Tаласемия майор- средиземноморска анемия!

  • 42 174
  • 117
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Имам дете с таласемия майор.Бих искала да се свържа  с майки, които имат моят проблем. Какво знаете за трансплантациите на костен мозък в Израел?
  Защо не мога да черпя сила и вяра, от детето си? То вярва,че ще се излекува; вярва, че има достатъчно добри хора които да му помогнат; вярва,че съм достатъчно силна за да намеря верния път...
   Мога само да се възхищавам от силата му, от търпението му, от способноста му да понася болката, от вярата му...
: spoko

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 22:15 от iskrica_nadejda

# 1
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Здравей!
Има една мама, която успя да заведе детето си в Израел и операцията мина успешно.
Писах ти на ЛС - виж темата е на dodo dodo , тя и майката се беше вкл но не мога да открия темата й! Ако искаш пиши ЛС на Додо и я помоли за координати да си кореспондирате с майката да ти помогне със съвет!
Дано се преборите!

# 2
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ето ти и последната тема на майката!
само не се отчайвай а се бори!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=46786.0

# 3
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ето новия пост на майката:
Здравеите, майчета!
   Много си мила catnadeen, благодаря ти за топлите думи!
   Малко съм 'боса' в интернета и не знам дали това което пиша ще стигне до ЛС или до форума, но ще продължа да опитвам докато се науча.
   Не съм писала на додо додо, но от линка който ми прати разбрах,че операцията е направена с чужд донор и Валентин е отхвърлил костният мозък,майка му е отчаяна ....
   Нашият случай е почти същия, Наско е роден на 30 март 1996г. преливаме кръв веднъж месечно и спи  със забодена в коремчето му бътерфлайка свързана с апаратче, което всяка вечер изтласква по два флакона десферал. Все още не му е правена спленектомия тоест далака му си е все още на мястото. Не че не са ми предлагали, но аз по принцип съм против и все отлагам.
   Пуснах си молбата до фонда за лечение на деца в чужбина. От там ми поискаха мнението на професор Бобев.
   Неговия отговор беше,че ще даде одобрението си само ако имаме родствен донор, иначе било твърде рисковано.
  препоръча ни друг вариянт: Да имаме трето дете  при раждането да се вземат СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ОТ ПЪПНАТА ВРЪВ и .... и аз не знам какво точно следва.
  АКО НЯКОЙ Е ЗАПОЗНАТ МОЛЯ ДА МИ ПИШЕ!  Тъканната типизация показа,че аз и по малкото му братче не сме подходящи за донори, а бащата има някакъв % съвместимост /по думите на др. Марсел Леви от Израел/. От Израел поискаха да им изпратим кръвни проби за да направят по разширени изследвания и да потвърдят дали бащата може да бъде донор или не. Обаче се оказа, че не всичко е толкова просто...:Трябва отново да се обърна към МЗ за разрешение да изпратя такива проби,което да се преведе да се легализира,да се занесе в посолството ,и от там да получа одобрение,да внеса 1200 долара за изследванията и да намеря кой да ги пренесе за един ден, и не знам още какво ще изникне.....
   Дано не съм ви оттегчила, чао момичета! Ще се радвам да получа мненията и съветите ви!
  пп : ако отново съм ти го изпратила на лични моляте пиши ми подробно как да вляза в темата си...

Това беше пратено на ЛС по погрешка
Дано се намери помощ!

# 4
Току що чух по ТВ за случая на Валентин. Горкото дете - дано да намерят скоро друг донор.

За твоя случай - чела съм, че наистина ако се вземат стволови клетки от пъпната връв, играят роля на костен мозък и могат да бъдат ползувани за такъв вид операции, но дали ще са съвместними - тук трябва да се говори със специалист. За съжаление у нас до скоро нямаше банка за стволови клетки, но от няколко месеца знам, че съществува такава в една от частните АГ болници. Там при раждане на детето родителите могат да поискат пъпната връв да се замрази и така стволовите клетки да бъдат ползувани при нужда от детето или родителите /не знам за братята и сестрите/. Това беше доста скъпо, но може би вече има някакви събрани замразени проби и ако са съвместими с твоето детенце родителите да се съгласят да бъдат използувани. Не знам как стоят точно нещата в този случай, но се надявам, че съм помогнала поне малко.
Желая ви от сърце скорошно оздравяване и намиране на донор!

# 5
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз току що чух за Валентин, много неприятно. Дано да се намери скоро подходящ донор!

И аз съм чувала, че най-добре е роднина да стане донор. И съм чела за случаи, когато родителите се решават да имат още едно дете, с надежда да е съвместимо. И почти винаги има съвместимост!

Преди няколко дни видях реклама, че клиниката със банка за стволови клетки е "Свети Лазар" (до зоо градина), обаче се чудя дали и някоя от другите държавни болници няма  възможност за съхранение на клетки.

# 6
  • Мнения: 4 414
имам спомен, че съм гледала репортаж за събирането на стволови клетки в МД. не съм много сигурна, че беше МД, но със сигурност беше държавна болница. Също така в Пирогов имаше 2 души с присадени стволови клетки/така ли се казва?!/, които бяха взети от тях самите. възстановяваха се добре.

# 7
  • Мнения: 4 212
Здарвей Донка, давам ти сайта  на thalassaemia international federation, на английски език е. Седалището е в Никозия, Кипър. Саедващата им конференция ще бъде в Дубай от 7 до 10 януари 2006 Мисля, 4е ще имаш една възможност да разбереш дали те могат да ти помогнат с нещо, понеже доколкото разбрах имат спонсори, постоянно набират такива и помагат на нуждаещите се. Свържи се със тях.
Желая успех на теб и детенцето ти.  bouquet

Последна редакция: нд, 06 ное 2005, 12:48 от iskrica_nadejda

# 8
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
здравей, Донка. Как сте? Имаш ли нужда от нещо? С какво бихме могли да помогнем?

# 9
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Отскоро с присаждане на стволови клетки в България се занимава и проф.Кирил Романски - шеф на катедра Неврохирургия в Александровска болница. Два пъти в седмицата има свободен прием, можете да се консултирате.
  Той работи съвместно с проф.Александър Гурчин, който е от Санкт Петербург. В България дори има момиченце, оперирано успешно от него, но за съжаление не знам името му. Ще опитам да науча още нещо и ще пиша пак.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
  Благодаря, момичета!    Когато снощи прочетох отговорите се разплаках. Днес ставам по рано за да ви пиша.
   Здавейте  aniM i Tigonew, аз също стигнах до информацията за "Свети Лазар" в Google като написах "стволови клетки"/много добър съвет catnadeen/  излезе тяхна страница има и емейл писах им и зададох един куп може би глупави въпроси но не получих отговор. Някои от отговорите намерих после в една много хuбава статия на   www.segabg.com/28102005/p0070001.asp    Съхранението на клетките за 10 години струва 2200 евро, но никой не може да ми гарантира,че ще са съвместими.
И съм чела за случаи, когато родителите се решават да имат още едно дете, с надежда да е съвместимо. И почти винаги има съвместимост!
Мила аз вече веднъж се реших на това, но за съжаление братчето му не е съвместимо. Не съжалявам винаги съм мечтала да имам три деца. Когато малкият беше на 5 месеца се оказа,че пак съм бременна, но всички около мен бяха против и най-вече съпругът ми. И сега не чувствам ентусиазъм от негова страна.
  Благодаря ти, Teya ще се свържа с приятелка която знае английски и ще го разгледам.
  bim_bam това е нещо ново за мен, ако научиш нещо ново непременно пиши, ще съм ти много задължена.
  Пак стана много дълго, е можеше и още, но трябва да тръгвам.Чао момичета!

# 11
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
МИла ДОнка,
сигурна съм, че въпреки липсата на "ептусиазъм" съпруга ти обича второто ви дете. Сигурна съм, че е добър баща и добър съпруг - много мъже биха изпушили отдавна и биха си плюли на петите.
Ти си направила всичко възможно - сега остава надеждата медицината да помогне. Дано с напредването на технологиите се намери лек - сигурен, надежден и най-вече - достъпен за всички.
Много прегръдки и не спирай да търсиш и пишеш на всяка организация, която откриеш.

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Дано с напредването на технологиите се намери лек - сигурен, надежден и най-вече - достъпен за всички.
Peace
Благодаря ти за пожеланията! Дано наистина дойде това време, защото много майки го чакат!
сигурна съм, че въпреки липсата на "ептусиазъм" съпруга ти обича второто ви дете. Сигурна съм, че е добър баща и добър съпруг
Аз съм късметлийка защото той наистина е прекрасен човек, мил съпруг и добър баща.   loveuuuРазбира се, че обича второто ни дете и съм сигурна, че ще обича всеотдайно и трето. Но точно защото е много отговорен като човек смята, че няма да имаме достатъчно сили, време и средства за да се грижим пълноценно за трето дете.
 А и е напълно наясно, че вероятноста следващото ни дете да е отново болно е 25% и ако това се докаже с амниоцинтеза трябва да направя аборт/ само той знае как ми се отрази първият/. wavey

# 13
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
МИла Донке, и аз мислих, но не посмях да споделя опасението си, че раждане на трето дете САМО да сраси първото е много тежко решение. Със сигурност ще обичате и него, но е ясно, че финансово най-вероятно ще ви е много тежко - това ще ощети цялото ви семейство, като най-много децата. Кошмара дали третата бременост ще е ок - ти знаеш най-добре. А вероятността да е всичко ок, но да не са съвместими...
Знам само, че вие правите всичко зависещо от вас! Сигурна съм, че сте взели най-доброто решение за ВСИЧКИ вас!
Дано дано се намери начин да се помогне на малкия голям юнак!

# 14
  • Мнения: 1 668
Здравейте и от мен!
Преди по-малко от седмица ми откриха бета таласемия и сега чакам изследването на таткото, че да ми кажат каква е вероятността бебето да е с алфа таласемия. За нямолко дни успях да събера доста сведения и изпращам линк към статията за момиченцето, което успешно е трансплантирано. За съжаление банката за стволови клетки в Свети Лазар пази само стволови клетки на хора, които са си платили за това и не "продава" такива. Аз сега чакам изследванията на съпруга и ако нещата се закучат ще намеря отнякъде тези 2200 евро за да запазя стволовите клетки от бебето ако се окаже болно да мога да му помогна. За съжаление моето проучване показва, че няма държавна банка за такива донорски клетки ами всички вземания на стволови клетки се извършват от специалистите от Св. Лазар. Дано съм ти помогнала

http://66.249.93.104/search?q=cache:EgeDMpDBgNMJ:www.monitor.bg/ … bg&lr=lang_bg

# 15
  • Мнения: 312
В 1-ва АГ "Света София"от скоро се извършва замразяване на стволови клетки.

# 16
  • Мнения: 1 271
Каква е цената и какви са условията по принцип. От къде имате тази информация. Дайте подробности. Благодаря!

# 17
  • Мнения: 51
Здравейте на всички! Казвам се Мария Данева и съм от Стара Загора. Темата ми е много близка, защото от три години и аз "изравям" нета, за да намеря информация относно трансплантиране на костен мозък и стволови клетки, за да реша какво може да помогне на детето ми, което е на 3 г и 4 м. (с прекрасното има Данаил и е брат близнак на Кристиан) и е с вродена аномалия, която води до свръх нестабилен хемоглобин , заболяване, което протича като "Талсемия майор" или "Средиземноморска анемия". Това, което до сега ми е известно е, че в България единствено проф. Бобев се занимава реално понастоящем с трансплантация на костен мозък и последно през този месец на стволови клетки. Все още се очакват резултатите от трансплантирането на стволовите клетки на детето, което е от Стара Загора. Също желание за трансплантации на деца с Бета таласемия" има и шефът на трансплантационния блок към Центъра по хемотрансфузии, София, д-р Михайлов (ако не се лъжа така беше името му). Имам негови координати и това, което знам е че там правят тестове за съвместимост. На разположение съм за всякакви въпроси. Имам доста информация и за оралния хелатор EXJADE. Так, че с всичко, което мога да помогана съм готова. И още само нещо да вмъкна: Има новосъздадена "Българска Анти - таласемична организация", която е член на T.I.F. (международната таласемична организация). Тя набира постепенно скорост и желае да е в помощ на родители и пациенти в техния живот, борба и лечение на заболяването. При интерес мога да предоставя и координати.
Успешен ден, благословени празници!

# 18
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Здравей, Марчела!
  Наистина ще бъде полезно, ако пуснеш тези координати!

# 19
  • Мнения: 51
Координатите, с които в момента разполагам са на "Българската анти-таласемична организация" - 9000 Варна, п.к. 277 ; тел.: 052/611903, мобилен 0888437572 - Стефка Клаева - председател. Организацията все още няма web-site, но идеята е съвсем скоро да се появи такъв.
Други полезни връзки според мен:
http://www.thalassemia.org/ - това е американската таласемична организация, където има инфо за най-новия орален хелатор EXJADE, който за сега е одобрен и се разпространява само в Америка и Швейцария. Очаква се до края на 2006 год. да е на разположение и в България, което ще облекчи доста пациентите. Очаква се на конференцията в Дубай от 7 до 10 Януари 2006 да се обсъдят възможностите и преспективите и за българските пациенти.
http://www.thalassaemia.org.cy/ - това е T.I.F. - международната федерация по таласемия.
http://e20.manu.edu.mk/rcgeb/ihic/ - това е сайта на международния информационен център по хемоглобин, който е в Македония и чиято лаборатория е най-добрата в Европа за изследвания свързани с уточняване на вида на анемията, което е много важно за по-нататъшно развитие - трансплантация и т.н.
А колкото за отделяне и съхранение на стволови клетки - за деца, които са подходящи за трансплантация на стволови клетки, тези клетки се отделятот пъпната връв в болницата "Шейново", София, след допълнителна консултация с проф. Бобев. Подходящи за такъв вид трансплантация са деца с тегло до 40 кг.
Май доста се поувлякох...

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
  HugДа ви е честита новата 2006 година!   bouquetДано се сбъднат мечтите ни и видим децата си здрави и щастливи! Praynig
 Марчела, Thinking разкажи ми повече за този орален хелатор EXJADE/незнам английски/.
Никога досега не съм се свързвала с такива организации Embarassed. А ти обръщала ли се се към тях? С какво са ти помогнали или с какво биха могли да помогнат? Сигурно ти се струва доста глупав въпроса ми, но с какво всъщност се занимават?

# 21
  • Мнения: 51
Честита нова 2006 година!Да бъде благословенна, пълна с изобилие от здраве, радост, емоции (положителни, разбира се  Grinning), много успехи във всяка една област!
Дони, EXJADE е хелатор, както DESFERALA, но за разлика от него се приема през устата. То е таблетка, която се приема веднъж дневно, разтворена във вода, портокалов или ябълков сок и се дозира постепенно. Има много малко противопоказания. За сега обаче е одобрена за продажба и разпространение само в Америка и Швейцария. Очаква се през тази година лекарството да бъде одобрен и от европейския съюз и после и от България. Да се надяваме, че до края на тази година ще могат и нашите деца да се възползват от лекарството, за да престане това постояно "бодене".
Оргазизацията, за която споменах - "Българската антиталасемична организация" е организация на пациенти и родители и понеже е от съвсем скоро основната й задача е да обхване този кръг от хора в България в организация, която да защитава правата им, да лобира пред Министерството на здравеопазването за по-добри условия и поемане на всички консумативи, свързани с хелатиращото лечения, а така също информация и т.н.
Аз лично не съм получавала информация от никъде другаде освен от Интернет и имам огромно желание да бъде изработен сайт, на който да бъде поместена цялата информация за новостите на български език.

# 22
Tazi Anti talasemi4na organizacia mili hora za sajalenie ne raboti za nujdite i problemite na bolnite ot talasemia a za nujdite na samite organizatori.6te vi dam primer tazi organizacia pomogna na edno detence s nova pompa za Desferal oba4e sre6tu ''darenie'' ot 500 leva ot roditelite na detenceto za samata organizacia.Tova e samo edin edinstven primer a ako se zapo4ne po-podrobno.......Az sam na 26 g. i sam s talasemia.Za tezi hap4eta koito spomenavate otnovo za sajalenie ima dosta da po4akame a pri4inata e 4e Desferala e vnesen i udobren v Balgaria ot edna organizacia koiato e sazdadena ot saprugata na izvesten na6 docent.Predi godini se zagovori za takova le4enie no s drug preparat Deferiprom L1,no se nalaga6e da si gi kupuvam ot 6veicaria,za6toto vaprosnia docent re6i 4e te ne sa podhodia6ti za le4enie i spored nego se o4akva6e edva li ne da mutiram.No niama6e nikakvi strani4ni efekti pih gi samo 6 meseca za6toto 1 opakovka za 1 mesec struva6e 160 6veic.franka. I taka dano sega niakoi da moje da prebori al4nosta na zainteresuvanite ina4e na6i lekari i razni takiva psevdo organizacii.

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
 Потърпевша,ти всъщност срещу какво протестираш. Когато аз си купувах помпичката тя струваше 1000лв/ бившите 1 000 000лв/ и също трябваше да си платя половината , а и доколкото знам сега правителството въобще не осигурява помпички за десферал така ,че мисля ,че организацията все пак е била от помощ на това семейство.
 Защо не казваш нищо конкретно  за  този  доцент съдействал за внасянето на десферала.
  HugОтдавна не съм писала във форума.  Embarassed
 Бременна съм в 9-ти месец и се надявам да успея да събера стволовите клетки от пъпната връв на бебето/ трето момченце/. Моля се да са съвместими с батко си, и .... дано да ги приеме Наско и да понесе добре всички процедури покрай унищожаването на имунната му система.
 В нета намирам само истори за присадени стволови клетки- уж успешно, а по късно децата умират от инфекции. Слава богу Елица е жива, но пък нейните клетки още не са заработили и кръвопреливанията продължават.
  Ако някой е чул за успешно завършила такава трансплантация/ вливане/ моля нека ми пише. Малко добри новини и кураж няма да са ми  излишни.
  Предварително ви благодаря....  bouquet

# 24
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
..............
 Бременна съм в 9-ти месец и се надявам да успея да събера стволовите клетки от пъпната връв на бебето/ трето момченце/. Моля се да са съвместими с батко си, и .... дано да ги приеме Наско и да понесе добре всички процедури ...........

  Донка, това е страхотна новина!!!  Hug
  Желая ти леко раждане, здраво и прекрасно бебче, което да ви залее с цялото щастие на земята  Heart Eyes И много, много ще се молим за Наско  Praynig  Praynig  Praynig
  Чакаме скоро добри новини от вас за щастливото събитие!

# 25
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Благодаря за пожеланията бим- бам , както се казва от твоята уста в божиите уши! Grinning

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Здравейте,  newsm68 newsm44  bigdance2  261uu smile3535
РОДИХ  на 10.11.06г. момченце Иван 4,050кг ,52см . Събраха успешно стволовите клетки 100% живи - хиляди благодарности на др. Илиев който ръководи раждането и събира стволовите клетки smile3525
 Съобщиха ми,че са замразили 2 сака по 50 мл.
А вчера получих и най очакваната новина има 100% съвместимост между стволовите клетки и Наско. smile3501

# 27
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
ЧЕСТИТО МОМЧЕНЦЕ!   bouquet
НЕКА МАЛКИЯТ ИВАН МНОГО, МНОГО ДА ВИ РАДВА И ДА НАПРАВИ НАЙ - ДОБРОТО ЗА БРАТ СИ - ДА МУ ПОДАРИ ЗДРАВЕ И МНОГО ЛЮБОВ!  Heart Eyes  Heart Eyes  Heart Eyes

  Донче, знам, че сега с бебето ще ти е доста по - натоварено, но се включвай от време на време да кажеш как сте! И скоро чакаме добри новини и за баткото  Praynig

# 28
  • Мнения: 2 232
Браво-Честито бебче, нека е живо и здраво .  ylinfant newsm51
Скорошно постигане на вашите желания и цели.Нека стволовите клетки изпълнят 100% своето предназначение помогнат на баткото Praynig

# 29
  • Мнения: 4 414
ох, толкова се зарадвах, че чак се разревах Hug
да са ти живи издрави момчетата! да те слуша бебчо! Heart Eyes
и всичко да се нареди по най-добрия начин Praynig

# 30
  • Мнения: 4 585
       Успешно лечение на Наско и много здраве на тримата братя. Да са ти силни и да ви радват ви пожелавам. Звучи като приказка, на която липсва последната страница. Пожелавам ви и краят да е като в приказките.

# 31
  • Мнения: 2 142
Честито още едно момченце, мила!
Да са ти живи и здрави и тримата и да бъдете много, много щестливи заедно!
Чудесна новина!

Успешно лечение на Наско!
 Hug

# 32
Здравейте на всички майки.
Честито на тези, които са се сдобили с още една рожба.
Аз съм на 28години и също съм с таласемия майор.
Ако имате нужда от повече информация относно това заболяване и от друга гледна точка освен лекарската моля свържете се с Българска Анти-таласемична организация. София:0888437572; 052/699500
моят e-meil: djulina@abv.bg

# 33
zdraveite!4estit praznik na vsi4ki! don4e, da ste zivi i zdravi cialoto vi semeistvo!s nor4eto iskame da 4uvame samo dobri novini ot vas.budi vse taka silna ia smela!

# 34
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Благодаря, на всички за милите думи и топлите пожелания Hug
Съжалявам, но не успявам да кача снимка на newsm32

# 35
Az se vkliu4vam dosta kasno,no vse pak 4estito i ot men!Tova e nai-golqmata radost za vseki 4ovek.Dano vsi4ko da si e nared i za napred.Tarsih na mnogo mesta vsqkakva informaciq za anemiqta,no vsi4ko sa samo nqkakvi medicinski obqsneniq,koito ne otgovarqt na moite pitaniq konkretno.Sega sled kato pro4etoh va6ite dumi 4estno da vi kaja malko mi olekna,no mnogo-mnogo ne sa mi qsni tiq ne6ta sas stvolovite kletki.Ako nqkoi iska neka mi obqsni za kakvo stava vapro.Az sam na 24 godini i mnogo iskam da imam deca,no mnogo se pritesnqvam kak 6te se razviqt ne6tata,za6toto sam s anemiq-alfa talasamiq.Moeto JP mi kaza 4e sas sigurnost i decata mi 6te imat tova zabolqvane,a ako i maja mi ima takova zna4i decata mi 6te badat mnogo zle-napravo se potresoh.Osven tova maika sa6to go ima,no brat mi ne e bolen.Napravo neznam na kakvo da vqrvam.6te sam vi blagodarna da mi kajete ako ste naqsno stiq ne6ta-dali zadaljitelno se predava va, v kakva stepen,kakvi sa riskovete i nai- ve4e za tova sas stvolovite kletki.Blagodarq predvaritelno

# 36
  • Мнения: 23
--------------------------------------------------------------------------------

Az se vkliu4vam dosta kasno,no vse pak 4estito i ot men!Tova e nai-golqmata radost za vseki 4ovek.Dano vsi4ko da si e nared i za napred.Tarsih na mnogo mesta vsqkakva informaciq za anemiqta,no vsi4ko sa samo nqkakvi medicinski obqsneniq,koito ne otgovarqt na moite pitaniq konkretno.Sega sled kato pro4etoh va6ite dumi 4estno da vi kaja malko mi olekna,no mnogo-mnogo ne sa mi qsni tiq ne6ta sas stvolovite kletki.Ako nqkoi iska neka mi obqsni za kakvo stava vapro.Az sam na 24 godini i mnogo iskam da imam deca,no mnogo se pritesnqvam kak 6te se razviqt ne6tata,za6toto sam s anemiq-alfa talasamiq.Moeto JP mi kaza 4e sas sigurnost i decata mi 6te imat tova zabolqvane,a ako i maja mi ima takova zna4i decata mi 6te badat mnogo zle-napravo se potresoh.Osven tova maika sa6to go ima,no brat mi ne e bolen.Napravo neznam na kakvo da vqrvam.6te sam vi blagodarna da mi kajete ako ste naqsno stiq ne6ta-dali zadaljitelno se predava va, v kakva stepen,kakvi sa riskovete i nai- ve4e za tova sas stvolovite kletki.Blagodarq predvaritelno
 
 
 
 
 
 

# 37
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Здравей, 6u6enceto!  bouquet
   Доколкото разбирам ти си само носител на алфа таласемия.
Съветвам те да се обърнеш към проф.  Иво Кременски  в ЦБАЛАГ"Майчин дом"/14етаж - генетична консултация  ;между 9:00-13:00часа/ тел.:9172 266; 9172476 или доц. Венета Георгиева. Там можеш да получиш най-пълна и точна информация за заболяването си.
освен това сигурно ще ти бъдат направени генетични изследвания, които по късно когато забременееш ще послужат за основа на пренаталните изследвания които се правят в 11 - 16 седмица, за да се установи дали плода е болен, здрав или носител на генетичния дефект.
   Доколкото знам хомозиготната алфа таласемия /болните, а не носителите/ децата умират още вътреутробно или през първата година от живота си. Вероятността да имаш болно дете е 25% и то само в случай, че и бащата е носител,на таласемия.
   Що се отнася до стволовите клетки - твърди се, че могат да лекуват почти всичко, защото можели да се "превръщат" във всеки вид клетки от които организмът има нужда.От година се събират и използват и в България.Но аз самата още не съм чула за успешен случай в България при нашето заболяване. Все пак тук правят първите си стъпки.Надеждата умирала последна.../Дано не доживея да го видя/

Последна редакция: нд, 03 дек 2006, 00:53 от donka_nasko

# 38
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
За стволовите клетки:
   www.invitro-bg.com    www.st.lazar-hospital.com   www.cryo-save-bulgaria.com    www.cryo-save.com   

Последна редакция: нд, 03 дек 2006, 00:59 от donka_nasko

# 39
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Как сте, Донче? Как е бебчо, батковците свикнаха ли с него?
  Има ли нещо ново покрай лечението на Наско?
 
  Знам, че сега с грижите покрай децата трудно се добираш до компютъра, но когато имаш време драсни как сте  Hug Пиши и в седмичните ни теми!

 

# 40
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
  Здравейте! Бебо е добре. Да батковците свикнаха с него. Казаха, че най-рано март месец ще направим трансплантацията.
  А що се отнася до компютъра, трябва да преодолея и двамата батковци за да стигна до него  fight cry

# 41
  • Мнения: 51
Здравейте на всички!
Здравей 6u6enceto!
Не разбрах, ти омъжена ли си? Искам да те уверя, че това, което ти е казала личната ти лекарка е възможно да се случи, само и евентуално ако съпругът ти също е носител на гена на таласемия. Но понеже ти вече знаеш, че си носител, това вече е добра новина. Т.е. когато знаеш от какво да се предпазиш, няма защо да те е страх, че ще се случи нещо лошо. Както Донка ти е отговорила малко преди мен, необходим е прост кръвен тест на съпруга ти и когато забременееш малко по-специално наблюдение на бебето в първите седмици. Когато знаеш какво е положението с бебето в утробата ти, можеш да вземеш решение какво да правиш. Така,че не се безпокой за нищо. Винаги сме на твое разположение за всякакви отговори, на въпросите,които имаш. Ако имаш нужда от информация за таласемията и нейните видове, само кажи, ще ти пратя такава написана на разбираем език.

# 42
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
  bouquet HugЗдравейте! Ето малко новини и от мен:
     Говорих по телефона с д-р Аврамова, каза че са обсъждали с професор Бобеб нашия случай и било много рисковано тъй като детето е голямо. Не са сигурни, че стволовите клетки от пъпната връв ще бъдат достатъчни. Най- вероятно ще изчакат Иван/бебето/ да стане поне на година за да вземат стволови клетки от периферна кръв и може да опитат да направят комбинирано трансплантиране -  и аз не знам точно как #Crazy, правено ли е до сега или са пак експерименти.... Каза да и се обадя пак след месец за повече информация.  wait
        Така,че чакането продължава... Praynig

# 43
Честита нова година!Пожелавам ви всичко да е наред и по-скоро да получите желания отговор.Доно всичко да мине по план.Ще стикаме палци.Когато разберете нещо повече пиши. Praynig

# 44
  • Мнения: 1 668
donka_nasko, защо не потърсите решение в чужбина за трансплантирането на стволовите клетки?
По отношение на таласемията това, което ми обясниха 100ина лекари на прост български означавало, че ако единият родител е носител на таласемия вероятността детето да е болно е 0% и носител 50% и здраво 50%. Ако и двамата родители са носители здраво дете 25%, носител 50% и болно дете 25%. За радост при нас аз съм носител, бащата здрав, детето ще се разбере дали е носител към 2-рата му годишнина. Незнам дали съм права - това е обяснението, което е дадено на мен. По този повод donka_nasko вие и двамата ли сте с таласемия?

# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Ger4о, здравей!
 Да, за съжаление и аз и съпругът ми сме носители на таласемия, но не сме го знаели предварително. Разбрахме едва след като поставиха диагноза на първия ни син бета-таласемия майор. Вторият ни син не е носител на таласемия, а третият е само носител.
" Решене в чужбина" Първо опитах в Италия/тогава в Б-я още не се правиха трансплантации/, чрез моя приятелка плана беше да замина на работа там за да мога да събера необходимата сума и да взема сина си, но когато уредих визата и самолетния билет разбрах, че съм бременна и се наложи да се откажа от всичко...
 Преди 3 години се свързах с др. Леви /проф Славин/ в Израел, тогава установихме, че никой в семейството не е подходящ за донор. На молбата ми до фонда за лечение на деца в чужбина бе отговорено , че искат становището на проф. Бобев. Той ни каза, че с чужд донор няма да даде съгласието си  и ни посъветва да имаме още едно дете и ни препоръча  метода  със стволови клетки от пъпна връв...
 Не съм богата и не знам езици... та затова съм се спряла на вариянта да го направим в България и дано Бог е с нас!

# 46
donka_nasko Пожалавам ви всичко да мине успешно и да сте живи и здрави. Относно това срещу което протестирах е че на тази Анти-таласимична организация и бяха отпуснати  10 помпи безвъзмезно при последната конференция,не от правителството естествено,  които да бъдат раздадени на пациентите. Но не срещу  дарение от 500лв. а БЕЗВЪЗМЕЗНО. Така, че за съжаление изобщо не са помогнали на това семейство а напротив. Въпросният професор сега вече е доцент и се газва Спасов, той все още лекува по старият метод. Но преди хората нямаха достъп до голяма информация и не знаеха как тази болест и нейното лечение се развива в световен мащаб.

За неуспешните трансплантаций,за които си чувала не бива да те тревожат. Едно време се правеха само в чужбина ,и понеже лечението е много скъпо много от хората не можеха да си позволят да плащат за престоя след трансплантацията. И понеже както знаеш имунната защита на пациента се подтиска изцяло след това е необходимо около 3 месеца престой  и наблюдение докато постепенно имуната защита се възстанови и няма усложнения. Но хубавото е, че сега и в България вече се прави такава трансплантация.

# 47
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
ето ти още един отговор Ger4o
"Пуснато на: Sun Oct 22, 2006 5:40 pm    Заглавие: Таласемия майор   

--------------------------------------------------------------------------------
 
Поставям темата,защото много семейства,които са изправени пред страшната диагноза и имат възможност да съберат нужните средства за извършване на трансплантация на костен мозък в Израел да прочетат тези редове преди да се решат на подобна стъпка.Преди 6 дни почина петнадесетгодишната дъщеря на мой братовчед от София.Трансплантацията на костен мозък бе извършена в Израел преди четири месеца от сто процентов съвместим донор,всичко бе наред ,докато на първи септември започва внезапно влошаване на всички жизнени показатели и неизбежна смърт.В същия ден умира още едно дете от София, в същата клиника по същите обстоятелства.

Дълбок поклон пред паметта на Гергана Стоянова Стоянова!!! "

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
От материалите който съм събирала направих един микс...стана прекалено дълго, но дано да е от полза за някого.

Какво е таласемия майор? Преди векове в онези части на света, където маларията е била епидемия, червените кръвни телца у някои хора преминали през генетична мутация, която предотвратила развитието на маларийния паразит и умножаването на неговите тела. Тази генетична промяна  наричаме ген на Таласемия. Таласемия-майор е тежко заболяване с ранно начало, мъчително скъпоструващо лечение и лоша прогноза.  Проличава още през първата година след раждането и се характеризира с бледост на кожата, забавяне на растежа и  таласемичен фациес.
  Болестта не е заразна – предава се единствено чрез унаследяване на таласемичния ген от родител на дете.
   
 Как се унаследява?: Засягат се и двата пола еднакво ( унаследяването е автозомно доминантно)
       Ако единият родител е носител на таласемия вероятността детето да се роди болно е 0%, носител 50% и здраво 50%.
      Ако и двамата родители са носители, тъй като детето наследява по един ген от майката и бащата вариантите са:
-    Ако двата гена са нормални, детето също е нормално – здраво (25% - вероятност)
-   Ако единия ген е нормален, а другия носител на Таласемия, детето е носител (50%-вероятност) нарича се Таласемия Минор (хетерозиготна– носи един патологичен и един нормален ген). Всеки от нас може да е носител на гена на Таласемия, без да знае това, тъй като анемията е по-често дискретна, но и без да боледува може да предаде аномалията на поколението си.
-  Ако и двата наследени гена имат белег на Таласемия, то  детето е болно (25% - вероятност). Развива се т.н. Таласемия Майор (хомозиготна), позната също като Средиземноморска анемия или Анемия на Кулей. Това е тежката форма на заболяването и ако детето не бъде лекувано - умира. Червените кръвни телца на дете с Таласемия Майор са деформирани,с понижена жизненост и не могат да пренасят достатъчно кислород до  органите /необходим за правилното им развитие/.
                                                Ако вашето дете вече е диагностицирано и е установено със заболяването Таласемия Майор, имайте предвид, че има къде и към кого да се обърнете за помощта и подкрепата, които са ви нужни, за да се справите с диагнозата и да се подготвите за лечението му –    Българска Анти – Таласемична Организация. thalassaemiabg@abv.bg
Варна 9000 бул.”Сливница”69 тел: 052-611903; GSM:0888437572 -  Стефка Клаева, факс 06555
/4
67   
   
  Диагнозата.      
  Първото нещо, което трябва да се установи е дали вашите родители или вие не сте носители на гена.
  Това се прави чрез обикновена кръвна картина :       RBC– Еритроцити (червени кръвни клетки), MCV - Среден обем на еритроцитите,          MCH - Средно съдържание на хемоглобин в еритроцита
като се изчисли индексът на Mentzer - частното на MCV и еритроцитния брой RBC - ако стойността на индекса е под 13 има вероятност за наличие на таласемия (този тест е по-точен)
 или  по Shine и Lal . Те изчисляват отсяващ индекс MCV2 х МСН : 100, като стойности под 1530 , говорят с голяма вероятност за наличие на таласемия минор.
(Адрес за кореспонденция: Д-р Св. Костова Катедра по детски болести Висш медицински институт 5800 Плевен)
         След което при съмнение за бета-таласемия трябва да се направи  електрофореза на хемоглобин , чрез определяне процента на Хемоглобин А2, който при таласемия е повишен.
Нормалният хемоглобин у възрастни е хетерогенно съединение, изградено от 3 основни съставки:
- хемоглобин А1 (изграден от 2 α и 2 β полипептидни вериги) – 96-98%
- хемоглобин А2 (изграден от 2 α и 2 δ полипептидни вериги) – 2-4%
- хемоглобин F (изграден от 2 α и 2 γ полипептидни вериги) – 1-2%
 При бета- таласемията  в резултат на унаследен генетичен дефект се нарушава синтеза на β-глобиновите вериги, а това води до неадекватен синтез на Хемоглобин А1, който е в най-висок процент при здравите възрастни хора. Намалението на Хемоглобин А1 в еритроцитите се комбинира с увеличение на Феталния хемоглобин (F) и Хемоглобин А2. В резултат променените процентни съотношения на Хемоглобините: А1, А2 и F, еритроцитите са с намалено съдържание на хемоглобин и склонност към по-бързо разрушаване – това е механизма на възникване на анемията.
         Ако и електрофорезата докаже таласемия се налага да потърсите  медико- генетична консултация, за да разберете какво означава това и с какви възможности разполага медицината  още преди да създадете семейство. Прави се предварителен генетичен анализ, за да се определят генните дефекти, носени от двамата родители.
         И след това на базата на тези изследвания може да се предложи пренатална диагностика. Пренатални изследвания се правят   при доказано носителство на родителите, както и при доказано болно дете в семейството в Лабораторията по Молекулярна Патология в ''Майчин дом'' на 14 етаж ул.”Здраве”2. Шеф е проф. Кременски, който никога не отказва да поговори с хората. Телефоните са: 9172 473 (ДНК анализ), 9172 476 (доц. Кременски) /между 9:00 и 13:00 часа/.www.ivo.medfac.acad.bg
Прави се обикновено хорионна биопсия около 9 - 12 г.с, по преценка на гинеколога(10ет. На Майчин дом аз я правих при д-р Димитрова/София ул.”Дунав”47 МЦ “Фемина” 9833020/), резултатите се получават в рамките на 1-2 седмици. Това е алтернативата - да се открие болестта в бебето възможно най-рано, за да могат родителите да решат дали да запазят тази бременност.
  Лечението е поддържащо и се състои в:
- продължителни хемотрансфузии
Нивото на хемоглобина трябва да се поддържа над 100g/l т.е. на всеки 2 или 4 седмици се правят кръвопреливания. Поради постоянните вливания на кръв  в организма се натрупва желязо, което не може да бъде излъчено по естествен път и може да увреди органите.
- желязо-почистваща терапия
 За премахване на железните натрупвания  се използва лекарство Десферриоксамин известно като Десферал . Прилага се чрез малка инфузионна помпа, към която се прикрепва спринцовка с удължител и игла, която се поставя подкожно на стомаха, крака или ръката и бавно се инжектира  от 8 до 12 часа дневно. Това лечение трябва да се провежда от 5 до 7 дни в седмицата, т.е. почти всеки ден от живота на пациента. Най-често срещаният проблем свързан с прилагането му е съгласието. Възрастните пациенти и дори родителите на по-малките пропускат дози или изобщо не вземат лекарството, позволявайки на желязото да се натрупва в тялото, което довежда до сърдечни проблеми и евентуална сърдечна недостатъчност, чернодробна цироза, диабет, увреждане на слуха и зрението и др..
-и при отделни пациенти – спленектомия
Спленектомията е оперативното премахване на слезката/далака/ се налага, когато се увеличи много потребността от хемотрансфузии, а слезката стане много голяма,твърда и болезнена.
 С цел по-доброто лечение на пациентите с Таласемия майор, провеждащи терапия с дефероксамин   трябва да се правят редица изследвания:
1. Ежемесечно се прави пълна кръвна картина.
2. На всеки три месеца се изследват:
- Нивото на серумния феритин и при необходимост се коригира терапията с Дефероксамин.
- Чернодробните функции – определяне на АСАТ, АЛАТ, ГГТП, ЛДХ и билирубин.
- Функцията на паращитовидните жлези (Ca, PO4, PTH и vit. D при ниско ниво на Ca).
3. На всеки 6 месеца се изследват:
- хепатитни маркери и HIV. Пациентите с данни за съответните вирусни инфекции се насочват към специализирани заведения за допълнителни изследвания, проследяване и лечение;
- пубертетното развитие - специфични тестове (след 10 год. възраст);
- функцията на щитовидната жлеза  - Т4, TSH (след 10 год. възраст).
4. На всеки 12 месеца се изследват:
- сърдечната функция – ЕКГ, ехокардиография;
- функцията на зрителния орган;
- функцията на слуховия орган;
- функцията на панкреаса - глюкозо-толерантен тест (след 10 год. възраст).
5. До 12 год. възраст през 1-2 години се прави Ro – графия (китка, ръка) за установяване на костна възраст и костни промени.
6. След 12 год. възраст през 1-2 години се прави Ro – графия (коляно) до установяване затварянето на епифизите
 Този комплексен и постоянен режим от медицинско наблюдение и лечения се явява огромно бреме за родителите и  пациента, което продължава цял живот. Подобно поддържащо лечение е изключително скъпо дори за най-развитите страни. Дори и с лечение, детето може да има непрекъснати здравни проблеми и съкратен живот…

 Трайно таласемията се лекува чрез трансплантация на костен мозък. Но тази форма на лечение е възможна за малка част от пациентите, които имат подходящ донор и трансплантацията е все още много рискована и може да доведе до смърт.
Трансплантацията на костен мозък като вариант вече се предлага и в България.В Център за КМТ и трансплантация на stem cell при Клиника по детска онкохематология ул. “Бяло море”8 /ИСУЛ/- проф.Бобев тел.: 9307036; 9307037
 Профилактиката се свежда до пренатална диагностика и ако се налага своевременно прекъсване на бременността /между 12-16-та гестационна седмица/
Подобрени методи за лечение и нови разработки. Медицинското общество е постигнало огромни успехи чрез нови методи за лечения и лекарства за болния от таласемия пациент.
 Нови режими за кръвопреливане.
 По сигурни и качествени кръвни доставки.
 Нови мерки за измерване и следене на желязното натрупване и подобрени начини за прилагане на Десферриоксамин.   Деферипрон и др.
Други подходи за лечение. 
Нови доразработени орални препарати. 
Трансплантация на стволови клетки.
Трансплантация на костен мозък дори на нямащи роднинска връзка,но съвпадащи донори. 
Трансплантация стволови клетки от пъпна връв
Генна терапия.
Пре-трансплантации.

