Za Koledata

  • 13 620
  • 88
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 959
Haide sega mili4ki kajete kak praznuvate koleda.Az otdavna ne sam si bila v BG no tazi godina shte praznuvame tam zashtoto tuk ne e neshto osobeno.Kak e pri vas,imam predvid spazvate li njakoi ot traditsiite.

# 1
  • Мнения: 966
Az praznyvam na toplo na moreto 4e vav Canada stydeno . Obiknoveno se razbirame sialata familia za niakoe toplo kat4e  v latinska amerika i tam karame i Koleda I nova godina Grinning  Grinning  Grinning

# 2
  • Мнения: 1 975
НА коледа имаме елха и подаръци (това е най/важаното  Laughing )... Вечерята е официална - всички са в официални дрехи. Всичко е в червено - пердетата, покривката на масата..... украшения из цялата къща са джуджета, дядо Коледа, звездички и т.н......... На прозорците се закачат светещи Коледни Звезди и Коледен Свещник със лампички. ...........
Оххххх........ сега като взех да разправям, че напво ми се иска коледата да дойде по-бързо....

Забравих да кажа че тук по обичай печем Коледни курабийки и правим къщичка от курабийки (такава като историята от Хензел и Гретел  Wink ) ..... и после я изяждаме когато
Коледата свърши  Laughing

..... има и още един куп неща които сега не ми идват на ум да ги напиша  Neutral Face

# 3
  • Мнения: 1 072
Тази незнам как 6те я посре6тнеме, но да разкажа за старата.
Сьбрзхме се у приятели, разпределиха се заджлженията и резултата се полу4и. Имахме месена питка сьс запалена све6т, пьржолки с гьби и моркови, торта и много бира. Компанията вино не пие Wink
Украса тука има бол, само да има6 място да зака4ва6 лампи4ки, камбанки, вен4ета. Елхата бе ниска, семпло украсена, сьс символи4ни подарьци за всеки, но не в 4орапи.
Прекарахме добре, до 6 4аса сутринта, музика, малко спор накрая се заформи, та поупоро4ихме празника, ма... Confused

Само сняг ни липсва6е, за сьжеление тука не вали, а така ми липсва, не сьм виждала сняг от зима2000. Close

# 4
  • Мнения: 2 567
От общо 3 години "зад граница" една празнувахме тук, една на Карибите по случай медения ни месец и последната си бяхме в БГ. Мога да кажа,че навсякъде е хубаво, стига да си с хората или човека, с който искаш да бъдеш.
Тук задължително си правим бг трапеза-питка с късмети, баница, постни пълнени сърми, дори ошаф  Grinning
Обичам немското настроение около Коледа, това ми е може би любимото време тук-навсякъде украсено, ухае на меденки, канела, хората ведри. Дано постепенно и в БГ започне да става така.
А идващата Коледа сме закотвени тук, тъй като терминът ми е за началото на декември. Очаквам родителското тяло от БГ обаче и ще спретнем пак, живот и здраве, бг трапеза  Laughing

# 5
  • Мнения: 1 959
Az sashti sam ot 3 godini zad granitsa 2 ot koito prekarah v Germanija tam bjahme iztsjalo BG kompanija i beshe super vsichko si beshe po traditsijata.Minalata koleda ve4e v Anglija ne se poluchi taka kakto iskah bjah si samo s majo a toi ne obicha da praznuva a praznitsi kato koleda mi lipsvat zatova vmesto da si sedim dvamata v kashti shte si badem v BG problema e che toi ne govori balgarski ama bashta mi govori malko angliski.6o6i pojelavam ti leko rajdane i da pishesh kak e minalo.Kakvo ti kazaha momiche ili momche.

# 6
  • Мнения: 2 567
Анджи, , мерси за пожеланията, от твойта уста-в божиите уши  Grinning
С мъжа ми решихме, че не искаме да знаем пола, ще е изненада докрая  Wink

# 7
  • Мнения: 1 959
Uvajavam reshenieto ti ,noposle da pishesh chu li,pokrai bebeto da ne ni zabravish.

# 8
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
За последно, от много години, праzнувах миналата Коледа в БГ.  Много хубаво беше със семейството ми и бълг. обичай zа приготвяне на трапеzата. Защото иначе по отношение на яденето се раzличаваме, в България се яде постно, а тук се ядат местни неща.
Тук праzнуваме с мъжа ми и неговото семейство, като се редуваме веднъж при нас и веднъж при тях на Бъдна вечер. Декември е страхотен месец. В градовете се органиzират Weihnachtsmarkt, мирише на греяно вино, навсякъде цари коледна атмосфера. Макар че доста често се случва да zаминем на топло в началото на декември, но zа Бъдни вечер винаги се прибираме.
На Бъдни вечер праzнуваме със семейството с красива елха, праzнично ядене и облекло, прочита се по някоя коледна прикаzка или история, пием нещо от рода на греяното вино и се свирят коледни песни. В късния следобед някои ходят и на църква. По-късно вечерта се раzдават подаръците. На 1 ден от Коледа пък се събираме в някои от роднините цялото семейство (рода).
Много обичам тоzи праzник, неzависимо къде го праzнувам в Бг или в Германия. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 2 567
Цитат на: aniji
Uvajavam reshenieto ti ,noposle da pishesh chu li,pokrai bebeto da ne ni zabravish.


Радвам се, че има и хора, които мислят като мен. При бъдещите декемврийки майки съм някакси неразбрана по този,а и някои други точки, но то затова е този форум-всеки да си казва свободно меннието  Grinning
А иначе няма да спра да пиша, няма стршно. Няма отърване  Wink
Желая ви една прекрасна седмица. На мен ми е последната работна преди излизане по майчинство. Хем се радвам за бебето, хем знам, че ще ми липсват колегите.

# 10
  • Мнения: 2 567
Цитат на: miravmbd
Цитат на: rosa
, мирише на греяно вино, навсякъде цари коледна атмосфера. . Simple Smile

Забравих да каже за това гречно вино.Аз го обожавам,за разлика от роднините тук и не пропускам да им направя.Голям спец съм станала.
За първи път във Виена пих такова-ежду другото, това е наи,наи,наи-прекарсаната коледна атмосвера,укараса и пр които съм виждала през живота си.Бяла коледа и невероятни сценки,нощни пазари,където всички се събират,олее така завиждам на австрииските мами.В Германия същото ли е?


И тук е така с гряното винце ммм и миризмата на канела, курабийки, прясно опечени вафли....само дето ми липсва снега, поне в Бон сняг почти не вали  Sad

# 11
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: miravmbd
Цитат на: rosa
, мирише на греяно вино, навсякъде цари коледна атмосфера. . Simple Smile

Забравих да каже за това гречно вино.Аз го обожавам,за разлика от роднините тук и не пропускам да им направя.Голям спец съм станала.
За първи път във Виена пих такова-ежду другото, това е наи,наи,наи-прекарсаната коледна атмосвера,укараса и пр които съм виждала през живота си.Бяла коледа и невероятни сценки,нощни пазари,където всички се събират,олее така завиждам на австрииските мами.В Германия същото ли е?

 Simple Smile  Coffee
Да, така е. Органиzират се на теzи коледни паzари малки концерти, сценки от прикаzките zа децата и т.н. Единствено ми липсва и на мен снегът Sad
А при вас какво се органиzира по коледното време?

# 12
  • Мнения: 2 452
Цитат на: 6o6i
....само дето ми липсва снега, поне в Бон сняг почти не вали  Sad


Ами да ти изпратим малко оттук. При нас той изобщо не липсва -миналата година по изключение нямахме бяла Коледа, но после си навакса.
Преди да се роди Изабела ходехме да празнуваме в Англия при родителите на съпруга ми (няма нужда да го описвам, защото протича почти идентично с това, което описва miravmbd), но от 3 години си празнуваме тук. Съчетаваме традициите, защото по принцип Бъдни вечер си е православен празник, т.е. на бъдни вечер приготвям българска вечеря с пълнени чушки, сърми и баница с късмети, а на деня на Коледа съпругът ми приготвя или печена пуйка или свински бут, както и crackle, а аз правя "Glog" (вино с миризми, стафиди и ядки). Аз пека няколко вида курабийки (използвам български рецепти, както и рецепти от списания). Сутринта на Коледа отваряме подаръците, които Санта е оставил под елхата. Тази година мислим да му сложим малко курабийки и мляко до камината. Всъщност, тази година за пръв път ще имаме голяма елха (защото Иабела вече разбира); досега използвах малки декоративни елхички. На обяд пием шампанско, отваряме crackers и си слагаме шапките. След обяда обикновено играем на някакви игри или гледаме телевизия. Аз имам голяма колекция от коледни песни, вкл. и за деца и още от началото на Декември си ги слушам по цял ден "за атмосфера".
После 2 месеца сме на диета, за да се възстановим от Коледните ексцесии.
Лаура

# 13
  • Мнения: 4 399
Цитат на: rosa
В градовете се органиzират Weihnachtsmarkt, мирише на греяно вино, навсякъде цари коледна атмосфера.


Ох тези Weihnachtsmarkt са едно от нещата които никога няма да разбера в немскоговорящите държави. Толкова е студено, всиЧки подскаЧат от крак на крак около високи кръгли маси и се греят над пласмасова Чашка с горещо вино. Отдавна веЧе не съм ходила (миналата година по изклюЧение защото насила ме замъкнаха колеги), и на мъжа ми май му липсва, ама просто не мога да се прежаля. Сигурно е така защото не мога да пия това пусто вино, ама то за пиене ли е, нали го правят от най-долнопробното каЧество... Но инаЧе атмосферата е наистина много коледна и в Германия и в Австрия. Градовете осъмват украсени още на 01.Декември и Човек има време да се потопи в празника. До такава степен, Че това е единственото време в годината когато пазарувам с удоволствие. И понеже съм живяла в доста разлиЧни градове ми прави впеЧатление Че колкото е по-малко градЧето, толкова повеЧе е украсата по домовете на хората. За съжаление в големите градове поЧти не се вижда нищо по прозорците.

Ние в последните години ходим при свекърва ми в Германия и тя винаги успява да ме смае с Коледната си трапеза.  Shocked За да не си създава стрес жената ни сервира салами и пушена риба. Ми аз запоЧнах да си готвя посен боб за мене и си купувам сърми в лозови листа. Предлагам им винаги и на тях, ама освен мъжа ми, другите не искат и да помиришат. Нямам нищо против да празнувам по техните традиции, 'като сме в Рим ще се държим като римляните' както е казано. Но тяхната традиция не е да ядат салами и пушена риба, а пък като няма да е по тяхната традиция, да е поне за мене по нашата си. Сигурно на тях им изглежда много опърниЧаво, ама аз така разбирам нещата а и салами и риба не ям. Няма да гладувам баш на Коледа я  Wink  След веЧеря с мъжа ми ходим на църва, никой друг не иска да се присъедини, а за него е важно. На първия ден от Коледа свекърва ми ни води на ресторант за обяд, или пък ние нея.

А тази година още не сме решили какво ще правим. Със сигурност няма да ходим до БГ, но май и до Германия няма да стигнем. Засега мислим да си останем вкъщи и така поне ще си направим елха, Че друг път ни няма по 10 дена около празниците и няма смисъл и от елха.

# 14
  • Мнения: 2 452
Цитат на: miravmbd
[Много ми е интересно как се отпразнува коледата по улиците на останалите страни.
Това греяното вино почва да се продава по кръчмите по Коледно време,но като нищо не може да се сравни с моето собствено.Я аз да ви кажа как го правя,и вие ако може да ми дадете нещо друго да добавя.Малко обмяна на опит.
Значи зависи от колко хора пием -полвин бутилка червено вино да вземем за пример.Загррявам го заедно с портокали,заедно с корите,ябълки,бранди-така за да се усети,подправките,които аз си ги купуам готови,но карамфила става като заместител,
мандаринки с корите,и захар.Ама не много зада не стане много сладко.Загрея го допреди завиране,и го сервирам.Ами вие как го правите?


В Канада обикновено има украси по улиците и витрините на магазините са украсени с коледни теми; появяват се много специализирани магазини за коледни играчки и календари. Има танцуващи Санти и Изабела няколко пъти събира овации миналата година, като танцува около тях (връстниците и обикновено се ужасяваха от Сантите (или сантовците), както там се казват Embarassed . Хората украсяват дворовете си като проявяват страшна фантазия. Ние се ограничаваме само със светлини около къщата, но съм виждала цели сцени от библията, пресътворени в дворовете на хората. В центъра на големите градове има Коледна елха (или както я нарекоха миналата година "празнична" елха, но много хора се възмутиха и пак я прекръстиха на коледна; да видим тази година; да поясня - голяма част от населението на Канада са НЕхристияни, та затова; ние сме толкова политически коректни, та ми става лошо, но това е друга тема Rolling Eyes ). В големите молове има Санта, който обикновено раздава играчки (ако се снимаш с него за 50$ де), но може и само да отидеш да му кажеш здравей.
Тук е мястото на Мама от Финландия да се включи и да разкаже за селището на Дядо Коледа в Лапландия. Признавам си, много е комерсиализирано, но въпреки това смятам догодина да заведа Изабела там. Аз имах честта да се срещна лично със Санта, когато бях там преди 6 години и определено ми хареса.

За виното - аз го правя много лесно - отивам в ИКЕА и купувам "гльог", който смесвам с червено вино (или сок, за безалкохолно коледно питие), след това слагам стафиди (салтанас) и белени бадеми и ги варя.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Simple Smile Момичета, поне това което съм чувала и виждала, най-вече по тв-то - Коледата в повечето страни е организирана чудно и много красиво! Ако се сетите и имате възможност да снимате коледните красоти на местата където сте - пуснете ги тук... Sunglasses

# 16
Ей тук има малко за Дядо Мраз или Коледа ...http://www.santaworld.se/default.asp

# 17
  • Мнения: 2 452
Цитат на: miravmbd
Laura ,като спомена  сок,забравих да спомена че слагам и малко портокалов сок вътре. Олее,чудно става.



santa2  santa2  santa2  santa2 Стига вече с това вино, защото още е 9 часа сутринта, а аз слюноотделям за коледно вино!  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing Довечера може и да направя пробно малко (вместо чай). И без това ме боли гърло, ще ми се отрази добре.

# 18
  • Мнения: 530
Цитат на: miravmbd
Laura ,като спомена  сок,забравих да спомена че слагам и малко портокалов сок вътре.Олее,чудно става.


Еееей, стига с това греяно вино де, тук все пак има и бременни мами които не могат да пият в момента Wink  Wink  Cry Чак лигите ми потекоха, а е все още обяд.... Laughing  Laughing Май ще си направя безалкохолния вариант, поне да не го сънувам това греяно вино после.

Иначе за Коледата тук - ние от 3 години не сме били тук на Коледа, все ходим някъде, най-често в България де. Иначе общо взето няма големи разлики от това което и другите описват. И аз като сме си тук правя българска бъднивечерска трапеза вкъщи, всъщност с мъжът ми само един път досега сме празнували Коледа в нашта си къща, иначе както вече казах или в БГ, или при неговите родители или на почивка някъде. Тази година ще сме си вкъщи и Анна предполагам ще разбира повече и аз с голямо нетърпение чакам празника. Единственото което ме натъжава е че не знаем в коя къща ще бъдем - сигурно няма да е в нашта защото дотогава ще сме я продали сигурно и ще сме се изнесли, но тъй като още не сме намерили окончателно за купуване, ще живеем под наем сигурно няколко месеца.  Затова се надявам да ни остане достатъчно време да организираме преместването преди Коледа и да не се наложи да разопаковаме багажи до днея преди празника,а да можем да украсим предварително и да се радваме на атмосферата.
Сега се сещам нещо което на мен много ми харесва за Коледите тук - правят коледни ледени пързалки на открито, на много места, някои не всяка година, някои винаги има коледна пързалка. Миналат година имаше при нас, до Хамптън Корт замъка и беше много красиво. Аз за съжаление не можах да се пързалям, защото точно тогава и аз и Анна бяхме болни, но дори гледката отстрани е запленяваща и създава коледно настроение. Аз лично много обичам разходките в Коледния ден или на следващия ден. След голямото тъпчене. И въпреки липсата на сняг, пак е хубаво, особено когато има лека мъгла или пък е прекрасен ясен и студен слънчев зимен ден. И в парковете в града, а най-добре извън града можеш да попаднеш на хора които са излезли на Коледен пикник и е много гот.

# 19
Цитат на: MM
...
 Единственото което ме натъжава е че не знаем в коя къща ще бъдем - сигурно няма да е в нашта защото дотогава ще сме я продали сигурно и ще сме се изнесли, но тъй като още не сме намерили окончателно за купуване, ще живеем под наем сигурно няколко месеца. ....

Дано успеете пък да намерите нещичко до тогава. Тъкмо си мислех какво ли става с вас и дали се местите ама.........даде ми отговор Neutral Face

# 20
Пък Коледа от 4-ри години все тук посрещаме. И все се сбираме с приятели българи. Изкарваме си доста веселичко покривайки и двата вида традиции Laughing .За тази още нямаме планове. Първоначалният беше да сме на някой от Канарските острови ама този план умря с ходенето ми до Б-я. Остава значи пак веселата част с приятели Wink
А иначе - то мамите от UK май не са ми оставили да допълня Grinning

# 21
Цитат на: Flash*
Simple Smile Момичета, поне това което съм чувала и виждала, най-вече по тв-то - Коледата в повечето страни е организирана чудно и много красиво! Ако се сетите и имате възможност да снимате коледните красоти на местата където сте - пуснете ги тук... Sunglasses

Нямаш грижи.  Wink Ей сега като мине Halloween и ще започнат с Коледната декорация Simple Smile

# 22
Абе я мамите от Германия да ме светнат (щото си го купих от LIDL и си мисля, че е традиционно немско питие) купих едно в скоби пише Mulled wine, но иначе на бутилката пише Weihnachts Bluhmein - това горе-долу надписа, защото нямам тия букви с точиците отгоре Embarassed  Simple Smile ......

# 23
... Та пише, че се подгрява лекичко. Аз вече пробвах една бутилка и много ми хареса Embarassed  Grinning . Това традиционно питие за коледа ли е? Щото едни германци си купиха два кашона от него, пък аз само 2 бутилки Embarassed  Laughing

# 24
Цитат на: miravmbd
..Като каза Халоуин,Симона ще ходи ли да събира бонбонки,облечена в някои костюм?


Тази година ще ходи. До сега я беше страх. Миналата година имаха Halloween party от 2s групата, за тази от предучилищната не знам още Embarassed . Но с комшийските деца ще излиза. Костюма-трябва да си избере между този на тиква, вещица или черна котка.(тези три има) Grinning

# 25
Не може още да реше Laughing Ще чака сигурно първо да види приятелките с какво ще са. Пак като не поиска костюм на Скуби Ду - сега той й е болната тема Laughing  Laughing

# 26
  • Мнения: 1 959
Da ne obarkam ama az kato bjah v Germanija v "NORMA" prodavaha (izvinjavam se za spaluvaneto) GLUWAIN taka go i piseha po tabelkite.Tova e taka narechenoto grejano vino.Ako sam obarkala neshto molja da me izvinite i me popravete.

# 27
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Vjara
Цитат на: rosa
В градовете се органиzират Weihnachtsmarkt, мирише на греяно вино, навсякъде цари коледна атмосфера.


Ох тези Weihnachtsmarkt са едно от нещата които никога няма да разбера в немскоговорящите държави. .

 Laughing  Laughing  мен пък много ме кефят, особено след работно време с колегите или пък с приятелите. А греяното вино те сгрява. Laughing

Обаче наистина трябва да се види, от къде се купува, че на някои места въобще не е вкусно.... Опитвала ли си и другите напитки?
Цитат на: Honda
Абе я мамите от Германия да ме светнат (щото си го купих от LIDL и си мисля, че е традиционно немско питие) купих едно в скоби пише Mulled wine, но иначе на бутилката пише Weihnachts Bluhmein - това горе-долу надписа, защото нямам тия букви с точиците отгоре Embarassed  Simple Smile ......

Ами това е греяно вино. Glühwein (на бутилката трябва да е написано със старите немски букви)

# 28
  • Мнения: 1 975
Цитат на: Honda
Цитат на: miravmbd
..Като каза Халоуин,Симона ще ходи ли да събира бонбонки,облечена в някои костюм?


Тази година ще ходи. До сега я беше страх. Миналата година имаха Halloween party от 2s групата, за тази от предучилищната не знам още Embarassed . Но с комшийските деца ще излиза. Костюма-трябва да си избере между този на тиква, вещица или черна котка.(тези три има) Grinning


жалко че моите са още малки ....... иначе и те щяха да пообиколят съседите  Wink

# 29
  • Мнения: 2 567
Да, Хонда точно това е винцето. На мен ми е много вкусно и наистина сгрява, с мъжа ми си кпуваме и за вкъщи.
Бременна, не бременна и на този Weihnachtsmarkt ще ударя някоя и друга чаша.  Wink

# 30
  • Мнения: 1 545
Аз откак съм тук, ми е трета Коледа. Първата я празнувахме тук, като дойдоха и нашите от България, за втората бях бременна и си отидохме до БГ, а сега ще я празнуваме тук, за пръв път с бебо, а ще дойде и сестра ми и племенника ми.
Тук украсите започват от края на ноември, а официално коледните празници се откриват на 8-ми декември. Целия град е като преобразен, всичко свети, блести, грее.... Тук има вековна традиция да правят Презепе - т.е. Исусовите ясли. Има една улица в историческия център, Сан Грегорио Армено, която била известна в цяла Европа с майсторите на такива Презепета, и по Коледа идват отвсякъде туристи. Точно на 8-ми декември е традиция да излезеш и да минеш по тази улица /която е широка най-много два метра и става такава ръганица, че не е за описване/. Иначе, пак по традиция, би следвало всеки да си го направи сам Презепето в къщи /ние си го правим/. На самата Бъдни вечер традицията повелява да се яде риба и морски храни, задължително е напр. пържена змиорка /мъжка!!! казва се Капитоне, и я продават само токава/. Естествено, ние като я празнувахме тук, си направихме и традиционните български гозби, та я празнувахме по българо-неаполитански, и тази ще е така. На Коледа се отварят подаръците /ако издържиш и не си ги отвориш вечерта преди това/ и пак се сяда да се яде. На другия ден е Санто Стефано, отиваш на някой на гости и пак се яде..... и така до Нова година. Въобще, голямо изпитание за стомаха е тая Коледа.
Единствения проблем е, че няма сняг  Sad  На мен ми е много трудно да приема Коледа без сняг. МИналата, когато си отидохме в София, пътувахме на 23-ти, и кацнахме със сняг, валя на целия следващ ден, и беше страхотно!!!!! И си беше много хубаво и весело. Наистина най-важното е с кого си, а не къде си, за да празнуваш добре.

