Бакшишите на сервитьорите

  • 14 219
  • 206
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 401
Отдавна се чудя, ама сега ми дойде отвътре да попитам.
Когато ви обслужва един сервитьор, а накрая дойде да вземе сметката с бакшиша друг.
Какво се случва? Къде отива бакшиша?

# 1
  • Мнения: 3 447
Събират се на едно място и в края на вечерта се делят между всички.

# 2
  • Мнения: 9 050
Събират се на едно място и в края на вечерта се делят между всички.

Не и в BG. Тук всеки си прибира неговото.

Ако дойде друг да вземе сметката, а съм доволна от обслужването на колегата му, моля да дойде колегата.

# 3
  • София
  • Мнения: 20 112
Събират се на едно място и в края на вечерта се делят между всички.

Не и в BG.


И в България го има, разбира се. Зависи как са се разбрали помежду си хората от персонала.

# 4
  • Мнения: 3 447
Когато държахме ресторант, беше такава практиката, и то не наложена от нас, сервитьорите си я установиха. Дали е така навсякъде, не знам.

# 5
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
По ''келнерско'' време бригадирът посреща гостите, помощниците му сервират, отсервират, глезят, и накрая пак бригадирът дава сметката. В някои реномирани ресторанти, с управители от онова време, все още е така.  Пръвчански, Лефтеров- стари ресторантьори във Варна, в техните ресторанти е така. И в много други.

# 6
  • Мнения: 170
Това с бакшишите не го разбирам много, ама както и да е. Да си го хванат в консумацията, бе...Отиваш някъде, някой ти сервира, това му е работата, за нея му плащат...и аз пак да давам...Давам, давах преди, сега все по рядко...да не кажа хич...Посреща ме няква мома дет я е яд, че съм седнала в заведението и трябва да бачка, носи ми нЕкви неща с кисела физиономия или отегчена до смърт....познай колко бакшиш взема....не обичам и лакеите...дразнят и досаждат и пак толкова вземат....т.е. от мен нищо...Ако ресора е регламентиран и заплатата им е само от бакшиш ще давам, ама не е ... та .... Аз като бачкам на мен някой оставя ли ми бакшиш...и аз с хора работя... Whistling

# 7
  • Мнения: 2 401
Е, да, ама на мене некак си отвътре ми иде да оставя минимален бакшиш, когато непознато лице дойде да ми връчи бона и  вземе париците.    Това е естествена реакция, не я ли отчитат ресторантьорите?

# 8
  • Мнения: 170
Да ти кажа Минз, на мен нещо не ми напира да оставям бакшиш, та не знам...Оставям, защото уж така трябва....оставяла съм добри бакшиши....ама било то....

# 9
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Е, да, ама на мене некак си отвътре ми иде да оставя минимален бакшиш, когато непознато лице дойде да ми връчи бона и  вземе париците.    Това е естествена реакция, не я ли отчитат ресторантьорите?
Идеята може и да е, защото такива ресторанти разчитат на постоянната клиантела. Бригадирът, старшият, го познават, той им знае навиците, вкусовете, той предлага менюто-чустват се уютно и важни, че са ги запомнили. Помощниците са заменими-днес един, утре друг. Оберкелнерите са едно важно звено от успеха на ресторанта.
Разбирам възмущението ти, напълно оправдано, но просто политиката на ресторанта разчита на други критерии за успешен бизнес, вместо да се вълнува как се дели бакшиша. Laughing

# 10
  • Мнения: 5 892
Ако няма вътрешно правило да се дели, колегата би трябвало да го предаде на този, който ви е обслужвал цяла вечер. Бележката от сметката и парите се предават на този, който е маркирал и сервирал. В студентските си години съм била сервитьорка и така правехме, не сме деляли. И не е имало злоупотреби, колегите бяха свесни  Peace

# 11
  • Мнения: 201
Обичам да си "привиквам" сервитьорката, която ме е обслужвала. Ако много бързам - намирам я, плащам й и си тръгвам. Смятам, че така е редно - бакшишът да бъде за този, който е обслужвал. Аз самата съм работила като сервитьорка в ранните студентски години и съм си създала една такава представа за бакшиша: това не са само бонус пари; това е един вид признание. Затова обичам да го отдавам лично  Peace

# 12
  • Мнения: 329
Много рядко оставям, да не кажа хич. И то не защото ми се свиди, а защото не сьм доволен от обслужването. Наистина Тумбето е много права - в повечето заведения сервитьорите и по точно сервитьорките (не знам защо е така) като те видят и часовника им трьгва наобратно. Да не говорим колко пьти сьм чувал репликата "Сьжалявам, но след половин час затваряме". Имам чувството, че в Бьлгария се стремят не да те привлекат и да ти вземат парите, а да те отпратят. Няма да забравя, сядаме с колеги в едно заведение и една колежка си порьчва водка зелена ябьлка. Носи й я сервитьора, опитва я тя и установява, че не е никаква зелена ябьлка. Най-културно му казва "Извинявайте, аз порьчах зелена ябьлка, а тази е някаква друга. Вьзможно ли е (забележете!) да я сменим"? Тя си плаща и го пита "вьзможно ли е". При което ония глиган й изгрухтя в отговор: "Нали ти казах, че няма ябьлка, тая шь я пийш ли"? Да не говоря колко пьти сме чакали по един час да ни донесат порьчката или много често изпьлнение е да си порьчаш нещо, да ти вземат порьчката и след половин час да те уведомят, че някакьв продукт от това, което си порьчал липсва в момента и трябва да си избереш нещо друго. Как ли пьк не сьм им оставил бакшиш на такива. Трябва да сьм пил нафта.

# 13
  • Мнения: 4 841
В едно от заведенията, които посещаваме най-често, реда е както вече споменаха по-горе - салонния управител ни поздравява с добре дошли и ни дава менюто, след това девойка или младеж ни взима поръчката и ни обслужва, а накрая пак салонния носи и прибира сметката, като се информира всичко наред ли е било. Как точно си делят бакшишите нямам представа.
В друго заведение, което посещаваме, ни поема една сервитьорка/сервитьор от началото до края, и си вършат всичко по масите сами, включително отсервирането на празните съдове.

Като се замисля, май не се сещам да са ни обслужвали различни хора  Thinking


# 14
  • Мнения: 3 025
Аз предполагам, че в ресторанти, където един обслужва, а друг прибира сметката, може да е случайност и бакшишите да се делят между всички, а може в конкретния случай, обслужващият сервитьор да няма право да взима парите - ако е новак, ако е на пробен срок и още се обучава.

Сервитьорите се назначават на сравнително ниски заплати, точно защото се предполага, че те си докарват по нещо отгоре от бакшишите. Синът ми, докато следваше, поработваше като сервитьор и от него знам, че от неговите пари е отделял % за бармана и % за почистващия персонал - такава е била практиката в този ресторант. Разбира се, за мен, размера на бакшиша зависи от обслужването и обикновено оставам между 7-10% от стойността на сметката. Понякога нищо  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт