Вълчи апетит към сладко-как да го спра?

  • 10 022
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 460
сигурно задавам безумен въпрос,но напоследък не знам какво става с мен.и друг път съм имала периоди в които ми се яде сладко, но сега този период продължи доста дълго- от близо месец и половина- два, разбирам да ми се дояде сладко,ама като хапнат нормалните хора се чувстват удоволетворени, а аз след три часа да не говорим, че се случва и през нощта търяс пак сладко. как да се спра? диета ли и да е, период ли е,не знам, но и знам че килцата си личат.има ли други като мен?

# 1
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 760
а  захарта изследва ли си?

може.. да доведе до диабет..
 

# 2
  • Мнения: 460
не, не съм я изследвала,но защо пък захарта да изследвам?

# 3
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 760
Ми.. моята комшийка беше така. Ръчкаше ме постоянно по нощите да  я придружа до денонощния за сладко. Докато един ден не ми цъфна ревейки на вратата със изследвания ,че  е с диабет тип 2..

# 4
  • Мнения: 22 867

Уф, и аз напоследък съм като ламя на сладкото. Изследванията са ми наред, но някъде из нета прочетох, че налитането на сладко било признак за  емоционална неудовлетвореност......Е, и това го има, ама не ми е чак болка за умирачка, дребни неща са. Понеже и друг път съм имала такива периоди, чакам да ми мине! Grinning  bouquet

# 5
  • Мнения: 9 991
Захарта , секса и слънцето стимулират отделянето на ендрофин , хормона на щастието . Компенцирай с разхотни са слънце,
Скрит текст:
секс
и плодове от които ще си набавяш плодова захар ,от която не се  дебеле. Захарта и пристастява .

# 6
  • Мнения: 46 562
Захарта и пристастява .

Според мен точно това е при нея.
Колкото повече ядеш, толкова повече ти се яде.

Просто го спираш и след време ще изчезне.
Което не значи хич да не ядеш, просто не през няколко часа. Яж да кажем в събота - еди какво си количество и не си купувай повече. Като няма около теб ще се чувстваш по-добре.

# 7
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Ми.. моята комшийка беше така. Ръчкаше ме постоянно по нощите да  я придружа до денонощния за сладко. Докато един ден не ми цъфна ревейки на вратата със изследвания ,че  е с диабет тип 2..


А други оплаквания имала ли е или само глад за сладко? newsm78

# 8
  • Мнения: 18 576
Храниш ли се пълноценно (балансирано)? Неистов глад за сладко може да има и когато организмът има нужда от въглехидрати. Което не означава да омахваш един хляб на ядене. Но някой път и малко въглехидрат носи чувство на ситост часове наред.

# 9
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 760
Залитания сутрин след ставане, подкосяване на краката .. Много жажда за вода, все ненапита..

# 10
  • Мнения: 9 991
И аз ям мног сладко , скоро унищожих 2 пакета от големи вафли боровец , така съм се напомпала , сега го спирам сладкото .Но аз нямам проблем да не ям , компенсирам с плодове , които също много обичам . Като ям сладко по-скоро се глезя . Също никога не се яде сладко на гладно , че няма насищане , а като десерт може да си позволиш вафла примерно или каквото си обичаш. От дете съм мършава и няма да забравя, как в комунизма нямаше нищо по магазините, бяхме се преместили в нов квартал и там имаше сладкарница в който имаше от любимия ми сладолед постоянно . Ядях на ден по 2 за няма и 2-3 месеця лятото и напълнях трайно  Confused Шоколад и хубва фигура не вървят ръка за ръка.Но съм жиждала хора не ядат нищо и изяждат пакет вафли или 2 сладоледа Босс и се чудят защо не слабеят.  Crazy

# 11
  • Мнения: 6 346
Това е типична хипогликемия - ядеш сладко, инсулинът ти скача, за да овладее кръвната захар - успява да я овладее, т.е. да я смъкне, но прекалено много, от което ти пак огладняваш, и то точно за сладко, защото захарта ти е прекалено ниска. Така се влиза в порочен кръг. Възможно е вече да имаш инсулинова резистентност, а може наистина да имаш и диабет втори тип. При всички положения решението на проблема е да си наложиш да спреш сладкото. Трябва воля за тази работа, но е за хубаво. А за да не ти се яде сладко, яж повече месо, сирене, масло, яйца, зеленчуци, ядки (не налитай на фъстъците и кашуто обаче). Плодовете също не са ти приятели, особено ако изяждаш големи количества. Те също съдържат захар - точно същата, каквато има и в захарницата (глюкоза + фруктоза).

# 12
  • Мнения: 3
А може ли домашно сирене?

# 13
  • Мнения: 6 346
Защо да не може домашно сирене? newsm78

# 14
  • Мнения: 4 199
Винаги съм била така - не знам да има ден да не хапна нещо сладко, само модификацията му е различна - шоколадово, тестяно, сладолед и прочие. Захарта ми е на горна граница. Опитвала съм да не ям - веднага отпадам и не си чувствам краката. Но аз съм така с години вече, не е спонтанно при мен. Най-страшно става разбира се, преди цикъл.

# 15
  • Мнения: 3
И аз съм така ,понякога имам чуството че не мога да спра да се тъпча със сладичко.

# 16
  • Мнения: 18 576
Това е типична хипогликемия - ядеш сладко, инсулинът ти скача, за да овладее кръвната захар - успява да я овладее, т.е. да я смъкне, но прекалено много, от което ти пак огладняваш, и то точно за сладко, защото захарта ти е прекалено ниска. Така се влиза в порочен кръг. Възможно е вече да имаш инсулинова резистентност, а може наистина да имаш и диабет втори тип. При всички положения решението на проблема е да си наложиш да спреш сладкото. Трябва воля за тази работа, но е за хубаво. А за да не ти се яде сладко, яж повече месо, сирене, масло, яйца, зеленчуци, ядки (не налитай на фъстъците и кашуто обаче). Плодовете също не са ти приятели, особено ако изяждаш големи количества. Те също съдържат захар - точно същата, каквато има и в захарницата (глюкоза + фруктоза).

И въглехидрати само от зеленчуци, нали Stop Ти от къде излезе - от нисковъглехидратната или безвъглехидратната?

# 17
  • Мнения: 6 346
Цитат
Винаги съм била така - не знам да има ден да не хапна нещо сладко, само модификацията му е различна - шоколадово, тестяно, сладолед и прочие. Захарта ми е на горна граница. Опитвала съм да не ям - веднага отпадам и не си чувствам краката. Но аз съм така с години вече, не е спонтанно при мен. Най-страшно става разбира се, преди цикъл.

Ами, това отпадане ще трае малко и ще мине. Номерът е да се предотвратяват тези хипогликемични кризи, а това става с неядене на сладко и на бързи въглехидрати. Иначе се получава същото като при наркоманите (то и това си е наркомания, но в случая зависимостта е от захарта): опитват се да спрат наркотика, получават абстинентни симптоми, решават да "послушат тялото си" (то крещи за наркотик) и си взимат поредната доза ooooh! И вашата работа със сладкото е същата. И решението на проблема е като за наркоманите - спиране и никакво почване пак. Трябва воля отначало, но няма как иначе.

Попи, зеленчуците СА въглехидрати, но просто няма да причиняват хипогликемии, както става с плодовете, ако се прекалява с тях, и както става със сладките храни и с тестеното.

# 18
# 19
  • Мнения: 6 346
И аз съм така ,понякога имам чуството че не мога да спра да се тъпча със сладичко.

Ами, това според теб дали е здравословно? ooooh! Щом не можеш да спреш, значи имаш проблем - нарича се зависимост или наркомания. В този конкретен случай в основата е повишеният инсулин. Но не може да се кара вечно така, защото рано или късно се стига до диабет.

# 20
  • Мнения: 3
Дааа,и от днес смятам тази своя зависимост да я превъзмогна.Надявам се да успея.

# 21
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Значи е мит твърдението,че от сладко не можеш да си докараш диабет? Crazy

# 22
  • Мнения: 18 576
Попи, зеленчуците СА въглехидрати, но просто няма да причиняват хипогликемии, както става с плодовете, ако се прекалява с тях, и както става със сладките храни и с тестеното.

Не, не са, защото за да си набавиш някакъв минимум въглехидрати от тях трябва да изяждаш 2 кг. на ден. А процесът на усвояване от тях хубаво е бавен, но това също може да е предпоставка за хипогликемия, знаеш ли?

Това преекспониране с термина хипогликемия и инсулинова резистентност напоследък ми е непонятно. Написало момичето, че изпитва глад - ти пишеш, че има хипогликемия. Хубаво, но хипогликемията освен глад има още 20 неприятни симптома. И при истинска хипогликемия питай някой диабетик дали хапва един морков или един бонбон  Wink

Не казвам, че състоянието на авторката е нормално, нито че е невъзможен здравословен проблем, но размятането на диагнози, особено прочетени в темите за отслабване, не е коректно.

# 23
  • Мнения: 336
wild poppy, не става въпрос за раздаване на диагнози, а за опит да се обясни механизма за вълчия глад за сладко. Скоковете в инсулина в резултат от прекомерното ядене на слядко са доказани, ккато и тяхната нобвързаност с "фалшивия" глад. Cioccolata е права - решението е сладкото просто да се спре, за да се спре и порочния кръг: захар-висок инсулин-много ниска захар-глад за сладко-още повече захар-още по-висок инсулин и така до безкрай.

Разбира се че безконтролното ядене на сладко може да доведе до инсулинова резистентност, до хиперинсулинемия и диабет. Това че на теб ти е досадно да четеш за това или ти се струва преекспонирано си е твое мнение. Много хора страдат от някое от тези състояния без дори да знаят или знаят, но подобно на теб омаловажават последствията и рушат здравето си.

# 24
  • Мнения: 18 576
Хипогликемия е диагноза и е доста сериозно състояние, и това, че ти се хапва сладко след като преди 2 часа си ял сладко, не е хипогликемия. Не съм казала, че прекомерно ядене на сладко не може да доведе до нея или до диабет. Написах, че има още симптоми освен чувството на глад. И че при състояние на хипогликемия изяждането на един зеленчук няма да помогне.

# 25
  • Мнения: 9 991
Кога се скарахте не разбрах . Нека момичето си направи изследвания , защото тук освен да имате кристална топка , не виждам как ще знаете . Може и лакомия да е .

# 26
  • Мнения: 336
Хипогликемия е диагноза и е доста сериозно състояние, и това, че ти се хапва сладко след като преди 2 часа си ял сладко, не е хипогликемия. Не съм казала, че прекомерно ядене на сладко не може да доведе до нея или до диабет. Написах, че има още симптоми освен чувството на глад. И че при състояние на хипогликемия изяждането на един зеленчук няма да помогне.

Аз те разбрах   още от първия пост, отговорих ти само защото написаното от теб поставя под съмнение генералният съвет на Cioccolata за спиране на сладкото, който си е съвсем на място.

Разбира се че интернет не е място за поставяне на диагнози, за това съм съгласна стебе. Но човек трябва да може да отличи важното за него, а тъй като спора се пренася на по-други нива (хипогликемии, хиперинсулинемии и други сложни думи) човекът задал въпроса се обърква и не зане на какво да вярва. А в крайна сметка човек пише в темата на някого за да му помогне доколкото може.

# 27
  • SA
  • Мнения: 3 196
Добре де, но когато някой като описва апетита си като "вьлчи", това обикновено не означава, че просто след 2 часа му се "похапва" сладко, нали?
Вьлчи апетит означава неудьржимо да ти се яде нещо, да се разтрепериш чак от глад, нали така? Авторката на темата може да уточни, разбира се, дали това е имала предвид.
Но принципно подобни пристьпи на глад за сладко биха могли да се дьлжат на резки колебания в крьвната захар и инсулина ( без това задьлжително да е свьрзано с истинска хипогликемия, според общоприетите дефиниции за такава), след ядене на големи количества захар. Това мисля е всеизвестен факт.

Последна редакция: вт, 13 май 2014, 14:44 от kameloth

# 28
  • Мнения: 6 346
Хипогликемията на диабетиците е малко по-сериозно нещо - стойностите са по-ниски. И при тях причината е, че са прекалили с инсулина, ако са инсулинозависими. А ако не са инсулинозависими, значи просто са си хапнали прекалено много въглехидрат, инсулинът им е скочил и е смъкнал захарта рязко до ниски стойности. Тогава наистина "първа помощ" е да хапнеш бърз въглехидрат. Но по-важно е по-нататък да се направи така, че въобще да не се стига до такива резки спадания на захарта (хипогликемии). А това става точно с избягване на високовъглехидратните храни, защото именно от тях скача инсулинът. Тези храни са тестено, сладкиши, големи количества плодове. А на човек с ИР дори един банан може да му подейства като парче торта. И определено е възможно дори за диабетиците да овладеят кръвната си захар и инсулина, ако се хранят нисковъглехидратно (и високомазнинно, разбира се). Няма минимално количество въглехидрати, което да трябва да приемем за деня, това са митове. Rolling Eyes А решението на проблема на питащата е да ограничи точно сладките храни, включително плодовете (те поддържат желанието за сладко, защото са сладки), макар че добре ще се отрази да ограничи и тестените продукти.

# 29
  • Мнения: X
Значи е мит твърдението,че от сладко не можеш да си докараш диабет? Crazy

Малък процент хора са късметлите
За останалите си трябва доживотен контрол, за съжаление

Към изброеното от Шоки да добавя и хиперинсулинемия с всичките и хормонални прояви
Както и силно повишен риск от рак

Всеки прави своя избор, за мен важното е да е информативен

Затова не се сърдете и не скачайте
Защото трябва да станете наистина много зле, за да ви се обърне внимание от лекар
А дотогава може да сте си изгърмели шансовете
Да не споменавам и че  традиционнитв похвати в медицината към момента само подпомагат развитието на едно такова състояние

# 30
  • Мнения: 460
не знам но и ето днес съм така.и като чели и скапанато време ме кара да мисля за сладко. да кажеш,че съм в ПМС не съм,чувствам се и емоционално удоволетворена,не мисля,че проблема е психологически. ако инсулина се е покачил какви са симптомите за това ? и какво е решението в такива ситуации?

# 31
  • Мнения: 460
хора, според вас мога ли да си измеря инсулина с тези апаратчета дето си  мерят диабетиците паказанията?

# 32
  • SA
  • Мнения: 3 196
Kalina_Mallina, тези апаратчета на диабетиците не мерят инсулин, а крьвната захар.
Никой в темата не може да твьрди, че ти си диабетик, или че имаш нарушена вьглехидратна обмяна сьс сигурност ( тези неща не се диагностицират в нета).
Но, както са писали момичетата в темата, пьрво - захарта сьздава зависимост, подобно на наркотичната ( някои даже я считат за по-силна от тази при кокаина) и второ - постоянното ядене на много захарни неща, води до резки скокове и падове на инсулина и крьвната захар през целия ден при доста от хората, което може да бьде причина за "вьлчи" глад за нови количества захар. Хипогликемията, която се спомена, ако действително има такава, често освен от силен глад, се сьпровожда и от сьрцебиене, разтреперване, прилошаване ( и още много други симптоми).
Ако разполагаш с апаратче за крьвна захар, може да си измериш захарта , в случай че изпитваш подобни симптоми час-два, след като си яла по-голямо количество сладки неща.
Иначе как да се справиш с проблема - мисля че в началото просто трябва да проявиш воля и да не посягаш кьм сладкиши. Ако си гладна, яж нещо друго, което харесваш - било кисело мляко, сметана, варено яйце, някакьв зеленчук... Изхвьрли всички изкушения от кьщи и не купувай неща, които могат да те изкушат. Всьщност няма смисьл да повтарям всички полезни сьвети, които вече са ти дадени в темата.

# 33
  • Мнения: 39 467
Оф, да взема и аз малко да се стресна от тая тема.
Постоянно ми се яде сладко. И не мога да му устоя. Май ще трябва воля, ама пусто като я нямам.

# 34
  • в колонките
  • Мнения: 510
хора, според вас мога ли да си измеря инсулина с тези апаратчета дето си  мерят диабетиците паказанията?
      
      Привет,  Hug,
   Един съвет от диабетик ( тип 2 ): 
    Не слушай и не търси мнения от форуми  и хора,  Peace .  Върви на ендокринолог да ти направи изследвания. Ако нямаш проблеми тогава потърси помощта на психолог,  Peace. Най- реална е кръвната захар измерена сутрин на гладно след сън. Може и след хранене, ( след два часа).
   Аз ти желая успех, но непременно са ти необходими изследвания от ендокринолог, иначе само се спами по темата,  Peace
      И сподели резултатите,   bouquet

# 35
  • Мнения: 460
днес си пуснах изследвания, за да се види нивото на кръвната захар и други показатели. След всичко казано дано това да се окаже само период, в който ме е подхванал глада за сладкото и да не е нещо сериозно. Докторът ми подхвърли нещо от рода,ча ако всичко е  о.k.най-вероятно ще трябва да пия хром. нямах време да го разпитвам, защо точно хром да пия.

# 36
  • Мнения: 460
благодаря ви за насоките много.Simple Smile

# 37
  • Мнения: 22 867
........Докторът ми подхвърли нещо от рода,ча ако всичко е  о.k.най-вероятно ще трябва да пия хром. нямах време да го разпитвам, защо точно хром да пия.

Намалява влечението към сладкото.

# 38
# 39
  • Мнения: 460
наистина ли? Хромът те въздържа от яденето на сладко.утре отивам да си взема изследванията и ще видим какво ще се окаже.

# 40
  • Мнения: 460
това ли е въпросният хром,сега ще го разгледам какво представлява. мерси за инфото.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 227
Какви са резултатите от изследванията?
Аз да се присъединя като човек страдащ от същите симтоми, същата жажда, абе всичко е същото....по цял ден можех да изкарам на бисквити, солети и чипс, заспивах след няколко лъжици Нутела. Това си е чиста зависимост, смея даже да твърдя, че е по-силна и от никотиновата  Rolling Eyes. След направени изследвания, самоназначени, се оказах с кръвна захар в норма, обаче след глюкозата инсулина ми скача много и се получава точно това, което момичетата kameloth, Cioccolata, W'A'S'P'  описват. Наистина е хубаво човек да се информира и да почете малко, аз самата съм била много заблудена. Отказах бързите въглехидрати, трудно - но успях и се гордея със себе си. Случва се от време на време да съгреша, но със сигурност не изглеждам и не се чувствам както преди. Силната и неутолима жажда изчезна, сега си навивам телефона да звъни та барем се сетя да пия вода.

Общи условия

Активация на акаунт