# 31
  • Мнения: 1 909
Цитат на: Flash*
Simple Smile Момичета, поне това което съм чувала и виждала, най-вече по тв-то - Коледата в повечето страни е организирана чудно и много красиво! Ако се сетите и имате възможност да снимате коледните красоти на местата където сте - пуснете ги тук... Sunglasses

Тов е традиционната украса на главната улица в Цюрих

http://www.bahnhofstrasse-zuerich.ch/pictures/presse/quer2.jpg

но скоро 6те я сменят с тази... лампичките 6те светят с различен интензитет, в зависимост колко хора има на улицата

http://www.bahnhofstrasse-zuerich.ch/pictures/presse/HBPP.jpg


Това е елхата на гарата, която правят от няколко години насам, цялата накичена с кристали на Сваровски

, там се прави и коледният пазар, Zuеrcher Christkindlimarkt



а това е зарята над езерото

 Simple Smile

# 32
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: geminarius
Това е традиционната украса на главната улица в Цюрих Simple Smile


Много е красиво в Цюрих, имам хубави спомени от Коледния паzар там.
Днес прочетох във вестника, че тук на 18.11. ще открият отново Weihnachtsmarkta Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile

# 33
  • Мнения: 2 567
Цитат на: rosa

Днес прочетох във вестника, че тук на 18.11. ще открият отново Weihnachtsmarkta Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile


Ох, нямам търпение вече да го откриват честно да си кажа. Само дано захладнее малко, че да върви винцето. Миналата година на откриването си спомням, че беше 20 градуса и пихме бира  Sad
Вашият в Дюселдорф също е много красив, както и този в Кьолн. Не знам дали си ходила в Siegburg-там пресъздават средновековния вид, облечени са с такива одежди, говорят на старонесмки и дори самите храни са типични за онова време. Препоръчвам ти го, ако не си ходила, наблизо ти е.  Laughing

# 34
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
леле с това винце  Crazy и аз ще взема да пробвам да направя такова. Та кое препоръчвате да се купи. Това от ЛИДЛ, от ИКЕА или от друго място.

# 35
  • usa
  • Мнения: 2 113
а някакви пропорции ще дадеш ли? половин бутилка червено вино добре, ама колко портокали - половин, два, шест?, колко ябълки и тъй нататък? и задължително ли е да са с корите тия портокали, дали ще се смени много вкуса на крайния продукт ако ги обеля? че в момента купувам например австралийски портокали, не искам да си представям с какво са обработени за да издържат през целия път от там...

# 36
Цитат на: miravmbd
я вземи ти и си направи домашно.Препоръчвам го:-))

Миронич я вземи напиши рецептата, че се погубих в тия писаници Embarassed  Grinning

# 37
  • Мнения: 645
Honda,
малко офф
ама много е сладък Амбър.
аз имам същия Тобо се казва ама е малко луд ама е малък.

# 38
Цитат на: Biju1
..
аз имам същия Тобо се казва ама е малко луд ама е малък.

Колко малък. Щото и нашият е още "пубертет" - сега удари годинката. Да ти го пусна и като бебе да го видиш. Я метни да видя вашият момък Grinning

# 39
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: 6o6i
Цитат на: rosa

Днес прочетох във вестника, че тук на 18.11. ще открият отново Weihnachtsmarkta Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile


Ох, нямам търпение вече да го откриват честно да си кажа. Само дано захладнее малко, че да върви винцето. Миналата година на откриването си спомням, че беше 20 градуса и пихме бира  Sad
Вашият в Дюселдорф също е много красив, както и този в Кьолн. Не знам дали си ходила в Siegburg-там пресъздават средновековния вид, облечени са с такива одежди, говорят на старонесмки и дори самите храни са типични за онова време. Препоръчвам ти го, ако не си ходила, наблизо ти е.  Laughing

Да, миналата година въобще не беше приятно в началото... с това топло време преz ноември. Rolling Eyes

Там не съм ходила, но иначе имаме навика да ходим до коледните паzари и на други градове, така че ще го имам предвид, макар че да видим, дали ще успеем таzи година, zащото ни чака местене. Благодаря ти Simple Smile .

# 40
МИронич, питанка - тази торбичка с подправки се казва ОКСФАМ ли или това е име на магазин Embarassed  Simple Smile .

# 41
  • Мнения: 2 452
Цитат на: miravmbd
карамфил,джинджър,алспаисес?,и симонън-?аде,това последното го продават или на прах или на като навити на руло тънички клечки Embarassed Все го забравям на български как е.


последните две на бълг. език са бахар и канела.

# 42
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мира,то това чудо много ми докарва на исп.сангрия .пила ли си я?прави се от червено вино,захар,портокали,ябълки,канела....мммм Laughing много я харесвам cheers

# 43
  • Мнения: 1 072
Да, и италиянската сангрия е такава, даже и кру6и слагат, ма на мен на вкус не ми харесва, само на мирис,.....пьк и я правят малко силни4ка .

# 44
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Сангрията ми е любима! Все съм се чудила как я правят, ама се пие студена само май. За първи път я опитах в ресторантите Nandos тук!!!! ауууу допи ми се сладко винце сега  Rolling Eyes Винаги съм се чудила клечката в каничката каква е, а то канела било  Embarassed
А я кажете мамите от Острова пробвали ли сте коледните пудинзи? Аз няколко Коледи съм изкарала тук, а пък никога не съм  Confused Миналата година имах желание, но една приателка ме разубеди. Каза че били ужасни на вкус и аз не купих, но тази Коледа твърдо съм решила да пробвам. Ама те толкова видове имат!!!!!

# 45
  • Мнения: 2 567
Аз за съжаление не знам рецепта, тъй като си го купуваме готово винцето. А ако сте любители на амарето ликьира може да сложите малко вътре, става много вкусно и ароматно.

# 46
Kaкви са тея пудинци бря, че и аз да глъфна. Ако са тея гооолемите кексове, дет са много сухи и се задавям, то бихте ли описали как се прави това сосчето кастърда...
Ние тук нагъваме "peppar kakor" сигурно ги знаете едни бисквитки с канела, карамфилче и други смръдливи подправчици. Правят се и така наречените "люсси каттер" приличат на кифлите осморки само че със сафран или шафран, правят се също бонбони, ама аз всичко си купувам.
А за пиене топъл гльог с начукани бадеми и стафиди и от тези по горе описаните бисквитки........е като усетя тази миризма тогава за мен е вече Коледа.
Тук е голяма  треска за подараците, нестига че обикаляме като луди по магазините, пък и рими трябва да съчинявам за всеки подарък.

# 47
Aми, ето и една рецептичка.

Glög

This is a traditional Swedish holiday drink. It cures the common cold.

Ingredients:

1 quart, cheap red port
1 quart, cheap vodka
1-1/2 cups, sugar
4 cups, water
8 pods, cardamom
20 cloves
1 peel, of orange
2 sticks, cinnamon broken
1 handful, raisins
4 almonds

Procedure:
Dissolve sugar in water and add the last 6 ingredients. Boil 15 minutes then add vodka and port. Bring back to boil and remove from heat. Serve warm. А иначе се пийва на честичко и докато заблещукат очичките....

# 48
Ето малко снимчици от гльог и коледната маса:







Copper Glögg Pot Set, а такова няма ли в магазините ви[/url]

# 49
Цитат на: meri_ark
.. Каза че били ужасни на вкус и аз не купих, ...!!!

Абе чак "ужасен" на вкус не е. Просто е МНОГО сладък, и както Мира е написала тежък. Аз освен с къстърд го обичам май повечко със сладолед Grinning

# 50
  • Мнения: 1 072
Леле, мамо Бена, каква красива трапеза...
4ак и коледно настроение ме обзема като я гледам, БРАВО.
какво старание, какво тьрпение , мене тия не6та ми липсват Cry

# 51
# 52
  • Мнения: 2 452
Цитат на: miravmbd
mama- bena,не съм се заглеждала за Глог.Но ще обърна следващия път като отида на пазар.
Трапезата е невероятна.Това дане би да е във вас,трите снимки?
АКо е във вас-направо съм шашната и изумена.Сто пъти похвално на теб за старанието и мерака.
Глог обаче ще се помъча да си го направя.
КАто сме се разговорили за алкохол.Малко идеи.Купих една бутилка бял ром с кокос. Много обичам коктеили,но никога не съм успявала да събера бутилки с алкохол и безалкохолни зада осъществя желанието си.(Познаите защо Embarassed )Сега обаче съм се зарекла за Коледа да събера и да правя и да черпя гостито.Та,даите идеи за допълнителни съставки да върват с бял ром и кокос.


Може ли да ти дойдем на гости догодина като сме из кралството? И аз обичам коктейли.

# 53
  • Мнения: 2 452
Цитат на: miravmbd
Laura,стига да имате път насам-Девън идваите,добре сте ни дошли.Твоят симпатяга от коя част на кралстовото е?

Даваи идеи за коктели с бял ром и кокос,след като си фен.
Аз в БГто си пиивах по-често отколкото тук.цените са астрономически.Ами някои да знае рецептата за  космополитън?Я да се разтърся да вида.Знчи,по всичките книги дето съм изчела този коктеил е наи популярния.Винаги съм се чудила какво е -съставките звучат добре.

COSMOPOLITAN COCKTAIL
1 1/4 ounces Absolut Citron vodka (about 2 1/2 tablespoons)
1/4 ounce Rose's lime juice (about 3/4 tablespoon)
1/4 ounce triple sec or Cointreau (about 3/4 tablespoon)
1/4 cup cranberry juice
1 cup ice cubes

Garnish: lime twist

In a cocktail shaker combine all ingredients. Shake well and strain into a Martini glass.

Garnish drink with lime.


Моят е роден в Девън (Барнстабъл), но се е местил из цяла Англия, защото баща му е бил във РАФ. Сега семейството живее в Южен Уейлс. Колко му е да дойдем! Ние не се притесняваме от пътувания.
Аз обичам мартини, с 2 маслинки, но от кога не съм пила...... Манхатън също (уиски с вермут и черешка) или мимоза (тук така му викат; шампанско с портокалов сок). Обичам и чаша шампанско пълна догоре с малини и върху тях излято шампанско. Хайде стига, че сега не ми е точно до коктейли.

Ето ти малко НЕизпитвани коктейли.

Banana Colada

30 ml Dark Rum

30 ml White Rum

120 ml Pineapple Juice

30 ml Coconut Cream

250 ml (1 cup) Crushed ice

1 Banana

Combine all the ingredients in a blender and blend well at high speed. Pour into a cocktail glass and garnish with cherry.


STRAWBERRY SURPRISE
Fresh Strawberries, White Rum, Orange Juice and Coconut Cream


RED COLLADA
White Rum, Malibu, Pineapple, Coconut Cream, Rose Petal

 beer2 Enjoy!
(тия хора само иря ли пият? други картинки няма).

# 54
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: miravmbd
.Ами някои да знае рецептата за  космополитън?

Звучи интересно.

Аz също имам една рецепта zа Cosmopolitan:
1 част Cointreau
2 части водка
малко сок червени боровинки и лимонен сок
Раzбъркват се с crashted Eis и готово. Drunk

# 55
  • Мнения: 9 903
Цитат на: miravmbd


Купих една бутилка бял ром с кокос.Много обичам коктеили,но никога не съм успявала да събера бутилки с алкохол и безалкохолни зада осъществя желанието си.(Познаите защо Embarassed )
Сега обаче съм се зарекла за Коледа да събера и да правя и да черпя гостито.Та,даите идеи за допълнителни съставки да върват с бял ром и кокос.

ето ти нещо, което съм пробвала и гостите ми много харесват. Слагаш литър прясно мляко на котлона без да завира. Добавяш едно след друго  1кафена чаша захар, 2-3 ванилии, бял ром - как да ти кажа, на вкус - зависи колко искате да се напиете/примерно 200-300 грама/ - и накрая едно разбито яйце. Това го бъркаш непрекъснато, за да не завира, но да е горещо. Мнооого вкусно:)

# 56
  • Мнения: 9 903
не знам какво е домашен бейлис. А това питие го правя само по коледа, нова година и особено за вечерта на 1 януари:) топло се пие, това му е чарът:)

# 57
  • Мнения: 9 903
а, ето оригиналната рецепта - то така се казвало"Коледна наслада":
300г бял ром, 3 ЖЪЛТЪКА, 1 чаена чаша захар, 1/2 литър мляко, ванилия

захарта и жълтъците се разбиват в купа и бано се прибавя млякото. Загрява се на слаб огън, като се бърка интензивно. Ромът и ванилията се добавят след свалянето от огъня.

Така е по-точно.

# 58
  • Мнения: 9 903
и докато бъркаш на котлона, припяваш Adeste fideles:), We wish you a Merry Christmas или The Virgin merry had a baby-boy....Simple Smile

# 59
Цитат на: тити
а, ето оригиналната рецепта - то така се казвало"Коледна наслада":
300г бял ром, 3 ЖЪЛТЪКА, 1 чаена чаша захар, 1/2 литър мляко, ванилия

захарта и жълтъците се разбиват в купа и бано се прибавя млякото. Загрява се на слаб огън, като се бърка интензивно. Ромът и ванилията се добавят след свалянето от огъня.

Така е по-точно.


Това много ми прилича на Американския "Eggnog". Пие се точно по Коледа, но купеното произведение не е особено вкусно.

# 60
  • MUC
  • Мнения: 571
Пишете, пишете още рецепти Grinning  Напих се виртуално само докато чета Grinning  Grinning  Grinning
Ех кога ще дойде Коледаааааа Grinning  
Обожавам Коледата и в България и тук.

# 61
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Вчера както се мотах из магазина с малкия, уж по списък пазаруваме Wink, но взехме че купихме Коледни картички и коледния пудинг Simple Smile Пише, че е добре отлежал 6 месеца (още 2 ще отлежава) и че преди сервиране се държал на пара за час и половина!!! Той много специален бил Shocked аз си мислех, че е нещо по-елементарно. Интересно ми е на вкус как ще е.  Thinking
Тук се разменят много Коледни картички с колеги, съседи, роднини и приятели. Малкия в училището дава страшно много. Не само на учителите, но и на съучениците си. В предишното училище по този повод имаха специална Коледна пощенска кутия където децата пускаха картичките, а учителите ги разпределяха после. Холът ни се затрупва с коледни картички и това придава допълнително настроение още преди празника Grinning

# 62
  • Мнения: 2 452
Цитат на: meri_ark
 Пише, че е добре отлежал 6 месеца (още 2 ще отлежава) и че преди сервиране се държал на пара за час и половина!!!


Аз имам коледен пудинг от 2001 година. Тогава не ни остана време да ядем пудинг (с бебе на 2 месеца). Мъжът ми твърди, че му няма нищо, но аз реших да си го оставя за спомен и сега го ползваме за коледна украса.  Laughing
Лаура

# 63
Цитат на: Laura
...
Аз имам коледен пудинг от 2001 година. Тогава не ни остана време да ядем пудинг (с бебе на 2 месеца). Мъжът ми твърди, че му няма нищо, но аз реших да си го оставя за спомен и сега го ползваме за коледна украса.  Laughing
Лаура

Лаура твоят наистина е ДОБРЕ отлежалал. Я вземи го направи, пък ще си вземеш нов спомен Wink . Да кажеш пък почти 4-ри годишен как е на вкус Laughing

# 64
Цитат на: meri_ark
....Тук се разменят много Коледни картички с колеги, съседи, роднини и приятели. Малкия в училището дава страшно много. Не само на учителите, но и на съучениците си. ....

Мани, мани. Луда ставам с тия картички. то и след РД не е лесно да напишеш Thank you cards особенно пък на 28 деца. Тия дни станах Паисий Laughing  Laughing

# 65
Цитат на: Bobbylein
Пишете, пишете още рецепти Grinning  Напих се виртуално само докато чета Grinning  Grinning  Grinning
....

И аз така Боби. Само дето с мъжо си "репитираме" всяка вечер почти. Снощи беше ред на джин фисчето Laughing

# 66
Цитат на: mama-bena
Aми, ето и една рецептичка. ...
Glög
This is a traditional Swedish holiday drink. It cures the common cold. ....

Мъжо тия дни купи от IKEA някакво чудо дето пише Herrljunga Glogg(на О-то има две точки отгоре Wink ) и пише, че не е алкохолно и се меси по избор с вода, водка или вино. Това гльога ли става като се смеси с винота или е нещо друго?! А пък другото въпросче ми е свързано с Knacke Brot(на А-то отгоре има две точки)в скоби пише, че е traditional vollkornbrot. Това чудо е нещо като огромен кръгъл сухар. Та с какво се консумира това Confused: .
Тази година май ще опитваме други "кухни" както сме тръгнали Grinning

# 67
  • Мнения: 1 975
Цитат на: Honda
Цитат на: mama-bena
Aми, ето и една рецептичка. ...
Glög
This is a traditional Swedish holiday drink. It cures the common cold. ....

Мъжо тия дни купи от IKEA някакво чудо дето пише Herrljunga Glogg(на О-то има две точки отгоре Wink ) и пише, че не е алкохолно и се меси по избор с вода, водка или вино. Това гльога ли става като се смеси с винота или е нещо друго?! А пък другото въпросче ми е свързано с Knacke Brot(на А-то отгоре има две точки)в скоби пише, че е traditional vollkornbrot. Това чудо е нещо като огромен кръгъл сухар. Та с какво се консумира това Confused: .
Тази година май ще опитваме други "кухни" както сме тръгнали Grinning


Ако знаеш и аз как обичам да пазаря от ИКЕА   Laughing  ... Последният път ама такова конско отнесох  Rolling Eyes  ....... Ама нали поне си купих това което исках ...  Laughing

KNEKKEBRØD Е шведски вид сухари. ТАкива плоски и сухи.... Ако не си свиканала да ядеш сухари - хич не ги и купувай защото ще ги хвърлиш на боклука  Laughing
Аз ям такива защото паза талия  Wink . Има ги с различни вкусове - със сусам, или със овесени ядки и т.н...
Иначе се консумират най-вече за закуска или пък за след вечеря ...... като лека храна ... Та вместо филия хляб - си мажеш knekkebrød с пастет например  Laughing


GLØG е едно такова гъсто нещо дето го продават преди коледа. Тука го правят така - смесват гльог с ядки и така го ядът - или пият  Rolling Eyes  ......това не мога да го помириша даже  Close

# 68
Ами те сухарите са вече купени. Но не са хич лоши. Само се чудех дали с нещо традиционно си го хапват. Например скотовете (както и англичаните предполагам) ядат едни почти безвкусни бисквитки с различни видове сирена и пият вино в късните часове след вечерята. Та за това се заинтересувах. Явно се хапват с каквото дойде. А количеството е огромно на този сухар и май ще остане и до Коледата Grinning

# 69
  • Мнения: 1 975
Цитат на: Honda
Ами те сухарите са вече купени. Но не са хич лоши. Само се чудех дали с нещо традиционно си го хапват. Например скотовете (както и англичаните предполагам) ядат едни почти безвкусни бисквитки с различни видове сирена и пият вино в късните часове след вечерята. Та за това се заинтересувах. Явно се хапват с каквото дойде. А количеството е огромно на този сухар и май ще остане и до Коледата Grinning



Абе биват... ........ има доста различни вкусове  Wink Да - хапват се с каквото дойде. С кашкавал и домат, сирене и краставички отгоре........... абе както ти харесва  Grinning

# 70
  • Мнения: 530
Цитат на: Laura
Цитат на: meri_ark
 Пише, че е добре отлежал 6 месеца (още 2 ще отлежава) и че преди сервиране се държал на пара за час и половина!!!


Аз имам коледен пудинг от 2001 година. Тогава не ни остана време да ядем пудинг (с бебе на 2 месеца). Мъжът ми твърди, че му няма нищо, но аз реших да си го оставя за спомен и сега го ползваме за коледна украса.  Laughing
Лаура


Ами сигурно нищо му няма наистина. Аз преди време бях почерпена в работата със 3 годишна сватбена торта (пак от традиционния тип дето са с разни сушени плодове и много алкохол) и си хапнах малко (въпреки че по принцип не обичам тези работи) преди да ми кажат че това всъщност им е от 'оригиналната' торта.  Нашта сватбена торта за английската сватба беше шоколадова (ммммм) и трошичка не остана, камо ли след 3 години да черпя отново с нея или да пращам по пощата на недошли гости, както правят някои хора тук.  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing

Коледен пудинг никога не купувам, просто не ми харесва, опитвала съм, но ми е прекалено 'интензивен' - а и май на повечето хора около мен не им харесва. Виж на майка ми и баща ми им хареса, бяха им подарили веднъж като бяха дошли на гости тук преди Коледа. Обичам понякога mince pies, ама най- много да изям вдно-две малки пайчета в целия Коледен период. Обаче разните немски коледни бисквитки, както и италианското панетоне, много ми се услаждат. Просто ме е страх тази година както ще съм бременна около Коледа, на какво ще заприличам Embarassed  Laughing  Laughing