Последна редакция: чт, 08 фев 2007, 03:34 от donka_nasko

# 49
  • Мнения: 1 668
Първо не съм съгласна, че от обикновенна кръвна картина може да се види или да се предложи таласемия. баща ми, които ми я е предал на мен има такава перфектна кръвна картина, че като се нареди за електрофораза на хемоглобина му казаха, че е невъзможно - това в болницата до хематологията в София, което е единственото място, където се прави това изследване. Има сърдечна операция човекът - изследван е за кво ли не и до моята бременност не знаеше, че е носител. В следствие на това баща ми изтрада една седмица, че не ми е баща докато не излезе изследването, че той ми я е предал - майка ми няма. тоест изследват се родителите без значение дали кръвната картина е в норми или не! Второ - аз попитах дали не може стволовите клетки да се трансплантират в чужбина - процедурата мисля е доста по-малко рискована от трансплантация на костен мозък. води се обикновенно кръвопреливане. Трето - това къвм Донка на наско - не забравяй, че форума е сила! Събраха се парички за толкова много деца, ще се съберат и парички за трансплантацията на стволови клетки - фонда не е единствен вариант! Сега погледнах, че парите за малката дарина са вече почти събрани, а те са много, за малката цвети аз също организирах кампания при мои познати и събрахме доста пари. Ти потърси варианти за лечението, останалото е по-леката задача. След тези 2 кампании аз съм оптимист - и в БГ има добри хора, готови да помогнат.

# 50
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Ger4o, с обикновенна кръвна картина и морфология на червените кръвни клетки може да се предположи таласемия - никъде не твърдя,че може да се докаже.
СКРИНИНГ ЗА ТАЛАСЕМИЯ МИНОР В УСЛОВИЯТА НА СПЕШНОСТ
Св. Костова, М. Шишенков, Ив. Дошева, Н. Георгиева-Шишенкова
Катедра по детски болести, Централна клинична лаборатория
ВМИ - Плевен
Резюме--------------------------------------------------------------------------------
Представя се бърза възможност за скрининг за таласемия минор чрез изчисляване на индекс - частно между MCV и еритроцитния брой от еднократно изследване на пълна кръвна картина с хематологичен анализатор. В условията на спешност изясняването на неочаквания анемичен синдром икономисва време и интелектуален труд. Скринингът в детски спешен контингент с неочаквана анемия е приложим чрез изследване на пълна кръвна картина на двамата родители и скриниране за таласемия по техните резултати. Препоръчва се спешната клинична лаборатория да разполага с хематологична техника, която позволява определянето на хемоглобин, клетъчен брой на еритроцити, левкоцити и тромбоцити, хематокрит и МСУ.
   На преобладаващия дял болни от спешния поток се изследва пълна кръвна картина. В някои случаи неочаквано се установява анемия, която не е свързана с основното спешно състояние. Предвид немалката честота на таласемично носителство у нас (между 7 и 19% за различните региони на страната) [1], смятаме, че заслужава да се обърне внимание на възможността за бърз скрининг за таласемия само по резултатите от апаратно определената пълна кръвна картина.
   Mentzer, 1973 [2] и Shine и Lal, 1977 [3] предлагат изчислени индекси, чрез които сред безсимптомни индивиди отсяват такива с носителство на таласемия минор.
   Индексът на Mentzer представлява частното на MCV и еритроцитния брой. Shine и Lal изчисляват отсяващ индекс MCV2 х МСН : 100. Установяването при болен на стойност на индекса под 13 за Mentzer, съответно под 1530 за Shine и Lal, говори с голяма вероятност за наличие на таласемия минор.
 Таблица 1. Показатели за диагностичната надеждност на отсяващите индекси.

  Индекси на
                                                                     Shine и Lal                              Mentzer
Чувствителност                                                          1                                    0.95
Специфичност                                                           0.61                               0.99
Ефективност                                                              0.69                               0.98
Предиктивна стойност на положителния резултат 0.41                               0.95
 можеш да го прочетеш тук
http://209.85.129.104/search?q=cache:yrVnbDTXYEwJ:www.medicalbg. … bg&lr=lang_bg

и
из КЛИНИЧНА ХЕМАТОЛОГИЯ / медицина и физкултура София 1984 /
"кръвна картина:
 При хетерозиготна бета-таласемия в периферната кръвна картина се виждат микроеритроцити, пойкилоцити, базофилнопунктирани еритроцити и в малък процент таргетни клетки. Броят на ретикулоцитите е увеличен, осмотичната резистрентност на еритрозитите е намалена.
  При хомозиготната - Хемолитичната анемия е от  хипохромен тип, с оцветителен индекс на еритроцитите под 1.Има анизоцитоза с микро- и макроцити, базофилно пунктирани еритроцити, еритробласти и наличие на таргетни клетки.     Хемоглобинът в таргетните еритроцити е струпан в центъра и в периферията, а помежду им се вижда свободна от хемогловин зона. Еритроцитите имат форма на сълза или пура.     Осмотичната резистентност на еритроцитите е разширена поради намаляване на минималната и повишение на тяхната максимална резистентност. Налице е хиперретикулоцитоза, степента на която зависи от тежеста на хемолизата."

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Второ - аз попитах дали не може стволовите клетки да се трансплантират в чужбина - процедурата мисля е доста по-малко рискована от трансплантация на костен мозък. води се обикновенно кръвопреливане.
Ако си чела всичко би трябвало да си разбрала, че аз искам точно трансплантация на стволови клетки в България. и вече съм направила избора си след като съм ги дала на съхранение в клиниката при професор Бобев - безплатно. Ако исках такава в чужбина трябваше да платя за съхранението им в някоя от частните клиники, както и за изследванията за HLA съвместимост след това.
 И да наречеш обикновенно кръвопреливане-трансплантацията на стволови клетки е все едно да кажеш, че трансплантацията на костен мозък е обикновенна пункция на гръбначния стълб .  Само,че и при двата случая преди да се направят тези "обикновени маниполации" пациентът се подлага на високодозова химиотерапия,която може да е съчетана с лъчетерапия.А това изцяло срива имунната система и унищожава костния мозък така че пациентът става абсолютно незащитен и към най-обикновенните и дребни инфеции.

# 52
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Донка, здравей!
много се радвам че пишеш
виж - Герчо е права обаче за помощта - кажи имаш ли нужда от такава и за какво... и може да се помогне! ще ти пратя на лс моя тел - аз имам твоя стария но ако искаш пак ми го прати
и ако имаш ну,жда от нещо - пиши - сигурна съм, че щше се справим
малкия голям батко е страхотен и вярвам че ще се оправи!

# 53
  • Мнения: 1 668
Донка_Наско... не съм искала по никакъв начин да те нападна или да ти преобръщам мнението за нещо - единствените ми подбуди да пиша тук е желанието ми да помогна. то е ясно, че си по-наясно със ситуацията от мен по простата причина, че си се сблъскала с проблема ребром. Написала съм, че е обикновенно кръвопреливане, защото така са го обяснили на мен. При обикновенното кръвопреливане не се налага химио или лъче терапия, затова и предположих, че щом са обяснили на мен за обикновенно кръвопреливане значи става въпрос точно за такова. Не виждам причина да се палиш толкова само защото някой се опитва да ти протегне ръка. Пожелавам ти успех и здраво дете -ако имаш нужда от нещо можеш да ми пишеш на лични - с радост бих се  опитала да помогна на всяко дете в беда.

# 54
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
  Hug ConfusedГерчо,
donka_nasko, защо не потърсите решение в чужбина за трансплантирането на стволовите клетки?
отговорих:........... Преди 3 години се свързах с др. Леви /проф Славин/ в Израел, тогава установихме, че никой в семейството не е подходящ за донор. На молбата ми до фонда за лечение на деца в чужбина бе отговорено , че искат становището на проф. Бобев. Той ни каза, че с чужд донор няма да даде съгласието си  и ни посъветва да имаме още едно дете и ни препоръча  метода  със стволови клетки от пъпна връв...
 Не съм богата и не знам езици... та затова съм се спряла на вариянта да го направим в България и дано Бог е с нас!

ето ти още един отговор Ger4o
"Пуснато на: Sun Oct 22, 2006 5:40 pm    Заглавие: Таласемия майор  

--------------------------------------------------------------------------------
 
Поставям темата,защото много семейства,които са изправени пред страшната диагноза и имат възможност да съберат нужните средства за извършване на трансплантация на костен мозък в Израел да прочетат тези редове преди да се решат на подобна стъпка.Преди 6 дни почина петнадесетгодишната дъщеря на мой братовчед от София.Трансплантацията на костен мозък бе извършена в Израел преди четири месеца от сто процентов съвместим донор,всичко бе наред ,докато на първи септември започва внезапно влошаване на всички жизнени показатели и неизбежна смърт.В същия ден умира още едно дете от София, в същата клиника по същите обстоятелства.

Дълбок поклон пред паметта на Гергана Стоянова Стоянова!!! "

,а ти пак питаш
Второ - аз попитах дали не може стволовите клетки да се трансплантират в чужбина
Извинявай, но наистина го приех като опит
Донка_Наско... не съм искала по никакъв начин да те нападна или да ти преобръщам мнението за нещо
Радвам се, че не е и ти благодаря, най-искрено за загриженоста. И наистина ще те потърся ако ми се наложи да търся помощ, засега още никой не ми е искал пари. Благодаря още веднъж и извинявай, че се разпалих. Embarassed  bouquet

# 55
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Донче на всеки се случва - осолбено когато има толкова проблеми като теб

# 56
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
 Здравейте отдавна не съм писала за което се извинявам Blush
 Др. Аврамова ми каза,че стволовите клетки от пъпната връв няма да стигнат и затова мислят да вземат костен мозък когато братчето му навърши 6 месеца с упойка. За събиране на стволови клетки от периферна кръв трябвало да направи поне две години, а до тогава Наско ще влезе в пубертета. Чувала съм, че избягват да правят трансплантации по време на пубертета, но не съм съвсем наясно...
Не съм наясно само костен  мозък ли ще му пресадят или и стволови клетки от пъпна връв. След месец ще ходим до София за повече уточнения.

