Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Спокойно момичета децата ни ще се справят  Peace
Ако някой има стар сборник с автори и произведения нека потърси в него...но за съжаление аз не го намирам.

# 16
  • Мнения: 188
Това си е поредната гавра на министерството на образованието   #Cussing out ,нямам думи, на толкова автори защо трябваше да е този ,който забележете и широката публика и журналистите не са го чували та се наложило да го разясняват какъв е и що е , та даже и името му объркаха   #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 185
Да ви следя.
И аз реших, ако е трудно ще е трудно за всички. Да минава по-бързо  Hug

# 18
  • Мнения: 320
Тъй като става въпрос за ЛЕГЕНДА за ВИДА, ето каква намерих, това мисля може поне малко да ни ориентира: Ura Grivova  "Тя ме връща във времената на Крум Срашни.Дето е днес връх Вида,останки от някогашната българска крепост разказват за Вида.Българската мома била една от тия,защищавали прохода,по който непрекъснато напирали византийски войни и владетели .Пазителите на крепостта и прохода не били много и отбраната не била лесна.Само чудо можело да помогне.Войводата на крепостта бил сърцат човек,но хората му малко.Обронил глава,той непрекъснато мислел какво да стори.Стар бил, при това вече трудно вдигал тежкия си меч.Само сърцето му било силно.Но сърцето иска и здрави ръце.
Веднъж дъщерчя му Вида дошла неочаквано в крепостта и го чула да говори на войните си.
-Ех,ако имах син,друго щеше да е! - казал той и не рзбрал,че Вида чула думите му.
Занизали се после вражески войски към крепостта.Войните на стария войвода едва ги задържали със стрелите си.Той кършел пръсти и все думал:
-Ех,ако вместо Вида син си бях ....
А отдолу свистели стрелите на врага.Идели като тъмен облак.Затуляли слънцето.И в това време станало чудото.От крепостната стена скочил левент с колчан и лък.Косите му били светли като ленено повясмо.Искрели дълги чак до коленете.Ръката била твърда върху лъка.Наместил се на една от бойниците и опънал тетива.Полетели стрелите му и редиците на врага взели да се огъват.Ударили на бяг.После пак се завърнали и по-ожесточено запускали стрелите си.Паднел ли някъде войн,момъкът тичал там и оттам пускал смъртоносните си стрели пред смаяните погледи на стария войвода и на защитниците.
Врагът отстъпил.Начаса и безстрашният момък с ленената коса изчезнал някъде между стените и крепостните подземия.След малко пред уморените от битката хора ненадейно изникнала дъщерята на стария войвода.Едра и хубава.С развяна ленена коса.Тогава чак бащата познал в нея този войн,който преди малко хвърлял стрелите си към врага.Събрал оцелелите си хора,застанал пред тях и казал:
- От днес нататък нека Вида войн ви бъде войвода.Аз ще сляза долу , за да ора земята.

# 19
  • Мнения: 55
Аз мисля че всички ще се справят.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 634
Ще се справят, спокойно! Hug

Нали темата е еднаква за всички? Не се притеснявайте Peace

# 21
  • Мнения: 158
може би зададох неправилно въпроса си - имах напредвид дали някой е намерил теста, за да видим въпросите?

# 22
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Пиле 76, проверявай към 13,30-14.00 в сайта на МОМН.

# 23
  • София
  • Мнения: 528
Аз пък не смятам, че е "гавра" или че нещо ужасно се е случило от това, че именно този автор се е паднал на децата. И аз не съм го чувала и да, това е прекрасен повод широката общественост да се запознае с творчеството му. Или пък повод да видим колко са начетени и образовани журналистите ни.  Rolling Eyes
Вие сте толкова изнервени, че само в черно виждате всичко.  Confused Така или иначе, децата знаят какво се иска от тях и ще се справят.  Peace

# 24
  • Мнения: 2 577
В четири свои книги Иван Джуренов включва над две хиляди анекдоти, автентични народни творби, които отразяват говорните особености на различни краища от страната.
Мен това ме притеснява!Стилът ....  Дано наистина да разберат текста и се справят  Praynig

# 25
  • Мнения: 475
  цитат      "Тъй като авторът Иван Джуренов се оказа почти анонимен за широката публика и за журналистите, които присъстваха при тегленето на изпитната тема, се наложи заместник-министърът на образованието, младежта и науката Милка Коджабашиева да даде повече пояснения. Джуренов е роден през 1922 г. в Пазарджик. Той е завършил е право в Софийския университет. Автор е е на приказки и песни. Джуренов е работил и като журналист и публицист, поясни още зам.-министър Коджабашиева. На 11 юни ще излязат резултатите от днешния изпит, а на 14 юни - резултатите за участване в класирането за гимназиите, каза още Коджабашиев"


Нямам думи просто, но това, че за нас текста и автора са непознати не значи, че и за децата са !!!
Успокойте се мами, за да предавате положителна енергия на сладурчетата ви.

# 26
  • Мнения: 750
И аз ровя, но Вида се среща и като сетра на Елисей и като Самодива.......за коя ли точно е писал "нашия  човек"?

# 27
  • Мнения: 8 810
Току-що говорих с моя ученичка, излязла е от изпита, било е това, което пише по-горе за Вида, но е било много трудно според нея, записа е бил неясен, после едва е успяла да прочете и са им взели листовете, всички ги е затруднило това, че разказват от името на Вида и трябва да сменят наклониния и времена, били объркани децата, които вече са излезли. Тестът бил лесен каза, затруднило я е това, че са дадени по няколко думи за писател и трябвало да напишат кой е той.Иначе на краткия лит. въпрос е било: какво разбирате под израза Будна кръчма от "немили-недраги"

# 28
  • Мнения: 8 810
Току-що говорих с моя ученичка, излязла е от изпита, било е това, което пише по-горе за Вида, но е било много трудно според нея, записа е бил неясен, после едва е успяла да прочете и са им взели листовете, всички ги е затруднило това, че разказват от името на Вида и трябва да сменят наклониния и времена, били объркани децата, които вече са излезли. Тестът бил лесен каза, затруднило я е това, че са дадени по няколко думи за писател и трябвало да напишат кой е той.Иначе на краткия лит. въпрос е било: какво разбирате под израза Будна кръчма от "немили-недраги"

извинявам се за грешките, но пиша бързо, не обръщайте внимание, нервна съм Laughing

# 29
  • Мнения: 10
Мисля,че децата ни не са толкова глупави-ще се справят.Нали Джуренов преразказва приказки и анекдоти-значи не би трябвало да е сухар.По-скоро с отворените въпроси трябва да сме нащрек.
Стискаме палци!!!!!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт