поникнал постоянен зъб, без да е паднал млечният

  • 16 798
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
Днес забелязах, че на дъщеря ми (6 годишна) вторият постоянен зъб (долен резец) е поникнал, без да е паднал млечният. Досега има един сменен - съседният долен резец, който си падна нормално. И сега млечният се клати доста и сигурно ще падне в следващите няколко дни, но постоянният е изникнал доста навътре в устата. Въпросът ми е налага ли се сега посещение при зъболекар или да оставим за следващото планирано посещение след няколко месеца? Може ли (по-скоро трябва ли) да правим нещо сега? Чувала съм, че корекции така или иначе се предприемат най-рано след изникване на първите 8 постоянни зъба, но не съм се задълбочавала в темата.

Мяркало ми се е подобно питане във форума, така че предварително се извинявам ако дублирам вече зададен въпрос, но нещо не мога да го намеря с търсачката към момента.

# 1
  • Мнения: 1
Здравеи
Ако наистина има кои да отговори на този вапрос , които си поставила , ще бъда страшно щастлива . Понеже аз сам на 30 год. и имам същия проблем , но моя постоянен зъб е изникнал вътре във венеца , уви ! И се вижда само с ренгенов апарат . А млечния си е все още на място и е почти почернял , венеца над него се е надигнал нагоре и зъбъ си стои !
Ако може някои да даде инфо , какво да се прави в такава ситуациа , ще съм много благодарна ! Thinking

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Синът ми на 5г., извади два долни постоянни зъба на втори ред зад млечните. Извадихме двата млечни, въпреки че не се клатеха дори, сега чакаме постоянните да се наместят постепенно... Зъболекарката му обясни как да ги бута напред с езичето  и ако до месец няма изгледи за промяна, трябвало да се извадят и съседните два млечни зъба, за да могат постоянните да се позиционират правилно и да има място за тях... Колко е правилно не знам...
Това исках да попитам и аз.
Иначе за корекции сега било рано, така че нямало кой знае какво друго, което да може да се направи. Така ли е наистина ?

Последна редакция: ср, 17 ное 2010, 22:13 от Мон...

# 3
  • Мнения: 3 506
В крайна сметка се наложи и ние да идем да извадят зъбчето, защото напук на моите прогнози не падна само. Не сме коментирали вадене на съседни зъби. Зъболекарят в общи линии каза, че не се прави нищо на този етап, защото наместването на зъбите става успоредно с нарастването на челюстта, т.е. в следващите години, докато расте челюстта, е рано да се мисли за каквито и да е други интервенции. Междувременно говорих и с познати от чужбина - практиката също е да се чака, без да се прави нищо, даже май на места не вадят млечните зъби, а ги оставят сами да си паднат.

# 4
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
 И на моята дъщеря извадиха неклатещи се предни долни зъбки, зад които си се мъдреха почти цели, нови. И нашият зъболекар за момента не предприема нищо. Ще чакаме Peace Толкова са и здрави млечните, че ги вади с упойка и са с нерезорбирал корен ooooh!

# 5
  • Хасково
  • Мнения: 995
При нас ни се клатеха 2 извадихме ги защото постоянните никнеха отзад.После се оказа че се разклати и 3-ти извадихме го, но сега на свободното място се наместиха двата постоянни, а къде ще никне третия.......?!?!

# 6
  • Мнения: 720
Падна ни първото зъбче  Blush
 search дирих го по пода search
изненадах се  Sick , не очаквах още, не ни ли е рано  newsm78
в края на януари ставаме на 5 г...
Отдолу не се вижда да се показва постоянното зъбче , само дупка има на мястото, и не се разкървави венеца.

# 7
  • Мнения: 6 717
Падна ни първото зъбче  Blush
 search дирих го по пода search
изненадах се  Sick , не очаквах още, не ни ли е рано  newsm78
в края на януари ставаме на 5 г...
Отдолу не се вижда да се показва постоянното зъбче , само дупка има на мястото, и не се разкървави венеца.
На много деца(особено момиченца) първите временни зъбки се сменят на тази възраст. Скоро ще се покаже и новото зъбче, понякога не се забелязва лесно, така че, спокойно.  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 6 717
При нас ни се клатеха 2 извадихме ги защото постоянните никнеха отзад.После се оказа че се разклати и 3-ти извадихме го, но сега на свободното място се наместиха двата постоянни, а къде ще никне третия.......?!?!
Има вероятност да се наместят - все пак челюстта расте, а и е възможно да не е толкова малко мястото колкото ти се струва. Но все пак за успокоение, ако искаш заведи детето на зъболекар.  Simple Smile

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 26 385
И на сина ми постоянните долни предни зъби растяха зад млечните и бяха криви,но се изравниха постепенно и сега са нормални

# 10
  • Мнения: 720
Падна ни първото зъбче  Blush
 search дирих го по пода search
изненадах се  Sick , не очаквах още, не ни ли е рано  newsm78
в края на януари ставаме на 5 г...
Отдолу не се вижда да се показва постоянното зъбче , само дупка има на мястото, и не се разкървави венеца.
На много деца(особено момиченца) първите временни зъбки се сменят на тази възраст. Скоро ще се покаже и новото зъбче, понякога не се забелязва лесно, така че, спокойно.  Simple Smile
да , вижда се новото зъбче , расте  Peace

# 11
  • Мнения: 838
Днес се сблъсках със същият проблем - поникнало (избило) предно долно зъбче доста навътре, а млечното си стои отпред и не се поклаща. Добре, че детето се оплака, че му е излезнала сигурно пъпчица, та го забелязахме. Нашата зъболекарка е отпуска до 10 февруари, та не знам дали да я дочакаме или да търсим друг стоматолог (и без това съпругът ми иска да я сменяме - хич не сме доволни от Юниордент - вече сменихме ортодонта на кака му)?  Дали ни е нужен само стоматолог или ще ни е нужен и ортодонт - още нямаме нито 1 сменено зъбче, а сме на 7,5г.

# 12
  • Мнения: 3 506
Naniika, само някой да извади зъбчето, мисля, че е рано за ортодонт - поне това събрах аз като информация.

# 13
  • Мнения: 838
Ами след посещението при зъболекарката явно ще стане ясно. Нашата кака сложи шина при няколко сменени зъба, защото излизаха накриво. Изпратиха ни на ортодонт, снимка и накрая шина. Сега ще слагаме и долна шина, та ми се ще най - малкото от финансова гледна точка да не ни се налага в момента да правим 2 шини.

# 14
  • Мнения: 92
При нас ни се клатеха 2 извадихме ги защото постоянните никнеха отзад.После се оказа че се разклати и 3-ти извадихме го, но сега на свободното място се наместиха двата постоянни, а къде ще никне третия.......?!?!
И при нас така нямаше място за третото зъбче и след консултация с ортодонт и снимка ще слагаме скоби

Общи условия

Активация на акаунт