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
http://thalassaemiabg.forumi.bg/ Towa e forum za tezi koito se interesuwat ili sblyskwat c problemite na thalassaemia

# 58
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Донче, чак сега ви разгледах снимките, страхотни са!   bouquet
Да са ти живи и здрави и четиримата мъже и мноооого да те радват!  Hug

Колкото до думите на д-р Аврамамова, че стволовите кретки няма да стигнат и трябва да се събере и костен мозък, нямате ли вариант да се консултирате и с друг специалист? Второ мнение не би ти било излишно. Кой лекар се очаква да извърши трансплантацията?

# 59
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Точно тя- др. Аврамова се очаква да направи операцията.  Тя се е консултирала с проф. Бобев и другите от екипа, а и при тях са стволовите клетки. Къде другаде в България мога да направя такава консултация? - аз не знам....

# 60
Здравейте скъпи родители,
тъй като сега разбирам за този  форум на бг-мамма се обръщам към вас с молба ако може някой да помогне.
Детето ми се казва Валентин Маринов на 11 години, с една неуспешна трансплантация в Израел.Проблема ни е много сериозен.Счупи ни се тотално перфузора ,които ползваме от 8 години.Излишно е точно на вас да обяснявам колко неотложно е да се намери nov.Поръчали сме Келфер,които временно да реши проблема,но все пак перфузора ще ни е нужен.разбрах,че има и други деца с този проблем.Утре ще правят репортаж от Нова телевизия.Ще ги помоля да призоват за повече бройки,но не знам какво ще стане.Ако и аз мога с нещо да бъда полезна на вас,казвайте.

# 61
  • Мнения: 278
Здравей Ани. Надявам се да се включат след малко другите, които имат опит в това, което търсиш. Искам само да ти дам подкрепата си и да знаеш,че тук ще намериш много добри сърца, които дори само с думи ще ти помогнат.  Hug  Praynig

# 62
Скъпа Donka _nasko,отдавна следя това, което се случва с вас.За съжаление и аз минах по този път.Преди 6месеца моят 4годишен син почина.5дни след това родих момиченце.Ние не бяхме с вашата диагноза.При нас нещата бяха обречени още от самото начало,но ние не се отказахме,борихме се докрай.Цялата си бременост изкарах в клиниката при проф.Бобев(може и да сме се засекли) и смея да твърдя,че тя е на световно ниво.Сега връщайки се назад,не съжалявам за избора си да остана в България и да лекувам детето си точно в тази клиника и точно при тези лекари.Др.Йорданова даде на детето ми още 9 месеца живот,нещо което изненада докторите в чужбина ,че е живял толкова време с тази диагноза.Др.Аврамова също е страхотен човек и лекар.Там ще излекуват детето ви.Имай вяра в лекарите,защото за мен господ вече не съществува.Успех и горе главата!

# 63
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Здравей, Ани! Hug Чак сега видях, че си се включила.  EmbarassedЩях да те препратя към Мария/Марчела/, но виждам, че вече сте се запознали. Мисля, че тя ще ти помогне.
 Дължа ти извинение, преди година ти писах веднъж и ти ми отговори и стопли сърцето ми, но аз така и не събрах смелост да продължа да ти пиша....Неможех да ти помогна с нищо или поне така си мислех, но не спирах да се ровя за да открия какво става с вас Cry и не веднъж плаках след прочетеното.... Hug Hug Hug  bouquet

# 64
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Благодаря ти за подкрепата, stisha! Hug

# 65
http://thalassaemiabg.forumi.bg/viewtopic.php?t=67
Става въпрос за сестрата на Мурад (на 7 години), който беше убит миналата година от 9-годишно момче. Сигурно тогава сте гледали репортажи, на които се виждаше, че семейството живее в голяма мизерия.

# 66
http://thalassaemiabg.forumi.bg/viewtopic.php?t=90
  bouquet Благодарим Ви кръводарители!
Животът на 250 души с таласемия майор (повечето от тях са деца) в България се поддържа с Вашата кръв!   Kissing Heart

# 67
Zdraveite , pro4etoh celiq forum za da razbera podrobnosti  za " srednomorska anemiq" predi  nqkolko  dni razbrah  , razbrah 4e sestrata blizna4ka na moq priqtelka e  bolna ot tova  a priqtelkata mi sega e bremenna vav  vtoriq mesec ! Ima   o6te edno dete na 2 g. i 4 meseca to e s leka anemiq . Ba6tata  ne e strada ot tova ! hemoglobina i e 102 ! Molq da kaje  te ne6ty pove4e no na el- po6ta -  ani_4ka1992@abv.bg / po6tata e na da6terq mi / Blagodarq !   Cry Sad

# 68
СПЕШНО СЕ НУЖДАЕМ ОТ ПЕРФУЗИОННА ПОМПА!Имам племенник с диагноза таласемия майор! Той е на 21 години и е с това заболяване от новороден! Няма да се спускам в подробности, защото по-важното е , че преди няколко дни му се счупи преносимата перфузионна помпа! А без нея той не може да живее (всеки, който е запознат с тази болест, много добре ще ме разбере,какво означава тази помпа за него и за такива като него)! Неговият перфузор беше марка B BRAUN или по-често срещано като "зеленото цъкащо чудовище"! Моята молба е, ако има някой,който да ми даде координати (телефон за връзка) на вносители на такива помпи! Независимо от марката! Защото близките ми се съмняват, че старата помпа би могла да се отремонтира! Всяка актуална информация ще ми е от полза и ще съм благодарна на всеки, който откликне на този зов! Може да ми пишете и на e-mail tanya_varbanova@abv.bg! Надявам се, че ще се намери бързо решение на този проблем!

# 69
"фирма "Феромед 97" ООД, гр.София, ул."Хосе де Сан Мартин" 1, вх.В, ет.1, ап.34, факс: 02/8700506, тел.:02/9715038, e-mail: an_zheliazkova@mail.orbitel.bg, г-жа Ани Кацарова, е представител на италианската фирма Medis ( http://www.medis.it/ ), която е производител на инфузионни помпи Infusa T ( http://www.medis.it/t.asp ) и Infusa TS ( http://www.medis.it/ts.asp ). "
"0887311875 - инж. Тодоров. Това е човекът, който поправя въпросните чудовища."

http://thalassaemiabg.forumi.bg/

# 70
  • Мнения: 927
Здравейте, майчета   bouquet
Включвам се в темата за да благодаря на donka_nasko за куража, който ми даде, когато не се знаеше още дали моето дете ще е болно от таласемия или не. С мъжа ми и двата сме носители на болестта, но го разбрахме едва когато бях бременна в 6-ти месец. Няма да разказвам за това какво преживях тогава, но сега - Слава Богу моето малко човече е напълно здраво и дори не е носител!!
Мила Донка, горещо се моля за успешната трансплантация на вашето момченце и пълното му оздравяване! Ти си мама-герой и твоите дечица трябва да са горди, че имат такава борбена майка!!   bouquet
Това важи и за всички майки, които не се предават и се борят за здравето на своите дечица!!

# 71
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Трогната съм Vessy78 Blush! И съм много развълнувана и щастлива, че детето ви е здраво Hug  bouquet  bouquet  bouquet! Това е прекрасна новина - Честито!!! smile3501 newsm51 newsm10

# 72
Здравейте,
Аз съм бременна в края на третия месеци и има съмнения, че имам таласемия в лека форма. Бих исала да си направя необходимите изследвания да се установи каква анемия имам точно.
Молбата ми е да ме насочите към добър хематолог. А някой знае ли какви са отзивите за доктор Хрисчев?

# 73
  • Мнения: 28
Здравей, Тери Мери ! От къде си? Ако си от София мога да ти дам телефон и адрес на д-р Рангелова, която да ти направи електроимунофореза- за да се разбере дали си носител на таласемия.Щом имаш някакви съмнения трябва задължително да си направиш( взема се само кръв от вената), но също така и бащата на детето трябва да си направи това изследване! Ако се окаже , че и двамата сте носители чак тогава ще те насочат за изследване на самия плод, за да се установи дали е болен.Ако само един от двама ви е носител, детето не може да е с най-тежката форма.Влез по-назад в темата май го имаше обяснено подробно как се унаследява.Ако искаш се регистрирай и ми пиши на лични, или тук няма проблем.Знам през какво минаваш, затова не се притеснявай и питай каквото те интересува. Hug

# 74
Здравейте мили мами! Пише ви майка на дете с таласемия майор! Много сажалявам ,че не се включвах досега в форума,но като прочетох всичко това което се е изписало истински ме развълнува.Аз искренно се надявам ,че за децата с таласемия майор ще има голямо бъдеще в тяхното оздравяване дали с стволови клетки или с генна терапия baby_neutralще се моля.Не се впускам в подробности защото и аз като всички майки много се тревожа.Бременна сам за втори път и вчера бях на аминоцинтеза и сега най тежкото предстой чакането за резултата.Моля се и аз да имам късмет и бебчо да не е 100 % носител.Чао за сега ще стискам палци на всички семейства който търсят вариянти и се борят за децата с таласемия да водят нармалем живот. Praynig

# 75
  • Мнения: 28
Здравей, Sarin.
Радвам се , че се включи и дано резултатите от изследването са добри и бебчо да е здрав!Ако искаш се включи в този форум http://thalassaemiabg.forumche.org/. Тук пишат хора с таласемия майор, а и минор и родители на такива деца. Мисля , че ще ти е интересно. Ти от къде си? Колко голямо е детето ти?

# 76
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
 HugЗдравей,Sarin! Кураж и търпение! Дано всичко е наред и ти си имаш едно 100%здраво и 100%съвместимо бебче! Стискам палци!

