Здравословно хранене и рецепти

  • 21 371
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте! Ще се радвам ако споделите здравословни рецепти, начини на здравословно приготвяне на храните, като например с какво замествате олиото и други трикчета!

Последна редакция: чт, 07 апр 2016, 09:01 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 5
Здравей, благодаря ти за темата, наистина има нужда от такава тема. Аз мазнина почти не слагам в храната, за печене използвам предимно хартия за печене и гледам  с мазнина въобще да не готвя

# 2
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
И аз готвя без мазнина. Добавям накрая. А и зехтинът ни е собствено производство.
Много е важно да се готви буквално преди самото ядене. Тук се научих да готвят именно така,а не от днес за утре. Налага ми се да приготвя понякога и нещо от по рано,но избягвам,когато мога.

# 3
  • Мнения: 309
Някой може ли да сподели хубава рецепта за риба или месо, приготвена в уред за пара?

# 4
  • Мнения: 2 235
Когато пека някакво ястие, използвам зехтин; ако запържвам нещо - масло (или олио), защото при пържене зехтинът губи полезните си свойства.
Винаги използвам Extra Vergine.: )

Като хитринка за здравословно приготвяне на храната имам специален метод за варене на картофи:
Обелвам и измивам хубаво картофите преди варенето, като водата не трябва да ги покрива изцяло (около 2,3 пръста). След като заврат, котлонът се намаля на значително по-ниска степен (капакът не се отваря), като по този начин картофките се варят на пара. Така се запазват полезните им свойства. Simple Smile Сокът от водата също е много полезен, особено ако имате проблемен стомах, дори - язва.: ))

# 5
  • Мнения: 5
moonika 1 средно голям морков, 1 малък пресен картоф, малко броколи, 1 филе скумрия. Слагаш картофите и моркова първи да се готвят около 15-20 минути или докато картофа поомекне в (зависи какъв по големина е той) след това добавяш броколите и вариш още около 5 минути, след което добавяш рибата и вариш още 5 минути. Това е бързо и много вкусно ястие.  chefАко рибата е прясна, може и по-малко време да я вариш, всичко зависи от предпочитанията, но внимавай, няма по-лошо нещо от преготвена риба.  #Crazy

# 6
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
Някой може ли да сподели хубава рецепта за риба или месо, приготвена в уред за пара?
не съм правила,но съм виждала в разни програми телевизиви как се риготвя, рибата се чисти и се слага в съда. Отделно се правят сосове и гарнитури по желание и вкус. Решето е около 10/15 минути.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
Сьомга на пара съм си правила-поръсвам я с подправки-сол и черен пипер, малко зехтин и това е.

Пилешки филета - пак така, но+ малко мащерка и риган.

На мен са ми много вкусни на пара.

# 8
  • Мнения: X
Здравейте! Ще се радвам ако споделите здравословни рецепти, начини на здравословно приготвяне на храните, като например с какво замествате олиото и други трикчета!
Олиото със зехтин.Екстра върджин за ястия, нефилтриран за салати.
Изхвърлила съм засега всякакви зърнени, бобови и картофи на min., домашни млечни продукти, домашно месо, никакви "храни" в пакетчета и произведени някак си.
С една дума, пазарувам продукти и приготвям храната в къщи.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 477
Ползвам зехтин, хляб гледам сама да си меся с брашно от Лимец, сладкиши и паста пак домашни гледам да правя, всички бульони и смесени подправки - тип пикантина са пълни с боклуци.  Никакви колбаси или само домашни. Пържа само риба в къщи, всичко останало на фурна или грил тиган. Никакъв кетчуп, майонеза или други готови сосове. Газирано и сокове не купувам от години. Даже домати купувам само цели или кубчета - не пюре. Общо взето чета етикетите.
Като видя реклама на кренвирши и вафли по ТВ ми се изправя косата.
Сега се опитвам да ям мед и сусамов тахин вместо шоколад  Embarassed
Също така ежедневната консумация на месо не е полезно, като цяло домашна кухня.
А.. и в манджите по възможност без брашно.

За рецепта: правя си закуски тип корни - овесени ядки, трици, сурови ядки, сушени боровинки, стафиди и др. Масло и мляко зя спойка,  мед за сладост, може малко черен шоколад нарязан. Пече се на слаба фурна по леко зачервяване. След като изстине го нарязвам и съхранявам в хладилника.
Според мъжа ми всичко полезно е гадно, но тази рецепта го опроверга Peace

# 10
  • Мнения: 309
Благодаря за предложенията, риба звучи добре. Но кога се овкусява с подправките и зехтина, по време на готвенето или след това? Чувала съм, че може да се слага и във фолио, увита с разни неща и пак в уреда на пара, но не зная точно технологията.

# 11
  • ❌❌❌
  • Мнения: 779
"Здравословно" и "зехтин" в едно изречение... Laughing Както казва един приятел: "със зехтин бих си намазал някоя синина, а с олио бих си смазал веригата на колелото... даже и това няма да направя" Mr. Green

Зехтинът е ненаситена мазнина. При разграждане става на токсинки. Mr. Green

# 12
  • Мнения: X
"Здравословно" и "зехтин" в едно изречение... Laughing Както казва един приятел: "със зехтин бих си намазал някоя синина, а с олио бих си смазал веригата на колелото... даже и това няма да направя" Mr. Green

Зехтинът е ненаситена мазнина. При разграждане става на токсинки. Mr. Green
Сериозно?     Laughing
Интересно как гърци, италианци, испанци, французи не са се затрили от лицето на Земята все още....    Mr. Green   зехтинът е основната им използвана мазнина.
И оо, интересно, но средиземноморската диета не е ли обявена за най-здравословната в света?     Grinning

# 13
  • ❌❌❌
  • Мнения: 779
Чудесен аргумент. Обмислям да изпробвам слънчевото хранене! Laughing

То и българите ядем сланина, кренвирши, пастет, пушени канцерогени, пием в несвяст безалкохолни напитки, разтворими степчета, бульони (концентрирана лой), маргарини, а някои още пържим в мас и т.н. и т.н. Ама и ние не сме се затрили като нация... Sunglasses

# 14
  • Варна
  • Мнения: 18 000
Защо всички  мазнини се обявяват за вредни по условие? newsm78

Чудесен аргумент. Обмислям да изпробвам слънчевото хранене! Laughing

Слънцето има вредни лъчии, не знаеш ли? Grinning

Общи условия

Активация на акаунт