Дерматит - атопичен, себореен, екзема...

  • 491 676
  • 1 504
  •   3
Отговори
# 1 455
  • София
  • Мнения: 1 335
Хм, интересно....... Благодаря за тази информация!
Интересно е това за ваксините, защото нали се твърди, че между 10 и 20 % от децата имали АД, а досега не съм срещала да се обсъжда този проблем ooooh!

А... извинявам се за тъпия въпрос, но.... има ли значение дали дерматита е в по-агресивна форма или протича много незабележимо и между другото?

# 1 456
  • Пловдив
  • Мнения: 5 028
Не знам. Сигурно има.  newsm78
При моите беше в доста "агресивна" форма...
А и реагираха остро на всяка ваксина. С обриване мнооого, навсякъде, дето е имало някога обрив, а и на места, дето е нямало... ooooh!

ЛЛ не го "обсъждат". Според мен, не им пука! Гледат да не се занимават и да си изпълнят "нормата".  Crossing Arms
Най -добре е да се говори със специалист за това...

Затова и написах всичко това. За инфо.

# 1 457
  • София
  • Мнения: 6 011
Stelfy, големият ми син беше с АД от самото раждане.
Педиатърката по собствено усмотрение реши да отложи ваксините с позволените и 6 месеца. Тогава грам нищо не съм разбирала ни от АД, ни от ваксини, ни от връзката помежду им, това си беше изцяло нейна инициатива след като видя как е пламнало детето ми.
АД му затихна и първият Пентаксим му е поставен на близо 7 месеца, като след него нямаше никаква реакция.  Peace

# 1 458
  • София
  • Мнения: 1 335
Хм и това е интересно... защото някакъв лекар по телевизията разправяше, че ваксините се поставят през определени интервали - примерно 3тия Пентаксим е 10 месеца след втория (или нещо такова), защото ако закъснееш прекалено много се прецаква изграждането на имунитет и все едно не са ти били поставяни никакви ваксини...

Пък в случай на невъзможност за поставяне (разни болести предимно), такова отлагане може да продължи много месеци както във вашия случай.. И тогава какво става с ефекта от ваксинациите изобщо? Thinking

Трябва по-обстойно да се консултирам със специалист аз... До вчера не мислех, че имаме реално някакъв проблем... 4те петънца, които общо са му излизали, никога не са ме тревожели, не съм ги забелязвала даже, толкова безобидно изглеждат.
Пък то било айсберг - по-сериозната част е скрита под водата.

# 1 459
  • София
  • Мнения: 6 011
Stelfy, да, точно така е, има си схема на поставяне и за да се получи имунинет, тя трябва да се спазва.
Затова педиатърката отложи всички, става въпрос като се започна от първата. След това са му поставяни по схемата - през месец три приема и година след третия прием - четвърти, който трябва да е преди навършването на 2г.

# 1 460
  • Мнения: 11 416
При нас ваксината отключи АД.

Повярвайте няма да намерите 2 лекари да говорят едно и също. Няма и чак такива специалисти, които да дадат експертно мнение. Оказа се, че най-знаещи, чели и запонати с всички аспекти на ваксините са майки на деца, които са имали проблеми с ваксините  Confused

# 1 461
  • София
  • Мнения: 6 011
Напълно си права, Дорис.  Peace
От друга страна, не знам правени ли са някакви проучвания в тази насока, има ли резултати и публикувани ли са те в медицински източници, които за лекарите са 100% достоверни.

# 1 462
  • Мнения: 685
Оказа се, че най-знаещи, чели и запонати с всички аспекти на ваксините са майки на деца, които са имали проблеми с ваксините  Confused
За съжаление!

# 1 463
  • Мнения: 1 107
Здравейте,

искам да споделя с всички моите мерки за борба с атопичния дерматит и да дам надежда на всички, които се борят с него.