# 77
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Здравей,Terry_merry! Извинявай, че не съм ти отговорила веднага EmbarassedНезнам нищо за Хрисчев.Не съм сигурна че разполагаш  с достатъчно време за електрофореза и след това пренатална диагноза, тъй като сигурно вече си в началото на 4 месец. Според мен ако имаш съмнения,че и съпругът ти е носител е най-добре да се обърнеш направо към доц.Кременски. Ако съпругът ти е с висок хемоглобин и няма съмнения за таласемия просто няма от какво да се притесняваш тъй като тогава няма да има вероятност бебето да е болно.
 Дано всичко е наред! Моля се за това! Лека и спокойна бременност!  bouquet

# 78
 Grinning Здравейте скъпи мами благодаря ви за топлото посрещане!Моят син е на шест години и аз като всички вас изравям нета да чета за таласемията даже си пиша с едно семсейство което живее в Америка и имат и те момченце с таласемия е с две думи обменяме опит и новини в лечението на нашите деца.Разбрах,че Донка са сахранили клетки и искам да ви кажа ,че ще се моля за вас защото знам ,че има деца който са се оправили.И искренно се надявам вие да сте следващите.Лекарите в София Д-р Йорданова и Аврамова са едни от най добрите и постоянно обменят опит с колегите си от Германия!Този форум който ми писахте не го знаех,когато сам по свободна ще се регистрирам Благодаря!Моля да попитам Донка знам ,че шансовете ни са 75% на 25 % ,но дали тяхните резултати са излезли бързо.Просто много страх изпитвам при мисълта за този аборт по мед.показания и се притеснявам да не ми ги пратят бързо.Незнам дали всичко би се повторило сега мисля за синът си и знам ,че сам щаслива че го има и има за кого да се боря!Не мога да ви опиша през какъв ад минах когато той беше на 1 годинка.И тогава се обидих,че тези деца са със страхотен хъс за живот!А още щях да добавя ,че те са много умни деца познавам някой от тях който са с по две више образования!Не искам да обидя никого на са много страшно талантливи!Е вярно аз винаги срещам съпротива когато слагаме десферала или сме на кръвопреливане, защото голям зор с тия вени.Сигурно и при вас е така!Сажалявам ,но трябва да освободя комп.,иска да играе! До скоро прегръщам ви!

# 79
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ДОнка, миличка изчезна..сигурно никак не е лесно с трима юнаци, но моля те драсни някой ред как сте и пусни някоя актуална снимка...липсваш ми...надявам се че иначе си добре...ние с мъжа ми за сега също сме ок...само дето аз не се реших на трето като теб...
ех дали тел ти е стария да ти звънна някой път ей така да те чуя?
целувки и пиши ми!

# 80
Oх,забравих от Варна сме!И това което ме тревожи е че стойностите на ХБ по време на бременноста са ми 84hb  и серумно желязо 32
и тука хематолозите ми казаха,че било нормално тъй като сам носител а й бременна,но това не се ли отрзява на плода. Thinking

# 81
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Здравей, Sarin! За изследванията знам,че отнемат около 2 седмици...Не взе ли телефон на който да питаш?! Моят хг беше 92 по време на последната бременност. Не съм лекар и не мога да бъда сигурна в отговора, но според мен бебето ще си изтегли всичко което му трябва и колкото му трябва от твоя организъм, независимо дали това ще ти навреди... Аз мога да те посъветвам само да се храниш здравословно и да се разхождаш повече на чист въздух. Във Варна таласемичната клиника е в болница "Света Марина"/води се онкохематологична/.Там има добри хематолози които биха могли да ти кажат нещо повече /доц Калева, доц Киртикова, др Вълчева/ Дано всичко е наред, търпение и кураж! Бог с теб!  bouquet

# 82
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
   Наде, здравей мила!  Hug Grinning Наистина не ми остава много време с четиримата мъже край мен, но сме добре! Дебелея значи съм спокойна... На 30.01.08г направихме спленектомия на Наско в Пирогов и от тогава се преместих в таласемичната клиника при др.Стоянова в София, така че сега всеки месец идваме на кръвопреливания в София /сега в понеделник е следващото/
  Колкото до трансплантацията още чакаме.... Чакаме раширените изследвания за HLA съвместимост, чакаме Иван да порасне достатъчно за да бъде донор, чакаме... Crossing Arms................Наскоро разбрах, че има и други като нас които чакат и на които също не дават точни отговори #2gunfire..... Започвам да си мисля, че се съмняват във възможностети си и съответно в успеха на една такава трансплантация.............Което си е страшничко......

# 83
 HugЗдравейте мили мами много се радвам ,че си пишем! Да, Донка права си това ми казаха и нашите хематолози от ДОХК да не се претеснавам,защото аз почти всеки месец го меря хб и предния беше 106 но този преди аминото ми беше 84 и Д-р Вълчева ми каза да изчакам две седмици и след това ще го меря пак.Е до тогава ще знам какъв е резултата ще се моля всичко с вас да е нормално и много успех PraynigАз вярвам ,че нещата при вас ще се уредят.И аз чух че има много деца който чакат за стволови клетки да им бъдат преляти и искренно ще се моля за всички. Успех в понеделник.

# 84
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ДОнче, ех колко си близо....ако може да се видим някой ден но с двете деца съм почти неподвижно закована в къщи...
как е баткото - държи се той, знам аз, русия красавец на мама е вече голям...
за трансплантацията - добре ед не казват ли колок ще чакате да стане голям малкия? все пак трябва да има срокове?
а тази трансплантация носи ли рискове? в смисъл освен да е неуспешна, не дай бог има ли и др рискове? а за донора?
представям си какво е да чакаш...но все пак има надежда, нали?
толкова много се радвам, че все пак имате поне донор! това късемт и ти си го изстрата, да е повече от заслужен
целувки и пусни ми някоя снимка на лс ако имаш време....
гуш и чао

# 85
 HugЗдравейте мили мами моето чакане продължава днес звъннах,но ми казаха ,че е рано и колкото времето наближава повече се притеснявам дали генните мутации няма да се прояваят пак 100% Thinking. До скоро!

# 86
 newsm45 Здравейте мили мами дойде и моя тъй очакван резултат за съжаление бебето е хомозигот бета таласемия!И сега дойде и моето решение надявам се да  е правилно,но не мога да обрека още едно дете смятам, че няма да е справедливо.Всъщност не за друго ,но е много тежко.Извинете ме ,но не мога да пиша от сълзи а и да се концентрирам! Утре ще минавам комисия въпреки че хематолозите на синът ми ме карат да си помисля защото ако живеем в друга държава няма да ни се налага това решение,но за Бога та ние сме в България!Където мечтите са си мечти,а реалноста е друга.

# 87
  • Мнения: 28
Мила Sarin, страшно ми е мъчно, че резултатите са такива Sad.Много е тежко, след като имаш вече болно дете и си напълно наясно със болеста и с това как протича....
Много съжалявам. Желая ти да си силна и каквото и да е решението ти да не съжаляваш, че си го взела.Незнам какво да ти кажа, но искам да знаеш, че ние родителите на  с деца с таласемия майор те разбираме и имаш нашата подкрепа за всичко. И в двата случая решението е много трудно, но поне имаш право на избор. Вярвам, че ще се справиш ти и семейството ти   bouquet

# 88
Скъпа Sarin, аз съм майка на две деца с таласемия майор.
Може би се включвам късно, но искам да те окуража да НЕ правиш аборт. Комисията, пред която утре ще се явяваш, ще има за цел точно обратното. Такава им е задачата - "да не се обременява обществото с болни деца". 
Ние не се подадохме и си оставихме детето - сега се радваме на най-прекрасното момиченце, нищо че е с таласемия майор. Впоследствие се запознах с няколко двойки братя, сестри и съответно брат-сестра, със същото заболяване и по-големите от тях са с добро образование, имат професии, работят, живеят нормално. Има и едно семейство, в което и трите деца са с таласемия майор. Ние също живеем в България - за нас реалността е тази.
Хематолозите на сина ти, както разбирам, са на моето мнение и ги поздравявам. Трябва да ги послушаш. Един аборт може да ти донесе само тъга и, според мен, всеки, който е извършил такова нещо - съжалява!
http://thalassaemiabg.forumche.org/ в този форум пиша
http://www.otbulgaria.com/ а това е сайта на организацията ни
Подкрепа от мен винаги ще имаш!

# 89
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Сарни, тук виждаш различ
ни съвети
аз направих аборт вярно на трето дете и без желание за такава бременост но пък бях пила Ескапеле контрацептив или както се пише и пиех и Сиофор по същото време, но само мисълта, че това може да увреди детето и да го кара да страда не ми позволи да си мисля дори да задържа бремеността
да аборта е тежко нещо, още повече лично да решиш да махнеш детето
но за мен лично - лично моя преценка е, че живота трябва да е добър за децата ми и ако мога да им спестя болка и страдание - най-добре
вярно не съм господ и не знам каков ще се случи съ ссега здравите ми деца...всичко става
но ако мога да знам ...знам какво бих избрала
за мен живота не е на всяка цена....защото лесно е да дадеш живот, ама нали детето ще му бере гайлето най-вече....

порсто исках да ти кажа, ,че каквото и да решиш - винаги ще има хора желаещи да задържат детето на всяка цена и такива като мен, които искат някаква увереност че нещата ще са добер за детето...
никой няма право да съди другия...в крайна сметка това е лично товя съдба и решението ще го понесеш ти

надявам се да вземеш най-доброто решение

# 90
  • Бургас
  • Мнения: 89
Здравейте мили майчета
Имам братовчедка , чието детенце с това заболяване.Налага им се да си купят от тези помпички с които се слагат вечер .Бихте ли ме насочили към някоя фирма от кадето могат да си я закупят и евентуално има ли някаква възможност да се вземе с намаление.
Простете ми , че не незнам точното наименование на помпичката

# 91
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Радост, пиши на лс на майките - може да не влизат редовно в темите тук

# 92
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
фирма "Феромед 97" ООД, гр.София, ул."Хосе де Сан Мартин" 1, вх.В, ет.1, ап.34, факс: 02/8700506, тел.: 02/9715038 , e-mail: an_zheliazkova@mail.orbitel.bg, г-жа Ани Кацарова, е представител на италианската фирма Medis ( http://www.medis.it/ ), която е производител на инфузионни помпи Infusa T ( http://www.medis.it/t.asp ) и Infusa TS ( http://www.medis.it/ts.asp ).
Цените на тези инфузионни помпи са далеч под 1000 лв и в момента има наличност на склад в България.

"Авангуардия - Източна Европа" ООД, гр. Пловдив, бул. "Източен" 45, телефон:  032/622046 , GSM: 0898472365,
Предлагат продукти на тази италианска фирма - http://www.microjet.it/, също и на Penta Ferte.
специални спринцовки за помпите Crono и бътерфлайки - т.нар. шортки 27Gx9mm с маркуче 60 см.
Преди около 2 години : по-обикновена помпа  за 250 евро, но с поръчка, т.е. трябваше да се чака около 2 седмици за доставка.

Последна редакция: нд, 22 юни 2008, 10:49 от donka_nasko

# 93
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
това го преписах от форума посочен по доло
извинявам се за късния отговор компа ми не беше в ред,
а и най после открих как да се справя с клавиатурата/езика hit

# 94
zdraveite na vsi4ki.jiveq v ispaniq i  sam bremenna na 13 sedmici.v4era razbrah 4e i az i majat mi imame simptomi za talasemia.blagodarq na vsi4ki koito sa pisali v tozi sait za6toto razbrah mnogo ne6ta.za sega neznaem kakvo 6te stane s bebeto,trqba da si napravim izsledvaniqta za hemoglobina A-2 ili ne6to takova,i sam malko pritesnena.parvoto dete 6te mi e i se nadqvam vsi4ko da se naredi. :pray:tova e za sega ako nqkoi iska da mi dade savet ili ne6to molq pi6e6e 6te vi otgovorq

# 95
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Здравей, tatyanabg83! Дано при вас всичко е наред  и си имате здраво, красиво, талантливо и умно детенце! Hug
 

# 96
Blagodaria za ykorajenieto.Dnes sas saprygat mi hodihme za sledva6tite izsledvania,dano vsi4ko e nared. Praynig newsm17 newsm17

# 97
  • Мнения: 28
Силно се надявам детенцето да е здраво, пиши като имаш резултати от изследванията Praynig
Ще чакаме положителни новини  bouquet!!!

# 98
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Здравейте Hug, толкова отдавна не съм писала тук...
Най-после имам новини! Започва се! Вчера ми дадоха лекарствата от ИСУЛ и назначиха дата за трансплантацията, която толкова дълго чакахме. В болницата постъпваме на 20.03 и на 07.04 ако всичко е наред ще трансплантират костен мозък на Наско от братчето му Иван. Двамата са 100% съвместими.  Praynigмолете се с мен за успешния изход Hug

# 99
  • Мнения: 1 710
Това е чудесна новина... ще се молим всичко да мина спокойно и без усложнения. Надяваме се на добър край... Дръж ни в течение какво и как се случва - моля те!

# 100
  • Мнения: 918
Здравейте мили майчета.Искам да попитам ,има ли сред вас от Варна.
Питам,за да се организираме евентулно,за деня на редките болести да бъдем заедно.
Сигурно знаете за 28-ми февруари ,пред съдебната палата до шадраваните.Часът не съм го уточнила още!Аз съм родител на дете с муковисцидоза.

# 101
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
   Днес искам да се помолим за здравето на Мартин Борисов. Едно момченце с анемия на Кулей, на което днес ще направят костномозъчна трансплантация в Исул тук в България  Praynig
   Нека Господ бди над него и той да е спокоен и щастлив Praynig, нека бди и над лекарите, които го трансплантират и те да дадат най-доброто от себе си за това дете Praynig, нека неговата майка да почувства силата на нашите молитви и от тях да почерпи сила и увереност в бъдещето Praynig Hug
   

# 102
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Донка, почнах работа и не влизам както преди - та съм изпуснала прекрасната новина!
радвам се, много се радвам за вас...дано помогне и след тази трансплантация забравите за болестите!
ако имате нужда от нещо - пиши ми
нали съм от сф и съм тук - ако ви трябва нео да помагам ако мога

# 103
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Blagodarq ti  Hug

# 104
zdravei.az sahto imam dahteri4ka bolna ot talasamia,i sahto giveia v ispania ako moga da pomogna c nehto pihi,uspex

# 105
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Здравейте Hug
Наско е добре. Затворен е сам в една стая и постоянно е включен на система, през централен венозен катетър го оводняват и вливат лекарства, единствените му развлечения са му лаптопа, джиесема и телевизора, но не се оплаква.Там прекара и рождения си ден...
Трансплантацията е насрочена за 7 април./на 6 април, ще вземат костен мозък от Иван - малкия ми син/.
Марти, момченцето което трансплантираха преди нас също е добре, но все още чакаме клетките да заработят - показателите му са нулеви.... Praynigдано скоро и това се случи/ професора и е казал : - "след 3 дни"/
Чакаме и се молим   всичко да е наред Praynig

# 106
  • Мнения: 28
Донче, ние също се молим заедно с вас Praynig!!!
Молим се от болницата да излязат две излекувани момчета, които ще ощастливят всички нас!
Незнам какво да напиша, просто силата и търпението да не ви напускат и да помните, че винаги сме с вас! Hug Hug Hug

# 107
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
 Hug трансплантацията мина успешно на 7 април, Наско дори я е взелза кръвопреливане Wink , беше много спокоен, не вдигна нито кръвно нито температура. Не му вляха стволовите клетки от пъпна връв. Незнам защо....обяснението беше че костния мозък който са изтеглили от Ванко бил добър и достатъчно. По време на трансплантацията левкоцитите не бяха паднали на 0 , около 5 дни след това паднаха на 0,1 и след това започнаха постепенно да се вдигат. Вчера бяха 0.8 Grinning

# 108
  • Мнения: 3 540
donka_nasko ,това е страхотно! smile3501 smile3501 smile3501

Нашето момче е вече в София и им предстои също костномозъчна трансплантация ,дано Андрей успее да се справи! Praynig

# 109
 Grinning Hug дано и Андрей се справи!
При нас нещата вървят невероятно добре в събота левкоцитите ти му бяха 1,6, а днес са 1,7 ....
лекарите вече говорят за изписване. За съжаление няма да изчакат изследването за химеризъм което е показателно, че новите клетки са заработили.../казаха ми, че ще го пуснат в понеделник, но отнемало 2 седмици, а нас ако всичко е добре ще ни изпишат преди празниците/. Наско се чувства добре. Мен малко ме притеснява температурата от 37 - 37,3 градуса която дига следобедите, но казват, че е нормална...все пак организма му се бори с клетките на донора и дори е показателна, че точно те работят.......Продължавам да се моля всичко да е наред. Наред ще е, няма как да е е иначе той е с невероятно силен дух и вяра в добрия изход. Всеки може само да завижда на оптимизма му..... "Мамо, аз се възстановявам толкова бързо защото забраних на моите клетки да се борят с тези на Ванко" Wink
 Марти също е добре и при него вече се говори за изписване, неговите показатели също се дигат макар с по-бавни темпове от нашите.
  Борбата и чакането продължават.........., но оптимизмът расте със всеки изминал ден....
Благодаря на всички които изпратиха своята положителна енергия към нас и ни заредиха с вяра, търпение и оптимизъм  bouquet  bouquet  bouquet Heart Eyes

# 110
  • Мнения: 4 585
Наша съфорумка ли е майката, която обяви гладна стачка. Момченцето, болно от таласемия ми се струва познато. Започва утре, пред Народното събрание.

# 111
  • Мнения: 35
Да. Марчела от Стара Загора.

# 112
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
 Hug Здравейте! Все по-рядко пиша, но това е само защото резултатите ни са все по-добри  Grinning
Хемоглобина му е между 108 и 128 което е прекрасно, левкоцитите са над 5, а тромбоцитите над 300. Единственото притеснително е все още високото му желязо заради което продалжаваме да слагаме десферал подкожно, но и е нормално като се има впредвид далгия период на кравопеливания преди това. Още пием хап4ета и е изолиран, но той се 4увства добре и аз сам спокойна.  bouquet  bouquet  bouquet

# 113
  • Мнения: 1
Hug Здравейте! Все по-рядко пиша, но това е само защото резултатите ни са все по-добри  Grinning
Хемоглобина му е между 108 и 128 което е прекрасно, левкоцитите са над 5, а тромбоцитите над 300. Единственото притеснително е все още високото му желязо заради което продалжаваме да слагаме десферал подкожно, но и е нормално като се има впредвид далгия период на кравопеливания преди това. Още пием хап4ета и е изолиран, но той се 4увства добре и аз сам спокойна.  bouquet  bouquet  bouquet

Здравейте прочетох вашите историй мн се радвам, че нещата са се развили в положителна насока и пожелавам за напред да са добре нещата

# 114
  • Мнения: 1
Имам дете с таласемия майор.Бих искала да се свържа  с майки, които имат моят проблем. Какво знаете за трансплантациите на костен мозък в Израел?
  Защо не мога да черпя сила и вяра, от детето си? То вярва,че ще се излекува; вярва, че има достатъчно добри хора които да му помогнат; вярва,че съм достатъчно силна за да намеря верния път...
   Мога само да се възхищавам от силата му, от търпението му, от способноста му да понася болката, от вярата му...
: spoko
    zdr,  az sam na 43g  zdrav sam kato bik piq po edno kilo  rakiq, i vino nqmam ograni4enie v hranata nablqgam na  meso  ,pri men e vrodena sredizemnomorska talasamiq  , moite deca sa6to sa s  niski hemoglobini,  ne vijdam  pri4ina da se pritesnqvash,, pra baba mi be6e s takava talasamiq jivq do  96 g,  a i celiq mi rod sa dalgoletnici  gore glavata i  uspeh

# 115
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
  "zdr,  az sam na 43g  zdrav sam kato bik piq po edno kilo  rakiq, i vino nqmam ograni4enie v hranata nablqgam na  meso  ,pri men e vrodena sredizemnomorska talasamiq  , moite deca sa6to sa s  niski hemoglobini,  ne vijdam  pri4ina da se pritesnqvash,, pra baba mi be6e s takava talasamiq jivq do  96 g,  a i celiq mi rod sa dalgoletnici  gore glavata i  uspeh"
    #Crazy прочете първия пост и реши да се включиш нали, малко неадекватно, предвид чудото в моя живот - оздравяването след трансплантацията на сина ми и предвид разликите между таласемия майор и останалите видове таласемия, но все пак благодаря!!! Heart Eyes Поста ти е надежда за семействата, които са само носители на таласемия.

# 116
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Донка радвам се, че се преборихте...помня тежките и трудни моменти...
не се видяхме, но не съм ви забравила и ви помня...
  bouquet за бореца

# 117
  • Мнения: 273
Здравейте,има ли деца или по-големи с Таласемия от Варна?

Общи условия

Активация на акаунт