Бакшишите на сервитьорите

  • 14 236
  • 206
  •   1
Отговори
# 30
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Ако сметката ми е 27 лв- оставям 30 лв. Ако ми е 25- оставям 25.
Не знам и не ме интересува как си делят бакшишите, не мога да ги мисля и тях.  Crossing Arms

# 31
  • Мнения: 2 018
Събират се на едно място и в края на вечерта се делят между всички.


И аз така знам. Не ги мисля, за да нямам драма, гледам да не оставям Simple Smile
А те пък следващият път ще гледат вас да не ви обслужат качествено  Laughing

а по-следващия - остават без клиенти...  Laughing

# 32
  • Мнения: 22 473
Бакшиши оставям все по-рядко....не ме интересува каква е практиката и обикновено този, който ме е обслужвал идва да прибере парите.
Но за обслужването не ми се коментира, често под всякаква критика.

Последно, правя поръчка (кафе и 2сока), обажда се мъжа ми, че е свършил с работата и да му поръчам и на него. Сервитьорката ми носи поръчката и аз казвам, че искам още 1кафе и сок.
Тя изпуфтя толкова звучно, че ми идеше да и захлупя таблата на главата.

# 33
  • Мнения: 190
Работила съм ,като сервитьорка във заведение във което цените примерно бяха така направени, 4е винаги да ти остава между 0,01-0,05 ст примерно сок 1,33 лв и т,н. И ако някой клиент беше доволен оставяше и бакшиш Simple Smile За протокола и аз не винаги оставям  Naughty .Много зависи от обслужването  Peace

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Събират се на едно място и в края на вечерта се делят между всички.


И аз така знам. Не ги мисля, за да нямам драма, гледам да не оставям Simple Smile
А те пък следващият път ще гледат вас да не ви обслужат качествено  Laughing
Значи ще им е последен път.

Има и други хора на минимално заплащане, но само за сервитьорите и таксиметровите е прието да се оставя бакшиш, като последните даже не са на минимум.
Като не им харесва да работят друго, ако няма желаещи, ресторантьорите ще вдигнат заплатите. Затова по-добре да не им оставя, че да се сетят да им увеличат заплатите.

# 35
  • Мнения: 46 565
А откъде идва това с бакшишите за сервитьори и таксиметрови шофьори? Защо е само в тези сфери, по каква логика. Ако в магазина кажат на някой - нямам да ви върна, направо ще смелят продавача, дори да си е свършил работата, да е консултирал правилно и т.н., въобще перфектно обслужване.
Не че имам нещо против, просто ми е интересно защо на едни се полага, а на други не?

По темата - различно, зависи от практиката в конкретното заведение. Според мен е по-справедливо всеки да си прибира бакшиша, има хора, които се стараят или просто харизматични, не смятам, че някой трябва да намазва от това, което постигат.

# 36
  • Мнения: 8 933
А откъде идва това с бакшишите за сервитьори и таксиметрови шофьори? Защо е само в тези сфери, по каква логика. Ако в магазина кажат на някой - нямам да ви върна, направо ще смелят продавача, дори да си е свършил работата, да е консултирал правилно и т.н., въобще перфектно обслужване.
Не че имам нещо против, просто ми е интересно защо на едни се полага, а на други не?

По темата - различно, зависи от практиката в конкретното заведение. Според мен е по-справедливо всеки да си прибира бакшиша, има хора, които се стараят или просто харизматични, не смятам, че някой трябва да намазва от това, което постигат.

Мисля, че това с бакшишите датира някъде от 17 в. и първоначално се практикува от аристократите, след което бързо се разпространява като маниер сред по-богатите социални прослойки. От Европа традицията се пренася и в Щатите след - не съм сигурна -Гражданската война ли беше  Peace

# 37
  • Мнения: 46 565
Да де, но защо не в магазините, например? Какво им е на хората, които ни обслужват там, да не би да заслужават по-малко?
Някак нечестно ми се струва Simple Smile

П.П. В Япония четох, че няма такава практика. В някои страни е включено в сервиза, това са примеливи варианти за мен.

