Za Koledata

  • 13 621
  • 88
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 545
Аз откак съм тук, ми е трета Коледа. Първата я празнувахме тук, като дойдоха и нашите от България, за втората бях бременна и си отидохме до БГ, а сега ще я празнуваме тук, за пръв път с бебо, а ще дойде и сестра ми и племенника ми.
Тук украсите започват от края на ноември, а официално коледните празници се откриват на 8-ми декември. Целия град е като преобразен, всичко свети, блести, грее.... Тук има вековна традиция да правят Презепе - т.е. Исусовите ясли. Има една улица в историческия център, Сан Грегорио Армено, която била известна в цяла Европа с майсторите на такива Презепета, и по Коледа идват отвсякъде туристи. Точно на 8-ми декември е традиция да излезеш и да минеш по тази улица /която е широка най-много два метра и става такава ръганица, че не е за описване/. Иначе, пак по традиция, би следвало всеки да си го направи сам Презепето в къщи /ние си го правим/. На самата Бъдни вечер традицията повелява да се яде риба и морски храни, задължително е напр. пържена змиорка /мъжка!!! казва се Капитоне, и я продават само токава/. Естествено, ние като я празнувахме тук, си направихме и традиционните български гозби, та я празнувахме по българо-неаполитански, и тази ще е така. На Коледа се отварят подаръците /ако издържиш и не си ги отвориш вечерта преди това/ и пак се сяда да се яде. На другия ден е Санто Стефано, отиваш на някой на гости и пак се яде..... и така до Нова година. Въобще, голямо изпитание за стомаха е тая Коледа.
Единствения проблем е, че няма сняг  Sad  На мен ми е много трудно да приема Коледа без сняг. МИналата, когато си отидохме в София, пътувахме на 23-ти, и кацнахме със сняг, валя на целия следващ ден, и беше страхотно!!!!! И си беше много хубаво и весело. Наистина най-важното е с кого си, а не къде си, за да празнуваш добре.

# 31
  • Мнения: 1 909
Цитат на: Flash*
Simple Smile Момичета, поне това което съм чувала и виждала, най-вече по тв-то - Коледата в повечето страни е организирана чудно и много красиво! Ако се сетите и имате възможност да снимате коледните красоти на местата където сте - пуснете ги тук... Sunglasses

Тов е традиционната украса на главната улица в Цюрих

http://www.bahnhofstrasse-zuerich.ch/pictures/presse/quer2.jpg

но скоро 6те я сменят с тази... лампичките 6те светят с различен интензитет, в зависимост колко хора има на улицата

http://www.bahnhofstrasse-zuerich.ch/pictures/presse/HBPP.jpg


Това е елхата на гарата, която правят от няколко години насам, цялата накичена с кристали на Сваровски

, там се прави и коледният пазар, Zuеrcher Christkindlimarkt



а това е зарята над езерото

 Simple Smile

# 32
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: geminarius
Това е традиционната украса на главната улица в Цюрих Simple Smile


Много е красиво в Цюрих, имам хубави спомени от Коледния паzар там.
Днес прочетох във вестника, че тук на 18.11. ще открият отново Weihnachtsmarkta Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile

# 33
  • Мнения: 2 567
Цитат на: rosa

Днес прочетох във вестника, че тук на 18.11. ще открият отново Weihnachtsmarkta Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile


Ох, нямам търпение вече да го откриват честно да си кажа. Само дано захладнее малко, че да върви винцето. Миналата година на откриването си спомням, че беше 20 градуса и пихме бира  Sad
Вашият в Дюселдорф също е много красив, както и този в Кьолн. Не знам дали си ходила в Siegburg-там пресъздават средновековния вид, облечени са с такива одежди, говорят на старонесмки и дори самите храни са типични за онова време. Препоръчвам ти го, ако не си ходила, наблизо ти е.  Laughing

# 34
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
леле с това винце  Crazy и аз ще взема да пробвам да направя такова. Та кое препоръчвате да се купи. Това от ЛИДЛ, от ИКЕА или от друго място.

# 35
  • usa
  • Мнения: 2 113
а някакви пропорции ще дадеш ли? половин бутилка червено вино добре, ама колко портокали - половин, два, шест?, колко ябълки и тъй нататък? и задължително ли е да са с корите тия портокали, дали ще се смени много вкуса на крайния продукт ако ги обеля? че в момента купувам например австралийски портокали, не искам да си представям с какво са обработени за да издържат през целия път от там...

# 36
Цитат на: miravmbd
я вземи ти и си направи домашно.Препоръчвам го:-))

Миронич я вземи напиши рецептата, че се погубих в тия писаници Embarassed  Grinning

# 37
  • Мнения: 645
Honda,
малко офф
ама много е сладък Амбър.
аз имам същия Тобо се казва ама е малко луд ама е малък.

# 38
Цитат на: Biju1
..
аз имам същия Тобо се казва ама е малко луд ама е малък.

Колко малък. Щото и нашият е още "пубертет" - сега удари годинката. Да ти го пусна и като бебе да го видиш. Я метни да видя вашият момък Grinning

# 39
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: 6o6i
Цитат на: rosa

Днес прочетох във вестника, че тук на 18.11. ще открият отново Weihnachtsmarkta Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile


Ох, нямам търпение вече да го откриват честно да си кажа. Само дано захладнее малко, че да върви винцето. Миналата година на откриването си спомням, че беше 20 градуса и пихме бира  Sad
Вашият в Дюселдорф също е много красив, както и този в Кьолн. Не знам дали си ходила в Siegburg-там пресъздават средновековния вид, облечени са с такива одежди, говорят на старонесмки и дори самите храни са типични за онова време. Препоръчвам ти го, ако не си ходила, наблизо ти е.  Laughing

Да, миналата година въобще не беше приятно в началото... с това топло време преz ноември. Rolling Eyes

Там не съм ходила, но иначе имаме навика да ходим до коледните паzари и на други градове, така че ще го имам предвид, макар че да видим, дали ще успеем таzи година, zащото ни чака местене. Благодаря ти Simple Smile .

# 40
МИронич, питанка - тази торбичка с подправки се казва ОКСФАМ ли или това е име на магазин Embarassed  Simple Smile .

# 41
  • Мнения: 2 452
Цитат на: miravmbd
карамфил,джинджър,алспаисес?,и симонън-?аде,това последното го продават или на прах или на като навити на руло тънички клечки Embarassed Все го забравям на български как е.


последните две на бълг. език са бахар и канела.

# 42
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мира,то това чудо много ми докарва на исп.сангрия .пила ли си я?прави се от червено вино,захар,портокали,ябълки,канела....мммм Laughing много я харесвам cheers

# 43
  • Мнения: 1 072
Да, и италиянската сангрия е такава, даже и кру6и слагат, ма на мен на вкус не ми харесва, само на мирис,.....пьк и я правят малко силни4ка .

# 44
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Сангрията ми е любима! Все съм се чудила как я правят, ама се пие студена само май. За първи път я опитах в ресторантите Nandos тук!!!! ауууу допи ми се сладко винце сега  Rolling Eyes Винаги съм се чудила клечката в каничката каква е, а то канела било  Embarassed
А я кажете мамите от Острова пробвали ли сте коледните пудинзи? Аз няколко Коледи съм изкарала тук, а пък никога не съм  Confused Миналата година имах желание, но една приателка ме разубеди. Каза че били ужасни на вкус и аз не купих, но тази Коледа твърдо съм решила да пробвам. Ама те толкова видове имат!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт