Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 13

  • 97 170
  • 749
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 479
Селма, моят Криси се противи на изпитване. Просто е удивително как веднага разбира, че логопедката иска да го изпита, а преди това го е занимавала под формата на игра. Веднага завърта главата в страни, понякога стиска очите. Следва скачане от стола и напускане на мястото Laughing Понякога си трябва изобретателност, за да се разбере какво знае.
Днес установих, че моето дете знае букви Shocked Точно до входа ни се намира гаражната врата на подземния гараж и Криси никога не я подминава, когато излизаме или се прибираме. На вратата има огромен знак Забранено паркирането, отдолу пише ИЗХОД, а още по-ниско НЕ ПАРКИРАЙ. Криси винаги гледа знака и надписите. Днес ей-така на шега докато стоеше пред надписа му казах Д и посочи буквата, после казах И - поколеба се, но я посочи, същото стана с О и З, само на Х се затрудни и не можа да се ориентира. На долният надпис не го пробвах.
Вчера моите деца си играха с детето на една приятелка, момченце на 5 г. Детенцето подаваше команди на Криси и той го следваше. Не знам дали разбираше жестовете или думите, но се радвам много, че успя да се сработи с детето и даже му беше много интересно.

# 31
  • Мнения: 3 591
Поли - не, не е същото - аз затова ти дадох линковете.
Но не пречи да праобваш, или ако се буди да даваш веднага още една таблетка.
Опитай да даваш и 2 вечер - може 1 да му е малко, знам ли...

по принцип разликата във действието на "бързия" и "бавния" мелатонин е тази:



където в зелено е дейсвието на мелатонина който ти имаш , в червено този ефект който ти търсиш - т.е. на бавния мелатонин(3-5мг таблетки). тези 3 до 5мг таблетки съдържат този 1МГ "бърз" мелатонин + "бавен", който ще се отделя цяла нощ.
Няма как да си знаела какъв ще е ефекта, след като детето никога не е спало непробудно дълго време. Недей забравя, че детето е заспивало не от успокояване и произвеждане на мелатонин който го приспива, а от пълно умствено и физическо изтощение.

А може и да стане с 2мг - опитай. Опитай и да дадеш като се събуди още една таблетка.

Ако за 2-3 дена не получите ефекта  иди и купи този "Амброз-Форте". почни с 5те мг и почни да намаляваш с по 1/4 таблетка докато намериш оптимална доза. Някои деца и от 1/4 таблетка от 5мг спят непробудно цяла нощ - стига да не му дадеш "ударна" доза, която бързо да се изхаби - като тази в 1мг таблетки, мелатонина би трябвало да работи и в 0.5мг доза

# 32
  • София
  • Мнения: 2 351
Как се минах с този мелатонин значи................
Вчера си купих от аптеката препоръчания от Таня сироп за нервите- страхотен е да знаете, и така и така съм там поисках и мелатонин.Жената пита от колко мг. и аз смело взех напосоки слабия от 1 мг.Като гледам май се минах  Crazy.Моя проблем е, че трудно заспивам понякога, но независимо в колко съм заспала се будя в 5 сутринта.Колкото повече се натискам да заспя отново, толкова повече се нервирам, че не мога да го направя.Със сиропа за нервите вероятно ще заспивам вечер, но има ли смисъл да пия мелатонин в 5 сутринта, като в 6.30 трябва да съм наспана за да будя и закарам децата до училището.Ще пробвам още тази нощ.

Деси, благодаря за графиката   bouquet

# 33
  • Мнения: 13 866
Селма отговарям ти за проблемите с щерка ни.Роди се няколко дена преди термина но беше 2,790 кг но според вида и състоянието й лекарите казаха че вероятно е сбъркан термина и е трябвало да я донося още поне 3-4 седмици ( обаче ние си знаехме че термина беше определен точно ) . Та дъщеря ни беше дребна, не желаеше да се храни наддаваше много трудно. Според педито закъсняваше в развитието след връстниците си - дълго време не можеше да фокусира очите си и ги въртеше като екзорсист, фонтанелата й се затваряше изключително бавно, имаше ( и досега си я има ) пъпна херния- недоразвита мускулатура на коремна стена.Педито предупреди че зъбите ни ще пораснат по късно че ще проходим и проговорим по късно но позна само за зъбите.На около 10 месеца и половина без да има и 8 килограма щерка ни проходи и проговори и стана една суперактивна  фурия - разбира се то  пък върви с дефицит на внимание. Беше плашилище на госпожите в ДГ- все бели все пакости - пукната глава, счупена ръка-крак,никакъв следобеден сън. Освен това до 3 години не кусваше друго освен попара и кисел.Ако откажех да й ги дам можеше да изкара дни без храна на фотосинтеза ( като Алек на Снежито).Някъде на 4 години откри сандвичите с кашкавал и ябълките. В ДГ ядеше само хляб и сока от компота. Прибавя по една две нови храни на година- примерно на  9 години прояде зеле и моркови, на 10 г. - готвено месо, 2009  прояде домати. Много е хаотична, с лоша фина моторика, трудна в съсредоточаването, с някой невротични страхове, но ако нещо й е интересно се вкопчва  и не те оставя намира. Така на 4 знаеше цифрите, на 5 буквите на 5 и половина изведнъж се научи да чете. Учи по доста странен начин за училище - с 3-4 учебника наведнъж на бюрото - чете на малки порции. Освен това и книги чете по 4-5 наведнъж и ги дели- една за заспиване, една за събуждане, една в тоалета. И досега ходи само на пръсти.
А раждането на сина ни пък е много подобно на описаното от теб - за късмет попаднах да един некадърен доктор, държа ме на родилна маса един час да се напъвам а то главата на зайко била с 2 см над нормата.Та маминото момченце се роди с невероятен хематом на главата толкова подут и оттекъл че три дена лицето му беше като питка а очите като цепки.

И аз често получавам уроци на детската  площадка как трябвало да се говори често и много на детето за да проговорело. мисля че трябва да се докоснеш до проблема за да разбереш че това не е универсалната рецепта.

# 34
  • Мнения: 13 866
Зравейте момичета

Таня прочетох това което пишеш за съвместната работа на логопед с психолог, за сега намерихме само логопед занимаващ се с подобни деца другата седмица ще се видим с  нея, и разбира се ще видим дали Зайко ще я хареса. Чакаме да ни се обадят от Карин дом там терапията смятам ще е по комплексна но много голяма опашка има.

Селма моят син не знае друг зеленчук освен домат и друг плод освен ябълка. Ябълката я знае защото я яде, домат знае защото го ядеше миналата година, тази година отказва да го яде.Опитах да го уча но как можеш само на външен вид да запомниш зеле- ми то си е топка...Не мисля че ако ни дадат домашно за зеленчуците ще можем да ги научим, освен ако не ги опитаме на вкус но това е немислимо. Аз също често си отдавам много неща на особняшкия характер. Може и твоят син просто да не иска да отговаря на въпросите на логопеда, моят син мрази някой да го кара да прави нещо- прави се на разсеян но като настояват казва изборочно или "не трябва" или "няма" или просто "не" и край.А това което каза Катина забелязвам и при сина ми. Помни избирателно. Някой неща преповтаряме многократно и той пак ги забравя.

Дарквайолет нашите деца често ни учудват, радвам се че си била приятно изненадана с буквите.

[Деси]  четох рецептите за заместителите на калций, на мен лично много ми харесаха обаче все още не мога да реша да ги пробвам, като се познаваме мисля че на зайко ще му трябва повече от седмица за да се реши да ги куса, пък той и не обича полумеки неща. Странно НО в момента той е в период когато отказва да яде храни които е ял досега, не знам на какво да го отдам.

# 35
  • Мнения: 7 420
_re_ge,благодаря,че сподели за дъщеричката ти!
А раждането на сина ти верно,че прилича на моето.....И моят син беше с по-едра главичка.По моите спомени,напъвах около 2 часа.....После пък ми скочиха на корема.... Crazy

Darkviolet ,на колко е твоето детенце?Чудесно,че така те е зарадвал с буквите! Hug

Моят син към 2 годишна възраст знаеше цялата азбука,както и цифрите (и си ги знае досега).Знае страшно много неща,които връстниците му не знаят.Но за съжаление,за специалистите и това се оказа белег за аутизм.

  За зеленчуците,знае си ги и тях,разбира се.Ако не ги знаеше,нямаше да ми ги каже веднага след прибирането вкъщи.Нямаше да ги казва и на предишната логопедка.Просто явно не е в състояние да преборва моментните си настроения. Thinking

# 36
  • Мнения: 144
Darkviolet, колко годишен е момъкът ? Затварянето на очите и врътването на главата ми са много познати  Laughing

Деси, по въпроса ти от миналата тема - от 6 месеца се водим на логопед.

Селма, по въпроса за аутистичните белези се сещам, че при нашият логопед идва едно момченце, на около 6 годинки, което постоянно брои ! Влиза в чакалнята и започва да брои всичко, от книжките, през хората, столовете и т.н. Не посмях обаче да попитам какъв е проблемът, не ми беше удобно пред него.

# 37
  • Мнения: 13 866
Синът на наши познати чете  на български и английски   и сумира двуцифрени числа от 3 годишен, има обаче и доста обезпокоителни симптоми ( правят ми впечатление едва сега когато както казвате съм се сблъскала със проблема) , родителите му обаче си затварят очите за тях и се кефят на факта че детето им е толкова интелигентно.Бабите обаче въздишат че по добре да се научи да ходи в тоалетна а не все още да е на памперс (  то е на възраст от 3 години и 10 месеца) .

Момичета искам да ви попитам нещо което ме интересува , особенно ако децата ви са се занимавали с психолог и логопед. Как става осъзнаването на Аза при деца като нашите. С какви упражнения мога да го провокирам. Четох че децата с аутистично поведение по лесно говорят за себе си в трето лице. И при нас го наблюдавам ако въобще може да се говори за говор.

# 38
  • София
  • Мнения: 4 412
Катина, с теб третираме нервите по един и същ начин. Simple Smile Аз вече изпих един сироп Алора и ще си визамм втори, имам и мелантонин от 1 мг. по същата причина ранно събуждане. Пробвай през почивните дни как ти действа мелантонина. Мен не ме успокоява, а ме приспива, но имам чувството, че хем спя, хем мозъка ми не е отпуснат. Не съм много доволна.
Иначе и от половин таблетка заспивам, но ако изпия мелантонина към 4,30 в 8,30 съм още с мътна глава. Сиропа Алора гледам да го пия след 15,00 часа, защото и аз карам сутрин кола и малко ме е страх сутринта. А и сутрин все още имам сили да посрещам предизвикателствата.

Момичета, да ви посетя за концерта в неделя от 16,00 часа в НДК. Аз се каня да отида.

# 39
  • Мнения: 375
А аз пьк започнах да спя като пор Mr. GreenТолкова се уморявам от тичане по Дани ,защото той не спира и за 5мин.Вечер заспивам преди него и сутрин започнах да се успивам и да тьрчиме, като луди вкьщи да се оправи по-бьрзо за центьр.Ако ни види някой каква гледка сме ще падне от смях. Simple Smile

# 40
  • Мнения: 3 591
_re_ge най малкия ми син е точно година по-голям от твоя  - да не мислиш, че много яде:) Злоад е колкото искаш и е само 10 кила. За полумеките неща - много деца не ги харесва- предлагай му ги твръди тогава. Броколито примерно е доста твърдо(все пак го пусни 10-20 секунди във вряща  солена вода -по вкусно става). не се притеснявай толквоа за тоя калций - той не им е толкова необходим, колкото ние си мислим и си го набавят. Не обича ли сусамомва халва или сусамки? Те са доста твърди. Ами други ядки ? В соята има много калций - соево мляко шоколадово всички деца харесват newsm78 Обикновенното само моя средния син го пие -  мен ми се повдига като го гледам  Sick

Катина, като се събудиш пий този 1МГ - точно това ти трябва  да те бухне обратно в леглото за още 1-2 часа. Няма да те направи сънлива сутринта/не повече от обикновенно/ Ако купиш "бавен" мелатонин, него неможеш да го пиеш в 5 сутринта... всъщност можеш - няма да ти подйства, май мнго да се успиш сутринта  да си заспала много дълбоко около 7.... но ако се събудиш от алармата си примерно няма да ти се спи през деня - аз пробвах да пия - не ми действа денем. Все пак биологичния часовник на човека така направен денем да се изчиства човек от мелатонина и да не спи.
5мг може да пиеш вечер също...

пробвай - и пиши как действа. На мен 3те милиграма"бавен" въобще не ми действат ако не легна на тъмно. Обаче много добре наспана се събуждам, дори и само 3-4 часа да съм спала - явно отпуска по-добре.
Не би трябвало обаче да имаш нужда от него. трябва да пробваш - на всеки действа различно...а и ние си произвеждаме мелатонин за рзлика от децата ни.... Но повече няма да ти навреди и да го пиеш - май много да живееш по-дълго Simple Smile Един Американски лекар препоръчва да се пие всяка вечер от всички възрастни по 0.5мг - за разкрасяване и удължаване на живота и пречистване от токсини....
Според мен се будим от нерви, а не от липса на мелатонин... Пробвай и със изтощителен спорт вечер - бягане, плуване...
Това тонизира и ще имаш и повече енергия като се наспиш.

А мелатонина от 1МГ е всъщност "силния", а не слабия  Joy Абе тея аптекарки не обесняват ли? аз като купувам всеки път им слушам лекциите тук - и кимам  "да да ахъм...аз това го чух предния път...." ама те си приказват Crazy

_re_ge, за АЗА при нас след 4тата година си беше нормално. По-бавнично е по-принцип. При някои деца го няма този проблем, при други в норма също го има. Обаче хич не се притеснявай - моя син е със супер осъзнато АЗ - изключително голямо АЗ На 3 години той не говореше и не мога да ти кажа как е било. Подава се правилния модел от логопеда и се дават насоки родителите как да работят с детето - да не казваме - дайте една вафла и на Иванчо, а тази вафла е за НЕГо, за ТЕБ и когато детето не отговаря - примерно - искаш ли вафла - отговаряме ние вместо него - Да, искам вафла. Показваме му и как се води диалог и тн. - логопедите които работят с детето ще те насочат. при нас правиха това с ПЕКС картите в началото.

La vie en rose, намерете ОТда работи с него. А вие накакъв език говорите на детето? Езика на който е терапията и този на който му говорите ВИНАГИ трябва да е 1 и същ.

Последна редакция: сб, 10 апр 2010, 00:54 от [desi]

# 41
  • Мнения: 7 420
Синът на наши познати чете  на български и английски   и сумира двуцифрени числа от 3 годишен, има обаче и доста обезпокоителни симптоми ( правят ми впечатление едва сега когато както казвате съм се сблъскала със проблема) , родителите му обаче си затварят очите за тях и се кефят на факта че детето им е толкова интелигентно.Бабите обаче въздишат че по добре да се научи да ходи в тоалетна а не все още да е на памперс (  то е на възраст от 3 години и 10 месеца) .
    Да.Сещам се за един познат,който от малък уможаваше на ум  двузначни на двузначни числа (не съм сигурна и за тризначните),обаче учеше във училище за умствено изостанали.....

# 42
  • Мнения: 3 479
Не е голямо успокоение, но като прочетох, че има и други дето отварят очи в ранни зори малко ми олекна. Мислех, че съм единствената кукувица Wink, а в същността си винаги съм била поспалана. От известно време обаче съм се повредила и това ми тежи.

La vie en rose, Криси е на 4г и 3м.
Ще си сложа лентичка за по-лесно.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 351
Не е голямо успокоение, но като прочетох, че има и други дето отварят очи в ранни зори малко ми олекна. Мислех, че съм единствената кукувица Wink, а в същността си винаги съм била поспалана. От известно време обаче съм се повредила и това ми тежи.


Не кукувица, а на вампиризъм мяза  Joy
Докладвам.Пих едно хапче снощи като си легнах.Подейства ми около половин час по късно.Заспах точно по начина по който си заспивам.Събудих се точно в 7 часа - хем наспана, хем можеща още да спя.Деси, сабале те обичах  Heart Eyes

Ще споделя още нещо, не за тук, но не знам къде да го споделя - в коя част на форума  Thinking
От близо една година заспивам много необичайно.Лягам и съм будна все още, когато изведнъж сякаш сънувам будна.Появява се картина пред мен и се сепвам.След малко още една картина, и все по дълги и по дълги и накрая заспивам.Сутринта не ги помня картините, за да ги разтълкувам.Един вид получавам "факсове"  Mr. Green.Тази нощ пак си ги получавах обичайните такива, и даже помня съня който сънувах.Ха сега ми кажете какво може да ми е.Или мозъка ми е пред срив, или имам някакви тета мета бета изменения, или някое извънземно ми ги праща  Crossing Arms.Притеснявам се не от извънземните, а да не би мозъка ми да ми сигнализира, че има проблем с тези "факсове" в будно състояние  newsm78

# 44
  • Мнения: leet
Напомням за утрешния концерт по случай 2 Април– Световния ден на хората с Аутизъм, обявен от ООН за световен ден за повишаване информираността по въпросите на аутизма.

Място: Национален дворец на културата (Малкото НДК, сградата, в която е БТВ)
Дата: 11 Април 2010
Час: 16.00 часа
Вход: Свободен
Поканени: Всички
Организатор: Фондация "Стъпка за невидимите деца на България" с подкрепата на Асоциация "Аутизъм"

Който може, да носи балони!

Популярни и обичани български изпълнители подкрепиха идеята за повишаване информираността на обществото ни отнсно състоянието Аутизъм.
Популярен водещ прие поканата ни участие в концерта.
Съдействие оказаха Министерството на труда и социалната политика, кетъринг фирми и пицария и самото НДК.
Всички участват благотворително в концерта.
Всички проявиха желание да научат повече за аутизма.

Дано направим обществото ни с една стъпка по- инфромирано и с една идея -по- добро място за децата ни.
Всичко е по- лесно и хората са по- разбиращи и по- добри, когато са информирани, хората вярват на нещата, които познават и се плашат от непознатото и неизвестното.

Последна редакция: сб, 10 апр 2010, 10:30 от Kezaja

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт