Медитация и пранаяма

  • 35 772
  • 219
  •   1
Отговори
  • Мнения: 90
Започвам темата с желанието да има място във форума, където практикуващите медитация и различни видове дишане да  могат да обменят материали, опит както и да дават съвети помежду си. Вярвам че има много хора, на които това им е интересно както и такива които се занимават с медитация от дълго време.

Като за начало ми се иска да пусна няколко линка на полезни материали в интернет:
Безплатни уроци по медитация, пранаяма, кундалини и тантра:
http://bg-ayp.dir.bg/index.html

Това е английския сайт с подобни уроци:
http://www.aypsite.org/

А това е групата на сайта. Всякаква нова информация се дава там. Доста често има нови статии:
http://groups.yahoo.com/group/advancedyogapractices/

Има и много книги в интернет и по книжарниците разбира се.

Само да уточня че има различни видове медитация. В зависимост от това върху какво се концентрира човек. Може да е върху вдишването и издишването. Може да се концентрира върху мантра както и просто да наблюдава мислите и емоциите. Различен тип хора са привлечени от различен тип медитации. Като цяло визуализирането е активната страна, когато човек твори в този свят, докато медитацията е пасивната страна, когато човек се учи да наблюдава и да приема нещата такива каквито са. Визуализацията и медитацията са тясно свързани. При медитация човек може да достигне до висшия си аз и тогава креативната енергия протича към него. По този начин се разбира и какви са истинските желания на душата. Така креативната енергията не се хаби в получаване на неща, които не носят дълготрайно удовлетворение за индивида и които не допринасят за неговото развитие.

Това е за начало. Има много още да се пише, каже и сподели.   bouquet

# 1
  • Мнения: 730
Аз намерих това, звучи интересно:намеhttp://knigosviat.net/?bookstore=book&book=23355&buy=%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%B8%D0%B7%D1%86%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B0рих

 А, иначе, аз си обичам най-много медитацията ,в която навлизаш навътре в себе си, отпускаш се и оставаш всичко на усещанията, които са невероятни. винаги ми е носила хармония. Моя Мастер я нарича-" медитация с вътрешната светлина на душата" Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 751

от 18 месеца ходя на йога
и все още съм далеч от усвояването на пранаяма

искам да прочета и науча повече  Peace

# 3
  • Мнения: 90
И аз като ходих на йога бях започнала да се занимавам с пранаяма или с други думи йогисткото дишане. Има хиляда варианта като цяло. Особено на запад обичат да наричат различните видове дишане с по-опростени имена, което допълнително внася объркване в това колко вида дишане има и кое е добре да се практикува. Ние започнахме с пълното йогистко дишане, което представлява пълно дишане включвайки корема и гърдите. Обикновенно хората дишат само с част от гърдите, затова това дишане помага много за изчистване на белите дробове както и за увеличаване на обема им.

Пълното йогистко дишане има няколко разновидности в зависимост от това колко дълго се вдишва и издишва както и дали се задържа дишането между вдишванията и издишванията. Може би едно от най-практикуваните варианти е вдишване с броене до дадено число - примерно до 10 (кой колкото може) а после издишване до същото число - в случая до 10. Това се прави без да има задържане на дишането. Друг вариант е вдишване до 10 (или до друго число), после задържане с броене до същото число, издишване пак с броене до числото и повторно задържане пак до числото. Числото, което се избира първоначално е малко, но в последствие се увеличава с нарастване на възможностите на човек да вдишва по дълбоко. Друга разновидност е вдишване до дадено число и после издишване до два пъти това число. Примерно вдишване до 10, после издишване до 20, без да се прави пауза между вдишването и издишването. Това е вдишване, което води до успокояване на нервната система. По-принцип когато издишването е по-дълго от вдишването се наблюдава този ефект на успокояване.

Друг тип вдишване е когато се сменят ноздрите. Това вдишване се ползва за да се балансират двете мозъчни полукълба. Запушва се дясната ноздра и се прави пълно вдишване само през лявата. Издишва се през дясната и се вдишва пак през дясната. После се запушва дясната и се идишва през лявата. Това завършва един цикъл.

На мен са ми казвали, че тези два вида дишания за достатъчни за да напредва човек с пранаяма. Предполагам другите видове дишане също имат добър ефект, но нямам много опит с тях.

Имаше една книга с много видове дишане описани в нея, но уви не е в мен в момента. Иначе щях да дам повече инфо от книгата.

# 4
  • Мнения: 146
 Hug Много ме радват теми като тази - йога, релаксация, медитация...  Peace
Не съм много напреднала с медитацията и пранаяма, но определено смятам да се развивам  Wink
Понякога медитирам/релаксирам много успещно и ползотворно, но друг път ми е много трудно да успокоя неспокойния си ум...
На този еатп предпочитам водени релаксации и медитации, точно поради същата причина, по-лесно изключвам с тях.
 Peace

# 5
  • Мнения: 730
Опитавала съм с дишането, засега съм стигала до 6. Най-разпространеното, с което може да се започне е серия от вдишване, задържане и издишване до 4. Помага определено. а, за медитацията- става си постепенно, а и никой не може да каже на другия кога е постигнал пълната отпуснатост на ума. Усещане си е и е важно как се чувстваш след това. Нужно е да се постоянства  Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 385
Намирането на тази тема за пореден път ме убеждава , че това което ни е необходимо да знаем, ни се разкрива в точния момент  Hug Тази материя ми е много интересна, но за сега не съвсем понятна. С радост ще следя и ще се уча  Hug

Първия линк не се отваря при мен Thinking

# 7
  • Мнения: 90
Дани, много зависи колко бързо броиш при вдишването и издишването. Аз съм стигала до 12 при вдишване и издишване, но може и да броя по-бързо. Според някой автори е добре броенето да съвпада със сърдечния ритъм. При всеки удар на сърцето се отброява. Незнам дали това е най-добрия вариант особено когато сърцето бие по-бързо в резултат на напрежение например и тн.

Starlight, първия линк вчера работеше. Днес и при мен не се отваря. Пробвай освен утре пак.

Радвам се, че има и други ентусиасти по тези теми. Според мен са доста важни особено по пътя на духовно развитие.

Вчера намерих много добри материали за концентрацията, която е важна преди да се подходи по-сериозно към медитацията. Днес като имам повече време ще попреведа.

# 8
  • Португалия
  • Мнения: 4 081
и аз в темата  Hug
медитирах още като ученичка...
първите ми  спомени са  много странни...усещанията ми бяха както приятни,така и стряскащи,...докато не разбрах от една книга/заглавието беше нещо като „въведение в будизма“ newsm78/,че ми се случва вид медитация на ръба на съня...много време ,преди да разбера що е това медитация,си играех с усещането за безбрежие в това състояние.

скоро започнах отново да медитирам,..забравила съм защо спрях,но положих доста усилия,за да се „науча“отново.
имам слаби и силни периоди,но определено не мога да пропусна медитация 2 поредни дни -чувствам празнота.
не се насилвам с определен вид медитиране-каквото дойде на момента-понякога е само дишане,друг път работя за заземяване,че ми е основна нужда още,опитвала съм някои от медитациите на Ошо,...или за антахарана-там ми се е случвало какво ли не....
но наистина ,основното,както казва Дани,е постоянството  Peace

за концентрацията...или не-концентрирането-според мен,има си подходящ момент и за двата типа
понякога не-концентрирането ми помага да изчистя ума по-добре Peace

# 9
  • Мнения: 1 568
Влизам само да се запиша, дано пишат повече хора с опит в медитирането.
Аз съм нова в тази област, има много неща,които все още не са ми ясни и ме плашат,понеже веднага след като започнах да медитирвам ми се случи напускане на тялото във физическия смисъл,не само в духовния и съм притеснена и малко изплашена.
От три дни не медитирам,защото неизвестността ме плаши и докато не разбера какво става ,няма да подновя.
Притеснява ме че спирам да дишам и нямам нужда изобщо от въздух по време на медитацията,стигам до 5 минути,мога и повече,но  тогава започвам да излизам от тялото си и спирам нарочно.
Другото което е,че когато усетя че това започва да се случва,отварям очи ,но всичко си продължава,просто се наблюдавам и усещам,отварянето на очите не ми прекъсва процеса.
Най интереното е,че нямам нужда от въздух изобщо и ако не ме помислите за луда ще спомена че и сърцето ми спира да бие...
Когато реша да спра,не се задъхвам и не поемам въздух като удавник,а дори напротив,бавно,без изобщо да имам крещяща нужда от него. #Crazy
Това от мен,ще ви следя с интерес.

# 10
  • Мнения: 1 568
Искам  да допълня още нещо.
Тези ми преживявание ме накараха да се срещна с професионалист в тази област,който ме помоли да спра с медитацията.
Понеже физически съм слаба и предполага че бързото ми стигане до тази фаза се дължи на физическата ми слабост,душата при слабо тяло ставала много лека и нямало проблем да излезе.
Имало обаче опастност да не може да се върне.
Само на много силни физически и здрави хора се препоръчвала медитация...
Не знам вярно ли е,споделяйте... Hug

# 11
  • Мнения: 90
Mamagemelar, това което изреждаш като отделни компоненти - дишане, заземяване, построяване на антахарата, аз ги правя накуп. По-конкретно започва се с малко следене на дишането, за да се навлезе навътре. После следва задължително заземяване и после вече построяване на антахарата. После само наблюдавам мслите и емоциите. НО и при мен е проблем заземяването. Понякога направо го прескачам и директно започва наблюдение. Понякога и дишането прескачам. Зависи от моментната настройка. Оказа се че ми е много трудно да спазвам предварително избрани схеми.

Маргало, много интересни неща споделяш за изживяванията ти. Незнам дали човек трябва да е физически слаб или силен, но е важно да се Заземяваш. Незнам дали го правиш преди медитация. Много интересно съвпадение е че тези дни в друг форум четох подобни преживявания. За съжаление не пазя този линк, а напоследък много неща изчетох и прегледах. Накратко момичето споделяше излизане на тялото. Преминавала през тунел, но явно после и тя се плаши, защото каза че получавала сърцебиене. Та като цяло беше наплашена от това което и се случва. Имаше много положителни съвети към нея. Първо да не се плаши и че това е естествено. Най-вероятно била излизала през 6-та или 7-ма чакра, затова и виждала тунели. Другия съвет беше да намали медитацията докато постигне стабилна практика. Стабилна практика е такава, която можеш да правиш всеки ден без притеснения, т.е без да излизаш от тялото примерно. Даже тя беше намалила практиката на медитация до 3 минути - нещо такова беше. Можеш да хапваш и по-силни храни. Това е също метод за заземяване.

Другото е да молиш за помощ духовните си водачи преди всяка медитация - да ти помагат и да те насочват. А може и Висшия си Аз да помолиш за помощ.

Предполагам другите момичета във форума могат да дадат и други идеи и обяснения.

# 12
  • Мнения: 90
Ето обещаното за концентрацията. Цялата статия е на този линк:
http://www.successconsciousness.com/index_000004.htm

Автора като цяло прави аналог между концентрацията и увеличаващо стъкло през което преминава слънчев лъч. Такава сила придобива и ума когато е концентриран. Това и гарантира успех в различни сфери в живота. Според автора концентрацията е първа и важна стъпка преди медитацията. Ако липсва фокус на ума, тогава ума скача само от мисъл на мисъл без да се постигне успех в практиката. Концентрацията не бива да се прави с усилие и напрежение, а трябва да се прави с удоволствие и с разбиране на положителния аспект от практикуването й. За да се развие концентрация се изискват редовни упражнения. Долу е представен примерен лист от практики за подобряване на концентрацията, които могат да се правят по 10 минути на ден в началото като в последствие времето се увеличи до 15 минути на ден. Не бива да се мисли за нищо друго по време на упражнението. Ако ума започне да скача от мисъл на мисъл - спрете практиката и започнете отначало.

Упражнение 1
Бройте от 100 до 1 на ум

Упражнение 2
Изберете вдъхновяваща дума и я повтаряйте на ум за 5 минути. После може да увеличите времето на 10 минути.

Упражнение 3
Вземете плод и започнете да го разглеждате от всички посоки. Наблюдавайте какъв е мириса, вкуса, формата, цветът, усещането за допир. Не бива никакви странични мисли да отклоняват фокуса като например от къде е купен плода, колко струва и тн. Само информацията идваща от 5-тте сетива. (Това е и добро упражнение за това човек да бъде в настоящия момент)

Има още няколко упражнения на сайта. Ако някой иска ще ги преведа и тях. Интересното е че колкото и лесни да изглеждат, всъщност е трудно да се задържи вниманието за дълго време. Вземете например броенето назад. Лесно е човек да се отплесне и да забрави докъе е стигнал.

А тук има и безплатни книги, но пак са на английски:
http://www.successconsciousness.com/free_ebooks.htm
 
Някой работил ли е с упражнения за подобряване на концентрацията или направо преминавате към медитиране?

# 13
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
  bouquet

# 14
  • Мнения: 730
Подкрепям sv_harmony - нужно е заземяване, за да усетим стабилност и здрава връзка с Земята, а след това и самата медитация- тази, която ни допада най-силно и имаме усещане за нея.
Маргало      Не мисля, че човек е 'слаб' или 'силен' за медитация- въпрос на нагласа на мисълта. И знаейки,че мисълта е сила, всичко е много по-лесно. Най-точно е личното ни усещане и никой не може да каже кога, как и защо да правиш медитация.  Simple Smile

За мен лично медитацията е най-добрия терапевт- защото навлизаш в себе си и се докосваш до своята си мъдрост.

Общи условия

Активация на акаунт