КОЗУНАЦИ - 1 тема

  • 88 025
  • 749
  •   1
Отговори
# 30
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ех, че ухаеща тема:) Маме, благодаря! Hug

Явно не само аз съм на вълна козунаци Grinning Миналата седмица си бях наумила да правя и след един безуспешен опит през работната седмица, в неделя успях да се справя. До сега има предимно безуспешни опити Embarassed

Имам въпрос - дали за козунак може да се ползва различно от бяло брашно? Струва ми се, че няма да е добре, но ако има изпробвани успешни рецепти с други брашна, ще ми е интересно да ги науча.

Тези дни искам да изпробвам една рецепта за козунак с пълнозърнесто пшенично брашно и пълнозърнесто брашно от лимец(спелта). Ако стане добре, ще напиша рецептата:)

ПС. Въобще в последно време съм голям фен на спелатата, много вкусни става с нея печивата.



# 31
  • Мнения: 388
Записвам се в темичката. Тази година ще ми че четвърта поред да меся козунаци за Великден и вече изобщо не признавам купешките   chef

Здравейте, влизам за съвет към вас. Вчера за първи път в живота си правих козунаци, но въпреки аромата и одобрението на домочадието за мен резултата не беше идеален.
Продуктите ми бяха топли, олиото го вкарвах шепа по шепа с многократно размесване, тестото втасва 2 часа докато се удвои и после сложих локум и стафиди, но......

.....брашното ли да ми е дошло малко?

2. След като ги увих едвам втасаха за втори път-1 и 1/2  ги държах и накрая ги довтасвах във фурната на 30-40 гр. , та се чудя дали не е по-удачно първия път да ги втасвам малко и след като ги заплета да втасват много, или пак стафидите и локума да са проблема за невтасването като хората 2-я път?

Не разбрах, колко пъти ти е втасвало тестото?
Оставам с впечатлението, че са 2, а по принцип трябва да са 3 - веднъж с около половината олио замесваш тесто, после след втасването добавяш другата част малко по малко, с много месене, и пак оставяш да втаса, и трети път като го оплетеш. Отделно имаш едно втасване на маята.
За брашното, моя принцип е, че се слага докато тестото започне да се отлепя от купата. Така както го описваш, че трудно е втасало и тестото е било твърдо след изпичане - възможно е да си сложила повече от необходимото брашно. Лесно ли се месеше?

# 32
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
краставичка , по коя рецепта правиш козунаците?

# 33
  • Мнения: 786
Честита Баба Марта !!!
Не мога да пропусна тая тема.След 8 мартенското тържество в ДГ, ще започвам експериментите.
Козунака на Мах-мама ми е в кърпа вързан Embarassed,та затова смятам да пробвам нещо новичко.

# 34
  • Мнения: 388
краставичка , по коя рецепта правиш козунаците?

Рецептата е на бабата на съпруга ми. Не знам дали има подобна тук някъде. Нещо от рода на 6кг. брашно, 12 яйца, литър мляко.... и става 1 лиген тесто и поне 12 козунака... Ама само веднъж се излъгахме да замесим пълната доза  Rolling Eyes

Иначе съм правила на наталина чешкия козунак, по същия начин както описах го меся, и се получи много добре.

# 35
  • Мнения: 685
Ми...и аз ще се запиша, поне да чета  Mr. Green
Днес цял ден около мен се говори/пише за козунаци и да не остана по-назад и аз се пробвах да замеся 1...сега и ако става за ядене ще е връх  Crazy
Браво на всички вас, които сте супер профи в областта, ще следя, пък може и да понауча това-онова.
Обирам точки последно време със сладкиша с майонеза на Сладка хапка примерно Wink

  bouquet Благодаря на Маме за темата и на всички за споделените идеи!  Hug

# 36
  • Мнения: 1 313
Тези дни искам да изпробвам една рецепта за козунак с пълнозърнесто пшенично брашно и пълнозърнесто брашно от лимец(спелта). Ако стане добре, ще напиша рецептата:)

ПС. Въобще в последно време съм голям фен на спелатата, много вкусни става с нея печивата.
Напоследък често правя хляб с брашно от спелта, на крекери също съм пробвала и много ми харесва. Мислех, че спелта и лимец са различни сортове пшеница. На сайта, от който поръчвам са представени като различни, но от лимец не съм взимала.
Ще дебна за резултата от експеримента ти Wink

# 37
  • София
  • Мнения: 436
И аз тук! Благодаря за темата!   bouquet

# 38
  • София
  • Мнения: 7 200
Понеже съм адски некадърна в сферата готвене, да питам нещо набързо.
Ама пък не знам тук или в темата за машините за хляб.
Абе с две думи: искам да си ползвам машината за козунак, простичка рецепта, без да се вади и слага по 100 пъти тесто и прочее.
Към момента имам два безуспешни опита, по рецептата от книжката захарта е доста по-малко, та като сложа повечето захар, козунакът изобщо не бухва (явно нещо става тежко тестото или и аз не знам).
Та мисълта ми е дали имам шанс да получа що годе приличен козунак, ако предварително врътна в робота яйцата и захарта.
Знам, че не съм за тук, не ми се смейте, ама ей така накратко ако може някой да ми отговори или да пусне линкче.
Благодаря!

# 39
  • Мнения: 3 379
Айде и аз да се запиша да следя темата, миналата година се отчетох с тези кифлички, но не мога да се сетя по чия рецепта (дано я намеря, че бяха мнооого вкусни):

# 40
  • Мнения: 11 607
Понеже съм адски некадърна в сферата готвене, да питам нещо набързо.
Ама пък не знам тук или в темата за машините за хляб.
Абе с две думи: искам да си ползвам машината за козунак, простичка рецепта, без да се вади и слага по 100 пъти тесто и прочее.
Към момента имам два безуспешни опита, по рецептата от книжката захарта е доста по-малко, та като сложа повечето захар, козунакът изобщо не бухва (явно нещо става тежко тестото или и аз не знам).
Та мисълта ми е дали имам шанс да получа що годе приличен козунак, ако предварително врътна в робота яйцата и захарта.
Знам, че не съм за тук, не ми се смейте, ама ей така накратко ако може някой да ми отговори или да пусне линкче.
Благодаря!

Виж в 1 пост рецептата на Пина, тя е точно това, което търсиш......Може да увеличиш количеството захар и мая, но не много.......

# 41
  • Мнения: 4 293
Честита Баба Марта!
Записвам се в темата да следя за идеи. Миналата година направих няколко козунака, които бяха що годе сполучливи (щом бяха предпочетени пред купените) но има още какво да се желае.

# 42
  • София
  • Мнения: 7 200
Виж в 1 пост рецептата на Пина, тя е точно това, което търсиш......Може да увеличиш количеството захар и мая, но не много.......

Ааа, благодаря.
Знаех си, че ще помогнете  Hug

Последна редакция: вт, 01 мар 2011, 19:52 от Red

# 43
  • Мнения: 224
краставичка, благодаря ти за отговора, да 2 пъти го втасвах/+1 път само маята/ но прочетох няколко рецепти и така пишеше newsm78. Замесих първо съставките, без олио, почина тестото 15 мин и после започнах добавяне на масло+ олио , шепа по шепа, по едно време започна доста да ми се отлепят пластове и да залепят по масата и затова сложих още шепа брашно. Първото втасване беше почти 2 часа докато се удвои обема, после размачках пак за да сложа локум и стафиди и го сплетах, да не би там да ми е проблема, че съм го помачкала пак и после не пожела да втаса като хората. Днес го гледам ....ами напълно се различава от представите ми за конци Confused
 А тестото по принцип гладко ли трябва да е, моето наистина беше някак тричаво, не знам как да го обясня Thinking

Последна редакция: вт, 01 мар 2011, 20:10 от Dream

# 44
  • Мнения: 11 607
и затова сложих още шепа брашно.

Грешка! Брашно не се слага никога на този етап от правенето на козунак. Може и олиото да ти е дошло много. Беше ли достатъчно топло в стаята, където прави козунака? Тестото е тежко, трябва му топло за втасването. Питай Джемма колко е топло у тях като започне с козунакоправенето напр.

Не се отказвай. Сега на 1 стр. има хубави рецепти, избери си една, попитай тук в темата - все ще има кой да я е правил, поискай съвет и после действай смело. Не се отказвай, затова темата е от сега - така че на Великден козунакът ни да е превъзходен, вкусен и на конци. Дерзай!

Общи условия

Активация на акаунт