# 71
  • Мнения: 530
Цитат на: miravmbd
ММ,спомням си моето голямо разочорование при първата ми Коледа тук.Всяка година свекървата по традиция прави миинс паис,сконс и още нещо беше,и остава вечерта на бъдни вечер по една чаша мляко и миинс паис за Дядо Коледа.Слизам аз на другата сутрин,рано рано-гледам,а изпити Shocked
Те още не бяха станали.А аз си легнах късно,от емоции и вълнение не можах да заспя и се въртях долу,гледах филми.
Както и да е,Решавам аз да си хапна минс паи за закуска,че ми се прияло беше нещо соленичко,мислеики че е паиче с каима.И какво разочорование-то сладко и гадно-ужас.Разбрах аз защо се казвало минс паи след това де Wink
Както ида е,оттогава насам,не мога да погледдна такова чудо Sad


В този 'капан' не бях попадала, но имах подобна случка първия път като опитах Marmite. Гледах едни бебета сутрин докато майките им ходеха на йога и понеже беше рано винаги ми оставяха разни неща за закуска на масата. На няколко пъти го видях този буркан с Мармайт и забравих да питам какво е, а пък и изобщо не обърнах внимание на това какво пише на него. Реших че щом е на масата за закуска и щом започва с 'марм' ще да е нещо сладичко като мармалад - заприлича ми дори на шипковия мармалад. И в бързината докато бебетата спяха да си намажа една филия сложих сериозно количество отгоре и отхапах..Аууууууу, ууууууууууужас! ГАДНО. След това години наред не можех и да си помисля, но постепенно се научих и сега много обичам препечена филийка с мнооооого мноооого тънък слой мармайт с масло.  Та и ти може някой ден да преодолееш отвращението към минс пайовете, след първоначалния шок!!! Laughing

# 72
Цитат на: MM
... Обаче разните немски коледни бисквитки, ...

Ох, и аз много ги обичам. От LIDL вече си купувах на няколко пъти. Все викам за Коледа ама.....шкафа нещо се изпразва всяка седмица Embarassed . Мъжът снощи даже вика "Леле тоя шкаф толкова пълен не съм го виждал от една година"......ама стои толкова само до краят на седмицата Embarassed  Grinning .Чак завиждам на една моя приятелка, която не обича сладки неща

# 73
  • Мнения: 530
Цитат на: Honda
Цитат на: MM
Чак завиждам на една моя приятелка, която не обича сладки неща


Все се чудя как може да има такива хора.  Wink  Разбирам да не ядат често сладки неща ама съвсем да не ги обичат....
Аз всъщност сега с тази бременност се усещам че не ми се ядат много сладки неща, не че преди само на сладко съм налитала ама сега не ме влече толкова. Но на коледните бисквитки не бих устояла. Онзи ден гледах в един деликатесен магазин в който си купувам нещо за обед понякога и бяха заредили с лакомства от цял свят. Ама не си купих, рекох си Коледа е далеч още и от сега ако започна къде ще му излезе края. Но ти сега ме вдъхнови.  Laughing  Laughing

# 74
Цитат на: MM
..., рекох си Коледа е далеч още и от сега ако започна къде ще му излезе края. Но ти сега ме вдъхнови.  Laughing  Laughing

Сакън. После да не изляза виновна за качените килограми през бремеността Embarassed  Wink  Laughing

# 75
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Honda
[Мъжо тия дни купи от IKEA някакво чудо дето пише Herrljunga Glogg(на О-то има две точки отгоре Wink ) и пише, че не е алкохолно и се меси по избор с вода, водка или вино. Това гльога ли става като се смеси с винота или е нещо друго?!


Ами аз още на втора страница от дискусията ви дадох координатите на Гльога от ИКЕА, ама кой да чете. Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing
 wavey  wavey  wavey

# 76
  • Мнения: 2 452
Цитат на: MM
Просто ме е страх тази година както ще съм бременна около Коледа, на какво ще заприличам Embarassed  Laughing  Laughing


Аз профилактично се записах в Curves. Миналата година тъкмо бях се вталила и по Коледа пак се "възстанових", та тази година вземам мерки отрано. То аз си имам и нужда де   261uu  .  
 Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Момичета, какво е това мармаит?!?!?!? Чувам го за пръв път!

# 78
Цитат на: Honda
Цитат на: mama-bena
Aми, ето и една рецептичка. ...
Glög
This is a traditional Swedish holiday drink. It cures the common cold. ....

Мъжо тия дни купи от IKEA някакво чудо дето пише Herrljunga Glogg(на О-то има две точки отгоре Wink ) и пише, че не е алкохолно и се меси по избор с вода, водка или вино. Това гльога ли става като се смеси с винота или е нещо друго?! А пък другото въпросче ми е свързано с Knacke Brot(на А-то отгоре има две точки)в скоби пише, че е traditional vollkornbrot. Това чудо е нещо като огромен кръгъл сухар. Та с какво се консумира това Confused: .
Тази година май ще опитваме други "кухни" както сме тръгнали Grinning

Хондичка, има безалкохолен и алкохолен гльог, не ти препоръчвам да го смесиш с вода по добре е водка. Knäcke bröd което се чете кнеке брйод (горе долу) е тип сух, твърд хляб. Яде се като хляб. Първо, може да го начупиш внимателно на по малки парчета и после може да мажеш масло или с малко пушена сьомга или сиренце или портокалово сладко и парче кашкавал и т. н. пробвай с каквото обичаш. Тук има най различни форми и вкусове на този вид хляб и ние много го обичаме. Мойто малко бебе си "чеше" зъбките с knäcke bröd. Същия хляб има една дупка по средата, нали, защото се слага на специална поставка, както хартията за кухня...предполагам че разбираш, какво имама в предвид. Traditional vollkornbrot, означава традиционален пълнозърнест хляб. Да ви е сладко...

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Екстракт от мая, грррррр, кофти звучи, ама трябва да се пробва, аз пък не харесвам и черен и червен хайвер.

# 80
  • Мнения: 530
Цитат на: miravmbd
Янтра,зивиняваи,ти в Португалия ли беше?или е Ирландия? Embarassed
НАмажи го тънко,тънко върху припечена филиика намазана с малко масълце.НА мен на вкус ми прилича на-ако отхапеш парченце от кнор-подправките за булиона.Сещаш ли се кои са?
Много е полезно


Трудно е да се опише вкуса наистина. И май хората определено се делят на такива които го обичат и на такива които не могат да го понасят. Едни приятелки от България като ми бяха на гости и много го харесаха, за мое учудване. Но познавам и много хора (и българи и англичани) които не могат да го понасят. Много е хубав и намазан пак с малко масълце върху съвсем пресен още топъл хляб. Ммммм.
Но има и хора (като един приятел на мъжът ми) които могат да изядат индустриални количества и си го мажат доста дебело върху филията. За моя вкус трябва да е съвсем съвсем тънко намазано, просто една идея Wink

# 81
  • Мнения: 530
Цитат на: Honda
Цитат на: MM
..., рекох си Коледа е далеч още и от сега ако започна къде ще му излезе края. Но ти сега ме вдъхнови.  Laughing  Laughing

Сакън. После да не изляза виновна за качените килограми през бремеността Embarassed  Wink  Laughing


Е, ако реша да те обвинявам за това, ще трябва да ми дадеш твойта рецепта за отслабване защото явно работи! Wink  Simple Smile  А и може би да ми станеш мотивационен гуру в диетата след като родя Laughing  Laughing  
Абе аз май предпочитам да надебелея отколкото да ми става лошо. Все още да му се не види ми се гади доста, а все си мислех че ще ми мине досега. Поне с Анна беше така. Ама освен това хапвам и на често за да не ми се гади много - гледам да е здравословно, обаче....Да не вземе а стане, хем дебела, хем с прилошаване - кофти! Sad  Cry  Cry  Wink

# 82
Цитат на: Laura
...
Ами аз още на втора страница от дискусията ви дадох координатите на Гльога от ИКЕА, ама кой да чете....

Ама аз как мислиш натирих мъжо - като прочетох Wink  Laughing

# 83
Цитат на: mama-bena
...Хондичка, има безалкохолен и алкохолен гльог,
....
Явно сме се сдобили с безалкохолният ама ще стане алкохолен определено Laughing
 .....
Цитат
Мойто малко бебе си "чеше" зъбките с knäcke bröd. Същия хляб има една дупка по средата, нали, защото се слага на специална поставка, както хартията за кухня...предполагам че разбираш, какво имама в предвид. Traditional vollkornbrot, означава традиционален пълнозърнест хляб. Да ви е сладко...

Хихи. И моят мушмурок много го хареса. Пък за Симона да не говоря. Аз се канех да остане за Коледа ама....май няма да го бъде, пак ще се ходи до IKEA. А хлябът наистина има дупка по средата и аз се чудех за какво е ама сега ми е ясно.
Благодаря за изчерпателните отговори

# 84
Цитат на: MM
..
....Абе аз май предпочитам да надебелея отколкото да ми става лошо. Все още да му се не види ми се гади доста, а все си мислех че ще ми мине досега. Поне с Анна беше така. Ама освен това хапвам и на често за да не ми се гади много - гледам да е здравословно, обаче....Да не вземе а стане, хем дебела, хем с прилошаване - кофти! Sad  Cry  Cry  Wink

Абе и аз действах на този принцип. Да си хапна пък после ще му мисля Embarassed  Grinning .Все виках - детенце да е здраво, пък аз ще се оправям някак.
Да ти кажа и на мене доста ми ставаше лошо с Ели, докато със Симона пък въобще не ми е ставало. И доста ме държа с Ели - някъде до към края на 4-я месец. Но и през цялата бременност в общи линии на определени интервали ми ставаше.
Упс .....разводних темата Embarassed

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Цитат на: miravmbd
Янтра,зивиняваи,ти в Португалия ли беше?или е Ирландия? Embarassed
Неееее, в Бг съм, ама съм била навън и май пак ще ходя, този път за повече време, ама не се знае още де.

# 86
  • Мнения: 2 452
Санта бред:
Меси се тесто с мая и яйца (кой както си знае; аз тук си имам едни книжки и по тях карам). Тестото се раделя на 3 топки - едната топка е за глава; втората се оформя като шапка, а от третата се правят всички останали неща - една лентичка за бордюра на шапката (това, което е отпред над лицето); едно топче за пискюл; още едно топче за нос; две малки топчета за очички; в тях се слагат стафидки; още две лентички за мустаци и брада; те се режат с ножица - мустаците от двете страни,  брадата отдолу. Жълтък от яйце се разбива с малко вода; отделя се малко отсместа в отделен съд и се смесва с червена боя. С "червения" жълтък се намазват шапката и носа, а с останалия - лицето и т.н. Брадата, мустаците, бордюра и топчето на шапката се поръсват с кокосови стръготини и се пече в умерена фурна. Звучи сложно, но всъщност става бързо.

Накрая да отдам дължимото на "затворничката". От нейното предаване се научих да правя този хляб.

# 87
  • Мнения: 1 793
Цитат на: Laura
Санта бред:
Меси се тесто с мая и яйца (кой както си знае; аз тук си имам едни книжки и по тях карам). Тестото се раделя на 3 топки - едната топка е за глава; втората се оформя като шапка, а от третата се правят всички останали неща - една лентичка за бордюра на шапката (това, което е отпред над лицето); едно топче за пискюл; още едно топче за нос; две малки топчета за очички; в тях се слагат стафидки; още две лентички за мустаци и брада; те се режат с ножица - мустаците от двете страни,  брадата отдолу. Жълтък от яйце се разбива с малко вода; отделя се малко отсместа в отделен съд и се смесва с червена боя. С "червения" жълтък се намазват шапката и носа, а с останалия - лицето и т.н. Брадата, мустаците, бордюра и топчето на шапката се поръсват с кокосови стръготини и се пече в умерена фурна. Звучи сложно, но всъщност става бързо.

Накрая да отдам дължимото на "затворничката". От нейното предаване се научих да правя този хляб.


много ти благодаря Grinning ейй, засърбяха ме ръцете да го направя. то има време де, но не съм сигурна какво ще излезе. но все пак ще пробвам Simple Smile най-вероятно......

# 88
  • Мнения: 2 452
Ето и оригиналната рецепта. Успях да я намеря:


Santa Bread With Michel
RecipeView.com
Yield: 0 Servings Preparation Time: 0000


1/2 cup finely-chopped kataifi (or (or a 1/4 oz pkg active dry yeast)
-coconut) 2 raisins
5 cups high-gluten (or bread flour) 2 large egg yolks, lightly beaten
1 cup rye flour 1 1/2 Oz red food coloring
1 Tbl coarse salt 1/4 cup apple jelly (or apricot
1 cake fresh yeast cake - (3/5 oz) -jam ), melted

Heat oven to 200 degrees. Spread kataifi in a single layer on a baking sheet. Place in oven, turning occasionally until dry, about 20 minutes.
In the bowl of a heavy-duty electric mixer fitted with the dough hook attachment, combine the high-gluten-flour, rye flour, salt, and yeast. Mix until well blended. With machine running, gradually add about 2 1/4 cups warm water (100 degrees) until dough comes together around hook. Continue mixing until dough is elastic and pulls away from sides of bowl, about 3 minutes. Turn out onto a floured work surface. Shape into a ball, and cover with a clean kitchen towel. Set aside for 40 minutes.
Heat oven to 400 degrees. Divide dough into 1 one-pound piece and 1 two-pound piece. Keep smaller piece covered with a kitchen towel while working with the larger piece. Form larger piece into a cone. With smaller piece, form two 1 1/2-ounce balls for the pom-pom and nose, two 1-inch rounds for the eyes, one 8- by 1 1/2- by 1/4-inch rectangle for the hat brim, one half round 1/4-inch thick and 8 inches in diameter with a 6-inch radius for the beard, and one half round 1/4-inch thick and 5 inches in diameter with a 1 1/2 inch radius for the mustache.
Stretch small end of cone, and curve it to one side to form cap. Transfer to baking sheet. Fit the rectangle onto base of cap for the brim. Take one 1 1/2 ounce ball, and attach to end of cap for the pom-pom. Place the second 1 1/2 ounce ball on face to make a nose. Place one raisin in each 1-inch round, and press onto face to form eyes. Using a knife, cut vertical slits in larger half round, to make beard. Attach to lower half of face. Cut horizontal slits in smaller half round. Gather in center, and press into face forming mustache and mouth. Cover with a clean kitchen towel, and let rise for 15 to 30 minutes.
Brush face and beard with egg yolk. Add food coloring to egg yolk, and brush hood and tip of nose. Place in oven. Lower oven temperature to 350 degrees. Bake until it sounds hollow when tapped on the bottom, about 1 hour. Transfer to a wire rack to cool. Brush brim of hood and pom-pom with apple jelly. Sprinkle with kataifi or coconut.
This recipe yields 1 loaf.

Общи условия

Активация на акаунт