# 38
  • Мнения: 2 161
Това с бакшишите не го разбирам много, ама както и да е. Да си го хванат в консумацията, бе...Отиваш някъде, някой ти сервира, това му е работата, за нея му плащат...и аз пак да давам...Давам, давах преди, сега все по рядко...да не кажа хич...Посреща ме няква мома дет я е яд, че съм седнала в заведението и трябва да бачка, носи ми нЕкви неща с кисела физиономия или отегчена до смърт....познай колко бакшиш взема....не обичам и лакеите...дразнят и досаждат и пак толкова вземат....т.е. от мен нищо...Ако ресора е регламентиран и заплатата им е само от бакшиш ще давам, ама не е ... та .... Аз като бачкам на мен някой оставя ли ми бакшиш...и аз с хора работя... Whistling
Наистина си г-жа Бюфет. Даже бих казала г-жа Гардероб. Ами все едно никога не си припарвала до ресторант или не си пътувала с такси. Бакшишът е задължителен навсякъде по света. Или поне в Европа и Америка.  Ще е учудващо, ако няма бакшиш. Ако толкова ти се е приискало да ти оставят бакшиш, пиши ми къде работиш и аз ще ти оставя някой лев.

# 39
  • Мнения: 2 161
За хората в кухнята също е редно да има бакшиш,но те нямат контакт с клиентите и няма как да се получи!

Ако си толкова тъпа, можеш и да обидиш готвача, като му изпратиш 20 лева над сметката. Добрите готвачи взимат добри пари, те нямат нужда от бакшиш.

# 40
  • Мнения: 170

Аз къде съм стъпвала и на какво съм се качвала не ме мисли...За мен това е порочна практика...Освен това бакшиша е на добра воля, когато стане задължителен тогава може да ми отправяш подобни реплики...А и моя "бакшиш" не го мисли, той си е включен в цената на услугата... Wink

ПП Не разбрах, къде е регламентирана "задължителността" на бакшиша...

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Бакшишът е задължителен за онези, които искат да се покажат. Аз не държа да демонстрирам нищо, затова за мен не е задължителен, даже по цял свят.

# 42
  • Мнения: 170
Доколкото разбрах, бакшиша бил измислен от аристократите, богатите прослойки, ами те като имат да си дават бакшиши...нито съм аристократка, нито съм богата...

ПП И все пак не разбирам, всички работят, всички работещи с хора "обслужват" клиента, но само на някои обслужващи им се полага бакшиш...Защо!!! newsm78

ПП Освен това, човек винаги оставя по нещичко, когато е доволен, но да ме гледат в ръцете и портмонето винаги и ако не оставя да гледам криви физиономии не съм съгласна...Бакшиша е пожелателен според мен, когато клиента е доволен и има желание ... нито е задължителен, нито пък е редно щото видиш ли практиката такава била да те гледат на кръв щото си изпил едно кафе и не си им оставил бакшиш или таксиджията, който не стига, че му плащаш завишените цени, ами и чака и отгоре... Whistling

Последна редакция: пн, 29 юли 2013, 13:28 от Г-жа Бюфе..ааа Букет

# 43
  • Мнения: 2 161
Бакшишът е задължителен за онези, които искат да се покажат. Аз не държа да демонстрирам нищо, затова за мен не е задължителен, даже по цял свят.
Е няма как да се покажеш, когато даваш бакшиш. Не съм видяла от маса в ресторант да се изправя човек, да почука с кокалче по масата и да каже: внимание, давам бакшиш. Или пък да разхвърли бакшиша така, че да може да се преброи от съседните маси.
 Защо сте такива свидливи и не уважавате тежкия труд на сервитьора? Ти например, нали си учителка? Ами всички давате частни уроци и бакшишът ви е не по-малък от 20 лв. на час.

# 44
  • Мнения: 8 933
Да, няма неписан закон, регламентиращ оставянето на бакшиш  Peace
Но примерно аз така съм възпитана и винаги оставям някаква сума, която е пропорционална на крайната сметка. Ако съм толкова недоволна от обслужването, поднесената храна и прочее, то просто го коментирам с управителя, а не със сервитьора

Общи условия

Активация на акаунт