вадене на паспорт на бебе

  • 14 701
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте ще ходя да вадя паспорт на малчо та искам да попитам дали вече някой го е правил и каква е процедурата...знам че снимките се правят на място, и ми се иска по някакъв начин да избегна това 3 4 4асово 4акане на опашка с бебето, как постъпихте вие и имали някаква вратичка???
Благодаря ви предварително и желая лек и ползотворен ден на всички  Mr. Green

# 1
  • Мнения: 9 486
Трябва да имаш и адресна регистрация на бебето Wink
(на нас ни предстои  Whistling)

# 2
  • загубено
  • Мнения: 6 506
За международен паспорт трябва да са и двамата родители.
Снимки я някое фото,попълвате молбата и сте ок.
На мен не са ми искали адресна регистрация на синът ми ,
миналото лято му вадих 2 паспорт.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 711
Трябва ти единствено акт за раждане и двамата родители да са там. Снимките се правят на място, вече не знам за толкова малко бебе как се процедира със снимането, но предполагам че са наясно. Ако има голяма опашка, предполагам че като ви видят с бебето, ще ви пуснат да минете без да чакате.

# 4
  • Мнения: 405
Не е зле да отидеш и да попиташ в полицията (паспортна) първо какво ще ти искат (молба, платена такса в банката...), да си подготвена и така да отидеш, ако има много хора си взимаш номерче ( ако има такова) и според реда ти може и да пиеш едно кафе наблизо! Или пък може и бебето да има предимство, и това питай, няма да ти навреди. Снимките са на място, само таткото ще го държи, за да го снимат.

# 5
  • Мнения: 2 376
на мен ми искаха и адресна регистрация

# 6
  • Мнения: 19
Благодаря ви момичета ще ви послушам и утре ще идем с таткото да видим за какво става въпрос после ще пиша  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 1 420
Ще чакам да пишеш как е минало. Ние ще вадим задграничен паспорт на бебето това лято и ме интересува темата  Peace

# 8
  • sofia
  • Мнения: 3 706
И на нас ни предстои същото. Ще чакам да пишеш. Успех!  Hug

# 9
  • Мнения: 572
И аз се записвам да следя темата че може това ляро да ми се наложи. Whistling

# 10
  • Мнения: 571
И аз имам въпрос.Възможно ли е да извадя задграни4ен паспорт на детето си без мъжа ми да е там newsm78 Някакви такива врати4ки като пълномощно и тн няма ли

# 11
  • Мнения: 52
С пълномощно можеш да правиш всичко  Peace.За 10 мин при нотариус ще ви го направят и няма да имате проблеми с изкарването на документите,даже може и да изкарвате детето си в чужбина ,без бащата да е с вас,само с едно пълномощно  Peace

# 12
  • Мнения: 571
Зна4и все пак бащата е нужен и при нотариус Tired Няма как да си е тук,а ми е спешно да извадим паспорт...освен да си платя на някоя в районното.......знам ли

# 13
  • Мнения: 38
 Ние също ще вадим паспорт на малкият другата седмица! Трябва да се отиде направо с документ за платена такса, 10 лв. обикновена поръчка. С двамата родители задължително,акта за раждане, а снимки правили на място. Това ми казаха от паспортната служба. Но това с адресната регистрация не ми е ясно. Детето не се ли води на постоянния адрес на майката? И как точно се прави тази регистрация? newsm78

# 14
  • Мнения: 718
Само за снимките да допълня - като вадихме пасаван на беба ми казаха, че може да я снимам вкъщи на бял фон (стена или чаршаф). Носиш снимките в някое фото и те ги оформят. Знам и други, процедирали така, че да не мъкнат бебоците  Peace

# 15
  • Мнения: 9 486
Ние също ще вадим паспорт на малкият другата седмица! Трябва да се отиде направо с документ за платена такса, 10 лв. обикновена поръчка. С двамата родители задължително,акта за раждане, а снимки правили на място. Това ми казаха от паспортната служба. Но това с адресната регистрация не ми е ясно. Детето не се ли води на постоянния адрес на майката? И как точно се прави тази регистрация? newsm78

Адресната регистрация се издава от Общината, с/у 2лв Wink
Ако детето не е имало паспорт-т.е. за първи такъв документ адресната рег. е задължителна, та си извадете за да не ви върнат Peace (в акта за раждане не фигурира адрес-затова искат адресна рег.)

# 16
  • Мнения: 38
MTV,  благодаря много за инфото, спести ни едно разкарване   bouquet.

# 17
  • Мнения: 19
Момичета още не сме ходили до паспортна служба, защото бяхме на моренце, мислех днес ама един дъжд вали тука Ужааааааас, та май ще отложим за утре, затова не съм писала, надявам се това с мобилния екип да го има и тук  Praynig а таксата в коя банка се плаща?

# 18
  • Мнения: 9 486
В събота подадохме заявленията за паспорти..за големия ни син е втори такъв, за бебо-първи (за нас-поредни Mr. Green).
Проверете в сайта на МВР в съответния град, дали работят в събота, съответно и банковия клон-защото ако той не работи, таксите се плащат в петък, а в събота можете да подадете заявленията в паспортния отдел на МВР Wink
На сайта (поне при нас) са посочени банковите сметки (Булбанк).
Снимки се правят там, на място  Peace
poliville не знам за какъв мобилен екип говориш...чела съм за такъв при нужда  за инвалиди..

# 19
  • Мнения: 142
а сигурни ли сте, че трябва адресната регистрация за първи паспорт на бебе? и то на моя адрес ли се води или на таткото?

# 20
  • Мнения: 9 486
а сигурни ли сте, че трябва адресната регистрация за първи паспорт на бебе? и то на моя адрес ли се води или на таткото?


 Laughing то ако се водеше на нечий адрес-въпросната адресна регистрация е излишна Wink
Това ѝ е идеята-на паспорта на бебето да се запише адреса, който вие ще посочите, защото в акта за раждане адрес няма Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 56
Правихме паспорт на бебка преди месец. Двамата родители, акта за раждане и бебето. Всичко за половин час работа. Без опашки, без номерчета, с бебето ни пуснаха да минем. Попълва се заявление, плащаше се на място и след това снимка и това е. Първи паспорт ни е, регистрация не са ни искали. Но не знам дали навсякъде е така, явно не е.

# 22
  • Мнения: 1
Здравейте,днес вадихме паспорт на детенце на Мария луиза.Необходимите неща са : присъствието ма двамата родители, акта за раждане,адресна регистрация и детето.Попълва се заявление, плаща се на място на касата след това го снимат.  Всичко за 20 минути работа.  Единствената уловка е че правят само експресна поръчка 50лв + 5 лева някаква такса,то и за това няма толко много навалица Joy

# 23
  • Варна
  • Мнения: 4 444
И аз да се включа, но с проблем по темата. Днес в ОДП- Варна, където се подават заявление за бързи и експресни поръчки ми отказаха да издадат първи паспорт на детете до 14 год. Отидох да проверя какви документи точно изискват, тъй като мислехме да пътуваме в ЕС с малкия, но уви. Моля, някой да се включи с опит по този въпрос тъй като днес много се натоварих.
 "Любезната" служителка ми заяви, че на малко дете нямаме право на бърза или експресна поръчка ("по закон е така"- цитирам я). Аз с очите си съм виждала как именно там приемат заявления за първи документ за дете. Проверих в няколко отдела в МВР- София и категорично ми казаха, че няма законова пречка за приемане на бърза поръчка.
Сблъсквали ли сте се с подобен казус и как го разрешихте?
Благодаря Ви!

# 24
  • Мнения: 9 486
Поискай да говориш със шефа на паспортен отдел, и лично той да ти покаже, къде го пише това!
Пълни глупости!

# 25
  • Варна
  • Мнения: 4 444
Поискай да говориш със шефа на паспортен отдел, и лично той да ти покаже, къде го пише това!
Пълни глупости!


Да, предположих още тогава, че ме мотаят и им го показах. Но без да бъда подготвена законово, не исках да вдигам панаир. Исках и Вас да попитам тук, които сте с пряк опит. Но нямах време днес да чета 40 и повече страници Закон+ Правилник за прилагането му! Най- странното е, че има някаква "врътка", защото когато разговарях с дамата от Министерството (директно там звънях!), отговаряща за международните паспорти, тя ми заяви, че "не може" да се извади бърза поръчка на дете до 14 год. После ме прехвърли на друга госпожа набързо и ми тръшна телефона! Пълна анархия! Посъветваха ме да подам жалба до Директора на ОДП- Варна. Да, но на мен ми трябва паспорт другата седмица, а не да ме мотаят с жалби! Извинявам се за напушения тон , но днес.... Close

# 26
  • Мнения: 9 486
http://police.info.bg/Page.aspx?f=5
Това е сайта на МВР-Варна, със закона за лични документи и правилника...

# 27
  • Мнения: 3
ако детето досега не е имало лична карта то заедно с паспорта трябва да се извади и тя и точно затова сте върнати. Личната карта ако е първа на това дете неможе да се направи с бърза ослуга.

# 28
  • Мнения: 9 486
ако детето досега не е имало лична карта то заедно с паспорта трябва да се извади и тя и точно затова сте върнати. Личната карта ако е първа на това дете неможе да се направи с бърза ослуга.


Верно от казаното не става ясно на колко години е детето, но не мисля че това е проблема...ние извадихме паспорти на синовете ни-единия на 4г и 6мес, а другия на няма и 5месеца, и лични карти никой не е искал да им вадим Wink


 
И аз да се включа, но с проблем по темата. Днес в ОДП- Варна, където се подават заявление за бързи и експресни поръчки ми отказаха да издадат първи паспорт на детете до 14 год. Отидох да проверя какви документи точно изискват, тъй като мислехме да пътуваме в ЕС с малкия, но уви. Моля, някой да се включи с опит по този въпрос тъй като днес много се натоварих.
 "Любезната" служителка ми заяви, че на малко дете нямаме право на бърза или експресна поръчка ("по закон е така"- цитирам я). Аз с очите си съм виждала как именно там приемат заявления за първи документ за дете. Проверих в няколко отдела в МВР- София и категорично ми казаха, че няма законова пречка за приемане на бърза поръчка.
Сблъсквали ли сте се с подобен казус и как го разрешихте?
Благодаря Ви!

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 603
Не видях законово ограничение за издаване на паспорт на дете за бърза услуга. Необходимо е присъствието на двамата родители или с нотариално заверено пълномощно от единия, такса и снимка. Също мисля, че като видят бебе на опашката ще ви осигурят предимство. На мен не ми искаха адресна регистрация, но съм вадила паспорта по стария ред

# 30
  • Варна
  • Мнения: 4 444
ако детето досега не е имало лична карта то заедно с паспорта трябва да се извади и тя и точно затова сте върнати. Личната карта ако е първа на това дете неможе да се направи с бърза ослуга.

Извинявам се, че не съм уточнила възрастта на детето. Става въпрос за дете на 1 год и 8 мес. До 14 год. лична карта не се издава. Между 14 год и 16 год е по желание на родителите. До 14 год. се издава само паспорт на детето, което и ние искаме да направим, изпълнявайки всички изсиквания на закона, вкл. и документ за адресна регистрация от Общината, служба ЕСГРАОН. Видях, че тук и това се коментираше. Този документ от ЕСГРАОН не е упоменат в изискуемите документи за издаване на паспорт на дете до 14 год. Явно по места всички служители са със собствени изисквания. newsm78. В нашия случай се касае за ОДП Варна. Затова учточнявам точно за коя дирекция става въпрос, не за конкретно районно управление.
Както и да е, все още не знам дали ми се разправя с МВР, но няма да си "оставя магарето в калта".

# 31
  • Мнения: 9 486
Закона е един за всички. Указанията за прилагането-също  smile3554 Не може в община Мъглиж да ти искат номера на обувките, а в Карнобат номера на слиповете Crazy Принтвай закона (или искай да ти покажат къде точно ги пише тез изисквания за ЕСГРАОН) и бой по канчето fight

# 32
  • Мнения: 200
flufi, с тоя проблем се сблъска и снаха ми преди 4 дни. Оказа се, че става да изпълнят експресна поръчка, но длъжностно лице трябва да се разпише, че познава детето и че то е същото, което твърдят родителите. Дано да успея да ти отворя вратичка  Peace

# 33
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
flufi аз вадих задграничен паспорт на дъщеря ми преди 2 седмици и го пуснах бърза поръчка.По закон първи паспорт на дете под 14г ,може да се направи с бърза или експресна поръчка . PeaceПреди да подам документите за паспорт,се обадих в паспортна служба за да питам дали може бърза поръчка.Обясниха ми,че по закон може,но не било желателно ThinkingЗабавянето идвало от това,че се изпраща длъжностно лице на адреса за да удостовери самоличността на детето и това отнемало повече време.Затова препоръчват да се пуска обикновена поръчка.Но не ми направиха проблем ,като поисках бърза. Peace

За ваденето на паспорта ни искаха само акта за раждане и двамата родители да са там.Адресна регистрация не са ни искали. NaughtyИначе имаше много голяма опашка от чакащи,сигурно бяха около 100 човека.Но когато отвориха паспортната служба,казаха да минат първо малките деца и бебетата.Така минахме първи. Peace

# 34
  • Мнения: 685
Здравейте,

За получаването на паспорта необходимо ли е присъствие на бащата или пълномощно? Не ми се иска да се разкарвам напразно.

# 35
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Здравейте,

За получаването на паспорта необходимо ли е присъствие на бащата или пълномощно? Не ми се иска да се разкарвам напразно.
Не е необходимо,можеш и сама да го получиш. Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 23 098
Здравейте,
За получаването на паспорта необходимо ли е присъствие на бащата или пълномощно? Не ми се иска да се разкарвам напразно.
Плюс талончето за получаване.

# 37
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Забавянето идвало от това,че се изпраща длъжностно лице на адреса за да удостовери самоличността на детето и това отнемало повече време.Затова препоръчват да се пуска обикновена поръчка.Но не ми направиха проблем ,като поисках бърза. Peace

И на мен така ми казаха.  Peace
Аз все пак си платих за бързата поръчка и след 3 дни взех паспорта.
Въпреки това,никой не е идвал да проверява дали детето живее на адреса.  Thinking

# 38
  • Мнения: 1 567
Чл. 45. (1) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г., предишен текст на чл. 1 - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Заявлението за издаване на паспорт или заместващ го документ на малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица се подава лично и от техните родители, настойници или попечители.

(2) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Паспорт или заместващ го документ на малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица се получава от родител, настойник, попечител или от упълномощено от тях лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно или от лице, чиито данни са посочени от родител, настойник или попечител пред длъжностното лице в заявлението при подаването му.

Чл. 46. Към заявлението се прилагат:

1. документ за платена държавна такса;

2. удостоверение за раждане за лица под 18 години;

3. предишни паспорти;

4. снимки по образец.

# 39
  • Мнения: 685
Не е необходимо,можеш и сама да го получиш. Peace

Благодаря!  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 7
Възможно е да дублирам въпроса ,но наистина не разбрах  Embarassed къде се подават документите в РПУ по адресна регистрация или в паспортна служба на бул.Мария Луиза / за София/ ?

# 41
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
По адресна регистрация,но може и на Мария Луиза,там ако не се лъжа е централна паспортна служба.  Peace

# 42
  • Мнения: 7
По адресна регистрация,но може и на Мария Луиза,там ако не се лъжа е централна паспортна служба.  Peace

Благодаря ти ! Много ми помогна !  bouquet

# 43
  • Мнения: 33
Здравейте!
Аз съм заинтересувана от темата и то доста спешно  Simple Smile
Интересува ме мамите от Варна успяха ли все пак да подадат документи за бърза поръчка,понеже на мен ми трябва за след около 20 дни и днес разбрах,че май не можело да се подаде за бърза поръчка  Sad Sad Sad
Извинявам се ако поста ми е малко объркан,но съм много притеснена

# 44
  • Мнения: 1 559
И на мен ми е спешно, в понеделник трябва да пусна бърза поръчка за дъщеря си, защото ще й трябва виза, дано ОДП Варна са решили този въпрос, защото направо незнам какво ще правя  ooooh!

# 45
  • по света и у нас
  • Мнения: 1 176
Пасаван вадихме на малката в Рим когато беше на 40 дни.Условията–задължително двамата родители да придружават бебето,снимка/направена в фотостудио/,платена такса от 67 евра и акта й за раждане,легализиран от префетурата в случай че е родено детето в Италия.Пасавана беше готов за два часа.
За паспорта в Бг –ние пуснахме бърза поръчка,струваше 20 лв,но трябва да се пита в самото МВР дали изпълняват бързи поръчки за бебета!!!Ние пуснахме във Видин и за три работни дни беше готов.Ние с позната успяхме без да чакаме на опашката–бяхме подготвили нужните документи–платена такса 20 лв,акт за раждане на детето,двамата родители,попълнено удостоверение,а малката я снимаха на място,като аз я държах.
__EtnA__  ,нашата позната каза че съществува и друг вариант–пуска се обикновена поръчка за паспорт,а след десетина дни или две седмици може да се пусне една молба до директора за разрешаване да ти дадат готовия паспорт.Опитай този вариант,но най добре разпитай на място в МВРто в което ще подаваш документи!

# 46
  • Мнения: 60
Преди седмица правихме паспорт на малкия.Аз по адрес съм от Червен бряг,мъжът ми от Велико Търново и живеем в Плевен.Детето по принцип се води на моя адрес,но трябваше да извадим паспорт на таткото и решихме да извадим паспорт и на малкия за всеки случай (не че не ходим до Гърция и без паспорт,но това е друга тема) И единствено което искаха бе адресна регистрация във ВТ,понеже там се прави паспорта.Но ако си го правиш в града в който се води майката не искат адресна регистрация.И ни казаха че само обикновена поръчка,понеже трябват да пратят кварталния в нас да се обеди че това дете е наше и живее с нас.Ако не дойдат до вас питат комшии......Но като звъннах после тук там на познати и казаха че на 2-та седмица е готов и мога да си го получа....

# 47
  • Мнения: 1 569
Вече се иска само оригиналния акт за раждане+ копие и присъствието на двамата родители. Нас първия ден щяха да ни прецакат да висим на една километрична опашна на един пек само за да си вземам формуляр, но категорично отказахме. НЕ ни пуснаха с предимство, въпреки, че бебето беше с нас! Полицаят ни обясни как нямало предимство и ако ни пуслел щяло да има 30-минутен скандал сред опащката.  Shocked Горкичкият, много беше наплашен. Laughing Вбесих се на темерутщината му. Върнахме се по-късно следобяд, взехме формуляр и ни казаха на другия ден сутринта да дойдем и ще сме първи.  Shocked На другия ден въпреки, че бяхме с детето 'разпределителят' лееекинко се направи, че не забелязва. Когато чук как се кара на една жена за това, че 'с предимство са само бременни и майки деца' отидох и попитах дали вижда детето ми, съответно защо не ни вика. Даже обясних как предния ден НЕ сме имали предимсво. Той се оправда с думите, че бил някъде си 'навътре' и за това нямало кой да ни даде предимство.  #Crazy Така или иначе минахме първи за документите, платихме таксата и минахме пред всички и за снимката. Та накрая вчико се нареди. Но не отидеш ли да им се навреш пред очите, че и да им КАЖЕШ 'ехооо, аз съм с дете', забрави някой да ти защити твоите права! Трябва да си го изпросиш.

# 48
  • Мнения: 49
Здравейте, момичета! Уж прочетох цялата тема, ама....на...имам неясноти все още. Ето каква е ситуацията - с мъжо нямаме брак. Като родих (в София), още в болницата ни казаха, че детето се водило на адреса на майката - аз съм от Варна и адресът ми по ЛК си е там. Тъй...сега къде да отидем да подадем документи - във Варна или в София. Ако е в София предполагам, че ще трябва да изкараме на детето адресна регистрация - само дето това го няма в закона, който е цитиран по-рано от Айез Седай?!?

# 49
  • Мнения: 3 241
Вадих паспорт на дъщеря ми лятото на моята адресна регистрация, с акт за раждане и пълномощно от бащата.

# 50
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Мисля,че паспорта се вади по адресна регистрация на майката.Лятото вадихме паспорт на дъщеря ни.Аз съм с адр. регидтрация в Стара Згора,а мъжа ми в Пловдив.Паспорта го правихме в Стара Загора. Peace

# 51
  • Мнения: 78
Дъщеря ми беше на 4 месеца, когато отидохме да вадим паспорт. т.е. преди 2 месеца.
Изисква се двамата родители да са там,личните им карти и  акт за раждане на бебето.

 До колкото знам и да искаш бърза поръчка не може, дори и да искаш да си платиш таксата, защото това е ПЪРВИ документ (изобщо) и има някакво проучване(така ми каза дружка, която работи там).

Снимката се прави на място, който има  повече сиlа трябва да  вдигне детето така, че да се вижда на монитора, но без да се вижда родителя. С малко звуци и физиономии  smile3534 smile3533за да погледне напред нещата се получават   newsm10

# 52
  • Мнения: 9 442
Просто,за да не ви губя,че тези дни и ние трябва да вадим паспорти на децата Wink

# 53
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036

 До колкото знам и да искаш бърза поръчка не може, дори и да искаш да си платиш таксата, защото това е ПЪРВИ документ (изобщо) и има някакво проучване(така ми каза дружка, която работи там).

Може бърза поръчка PeaceАз така извадих паспорт на дъщеря ми.

# 54
  • Мнения: 78
Възможно е да става бърза поръчка, не съм 100% информирана. Не че и аз не извадих бърза, но това е друга тема smile3520

# 55
  • Мнения: 3 241
И аз вадих бърза поръчка - за 3 дни беше готов паспортът.

# 56
  • Мнения: 53
ние вадихме когато бебчо беше на 4 месеца - точно в най голмата криза слд пускането на новата система и големите опашки в паспортното.

Трябва да са и двамата родители, акт за раждане, и ако случайно двамата родители имат различна адресна регистрация, проверете предварително бебето къде се води.

Въпреки че в закона изрично е написано "ако двамата родители имат различна адресна регистрация, те избират адреса на бебето", нас никой не ни беше питал и бяха написали моя постоянен адрес , при положение че двата настоящи адреси са еднакви с на таткото.

имаше едно зъбене и нервене във общината, но успяхме да сменим адресната регистрация на бебето, след което със жълтото копие от адресната регистрация - в паспортната служба.

там като ви види отговорника за реда, сам ще ви пусне преди хората от опашката, но трябва да сте си платили и пуснали заявление.

самото снимане е много странно, то бебчето не може да стои само, а не трябва да се вижда никой друг на снимката...  та някак си таткото на колене, на конче... и успяхме Simple Smile даже беше смешно

Общи условия

Активация на акаунт