Здравословно хранене и рецепти

  • 21 373
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • MI
  • Мнения: 11 868
Зехтинът е ненаситена мазнина.

Нали проблемът бяха наситените мазнини? Поне според СЗО и обикновените лекари. Всъщност за зехтина казват че намалява лошия холестерол и е силен антиоксидант.

По темата - много плодове и зеленчуци, риба, хляб и паста от твърда пшеница. Месо с мярка. Сладкиши - приготвени от мен и по възможност по-леки, само на закуска. Напоследък се мъча да готвя повече бобови растения, те ми липсваха.

Love!, открих че в комбинация с определени зеленчуци бобовите не образуват газове. Ако те интересува ще ти дам повече инфо  bouquet И аз имам такъв проблем, но не е от непоносимост при мен, а по-чувствителен стомах и излекуван, но напомнящ за себе си колит...

Последна редакция: чт, 21 апр 2016, 15:30 от nelig

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 21 728
открих че в комбинация с определени зеленчуци бобовите не образуват газове. Ако те интересува ще ти дам повече инфо  bouquet ..
Би ли дала инфото тук. 
И без да има проблем със стомаха, предполагам газовете всеки би искал да си ги спести.  Crazy

# 32
  • Мнения: 3 743
открих че в комбинация с определени зеленчуци бобовите не образуват газове. Ако те интересува ще ти дам повече инфо  bouquet ..
Би ли дала инфото тук. 
И без да има проблем със стомаха, предполагам газовете всеки би искал да си ги спести.  Crazy

И аз се присъединявам към тази молба Praynig
За мен накисването и покълването донякъде намаляват този проблем Peace

# 33
  • MI
  • Мнения: 11 868
Не исках да спамя ако никой не го интересува  bouquet

И при мен накисването е задължително, иначе никакви зеленчуци не помагат. В общи линии всичко от фамилията на цикорията помага, както и броколи. Вари си се нормално боба, лещата или каквото сте избрали, отделно за две-три минути се потапя във вряща вода зеленчука (да не се превари, само да омекне) и се добавя в супата 2-3 минути преди да изключите котлона. И на вкус повече ми харесват така бобовите. Дори ММ няма проблеми с боба приготвен така, преди не искаше и да чуе за никакви бобови освен леща и то в крайни случаи. Е, и сега лещата я предпочита с наденица, но поне и всички други бобови прояде  Crazy

# 34
  • Мнения: 49
A някой знае ли как може да се приготви селъри?  Simple Smile

# 35
  • MI
  • Мнения: 11 868
A някой знае ли как може да се приготви селъри?  Simple Smile

Ами то си е целина, тук основно такава има  newsm78 Аз си я ползвам като нормална целина, но може и пълнена да се прави, защото са й по-големи стъблата. С кайма се пълни, малко пармиджано, яйце и галета - нещо като смес за кюфтета се получава, и всяко стъбло се пълни и пече. Играчка е, но е вкусно.

# 36
  • Мнения: X
Благодаря , за бобовите.     bouquet
Аз така или иначе не съм им кой знае какъв фен.....но пък домашните ги ядат, така че ще се възползвам.


# 37
  • MI
  • Мнения: 11 868
Благодаря , за бобовите.     bouquet
Аз така или иначе не съм им кой знае какъв фен.....но пък домашните ги ядат, така че ще се възползвам.


Моля  bouquet И аз не обичах въобще, после почнах да се интересувам от по-здравословно и балансирано хранене и открих, че май само те ми липсват и така малко по малко свикнах и ми харесаха Simple Smile

# 38
  • Мнения: 3 743
И аз благодаря за бобовите. У нас присъстват често в менюто Mr. Green

# 39
  • MI
  • Мнения: 11 868
Дайте някакви по-различни рецепти с бобови? Да разнообразим малко менюто.

# 40
  • Мнения: 3 743
Аз ето тук си споделям менюто, в което често присъстват всякакви бобови Mr. Green: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=917870;topicrefid=20

Варианти
- освен цели като яхния, като брашно след сваряване в кухн. робот
- на сос от рода на хумус
- за сгъстяване на ястия отлично служат
- в десерти (пак на брашно)
- като плънка в разни омлети, сушита  Crazy
- даже съм виждала и рецепта за бобово мляко Joy, аз опитах веднъж, но не останах очарована, въпрос на вкус  Wink http://www.oatmealwithafork.com/2013/04/22/dairy-free-nut-free-vanilla-bean-milk/

нехранителна употреба: с малко сусамов тахан смесен нахутът може и като пластелин да се ползва от децата

тук имам доста идеи бобови, но са от английски източници повечето: https://www.pinterest.com/search/my_pins/?q=bean

# 41
  • Мнения: 5
Хора, за да се нарече едно хранене здравословно, то трябва да бъде балансирано и най-важното да донася на тялото нужните му вещества не само за оцеляване, но и за пълноценност на организма-умствена, физическа и т.н. За да функционира добре едно тяло се нуждае от въглехидрати, фибри, белтъчини и дори мазнини. Ако премахнем зехтина или бобовите растения, ограничаваме организма си от нужните му мазнини и фибри, например.   Thinking Дайте, когато говорим за здравословно хранене, да аргументираме малко отговорите си, а не айде да не ядем зехтин, щото бил вреден, нищо, че хората по средиземноморието имат значително по-дълъг животи това май се дължи на прясната морска храна и на зехтина. Или айде да не ядем боб от 2 лв, а да ядем киноа от 8, щото има 2 гр повече фибри на 100гр.  newsm78 или един беше, не си спомням.

# 42
  • MI
  • Мнения: 11 868
Скрит текст:
Хора, за да се нарече едно хранене здравословно, то трябва да бъде балансирано и най-важното да донася на тялото нужните му вещества не само за оцеляване, но и за пълноценност на организма-умствена, физическа и т.н. За да функционира добре едно тяло се нуждае от въглехидрати, фибри, белтъчини и дори мазнини. Ако премахнем зехтина или бобовите растения, ограничаваме организма си от нужните му мазнини и фибри, например.   Thinking Дайте, когато говорим за здравословно хранене, да аргументираме малко отговорите си, а не айде да не ядем зехтин, щото бил вреден, нищо, че хората по средиземноморието имат значително по-дълъг животи това май се дължи на прясната морска храна и на зехтина. Или айде да не ядем боб от 2 лв, а да ядем киноа от 8, щото има 2 гр повече фибри на 100гр.  newsm78 или един беше, не си спомням.
newsm10

# 43
  • Мнения: X
Е, ако мотива е Фибри, хич не е задължително да се ядат бобови....    Grinning
Фибри имат плодовете и зеленучите също, пълнозърнестия хляб, ама истинския, не този в магазина, кафевият ориз....Не отричам бобовите, просто не са единствените доставчици на фибри.

# 44
  • MI
  • Мнения: 11 868
Не е заради фибрите, а заради протеините.  Peace Неслучайно са наричали преди бобовите месото на бедните...

Общи условия

Активация на акаунт