За бързи въпроси и отговори,за тези които нещо ги вълнува, но не искат нова тема

  • 31 921
  • 730
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 131
Споделете, моля, в какво овалвате картофените кюфтета преди пържене. Само в брашно или и в яйце. И, ако е двете, как ги редувате.
Веднъж правих, но хич не си спомням. Сега се порових в нета, ама чета различни варианти.

# 61
  • Мнения: 27 524
Само в брашно аз. А яйцата слагам в самата смес  Peace

# 62
  • Мнения: 2 131
Мерси, Блонди, така ще направя. Ей сега ги мятам   chef

# 63
  • Мнения: 572
Може ли рецепта за ризото?
Никога не съм правила, понеже не съм фен на ориза, следователно и трудно ми се получава готвенето?

Благодаря за отговорите за зехтина. А помаче какво е ? То рафиниран или нерафиниран продукт е?

# 64
  • София
  • Мнения: 10 825
Помаче е смес от олио и трета цедка зехтин - от костилки, лоши маслини и т.н.
Аз ползвам екстра върджин и за салати и за готвене. Най-често взимам на Olitalia

# 65
  • Мнения: 1 252
Не знам! само аз ги ям.
Мъжовете - не, трябва да питам  Thinking
Пепчо благодаря , златна си
сега ще ги питам
А как да си запомня тия супи? а бе , изобщо рецепти?
Как го правите това да са ви на лице

Последна редакция: пт, 24 сеп 2010, 16:00 от Аз съм ваш'та леля

# 66
  • Мнения: 572
Помаче е смес от олио и трета цедка зехтин - от костилки, лоши маслини и т.н.
Аз ползвам екстра върджин и за салати и за готвене. Най-често взимам на Olitalia

Екстра върджина не  става ли вреден при топлинна обработка?

# 67
  • Мнения: 27 524
Аз ползвам екстра върджин и за салати и за готвене. Най-често взимам на Olitalia

Екстра върджина не  става ли вреден при топлинна обработка?

Да, това щях да напиша. Ужасно вредно и гадно е да се готви и подлага на топлинна обработка зехтин ЕВ.  Naughty

# 68
  • София
  • Мнения: 10 825

Екстра върджина не  става ли вреден при топлинна обработка?

При топлинна обработка рязко намаляват полезните свойства, но не съм чувала да става вреден newsm78 Сега се разрових в нета, на първо четене не намирам нищо такова. Ето една статия за видовете зехтин http://sharemykitchen.com/bg/choose-olive-oil-bg/ Мисля, че ще е интересна.

# 69
  • Мнения: 503
Искам да замразя сини сливи /за сладкиши/. Да ги посипя ли със захар или само да ги нарежа на половинки?  newsm78

# 70
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Аелис, вчера обещах и днес намерих рецептата за лимоновия пай (сетих се, че е от една готварска книга в къщи, тъкмо си я преписах в готварския ми файл  Laughing)
Лимонов пай
Основа: 150 гр. краве масло, 2 яйца, 1 с.л.ром, 6 с.л.прясно мляко, 2 ч.ч.брашно и 1 бакпулвер. Маслото се разбива с яйцата; добавят се ромът, прясното мляко и брашното, пресято с бакпулвера. Тестото се разбива добре и се изсипва в предварително намазана и поръсена с брашно форма (или тавичка) като по краищата се оформя ръбче. Пече се в умерена фурна на около 180 гр. до зарозовяване (около 20-25 мин.).
Крем: 4 с.л.брашно, 1 ½ ч.ч.захар, 1 ½ ч.ч. вода, 2 яйца, 1 лимон. Брашното се сварява с 1 ч.ч.захар и водата. Добавят се с разбъркване един по един 2-та жълтъка. Накрая се добавя изцеденият сок от лимона и настърганата на едро ренде кора на лимона. Кремът се изсипва върху изпечения блат (основата). 2-та белтъка се разбиват с ½ ч.ч. захар на снежна пяна (шам) и шамът се шприцва на квадрати върху крема.
Паят се запича в гореща фурна за 2-3 минути до порозовяване. Сервира се охладен. Много свеж и ароматен пай.

Лельо, преписала съм си всички мои рецепти от тефтерите на един файл и като направя нещо успешно, добавям новата рецепта. Всичко от форума, което съм набелязала, но не съм пробвала, ми е метнато в един друг файл "на стенд бай". Като се зачудя какво да готвя - преглеждам двата докЮмента. Най-често го удрям на импровизация, особено супите и чорбичките, слагам, опитвам, мириша и добавям каквото чувствам, че липсва. После го записвам в "оня файл"  Joy

# 71
  • София
  • Мнения: 10 825

Да, това щях да напиша. Ужасно вредно и гадно е да се готви и подлага на топлинна обработка зехтин ЕВ.  Naughty

Кое му е вредното? А още повече пък гадното?

# 72
  • Мнения: 1 252
Аз ги принтех , но си загубвам листите и съм спокойна, че е в "нета"
Но като ми потрябва темат отишла в архив... И ходи ги тъси.
То не ще много акъл, но навреме да ти дойде
Благодаря , Дид Hug Много успешни направих тук , имам предвид откато пиша във форума
Няма неуспех.
Златни сте всички, тук от готварския!  bouquet

# 73
  • Мнения: 4 668
Момичета , някой дали е правил Кезе Кухен по тази рецепта на Лабрекс - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.0 ?

Не мога да открия авторката , за да ми разясни ролята на пудинга в тестото ... С две думи не мога да разбера този ванилов пудинг така както е на прах от пакетчето ли трябва да се смеси с останалите продукти ?

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 5 686
....
2. Виждам, че на пазара вече продават цветно зеле, но освен за трушии - то какво друго приложение има  Peace Виждала съм, че в задушени зеленчуци слагат.. но друго?
Обожавам всякакви рецепти с карфиол, но любима ми е следната: разчупва се карфиолът на розички и леко се бланшира с малко лимонов сок във водата, след което се изсипва в йенско стъкло или по-дълбока тавичка, леко намазнена. В малко масло или олио се запържва едро нарязан лук, после малко гъбки пак едро нарязани. Като останат на мазнина само, се добавят 3-4 супени лъжици брашно и се разрежда с прясно мляко (тоест нещо като бешамелов сос се получава, но с лучец и гъбки). Излива се върху карфиола, отгоре се настъргва малко кашкавал, ръсва се мъничко галета и се мята във фурната леко да се зачерви - става муцка просто и дори моя мъж го обича, а той карфиолът само на туршия го ядеше Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт