Отново за правописа

  • 25 858
  • 558
  •   1
Отговори
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Този път обаче не за очевадните, грубите и смехотворните грешки, за които си има 50 и нагоре май теми. Искам да запитам по-скоро за тези пропуски, които откриваме в текстове с претенция за култура и грамотност. Съвсем наскоро четох в една група във Фейсбук изказване на редактор, в което (без въобще да съм се старала) открих една особено груба и десетина дребни, но набиващи се в очи грешки. И това от човек, чиято професия изисква владеене на родния език. Въпросната група е за четящи хора, а блика от бисери в нея. В Мамма-та- същото. Километрични постове, информативни, поучителни, нравоучителни, а се чудиш къде започва и къде свършва изречението, пълни членове по допълненията, запетайки никнат на най-неочаквани места и липсват на очакваните, изречения започват с малка буква, и т.н., и т.н.
Та въпросът ми е простичък- възприемате ли сериозно повърхностно написан текст? Не грубо неграмотен, просто не достатъчно добър. Аз лично все по-често забелязвам, че ми е трудно. Вярно, че и печатната продукция на България вече е далеч от очаквания стандарт, но след като там ме дразни, ми е непосилно да съм непукист и в блогове, форуми, чатове и т.н.

(Понеже ми е ясно какъв тип включвания ще има, да кажа отсега- не претендирам за абсолютна грамотност и правя грешки. Така че- темата не е за обсъждане правописа на авторката Peace)

# 1
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Не, не мога да се насиля да възприема сериозно текст, написан с правописни и смислови грешки. Просто спирам да се интересувам от това, което е написано. Особено на места, претендиращи за сериозни източници на информация.... Stop
Затова са ми много интересни някои родителски изказвания, че за тях не било никак важно децата им да владеят добре български, понеже те щели да живеят и работят в чужбина.... Хубаво де, ама ще им се наложи да напишат един е-мейл или да проведат важна кореспонденция с България - кой ще ги приеме на сериозно?! А и винаги си личи кой бърка от неграмотност и кой е позабравил лексиката просто.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Вадят ми очите грубите грешки само.  Peace
Все пак не съм завършила филология , а и да бях , пак нямаше да  имам претенции за незначителни грешки . А да не говорим , че може и да не ги видя !  Wink

# 3
  • Мнения: 4 199
Интересна логика на тези родители, Кафе. Щом бъркаш родния си език, ще бъркаш и другия.
Много ми се набиват на очи подобни грешки, както писмени, така и вербални, преди седмица даваха интервю с Цв. Цв. сто пъти повтори переспектива, ако бях на водещата бих го апострофирала. И да, каквото и да се казва, грамотността е важна.

# 4
  • Мнения: 559
Изречение започващо с И....хммм Wink

# 5
  • Мнения: 337
Трудно ми е да възприема сериозно текст с грешки. И ако става въпрос за нещо, написано във форум или фейсбук, то може лесно да бъде подминато, но какво да правя, когато учебникът по една от най-тежките ми дисциплини изобилства от правописни, печатни и пунктуационни грешки Tired.

# 6
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Изречение започващо с И....хммм Wink
Цитирай ми правило, според което е забранено Wink.

# 7
  • Мнения: 559
Ще преглътна текст написан добре смислово, но с някоя друга грешка, обаче много ми е трудно да преглътна напъните на някои хора да са по-по-най ... Mr. Green

# 8
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Охх, Трой, бих казала, че си ми липсвала, но чак толкова не мога да се напъна Laughing

# 9
  • Мнения: 559
от много напъване взе да получаваш халюцинации  Joy

# 10
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Тази дори и в тема за правопис намери начин да пръска дребна злоба, уникална е. И то още на първа страница!

# 11
  • Мнения: 2 457
Вадят ми очите грубите грешки само.  Peace
Все пак не съм завършила филология , а и да бях , пак нямаше да  имам претенции за незначителни грешки . А да не говорим , че може и да не ги видя !  Wink
+1  Peace

# 12
  • Мнения: 559
Тази дори и в тема за правопис намери начин да пръска дребна злоба, уникална е. И то още на първа страница!

Не прехвърляй собствените си недостатъци на другите  Laughing
И да, смешни ми са такив напъни да се направим на виж ни колко сме велики, обаче не ми обръщайте внимание, че и аз имам грешки ....

# 13
  • Мнения: 9 991
Пълни глупости , твърде грамотно се казват и обратното . Не ми е критерий .  Peace Да си грамотен , не значи да си умен и адекватен за жалост и обратното .

# 14
  • София
  • Мнения: 1 340
Пълни глупости , твърде грамотно се казват и обратното . Не ми е критерий .  Peace Да си грамотен , не значи да си умен и адекватен за жалост и обратното .

Аз не разбрах  Rolling Eyes

Със сигурност не бих възприела сериозно текст с грешки. Толкова често вече се срещат, че понякога започвам да се съмнявам в моите знания. Аз също правя грешки. Срам ме е, но нямам претенциите да пиша статии, книги или някакви сериозни неща.

Общи условия

Активация на акаунт