неподходящи изказвания.

Турция - плюсове:
- По-добра ембриология. По-добри са в тежкия мъжки фактор.
- Има комплексен подход, т.е. оглеждат всичко предварително: тръби, изследвания и т.н. преди да започнат опит.
- Търсят причините при неуспех.
- Директно казват какви са шансовете, но по начин да не засегнат пациента и да не му причинят излишен стрес.

Турция - минуси:
- евентуален проблем с комуникацията, освен ако не владееш английски език + медицинската терминология на английски;
- престой в чужда страна, където не е съвсем мирно;
- изисквания за сключен брак;
- относително по-скъпо е;
- един лекар брои и мери антрални фоликули; друг лекар назначава лекарствата. В следващите дни друг лекар може да мери и брои АФ, т.е. не си само при един АГ. Изпращат на СМС дозите с хормоните, като съм чела за един случай за забавяне на СМСа.

И малко фактология (на база на която са част от изводите): в Щерев ми отказваха лапароскопия няколко пъти, а при прегледа с д-р Тургут той настояваше първо за лапароскопия + хистероскопия. Моето първо лапаро беше неуспешно и лекарите прикриха сериозен гаф. В БГ се сблъсках с липса на конкретни обяснения, дори ме бяха обвинили, че прекалено много съм се била вглеждала в нещата и прекалено много изследвания съм пускала (в предходната ми клиника). Но аз си самоназначих изследвания и излових сериозен патоген в урина, който лекувах.

# 1
  • Мнения: 1 144
Много интересна тема, която с удоволствие ще следя.
Без да съм ходила в Турция все още и въз основа само на прочетено тук и споделено от приятели, мога да кажа, че НАЙ- СЪЩЕСТВЕНОТО, което накланя везните към Турция е качеството на ембриологията там.
Каквито и да са репродуктивните ни специалисти тук, колкото и да имат желание да помагат (някои даже и това не целят), когато ембриологията не е на ниво, всичко отива по дяволите.
Съвсем наскоро попаднах на статия в нета относно броя на сертифицираните ембриолози в БГ. Ами да ви кажа, мисля че бяха около 12. Как тези 12 сертифицирани ембриолози са разпределени из клиниките?

# 2
  • София
  • Мнения: 590
Турция - минуси:
- един лекар брои и мери антрални фоликули; друг лекар назначава лекарствата. В следващите дни друг лекар може да мери и брои АФ, т.е. не си само при един АГ. Изпращат на СМС дозите с хормоните, като съм чела за един случай за забавяне на СМСа.
Да допълня с малко информация. Това е в Мемориал. В Бахчеджи само един лекар отговаря за конкретния пациент от началото до края. Друг е въпросът, дали е минус прегледа при различни специалисти или не.

# 3
  • Мнения: 2 013
viper, къде виждаш преимуществата в това различни лекари да броят и мерят фоликулите? Примерно, че един може да види нещо в тръбата, или друг проблем, а този лекар, който те познава да го подмине. Много е любопитна твоята гледна точка.

# 4
  • София
  • Мнения: 23 165
viper, къде виждаш преимуществата в това различни лекари да броят и мерят фоликулите? Примерно, че един може да види нещо в тръбата, или друг проблем, а този лекар, който те познава да го подмине. Много е любопитна твоята гледна точка.
точно това се случи при мен.
другия лекар виждаше полип, моя лекар не.

# 5
  • София
  • Мнения: 590
Аз лично предпочитам да ме следи един лекар. Пациентка съм на клиника Бахчеджи. Там лекарят е един.
По принцип би могло да е преимущество точно това, което си написала ти: ако единият е пропуснал нещо, другият да го забележи, да обърне внимание, да се дискутира и реагира своевременно.

# 6
  • Мнения: 605
В Турция прегледите са много обстойни. Мери се всеки един фоликул и на монитора можеш да гледаш и ти. Няма значение кой ги мери, мерят ги много обстойно и всичко се записва. Тук докато си се разкрачил и айде трябва да ставаш. След това преди опит се мери дълбочината на матката. Безболезнена процедура, но позволява да се види как да се разположат ембрионите. Това съчетано с трансфера на пълен мехур освен, че предпазва от извънматочни после оказва влияние и за разположението на плацентата. Ама там извънматочни не се допускат защото винаги се проверяват тръбите и матката. Поне аз не съм чула за такъв случай. Ембриологията е на ултра високо ниво. Оплождат почти всичко и после ги отглеждат в много качествени среди. Мемориал е част от американска верига болници. Ако не ме лъже паметта Спешно отделение се развиваше именно в мемориалска болница  Laughing Който не успява тук от първи, втори, трети опит да си събира багажа и да заминава там. Peace На мен ми закъсняха един смс с дозите, но писах и веднага ми върнаха. Понякога забравят, ама ние за какво сме да им напомним.

# 7
  • Мнения: 2 013
Нова Надежда, много ти благодаря за информацията. А СМС-ите с дозите, които получаваш, ти ги изпращат всеки ден или през ден до следващият преглед?
И пак през ден пускаш хормони: естрадиол, LH, прогестерон, нали?

# 8
  • Мнения: 605
Аз ходех през ден или два на преглед. В началото може и през два защото фоликулите започват да растат. Отиваш, първо даваш кръв, после влизаш и започват да мерят. Прегледа е към 15 минути само меренето. След това ти казват как е положението и че следобяд ще получиш смс с дозите. На всеки преглед даваш споменатите хормони.Тъй като там искат да се слагат лекарствата под час, ако до 5 не получиш смс е хубаво да им пишеш. Иначе след прегледа ти казват какви лекарства да си вземеш, защото аптеката е до болницата да не се разкарваш. Просто координаторките не насмогват с смс-ите. Аз като бях имаше пациенти от Русия, Норвегия и афроамериканци.
И да допълня, там всячески избягват хиперстимулациите. Аз не усетих,че ме стимулират. Да бях тръгнала да скачам и да правя кълбета в деня преди пункцията нямаше да имам проблем. Тук още от 8-9 ден ставах като бременна, а втория път беше трагедия. Не знам от дозите ли е, лекарствата ли са по-хубави. Мисля, че ги подбират добре за всеки случай. Там бях само с гонал, тук все с по 2 различни медикамента. Като цяло процедурата там е много по-щадяща за здравето, отколкото са ми личните наблюдения тук. И упойките са по-хубави.

Последна редакция: пт, 22 апр 2016, 17:41 от Нова Надежда

# 9
  • Мнения: 2 013
Нова Надежда, много ти благодаря за изчерпателната информация!  bouquet

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 362
Аз също мога да споделя моя опит от Турция след 3 неуспешни опити тук с Нова Надежда бяхме по едно и също време там.
Обстоен първичен преглед -не съм имала проблем с превода на документите
Назначени изследвания нови и нова цветна снимка след всичко документацията беше прегледана и тогава ми разрешиха опит.Не съм имала проблем с комуникацията кординаторките са на ниво и най вече хора бяха до мен в залата по време на пункцията и трансфера както и при срещата с ембриолога.Прегледите са през два дена доволна съм от отношение ,да преглеждат те различни доктори но при мен беше само 2 пъти основно ме следеше един знам ,че професорката после ги събира и всеки един пациент и досие се разглежда на оперативка.Получавах смс на време с изключение на един път за 17 дневен престой.Другото което е лекарствата там са по евтини от тук и не бих казала че там излиза по скъпо 10000лв с хотел,процедура,лекарства,шопинг и други глезотии даже може и 9000лв да ми е излезнало грубо казвам,като не бях на малки дози защото имам намален резерв за ембриологията нямам думи на много високо ниво.Престоя ми беше повече от прекрасен с прекрасни хора има доста семейства от България.Другото което е има пациенти от цял свят ,за обстановката и отношението просто на много високо ниво.Първи опит за сега успешен дай боже през юли да гушна нашата принцеса.

# 11
  • Мнения: 2 013
kalpazankak, благодаря ти! Дано да изкараш една лека бременност с най-прекрасния финал!  bouquet

А ако комуникирам с тях директно на английски? С д-р Тургут си говорихме директно. Дали това е по-добрият вариант - да се оправям сама с лекарите. (За съжаление по неволя научих и медицинските термини на английски език, така че и по отношение на терминология съм ок).

Инжекциите пак сам трябва да си биеш, нали?

А може ли сама жена да се разхожда в Шишли (квартала на Мемориал)? (Аз имам лош опит с нахални мъже в чужбина, при това няколко пъти и съм бъзлива).

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 362
Това за езика ти си прецени, ако не Севда е насреща ако нещо не можеш да се оправиш.Аз бях целия престой с мъжът ми , той ми биеше инжекциите, но не е сложно аз мисля че и сама ще се справиш през деня спокойно можеш да се разхождаш дори и сама в предвид обстановката в момента в района на хотела.Излизала съм и сама да пазарувам.

# 13
  • Мнения: 882
Привет, момичета!  Hug И аз се записвам да следя темата. Засега съм с 2 неуспешни опита в БГ и започвам да се замислям дали да не пробваме в чужбина.

Искам да попитам момичетата, правили опити в Турция, колко време прекарахте там? От 1 ден на цикъла до трансфера? Или се ходи по-рано и се остава до теста? А с предварителните изследвания как стоят нещата?

# 14
  • При вещиците
  • Мнения: 1 453
Негативи в България:
- никой не се сети да ми направи лапароскопия и бях на хормонална терапия за забременяване, защото съм нямала проблем ( това е когато едно светило преглеждаше)
-правене на инвитро при наличие на хидросалпингс ( това е друго величие)
-скъпи лекарства и лоша стимулация= разбито здраве
-като пациент с ИР един опит излиза 7-8000 лв (спя си в къщи), а по фонда ... щеше да ми коства да си остана заблудена цял живот
Резултат: 4 опита=0 дори ЧХГ 1 не видях. Съвет: възраст+ИР= донорска Я
Положително в България:
- перфектно отстраняване на тръбите без остатъчна тъкан
Негативите в Турция:
-ще си помисля
Положителното в Турция (Мемориал)
-персонален подход ( викат те според състоянието ти и нуждите)
-преглед от различни лекари всеки път ( като напатила се от самозабравили се лекари за мен това е правилна политика), един пациент-много глави го преглеждат-решения се взимат групово ( затова се изчакват решенията и се изпращат на смс)
-абсолютна точност, коректност и уважение към теб като Човек
-много евтини и (май) по-качествени лекарства  ( нямаше подуване, отичабе и нервност като всички останали стимулации)
- нормални цени за високото качество на работа-изненадааааа 7500 лв с път, хотел за 20 дни, лекарства, изследвания, пункция и трансфер
-безпроблемна комуникация ( а даже не съм превела 1 документ)
-чист и уреден град, зареждащ с положителни емоции.
-и още много други
Резултат: 19 Я, 17 годни, резерви в хладилника и 1 бебе
Няма да се впускам в полемики дали е толко опасно в Истанбул само защото е в Турция или чужда страна.

Общи условия

Активация на акаунт