Нашата история започна когато Александър беше на 2 месеца и един ден видях зачервяване и грапавини по бузките му. Решим, че татко му пре-много го е целувал и се е надрал от брадата му. На следващия ден имаше грапавини по челцето - без да е зачервено, просто много сух участък. Усъмних се, че е нещо кожно, но се старая да не задълбавам в проблеми и реших, че е поредната адаптация на новороденото бебе. На третия ден забелязах сухи участъци по ръчичиките от външната страна на предмишниците. Започнах да мажа обилно със зехтин - личицето и ръцете. Един ден, който никога няма да забравя мазах около 15 пъти. Струваше ми се, че има ефект, кожата се омекотяваше. За съжаление твърде краткотраен ефект. За следващите няколко дни му се появиха петна от сухи участъци по раменете, крачетата - бедра и подбедрици. Направо полудях и се изстрелях на лекар - каза себореен дерматит - мажи го с най-обикновена цинкова паста. До този момент нищо не разбирах от диагнози и като се прибрахме започнах да чета в нета. Не го мазах с нищо веднага, защото не исках да клепам двумесеното си бебе. Та то е чисто ново. Мислех, че не е нищо особено и страшно. Четях, четях и ми се изправяха косите. За една седмица изчетох абсолютно всичко, което пише в нета за атопичния дерматит, дума по дума, ред по ред.

Александър е изключително кърмен - само кърма, без вода, без сокове до 6 месеца. Пера само с Фрош, защото е единствения сертифицирам био продукт на приемлива цена, гладя всичките му дрехи двустранно, не съм правила промени, които да причинят внезапно възникване на подобни симптоми. Всичките му дрехи са памучни, чат-пат от органичен памук, всичките му завивки, чаршафи, също. Просто недоумявах.

Но беше факт - след всичко прочетено симптомите най-много се доближаваха до подобна диагноза.

Атопиният дерматит е с неясен произход, на алергична основа. От начало не вярвах, че е алергия, защото аз имам богат опит с алергиите (и некадърните доктори в Бг) от моята майка и тя никога не е имала подобни кожни прояви. Изключих така любимата на алерголозите алергия към белтъка на прясното мляко, защото не забелязвах някакво влошаване от моя прием на млечни продукти. За съжаление не разбирах от какво изобщо се повлиява.

В крайна сметка ето всичко, което направих и след 3 месеца борба, всички петна изчезнаха. Сега Александър е на 10 и петната са в миналото, дано и за напред е така.

1.Продължих да кърмя изключително. Мисля, че това е много важно защото дава най-стабилния имунитет и сили за борба на организма.

2. Продължих да ползвам Фрош и започнах да изплаквам дрехите в още няколко води.

3. Продължих да гладя двустранно всичко - от бодитата до чаршафите.

4. Започнах да мажа с А-дерма. Това е единственият препарат на бг-пазара, който ми помогна. Мазах с Нахткерцен, био-дерма и разни други дето ги забравих. А-дерма екзомега помага. Факт. Работата е там, че има два вида екзомеги - едната е с рабеа, ако не се лъжа- тя помага повече. Мажеш го 2 пъти дневно, средно обилно.

5. Спрях да къпя Александър всеки ден - къпех го веднъж в седмицата с хладка вода. Под хладка разбирам под 30 градуса. От водата петната му се зачервяваха.

6. Препарат използвах веднъж на няколко седмици и пак а-дерма екзомега в съвсем пестеливи количества.

7. Къпех го при възможност с минерална вода. Не много често, но веднъж на 2-3 седмици.

8. Не спрях да ям млечни продукти, не съм му давала никакви АМ, сокове и прочие - само кърма.

9. Никакви лекарства - кортикостероиди и подобни.

10. Никакви цинк съдържащи продукти - влошават положението.

Пробвах всякакви билкови рецепти за екземи - печени орехи с рибено масло (на Ванга) - освен много петна, никакъв друг ефект; крем от невен - домашен; крем с някакви специални съставки вкл. тамян и светена вода в него, който е за всякакви рани - пак без ефект; крем здраве и бочко - отвориха се рани; бани със смрадлика, лайка - нищо; никакво мазане - пак нищо; зехтин - нищо.

Всъщност петната започнаха да изчезват постепенно, едно след друго, много бавно. Но изчезнаха, надявам се завинаги. Не знам кое от всики е дало ефект, а може също израстването и голямата ми вяра, че не може да не се оправи. Всеки ден казвам молитва.

И накрая ще ви разкажа за една приятелка. Нейното дете беше със същите петна - появиха му се на 6 месеца. Тя го беше кърмила само първия месец. Намазала с коритостероид - изчезнали за месец, намазала с друг вид - изчезнали пак за месец. В момента е изредила всчки кремове на кортикостероидна основа на пазара и все още имат проблем - вече са на 2. За съжаление проблемът дори се задълбочи защото имат съмнения за астма. Опитах се да и кажа, но тя вярва повече в медицината отколкото в липсата на резултат от нея. Но все пак дано малкия се оправи.

Стискам палци на всички дечица - да са здрави и непослушни Smile

Ако се сетя още нещо ще го добавя

# 1 464
  • Мнения: 0
За дерматит при деца не ползвайте кремове с кортикостероиди - изключително вредно е, защото през кожата попада в системното кръвообращение. Има една пяна, нарича се Dexem, която е за екземи и псориазис при деца - без стероиди. Моя приятелка я ползва за детето си и то вече няма проблем. 

# 1 465
  • Мнения: 0
Здравейте на всички!

Моето детенце е на 8,5 г. и това лято, след прекаран остър конюнктивит се появиха първите екземи на тила. Започнаха да се разрастват и да се сливат една с друга, а след около месец се появиха нови и по други части на тялото, предимно кожата на сгъвките по ръцете и краката. Вече изминаха 3 месеца, все още не съм прибягнала до употребата на КС и антибиотични препарати, въпреки че сме имали много обострени периоди със секретиращи участъци. Вече не знам дали е от значение, но при нея не е имало предистория в по-ранното детство - обриви, суха и лющеща се кожа, всичко се разви някакси изведнъж. Мога да твърдя , че е сравнително здраво дете и не е пила антибиотици от 2 г. възраст.

Искам да се обърна към всички майки, който са се справили с този проблем по един или друг начин. Успях да изчета голям брой от страниците във форума и разбирам, че всеки случай е строго индивидуален,  със сходна симптоматика, но причините, които го пораждат са различни. Затова действията, оказали благотворно влияние на едни, не действат при други или то поне не със същия успех. Изчетох доста разкази за това какви мерки са били предприети в различните случаи, но някакси остава в сянка самия процес на излекуване и аз искам да се фокусираме върху това. Затова умолявам всички майки, за които болестта е вече история, да опишат своите наблюдения върху този процес.


Какво се случва с екземите, когато болестта обърне своя ход на развитие?

Ясно е, че изчезват, но как точно изчезват?

По кои части от тялото изчезват първо - по тези, на които са се зародили първоначално, на последните огнища, или процесът обхваща всички места с еднаква сила и всички процеси текат паралелно?

Какъв е обратният стадий на развитие на една екзема - избледняване, намаляване, център-> периферия, периферия-> център или светкавично изчезване (лющене на кожата?) ?

Каква е продължителността на целия този процес и в самия етап на излекуване редуват ли се рецедивиращи периоди или всичко върви по права линия?



Ако някой се е спрял подробно върху такива описания, в някои от страниците на форума, моля за извинение.

Благодаря на всички, които ще ми отговорят и дано тези отговори внесат малко светлинка в черния тунел.

# 1 466
  • Мнения: 561
Nicol^, поздравления за това, че удържате фронта без кортикостероиди   bouquet
При нас излекуването беше един бавен процес, който отне към половин година-първи се изчистваха по-новите обриви и след това старите, като посоката беше отдолу-нагоре-от тялото към бузите. Имаше 2-3 рецидива след това, но съвсем скромни като размер и тежест и бързо се изчистваха.
Естествено, ние сме различен случай, понеже ни удари в ранна бебешка възраст.Но също имаше конюнктивит с появата на първите обриви.
Помислили ли сте дали може да е реакция към храна, плесен, прах за пране, изкуствена материя в облеклото?Някаква промяна в начина ви на живот или драми наоколо?

# 1 467
  • Мнения: 0
easy, благодаря за бързата реакция и най-вече за това, че отговорът ти зарежда с оптимизъм   Nature Partly Sunny

За съжаление до този момент причината остава скрита, а аз се опитвам по всякакъв начин да елиминирам възможните варианти, но все още търся…

Има нещо в нашите истории, което се повтаря, затова искам да те попитам какъв беше конюнктивитът при вас, правихте ли изследване и с какво го лекувахте?
На нея това й беше първият конюнктивит в живота (надявам се и последният), лекувахме го с няколко вида капки, но при всяко спиране, след около седмица се връщахме в изходно положение – отново зачервен външен ъгъл и долен клепач ( вътрешността на окото беше спокойна) и мигли, залепнали от секрети. Един ден реших да облекча положението с компреси от лайка, но на другата сутрин се събуди с ужасно подпухнало лице, и копривна треска по ръцете и краката. Всички лица с бели престилки свързаха проявата на алергична реакция с лайката, но аз никак не съм склонна да приема толкова бързо и лесно подобно становище. Последвалото микробиологично изследване показа наличие на St aureus, така че дразнителите към него момент можеха да бъдат най-малко три – капките за очи, лайката или самия стафилокок. Повече не исках да продължавам с нов вид капки и мехлеми – правех й компреси със сребърна вода и настойка от невен. Постепенно секретите спряха и очите се изчистиха, при повторното изследване (след повече от месец) не се изолира бактерия, но кожата на долните клепачи оставаше да стои зачервена и някак суха със съвсем дребни бели люспички. Малко след това се появиха и екземите на тила. Към момента състоянието на очите е добро, люспите изчезнаха, но когато екземите се обострят, очите също реагират и долните клепачи се зачервяват.

В събитиен план нещата за нея са се случвали без особени катаклизми и стресови ситуации, лятна ваканция във всяко едно отношение, а броени дни преди появата на екземите беше на море и се чувстваше много щастлива.

Това е накратко нашата история, ще ми бъде интересно да узная как са се стекли нещата при вас с очите, защото съзнанието ми е все в онези дни и търси причината там.

# 1 468
  • Мнения: 561
Nicol^, има алергичен конюнктивит,ето тук можеш да прочетеш за него, предполагам и другаде:
http://www.dr-uzunova.com/index.php?option=com_content&task= … =67&Itemid=85
При нас конюнктивитът се появи след първите обриви и мазането с кортикостероиди, беше на един месец.Предписаха ни антибиотични капки и борова вода, но тогава започнахме хомеопатичното лечение и хомеопатката ни каза да не ползваме нищо за очите, забрани ми и кърма да слагам.
Аз мисля, че при нас конюнктивитът беше алергичен, никой от семейството не е имал.
Аз също знам, че може да има алергична реакция към лайка, макар и рядко.
Защо не пуснете тестове за алергия?

# 1 469
  • Мнения: 0
easy , хич не ми се ще да опитвам с тестовете, това за мен е равнозначно да дърпам дявола за опашката.
А и доколкото успях да събера компетентни мнения по този въпрос, дори и с тестове е много трудно да се открие точния алерген,  така че за в момента съм изключила този вариант.
От едно известно време насам бях заподозряла ябълките, понеже получаваше някаква мигновена реакция със зачервяване на бузките и ги бях спряла за няколко дни. Днес реших да й обеля малко парченце, което изяде пред очите ми и буквално след броени секунди се появиха червени петна по бузките, които отминаха след може би час, час и половина. Вече съм сигурна , че прави някаква реакция към тях, но дали е към самата ябълка или към това, че вероятно е „обогатена” с минерали и витамини от ново поколение?!

В момента вниманието ми е изцяло насочено към правилния избор на храна, но е ужасно трудно да се ориентирам в океана от изкуствени и „годни за консумация" храни в лъскави торбички, при закупуването на които получаваме бонус някое и друго Е и неговите производни, като запас за черни дни. Сигурна съм, че усилията в тази насока биха могли да дадат много повече положителни резултати, отколкото нескончаемото обикаляне от една лекарска врата на друга, зад която първия въпрос с който си посрещнат е: „Къде ви е направлението?”, вместо „Добър ден! Какъв е проблемът?”

Общи условия

Активация на акаунт