Дете на 2г. и 3м. не говори

  • 25 925
  • 66
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 483
Здравейте, отново аз и драмите с големия ми син /който проходи на година и половина/. Детето не говори- имам предвид няма нито една дума в речника си. Казва само срички, нищо свързано, сричките не свързва с предмет или лице. Не имитира, не повтаря, само ни гледа. Според мен въобще не ме разбира като му говоря нещо, не реагира. Не е глух със сигурност.


Записах го на занималня, за да се среща с други деца, но не виждам голям напредък. Детето е саможиво, обича да играе само и ме гони, ако се опитвам да му показвам нещо по книжките, които има.Още е с памперс, и не умее да се храни сам, дори и с ръце.

Посъветвайте ме къде да го заведа. Вероятно вината за неговоренето е и моя, тъй като се обезкуражих отдавна от лисата на реакция и през повечето време си мълча.

# 1
  • Мнения: 1 383
Някакво кой знае колко компетентно мнение не мога да дам. Нека по опитните майки се изкажат. Виждам, че децата ни са почти на една възраст и реших да споделя за моя син. На 9-10 месеца доста срички повтаряше и изведнъж спря и така допреди месец и нещо. Нашите бяха страшно притеснени, че не говори и даже мен обвиняваха, че съм винаги изнервена и нямам подход с него. Та така допреди месец. Сега имаме едно 7-8 думи в речника. Но примерно на храната е ,, ам,, , а като е жаден ,, пие,,. Имам предвид не са някакви цели думи. Относно не разбирането аз специално имам чувството, че децата разбират когото им оттърва. Хиляди пъти в нас казвам ,, Слизай от масата. ,, или ,, Дръпни се от телевизора.,, Все едно говоря на въздуха. Когато обаче кажа ,,  Ела да ти дам бисквитка,, веднага се реагира. А иначе такива неща като това, че не трябва да ходи сам на улицата или примерно да не си изкарва дрехите от гардероба все едно е глух. Пробвай с някакви лесни команди от сорта на да ти донесе топката или пък еди коя си играчка. Ние сме също с памперс. От това не се притеснявай. Навън като излезете и като види скупчени повече деца на едно място отива ли към тях ? Търси ли контакти с другите на площадката ? Проявява ли интерес към нещо по специално ? Синът ми откача за коли, мотори и всичко що е на колела и гуми. Щом му харесва добре. Стимулирам интереса му към тях. Може това, което правите да не ми е интересно и затова да не имитира. Моето дете определени дейности имитира.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 483
Не изпълнява команди. Единственото, към което има влечение е музиката, обича си и книжките и редовно ги разглежда, както и музикалните играчки...Към децата не отива, но и не бяга от тях. Усмихва им се, понякога дори им се смее с глас.

Детето никога нищо и никой не имитира, дори и другите деца, не може за толкова време нищо да не му е станало интересно. В развитието си е направо 11 месечен, като гледам децата в градинката.

# 3
  • Мнения: 872
Заведи го на логопед.И не спирай да му говориш и да го гледаш в очите,когато му говориш.
 Голямата дъщеря проговори късно.На 2 години другите свързваха две думи в изречение,а тя само сочеше,каквото иска и викаше "ъъъ".Проходи на година и три месеца.На две години махнахме памперса от веднъж,но до три се напикаваше нощем.Но ме разбираше ,когато й говоря,изпълняваше и имитираше.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 483
Заведи го на логопед.И не спирай да му говориш и да го гледаш в очите,когато му говориш.
 Голямата дъщеря проговори късно.На 2 години другите свързваха две думи в изречение,а тя само сочеше,каквото иска и викаше "ъъъ".Проходи на година и три месеца.На две години махнахме памперса от веднъж,но до три се напикаваше нощем.Но ме разбираше ,когато й говоря,изпълняваше и имитираше.

Препоръчайте ми логопед. Работят ли с толкова малки деца? Синът ми никога не е сочил  Tired.

# 5
  • Мнения: 4 965
Консултирай се със специалист по слуха. Детето на мои близки беше така близо 4 г. Оказа се, че има "заглушаване" на слуха и просто не чува качествено, заради което и не можеше да реагира адекватно. Сложиха му имплантант и това дете се промени буквално за дни - за няма и година настигна връстниците си, а вече отдавна ги задмина (скоро му предстои да кандидатства в гимназия и съм сигурна, че ще е блестящ).

# 6
  • София
  • Мнения: 2 483
Детето чува определено, и то много добре, реагира и на най-малките шумове или тихо пусната музика, не ми се вярва да има проблем със слуха. Все пак ще попитам...само че как ще разбере лекарят дали чува  newsm78.

# 7
  • Мнения: 4 965
И нашето близко дете чуваше. И беше/е много музикален.
При заглушаването не чуваше определени шипящи звуци, както и ясно не различаваше дифтонгите - т.е. не чуваше като останалите хора (а по негов си начин) и от там нещата се объркваха. Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 2 483
Препоръчайте ми специалисти, предстои му детска градина през септември, а той е толкова назад, че се тревожа да не го тормозят и изолират.

# 9
  • Мнения: 11 958
Роднинско дете не говореше до 3г. възраст, ама абсолютно нищо.
След щателен преглед от педиатър се оказа, че под езичето нещо му е леко скъсено- не зная как точно се казва този орган и при самите опити да говори детето изпитва болка, затова спира.Но това го откри педиатър.Наложи се малка, почти козметична манипулация, нещата се промениха много бързо.

Малко след това си говореше съвсем нормално, а в момента е студент.

В случая се оказа една твърде специфична и не често срещана причина.Ако споделям това, то е защото според мен трябва добре да се изследват всички евентуални физиологични причини, а ако няма такива- консултация с логопед,само че мисля логопедите работят с деца от 3год. възраст.

А за детската градина не трябва да има притеснения, повечето деца в първа група говорят така, че май само майките им ги разбират.

# 10
  • Мнения: 99
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=714139.405       

попитай за логопед тук, ще ти препоръчат синът ми посещава от 2 годишен

# 11
  • Мнения: 872
А педиатърът смущава ли го това или смята,че всичко е наред?

# 12
  • Мнения: 7 122
Хубаво е, че не се успокояваш с това, че децата с магическа пръчка проговарят на 3 годинки масово. Консултирай се с педиатъра на детето или поне с достатъчно заинтересован педиатър, а ако до момента настоящият не се е сигнализирал по повод на твоите тревоги - юни месец е добър да си поправиш грешката.
Предполагам, че вече си била в тази тема - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=714139.0. Ако не си, може би майките там ще споделят своя опит.  
За проверка на слуха - добри специалисти има в транспортна болница, в ИСУЛ, но за конкретно име не се ангажирам. Аз вярвам в химията между лекар и пациент. Сама ще трябва да познаеш вашия. Можеш да погледнеш в тази тема кои са спряганите имена - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=714139.0. Успех и напредък ви желая.
А по повод на тръгването на градина - с директорката е добре да обсъдите вариантите за ресурсен учител, ако все още не е настъпило подобрение. от позната знам, че процедурата е тегава и загубена, но е вариант за помощ. Педиатър, който насочва детето към психиатър за становище и на база на предписанието с документите при директорката, която да задвижи процедурата за оценка от инспекторат за отпускане на ресурсен персонал.
  bouquet

# 13
  • Мнения: 3 242
Аутизъма изключен ли е ?

# 14
  • Мнения: 99
Минала по този път реда е :
1.УНГ-аудиограма да се изключи проблем със слуха, детето може да чува, но да има проблем с някой честоти
2.Невролог-там да се изключи проблем.
3.Психолог.
4.Логопед.

Общи условия

Активация на акаунт